Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Občas není od věci vyslovit něco, za co se upaluje nebo ukamenovává. Nic není totiž tak jednoduché, aby byla pravda vždy jediná a na první pohled zřejmá.
Takové poselství před časem vyslal soudce Rudolf Šídlo "kritikovi správního orgánu" Petru Partykovi, když mu uložil trest obecně prospěšných prací (a následně, kvůli jeho nevykonání, náhradní trest vězení). Nyní byl Partyk eskortován do věznice, čímž se dokonalo jedno z největších justičních zvěrstev poslední doby.
Jen ve zkratce připomenu, o co jde. Petr Partyk v roce 2000 kritizoval chování obvodního úřadu pro Prahu 7, zejména jeho stavebního úřadu. Jeho kritika byla založena na osobních zkušenostech s tímto úřadem. Následně se v diskusním fóru Prahy 7 rozproudila živá diskuse a pod jménem Petra Partyka se tam objevovaly i osobní útoky, především na Jiřího Choura, vedoucího stavebního úřadu. Vyvrcholilo to založením e-mailové schránky na Chourovo jména a rozesíláním zpráv s perverzním obsahem.
Na základě trestního oznámení "na neznámého pachatele" byl Petr Partyk zatčen, vyšetřován, a nakonec (po trestním příkazu a následném řádném procesu) odsouzen k trestu hned za dva trestné činy - pomluvu a ohrožování mravnosti. Druhý z trestů byl odvolacím soudem zrušen, první však zůstal v platnosti.
Věc má dvě roviny - první je samotná trestnost podobného konání (s novým trestním zákoníkem zanikne), druhá - a podstatně důležitější - však trestní proces jako takový. Soudce neakceptoval názor soudního znalce, že nelze prokázat vinu konkrétního člověka. A co hůř, znalec dostal k posouzení jinou část komunikace (e-mailovou), než kvůli které byla podána obžaloba (webová diskuse). Tedy na tomto posudku ani nelze stavět prokázání viny. I rozsudek je zmatečný, z technického pohledu jednoduše nemá hlavu a patu (smíchaný web s e-mailem apod.).
Případem se bude zabývat Evropský soud pro lidská práva - tak doufejme, že uzná, že došlo k porušení práva na spravedlivý proces. Jinak bychom se mohli brzy dočkat toho, že kdokoliv, kdo má něco společného s počítači, by se mohl podobným způsobem kdykoliv dostat za katr. Třeba jen proto, že se ošklivě podívá na monitor.
Tiskni
Sdílej:
Doporučuji si přečíst více o tomto případu, před nějakým časem o tom psala Lupa, několik článků je Britských listech, a jako zvláštnost se to dokonce probíralo i na itpravo.cz.Některé z těchto článků uvádím v odkazech, stačí kliknout.
Tento případ znám a je to až neuvěřitelné, jak snadno se v tomto státě člověk dostane do vězení a to i když nejsou důkazy.Ale jistě, stačí když Policie nabídne vyslýchanému, že když někoho práskne, tak mu sníží trest. Nejméně o jednom takovém případu vím. Soudci jsou v ČR stát ve státě - můžou všechno a nikdo nemůže na ně. I když naprosto zjevně soudí blbě jsou v podstatě neodvolatelní.Příklady - odsouzení ukrajinští dělníci, kteří si během hodinové pauzy na oběd stihli odskočit o 100km vedle a někoho zabít; Kájínek, který dokázal vystřelit v jednom okamžiku ze dvou různých zbraní ze dvou různých míst. A se přece jenom někdo pokusí daného soudce odvolat, se zlou se potáže.
Ano potvrzuji. Tohle znám z vlastní zkušenosti. Nepráskl jsem.
Ok, tak co se vlastně dá dělat? Co normální občan může v této chvíli udělat?Nenechávat to být. Plně využívat možností všech opravných prostředků, a když to nepomůže, žalovat stát u soudu pro lidská práva. Nejde o tento jeden případ, ale o všechny, kde se nepravosti dějí. Lhostejnost vytváří podhoubí k takovým věcem. Já vím, je to náročné, zdlouhavé, nákladné. Ale jiná cesta bohužel není. Soudy musí být nezávislé, ale nemohou si dělat, co chtějí - platí tu zákony. Asi by nebylo od věci, aby byly zakotveny dopady prohraného soudu pro lidská práva na ty soudce, kteří to u nás posuzovali. Právo na spravedlivý proces je jedno z nejdůležitějších práv. Proto každý soudce, který na tomto právu někoho zkrátí (a toto zkrácení mu bude prokázáno), by měl být automaticky postižen. Při prvním provinění např. finančně, při druhém ztrátou funkce. Ať už to udělal schválně nebo z nedostatečné způsobilosti - takový soudce prostě justici škodí. Třeba by takový návrh i prošel parlamentem, jen se obávám, že by ho ústavní soudci smetli jako protiústavní.
