Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Občas není od věci vyslovit něco, za co se upaluje nebo ukamenovává. Nic není totiž tak jednoduché, aby byla pravda vždy jediná a na první pohled zřejmá.
...vymyslí lejstro. Když bylo před časem schváleno zrušení školních osnov, zvedla se ve školách vlna nevole. Tehdy jsem měl pocit, že je to jen proto, že zmizí jakási "autorita" a všichni budou muset být odpovědni za to, co a jak učí. Jenže ono je to trochu jinak - nejde jen o zrušení osnov, ale hlavně o nesmyslné kopce byrokracie, které to přináší.
Včera jsem byl přítomen zasedání předmětové komise jednoho osmiletého gymnázia. Takže jsem nejen viděl a slyšel, co se řeší, ale také jsem nahlédl do vyhlášek a metodických pokynů ministerstva školství. A pochopil jsem, proč bylo zrušení osnov přijato tak negativně. Zejména pro menší školy to totiž přináší nesmyslně krutou byrokratickou zátěž.
Původní osnovy, direktivně nařízené "shora", se nyní nahrazují plány jak pro celý učební program, tak pro jednotlivé předměty. A tady je ten problém. Obsah výuky musí být velice detailně "rozpitván", zřejmě aby bylo co kontrolovat. Požadavky jsou takové, že v některých případech (u předmětů s nízkou hodinovou dotací) učitelé stráví při vypracovávání plánů dobu srovnatelnou s tím, jak dlouho bude trvat samotná výuka. Takto sice jen v prvním roce, ale později budou muset stejně provádět revize, zda jsou plány stále v souladu s předpisy.
Stále jsem totiž neřekl to nejhorší. Předpisy ministerstva striktně stanoví, jaká slova, fráze, formulace apod. se mají, nebo naopak nesmějí používat. Zavržena jsou např. slova student, učit nebo zvládat. Metodické pokyny pak uvádějí doporučené konstrukce vět popisujících nějaký prvek výuky (týkající se např. nějakého cviku v hodinách TV). Používané formulace jsou takové, že by z nich člověk zvracel - a kromě ministerských úředníků asi nikdo nechápe, co vlastně znamenají.
Zrušení školních osnov tedy (i když by mělo znamenat rozšíření svobody výuky) nepřineslo do školství jen více prostoru pro jednotlivé školy a učitele, ale hlavně tuny nového úřadování na školách (a téměř jistě i na ministerstvu). V této podobě je to snad ještě horší, než když platily původní osnovy - tehdy se učitelé v době mimo výuku mohli aspoň sami vzdělávat, kdežto nyní musí smolit sáhodlouhé texty plné nesrozumitelné úřednické mluvy.
Tiskni
Sdílej:
Výstupy bychom neměli uvádět ve formě připomínající cílové zaměření předmětu.Kdyby se to zavedlo jako povinnost, možná by se žáci dobře bavili. Když jsme měli v algebře nějaké množiny, tak obsahovaly místo čísel nějaké užitečnější věci, jen jablíčka a hruštičky po těch letech nahradilo pivo, vodka, rum, kofola atp.
Teda, pane, voni ale uměj nalít optimismus do žil ...
narcisto?Nepleteš si to?