Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Jak jsem psal do dřívějšího příspěvku, tak vytvořit RAID pole není nic těžkého. Bohužel jsem zjistil, že vážně ohrozit jeho integritu také ne. V tomto příspěku si ukážeme, jak na to.
Byl jsem donucen vytvořit konečně slušnější cca 6 MB databázi v MySQL (pár set tisíc řádků). Trochu jsem si hrál s PHP a po vypečeném křížovém dotazu byla mašina schopná klidně pár hodin chroustat na 2x100% výkonu. Moje databáze byly vždy víceméně kapesní, seriózně jsem nikdy v SQL nedělal, takže jsem tyto problémy nemusel řešit. Kupodivu mi tentokrát nepomohlo abíčko, neboť zde se indexy řešily před lety a používaná syntax se od dob mysql 3.x trochu změnila ;-), ale pomlouvaný portál. CREATE INDEX index_podle_ceny ON produkty (cena)
bylo to co do mě koplo a nyní mysqlka lítá jako drak. člověk se furt učí ...
Ačkoliv mi v diskusi pod minulým zápisem byl doporučen VirtualBox, tak vzhledem k tomu, že mi nechodí nejnovější jádro a tudíž jaderné moduly virtualboxu/qemu jsem se rozhodl jít cestou nejmenšího odporu. Pokud by mne někdo chtěl následovat, tak cesta vede tudy:
Protože k práci potřebuji GraphPad, který pod Wine perfektně funguje až na to, že se v něm nedá vytvořit nebo otevřít žádný soubor, tak se pozvolna schyluje k potupné instalaci Windows. A protože žijeme v 21. století, tak samozřejmě chci instalovat virtuální stroj. Poradí mi někdo jaký ?
Zdá se, že můj procesor neumí (nebo se tak alespoň tváří) VT, takže co jsem tak pochopil, tak Xen/KVM nemá moc cenu. Ve hře tedy zůstává VirtualBox,VMware a qemu. Zatím jsem prošel Ubuntí fóra a přes názory v nich uvedené dozrávám ke quemu. Je nějaký důvod proč bych měl jít do něčeho jiného ?
Desktop s Linuxem je úžasná věc, ale člověk si s ním moc neužije přírody, sluníčka a tak. Protože potřebuji dotáhnout pár věcí přes léto (není nad to být postgraduální student )tak jsem si vzal silostroj na chalupu. Jenomže sedět zavřený vevnitř když venku je tak krásně, sluníčko svítí, travička se zelená a koušou komáři je celkem škoda. Z toho důvodu jsem si vypůjčil erární postarší notebook s Windows, abych se mohl více přiblížit přírodě.