Třeba by takový návrh i prošel parlamentem, jen se obávám, že by ho ústavní soudci smetli jako protiústavní.Pokud by prošel jako ústavní zákon nebo jako změna ústavy (tzn. 133 (?) hlasů pro), pak by si ústavní soudci mohli akorát políbit záda
Za prvé nějak pomoci panu Partkovi, jde-li to nějak.V tuto chvíli už maximálně psát prezidentu Klausovi, aby mu dal milost. Není to sice moc reálné (milost už totiž zamítl), ale kdyby se toho chopili schopní právníci, a srozumitelně vysvětlili, o co jde, možná by se to povedlo.
Za druhé by bylo dobré, kdyby se nějak prosadila levnější cesta k právu. Vidím ve svém okolí, že spousta lidí prohrává v právních bitvách, protože prostě nemají peníze ani na slušného obhájce.Už tady byly návrhy, že by stát půjčoval peníze na soudní poplatky a advokáty. Obávám se, že by to hodně zvedlo státní výdaje bez valného efektu. Advokáty na dluh by si brala i spousta takových, jejichž soudní spory jsou zcela jednoznačné (jednoznačná vina, žádný nárok na pohledávku apod.), a přitom nemají co ztratit. Ti by dluh nesplatili nikdy. Už dnes má stát miliardové pohledávky za odsouzenci, kteří byli souzeni za těžší zločiny a advokáta mít tedy museli (byl jim přidělen ex offo). Určitý problém je v tom, že advokátní komora určuje minimální sazby za služby advokátů (a antimonopolní úřad kupodivu nic nenamítá). Pak ten právník, který by chtěl někomu pomoci za méně peněz, se vystavuje riziku disciplinárního postihu (pokuta až zákaz činnosti). Jsou sice advokáti, kteří to obcházejí, ale moc jich není (spíše ti méně zdatní).
A co tedy udělat? Dotované právní služby? Z čeho, jak, kdo zajistí kvalitu, efektivitu, nestrannost, kdo to bude kontrolovat?Divnej je uz ten styl souboje dvou pravnich zastupcu a ze ten, kdo ma lepsiho (drazsiho), ten muze pocitat s tim, ze vyhraje. Ne ten, co je "v pravu". Divny mi pripadaj reci: "Ten ma blbyho pravnika, to projede... nemuze vyhrat." a "Tenhle pravnik te z toho zarucene vyseka, bude to ale neco stat..." Vysetrovat by mel de facto soudce, a mel by soudit (posuzovat) fakticky stav veci a ne divadylko dvou pravniku... Ale to je taky zneuzitelne. Tak navrhnete nekdo dokonaly system 8-'
Na druhé straně proč je potřeba mít právníka i v případech, kdy je pravda evidentní?Jak se pozná evidentní pravda? Aby mohlo být něco pro zúčastněné evidentní, museli by na věc všichni nahlížet stejně. Mnohdy je "pravda" pro každého něco jiného. Když někoho zabiju v sebeobraně, je pro mě evidentní pravdou, že jsem v právu, protože jinak by zabil on mě. Ale co pro ty, kteří straní útočníkovi? Co když budou povídat, že mi chtěl jen dát pár facek (a obrana byla tedy z mé strany hrubě nepřiměřená)? Kde je pak pravda? Od toho je tu soud, který musí posoudit všechny aspekty případu a na základě důkazů, výpovědí svědků a posudků znalců rozhodnout, čí pravda je ta spravedlivá. Samozřejmě je tristní, když je soud nekompetentní jako v případě p. Partyka. To ovšem není chyba systému, nýbrž toho konkrétního soudce (resp. více soudců). Systém by měl pouze umožňovat, aby takový soudce po prokázání svého diletantismu (u soudu vyšší instance, v tomto případě u Evropského soudu) nemohl už dále soudit.
