Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Občas není od věci vyslovit něco, za co se upaluje nebo ukamenovává. Nic není totiž tak jednoduché, aby byla pravda vždy jediná a na první pohled zřejmá.
Mnozí to určitě znají. Někdy prostě nastane situace, že se něco musí bezpodmínečně dodělat do následujícího dne. A tak se pracuje přes noc. Většinou se to pak opravdu stihne - ale není to žádný med.
Klasická situace - termín bezpodmínečného dokončení projektu je za dveřmi, přesněji řečeno: zítra. Hodiny běží, práce stále není hotova. Venku už je tma, svítí hvězdy a měsíc (a nebo také ne), a dokončení v nedohlednu. Mozek už odmítá pracovat, ale nedá se nic dělat, musí se to dokončit.
Dvě v noci. Příjemné je, že je klid, nikdo neotravuje. Myšlení teď pracuje o něco lépe než večer. Nápady se - sice ztěžka, ale přece - zase začínají rodit. Trochu se to pohnulo kupředu, ale konec je pořád daleko předaleko.
Čtvrtá ranní. Přichází krize. Kávovar právě dochrochtal, nicméně následně požitá dávka životodárné tekutiny mimořádné síly neposkytuje kýžený efekt. Oči pálí, víčka padají. Hlava vygumovaná. Kdybych já blb si to lépe naplánoval...
Rozednívá se. Ptáci řvou, až z toho bolí hlava. Kdy už to bude, kdy už to bude... Sakra, to už přece musím dodělat!
Konečně hotovo! Práce míří k zákazníkovi (šéfovi, učiteli apod.). Teď může nastat netrpělivě očekávaný black-out.
Nyní následuje různý scénář. Buď je všechno v pořádku, nebo také ne, případně je všechno totálně špatně. Principiálně se to ale neliší od běžné situace po dokončení projektu.
Ještě doplněk: Zcela zásadní výhodou je, když člověk může ouvrnajt/durcháč absolvovat v týmu (myšleno "fungujícím týmu"). Vzájemná psychická podpora je velice užitečná.
Tiskni
Sdílej:
Stačí umět nějaké dechové cvičení, neštítit se studené sprchy a občasného rozproudění krve, sám mám taky (de facto smutnou) praxi, naposled ale před 9 lety , spal jsem pak snad 26 hodin v kuse.
Aneb jak praví klasik: dnes musí byť najdlhší deň v histórii, pretože zajtra musí byť všetko hotové.
Btw, dnes som v práci a využívam to, že tu nikto nie je a môžem žonglovať s routermi a modemami Takže nie overnajt, ale overholiday
. Ale je zaujímavé, že ne-programátori a ne-admini nevedia prijať tvrdenie, že v noci môže byť človek celkom slušne produktívny. Kľud, šum ventilátorov, správna hudba ...
Jj, taky mam noc rád, jelikož mám za vše odpovědnost a je na mně, jak to zvládnu, mimo to je větší klid, nikdo nevotravuje s drobnostma.
Klasika z Červeného trpaslíka: "Viděl's Eso? Je 36 hodin na nohou a pořád plnej nálady - i to je moje inspirace
Ale je zaujímavé, že ne-programátori a ne-admini nevedia prijať tvrdenie, že v noci môže byť človek celkom slušne produktívny.Mohu tě ujistit, že též vědci, architekti, malíři nebo grafici toto tvrzení většinou beze zbytku přijímají