Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Občas není od věci vyslovit něco, za co se upaluje nebo ukamenovává. Nic není totiž tak jednoduché, aby byla pravda vždy jediná a na první pohled zřejmá.
V dobách "předlinuxových" (z mého pohledu, tj. někdy před rokem 1999) jsem byl zvyklý používat jako browsery MSIE a Nescape (příp. Lynx, ale to jen zřídka, hlavně na OpenVMS). Mezitím jsem nenásilně přešel na různé jiné prohlížeče, v poslední době preferuji hlavně Operu (bez ohledu na OS, se kterým právě pracuji), často používám Mozillu a Firefox, někdy Konqueror. V pátek jsem pod tlakem okolností musel nějakou chvíli používat cizí počítač, na kterém byl jen MSIE verze 6. A moje zjištění - už ho neumím ovládat!!!
Když přišel MSIE 5.0, byla to pro mě tehdy velice pozitivní záležitost. Do té doby jsem používal hlavně Netscape (na Windows, Solarisu, Irixu atd.), i když jsem při jeho používání dost nadával. MSIE ve verzi 4 byl nenažraný, pomalý a neschopný, proto jsem se mu raději vyhýbal. Verze 5 ale přinesla vysvobození, hravě překonávala jak verzi 4, tak i Netscape libovolné verze a tak jsem na Windows u nového MSIE zůstal. Dokonce si dovolím tvrdit, že verze 5.01 (a lépe zabezpečená 5.5) byla nejlepší ze všech verzí tohoto prohlížeče, verze 6 nepřinesla prakticky nic nového (kromě větších HW nároků).
Mozilla byla v době "pre-1" verzí dost problematická, proto jsem na ne-Win platformách dával přednost Opeře, která podávala výborné výkony už ve verzi 5, a každá další verze byla o další krok vpřed. Pozvolna jsem na Operu přešel i na Windows a začal zapomínat, že nějaký MSIE existuje (abych byl přesný - bohužel ho stále musím používat pro internetové bankovnictví Komerční banky - banku si ale zatím vybírám podle jiných kritérií, než jsou podporované prohlížeče).
V pátek jsem nějakou dobu seděl u cizího počítače, na kterém běží - jak jinak - Win XP Professional s prohlížečem MSIE 6.0. Potřeboval jsem se podívat na nějaké stránky...
...a dostavily se problémy! Že je toolbar přeplněný tlačítky (na tom svém v Opeře mám 4 tlačítka), by ani tak nevadilo. Horší to bylo, když jsem chtěl začít otvírat stránky v nových záložkách. Došlo mi, že tu že tu žádné záložky nejsou a tudíž musím "nepohrdnout" okny (otvíral jsem jich jen asi 10, no budiž...). Kliknu tedy prostředním tlačítkem (jak jsem zvyklý z Opery, Mozilly atd.) - a ono nic. Aha, tohle nejde. Tedy jinak: Ctrl+Shift+myš - také nic. Poslední pokus, Shift+myš, okno se otvírá, ale nějaké mrňavé (nikdy jsem nepřišel na to, jak MSIE donutit otvírat okna maximalizovaná) a navíc má fokus, takže musím kliknout zpět do původního okna. Ufff...
Přežil jsem to, ale nebylo to snadné. A přesvědčil jsem se, že MSIE rozhodně není prohlížeč přizpůsobený (a přizpůsobitelný) potřebám uživatele. Jiné prohlížeče jdou přizpůsobit tak, aby se ovládaly jako MSIE - obráceně to nejde. A tak se dnes divím, jak jsem to dříve mohl běžně používat...
Tiskni
Sdílej: