Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.14 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.15. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Občas není od věci vyslovit něco, za co se upaluje nebo ukamenovává. Nic není totiž tak jednoduché, aby byla pravda vždy jediná a na první pohled zřejmá.
Přidávali jste v poslední době do katalogu Seznamu nějaký odkaz? A přišel vám potvrzovací mail? Tak to buďte rádi - při trochu přísněji nastavené antispamové ochraně se může totiž stát, že bude tato zpráva považována za spam a doručena nebude (nebo ji klient hodí do koše).
Nedávno jsem přidával do katalogové části Seznamu odkaz na nové webové stránky. Po několika dnech mi přišlo potvrzení o zatřídění odkazu. Mozilla ho ovšem umístila do koše (podle nastaveného pravidla pro zacházení se spamem) - důvodem bylo to, že při antispamové kontrole dosáhlo skóre 5,11 (hranice pro označení v předmětu je nastavena na 5 bodů). To je už na první pohled divné, jak může taková seriózní zpráva nasbírat tolik bodů?
Zkoumání hlaviček samozřejmě odhalilo, kde soudruzi ze Seznamu udělali chybu. Pozitivní výsledek měly následující testy: DNS_FROM_RFC_ABUSE
, MSGID_FROM_MTA_ID
, NO_REAL_NAME
a SUBJ_ILLEGAL_CHARS
. Všechno to jsou věci, které by se rozhodně stávat neměly, podívejme se na ně důkladněji.
DNS_FROM_RFC_ABUSE
je test, který zjišťuje na serveru RFC-Ignorant.org, zda tam odesílající adresa není na seznamu hříšníků. A jak se každý může přesvědčit, Seznam hříšníkem je. Ignoruje hned dvě pravidla uložená RFC 2142 (samozřejmě v kombinaci s RFC 2821 a 2822), a to funkčnost schránek postmaster
a abuse
. Jinak řečeno, kdo bude chtít použít standardizovanou cestu pro hlášení problémů, ostrouhá (schválně jsem to zkusil, opravdu to nefunguje). Postmasterovská adresa nefunguje přinejmenším od roku 2002.
Pak je tu MSGID_FROM_MTA_ID
. To není až tak závažný problém (i když ho spamassassin standardně hodnotí poměrně velkým přídělem, v tomto případě to bylo 1,704 bodu), jde jen o vynechání identifikátoru zprávy. Rozhodně ale svědčí o tom, jakou "péči" u Seznamu věnují svému systému.
NO_REAL_NAME
svědčí o vynechání "reálného" jména v označení odesílatele. Opět nepodstatná věc, ale dokresluje situaci.
A konečně poslední pravidlo - SUBJ_ILLEGAL_CHARS
- znamená neplatné znaky v předmětu zprávy. Není divu, pokoušet se cpát české znaky do ISO 8859-1 může jen totální amatér, nebo ten, kdo na příjemce kašle. V tomto případě to ale bylo ještě horší, i přes quoted-printable zakódování se v předmětu vyskytly osmibitové znaky, které tam nemají co pohledávat.
Ihned po příchodu zprávy jsem uvedené skutečnosti ohlásil Seznamu na adresu, která byla ve zprávě uvedena. Nikdo se mi ani neobtěžoval odpovědět, natož aby dali věci do pořádku (tzn. třeba zprovoznili adresy postmaster a abuse, a následně požádali o odstranění). Seznam zjevně hřeší na svou pozici na trhu a dodržováním pravidel se netrápí.
Proto chci předem doporučit těm, kdo budou na Seznamu registrovat nějaký odkaz, aby ke komunikaci použili adresu, která není antispamově chráněna (aspoň ne tak, aby se zprávy zahazovaly) a v poštovním klientovi nastavili, aby jim zprávy od Seznamu předčasně nelikvidoval. Navíc, kdo má u Seznamu e-mailovou schránku a odesílá odtud poštu, automaticky tím získává určitý bodový příděl u antispamové kontroly (viz první test) - i když si to asi málokdo uvědomuje.
Tiskni
Sdílej:
.com
a .net
místo NXDOMAIN
vraceli IP adresu na svůj vyhledávací web.
postmaster@seznam.cz
, ještě by je přes tu adresu někdo otravoval helpdesk@seznam.cz
, velmi vážný argument… :-)
tady.je.technicka.podpora@seznam.cz
.... Např. blinkry na vnitřní straně světelTo s vámi souhlasím - „Proč bliká rovně když jede doleva?“
nebo použítí brzdového světla jako blinkruA tady zase ne. Má-li auto, které bliká brzdovým světlem, třetí brzdovku, tak je to čistě věc zvyku. Osobně jsem si na to zvyknul velmi rychle (cca týden) a pak mi připadaly v ČR ty oranžové blinkry divné... Další věc je, že se u nás dosud moc nerozšířila zadní světla z LED - na nich je to ještě přirozenější
(to navíc AFAIK výslovně odporuje dopravním předpisům).V tom nemůžu sloužit A k těm budíkům: co si tak matně pamatuju flamy z autorevue.cz a podobných, tak se diskutující dělili na 3 skupiny: na ty co to ani nevyzkoušeli a nadávali na to, ty, co to krátce vyzkoušeli a nadávali na to a konečně na ty, co tomu chvilku dali a neměnili by. Moje osobní spekulace je, že to mj. šetří náklady výrobcům, co něco vyváží do UK, AU nebo NZ, protože je mnohem více dílů společných pro obě varianty.