Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Občas není od věci vyslovit něco, za co se upaluje nebo ukamenovává. Nic není totiž tak jednoduché, aby byla pravda vždy jediná a na první pohled zřejmá.
V dobách "předlinuxových" (z mého pohledu, tj. někdy před rokem 1999) jsem byl zvyklý používat jako browsery MSIE a Nescape (příp. Lynx, ale to jen zřídka, hlavně na OpenVMS). Mezitím jsem nenásilně přešel na různé jiné prohlížeče, v poslední době preferuji hlavně Operu (bez ohledu na OS, se kterým právě pracuji), často používám Mozillu a Firefox, někdy Konqueror. V pátek jsem pod tlakem okolností musel nějakou chvíli používat cizí počítač, na kterém byl jen MSIE verze 6. A moje zjištění - už ho neumím ovládat!!!
Když přišel MSIE 5.0, byla to pro mě tehdy velice pozitivní záležitost. Do té doby jsem používal hlavně Netscape (na Windows, Solarisu, Irixu atd.), i když jsem při jeho používání dost nadával. MSIE ve verzi 4 byl nenažraný, pomalý a neschopný, proto jsem se mu raději vyhýbal. Verze 5 ale přinesla vysvobození, hravě překonávala jak verzi 4, tak i Netscape libovolné verze a tak jsem na Windows u nového MSIE zůstal. Dokonce si dovolím tvrdit, že verze 5.01 (a lépe zabezpečená 5.5) byla nejlepší ze všech verzí tohoto prohlížeče, verze 6 nepřinesla prakticky nic nového (kromě větších HW nároků).
Mozilla byla v době "pre-1" verzí dost problematická, proto jsem na ne-Win platformách dával přednost Opeře, která podávala výborné výkony už ve verzi 5, a každá další verze byla o další krok vpřed. Pozvolna jsem na Operu přešel i na Windows a začal zapomínat, že nějaký MSIE existuje (abych byl přesný - bohužel ho stále musím používat pro internetové bankovnictví Komerční banky - banku si ale zatím vybírám podle jiných kritérií, než jsou podporované prohlížeče).
V pátek jsem nějakou dobu seděl u cizího počítače, na kterém běží - jak jinak - Win XP Professional s prohlížečem MSIE 6.0. Potřeboval jsem se podívat na nějaké stránky...
...a dostavily se problémy! Že je toolbar přeplněný tlačítky (na tom svém v Opeře mám 4 tlačítka), by ani tak nevadilo. Horší to bylo, když jsem chtěl začít otvírat stránky v nových záložkách. Došlo mi, že tu že tu žádné záložky nejsou a tudíž musím "nepohrdnout" okny (otvíral jsem jich jen asi 10, no budiž...). Kliknu tedy prostředním tlačítkem (jak jsem zvyklý z Opery, Mozilly atd.) - a ono nic. Aha, tohle nejde. Tedy jinak: Ctrl+Shift+myš - také nic. Poslední pokus, Shift+myš, okno se otvírá, ale nějaké mrňavé (nikdy jsem nepřišel na to, jak MSIE donutit otvírat okna maximalizovaná) a navíc má fokus, takže musím kliknout zpět do původního okna. Ufff...
Přežil jsem to, ale nebylo to snadné. A přesvědčil jsem se, že MSIE rozhodně není prohlížeč přizpůsobený (a přizpůsobitelný) potřebám uživatele. Jiné prohlížeče jdou přizpůsobit tak, aby se ovládaly jako MSIE - obráceně to nejde. A tak se dnes divím, jak jsem to dříve mohl běžně používat...
Tiskni
Sdílej: