Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Občas není od věci vyslovit něco, za co se upaluje nebo ukamenovává. Nic není totiž tak jednoduché, aby byla pravda vždy jediná a na první pohled zřejmá.
Linus Torvalds učinil poměrně překvapivý krok - přednesl svoji (dosud pečlivě utajovanou) koncepci jádra 2.8. Na vlastním vývoji by se mělo začít co nejdřív. Linux řady 2.8 by se měl především oprostit od starého kódu a jít cestou "nejlepší volby".
Od posledního startu nové řady jader (tj. 2.6) uplynulo už hodně času. Verze 2.6.0 byla vydána koncem roku 2003, řada 2.6 je tu s námi tedy už rekordně dlouho. Zatím to vypadalo, že tu ještě hodně dlouho bude, ale nyní dochází k překvapivé změně.
Linus Torvalds představil zbrusu novou řadu 2.8, na které zatím pracoval stranou od běžných prací probíhajících na řadě 2.6. Zatím neexistuje ani náznak vývoje jako takového, ale "otec Linuxu" předpokládá, že chuť vývojářů pustit se do nové řady bude značná.
Hlavní znaky nové řady Linus shrnul do pěti bodů:
Bod č. 1 bude dost kontroverzní. Někdo se tomu bude hodně bránit, ale pro takové odpůrce má Linus jednoduché doporučení: zůstat u řady 2.6, která by měla být ještě nějakou dobu vyvíjena současně s řadou 2.8.
Volba "jediného řešení" pro určitý úkol (např. alokátor) je věc, kterou Linus Torvalds prosazuje už dlouho - domnívá se totiž, že existence více řešení vede k tomu, že ani jedno pak nefunguje dostatečně dobře pro celou škálu nasazení (což nutí ke zbytečnému a zdlouhavému experimentování).
Omezení modulů na GPL bude znamenat problémy pro taková řešení, která do jádra vkládají nějaký proprietární kód (byť je to třeba legální). Je to zjevně snaha vytlačit z jádra "binární bloby". Je otázka, do jaké míry to bude vadit, resp. jaký to bude mít naopak přínos, i praktický.
Podepisování modulů je něco, co trochu připomíná Microsoft, ale osobně jsem zastáncem toho, aby se používalo (ne povinně, ale klidně jako výchozí volba). Možnost podvrhnout nějaký nebezpečný kód do jádra (tím, že se změní modul v binární podobě) bude výrazně omezena. Kdo bude používat jen standardní moduly (z hlavního stromu), a takových lidí je většina, nenarazí na žádné problémy.
Co se mi ale líbí z celého seznamu nejvíc, je poslední bod - dokumentace API. Dosavadní mizerný stav byl/je dost velkou brzdou vývoje ovladačů a v neposlední řadě nahrává vzniku zbytečných chyb v modulech (způsobených tím, že autor modulu nepracuje se všemi informacemi potřebnými ke správnému použití API jádra). Zřejmě by se mělo pokračovat ve strukturovaných komentářích jako dosud, ale výrazně kvalitněji. Uvidíme.
Překvapivý start nové jaderné řady je jistě pozitivním krokem, který by mohl Linuxu pomoci vyřešit mnohé neduhy, se kterými se jádro dnes potýká. Už dost dlouho šlo všechno jen cestou evoluce, ale zřejmě nadešel ten správný čas do toho pořádně říznout a udělat úplně nové, kvalitnější jádro.
Tiskni
Sdílej:
Prosím? To hádam nemyslíte vážne?! Veď Linus sa predsa jasne dohodol s Tanenbaumom na konci ich debaty, že Linux 3.x bude čisto mikrokernel forknutý z Minix 3, tak prečo by mali volať Thea na 2.8? To mi nejako nedáva zmysel... To je nejaký vtip, či o čom?
ze by dalsi aprilovy zert, dneska uz asi treti co ctu
To uz je zase april? To my mame na 1. aprila iba 2.8ku ale co chudaci widlaci? Conficker ich dnes vsetkych zje aj s ponozkami a planetu zozerie zase jeho botnet
Taky jsem se tesil na nove ficury . Jsem jediny, komu ty nektere body pripadaji uzitecne?
Treba jednotnou dokumentaci by IMHO API potrebovalo jako sul. Digitalni podpisy zdrojaku a pripadne sit duveryhodnosti podpisu, to by mi taky neprislo uplne mimo. I kdyz to samozrejme neni moc prace jadra, jako spis infrastruktury kolem...
Hmmm, zajimavy. Po prvni vete jsem se (asi ospalosti) zamyslel, proc Linus tajil plan na 2.8. Pak mi to docvaklo:)
Akorat je blby, ze by se prvniho dubna nemely vydavat seriozni zpravicky, protoze pak si kazdej bude myslet, ze to je aprilovej vtipek, aspon ja se obvykle takhle prepnu a nad kazdou zpravickou pak premyslim (podobne jako po shlednuti Final Destination jsem par dni kontroloval deni kolem sebe, jestli mi nahodou nic nehrozi:))
KDE 4.2.2 má vyjít dnes, snad to nebude aprílový žertík.
Vyšlo, už ho týžden používam. Ja sa skôr teším na KDE-Two-Live. ;)
jeeeminee... a ja som sa tesil ze sa budem ako male decko bavit s "make menuconfig" a budem kompilovat jak sialeny.. :)
volba jediného alokátoru (možná SLQB?), jediného plánovače blokového I/O (zřejmě zatím CFQ nebo jeho vylepšení) atd.Tohle je spíš Morton než Torvalds.
celé API (pro ovladače) bude omezeno na moduly vydávané pod GPL (nebo duálně GPL + něco)Jsem pro.
důsledná dokumentace APIAle jo, tenhle byl dobrej
Śkoda, že to je jenom apríl ;) Některé body jsou tam dost zajímavé. ;(
Já osobně bych přidal ještě jeden bod:
*) Jádro 2.8 bude kompletně napsané od začátku, aby se odstranily staré chyby.
Kéž by alespoň pár bodů nebyl vtip ale opravdový plán.