Proč u soudu často rozhoduje daleko víc formalismus a dodržení "zvyklostí soudu", než pravda?Protože by to mělo každému zaručovat stejné šance. Odhlédneme-li od toho, že bohatší člověk si zaplatí lepšího právníka, pak zbývá to, že člověk se může spolehnout právě na to, že soud by měl rozhodovat vždy podle jasně stanovených pravidel. A na jejich základě by se měl dobrat té pravdy.
Já si docela dobře dokážu představit soud, jako je s panem Partykem, kde prostě přijdu bez jakéhokoli advokáta, vysvětlím, že na moje jméno v nějaké diskusi na intenretu není důkazem a soud mě prostě osvobodí, protože důkazy proti mě skutečně nejsou.Ale tak to (normálně) funguje. To, co před sebou teď máme, není ukázkou vadného systému, nýbrž vadných lidí, kteří ten systém tvoří. Kdyby soudce Šídlo nebyl arogantní kretén, který si přisvojuje právo rozhodovat v otázkách, o kterých ví h***o (a totéž soudci u odvolacích soudů), nedopadlo by to takhle. Jde tu o selhání lidí - ne systému. Bohužel se to selhání táhne až k ústavnímu soudu, což svědčí o katastrofálním stavu všeobecné vzdělanosti našich soudců (a zároveň o bezpříkladné aroganci, se kterou ignorují závěry soudního znalce).
Proč pan Partyk si musel platit advokáta a stejně mu to nepomohlo?Protože soudce, který ho odsoudil (a následně i soudci u soudů vyšších instancí) byl/je pravděpodobně vylízanec a neměl by být soudcem. Jinak advokáta člověk potřebuje (tj. platí - ať už sám nebo prostřednictvím státu) proto, že jsou to lidé, kteří se vyznají v zákonech. Stejně jako si na investování najmeš burzovního poradce a na banket kuchaře, tak na právní věci právníka. Je to řemeslo jako každé jiné. Levný kuchař také neoslní, levný právník je na tom podobně. Máš-li zájem, můžeš se samozřejmě hájit sám. Kdybych analogii s kuchařem ještě prohloubil, tak to můžeš brát tak, že ačkoliv každý pozná nepovedené jídlo, jen kuchař ví, jakou kombinací koření a postupů to udělat správně. Stejně tak většina lidí rozpozná dobro od zla. Ale právník to dokáže podložit argumentací ze zákonů, zná precedenty atd.
Cokoli elektronického je jenom shluk bajtů a ten jde prostě napodobit na sto procent. pokud se někomu podaří získat třeba soukromý klíč, pak potěš pánbů takového nešťastníka.Presne tak. Cim vic se pak clovek v naivni vire na neco spoleha jako na "absolutne nezpochybnitelnou" metodu, tim snaze se daji podvest, a to nejen profesionalnim podvodnikem, ale stejne jako v tomhle pripadu, i naprostym amaterem - ovsem ve spojeni s celou na te naivite vybudovanou masinerii. Prikladem muze byt onen vyse zmineny soudce:(alespon podle toho, co lze o pripadu cist) vubec nevi, ktera bije, ale zrejme je skalopevne presvedcen o spravnosti sveho rozhodnuti. Pokud neni podplaceny nebo navedeny (coz by mozna bylo v tomhle pripade to vice uklidnujici reseni, nebot proti blbosti mocneho funkcionare se bojuje hur nez proti korupci). Mno, tak nevim... jestli jsem se prave nedopustil pomluvy... a sakra. Aby mi rano nevyrazil dvere URNA ... :P
Vsichni jsme slyseli o podobnych pripadech, kdy clovek s ukradenou obcankou (i kdyz byla kradez nahlasena) byl cinen odpovednym za skodu, kterou jeji zlodej mezitim zpusobil...Netreba krast, staci kdyz vasi obcanku nekdo ukaze revizorovi v MHD. Dvakrat mi prisla obsilka za "jizdu na cerno" a ackoliv jsem v obou dvou pripadech dokazoval, ze moje doklady nekdo ukradl (jednou mesic pred, podruhe asi 6 tydnu), tak jsem nic nezmohl a platil.
Jó, mám podobné pocity. Po 90 jsem měl chvíli radost, že už se nemusím bát že mi jen tak zavřou. Brzo mi to přešlo. Snad je to záměr. On totíž opravdu kdykoliv a kdokoliv může být bez problémů zašitej. Paranoia? Snad...