Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Předevčírem mě napadlo, že se kouknu jaké změny se objevily v debianím GNOME. Systém průběžně aktualizuji přes volbu dist-upgrade a pro práci používám XFCE4, ale GNOME i KDE mám nainstalované pro občasné testování. Jejich knihovny stejně využívají i jiné aplikace, takže těch pár mega navíc mě nezabije.
Ovšem ouha.. Při odhlašování mi plocha zatuhla a nezbylo než rebootnout. Občas se to na mém notebooku stává, integrovaná grafika se sdílenou pamětí totiž není žádná výhra. Jenže během toho došlo k nějaké změně, které jsem zaboha nebyl schopen přijít na kloub. Zatímco na konzoli fungovala klávesnice bez nejmenších problémů (česká qwerty + speciální znaky přes pravý alt) v X jako by bylo nataženo nějaké vadné mapování kláves. Pravý alt byl namapován jako Enter numerické klávesnice, jedna z šipek jako klávesa Print.. no prostě k zbláznění.
Snad každý zdejší zápis, článek či zprávičku provázejí diskuze. Někdy bouřlivé, jindy netečné. Občas odborné ale i někdy hloupé či malicherné.
Čas od času se tady vyrojí vášnivá debata v níž se donekonečna omílá jak je linuxový desktop nepřátelský vůči BFU co chtějí na všechno mít grafická klikátka. Ovšem ty nejpádnější argumenty proč je takové uctívání grafického GUI a klikátek na h...o většinou v tom křiku zanikají. Chybějící překlady a pod. jsou tím nejmenším co mi na takovém GUI vadí.
Konečně na to panáčci z MS vyzráli. Nejprve pěknou prezentačku pro zastupitele, pokud možno bez vědomí IT oddělení a už je tady příkaz vypracovat studii kolik bude stát přechod na pure MS prostředí.
Včera se konečně našla chvilka - po dlouhých prázdninách - abychom mohli poklábosit s mým kamarádem Zbyňkem. Pochlubil se mi s čerstvě nainstalovaným prostředím compiz-fusion na svém zbrusu novém notebooku a nadšený jako malé děcko z těch nejrůznějších hejblátek mi sděloval: "Je to prvně, co mi všechno bez problému funguje!". Jak se však posléze ukázalo za výrazem "všechno" je třeba rozumět především bezproblémovou externí grafickou kartu od NVidie (na svém původním notebooku měl totéž co já - integrovanou ATI Xpress 200 PCIE). Zbyněk je učitel informatiky, který se na rozdíl od jiných plkalů snaží své studenty opravdu něco naučit. Ostatně.. někteří z vás ho znáte osobně z jarních linuxových sedánků v Narcisu Ale k věci..
Včera jsem si - zcela náhodou - povšimnul drobné nesrovnalosti ve výpisu z top. Netuší někdo z vás proč se proces spuštěné Opery tváří, jako by běžel dvakrát tak dlouho než vlastní X server?
Během svého života jsem prošel řadu míst a potkal spoustu zajímavých lidí. Ovšem prvně jsem se dostal do situace, kdy někdo koho znám - možná že ne úplně, ale prostě s ním mám určitou zkušenost - a ten je najednou kandidátem na ministerské křeslo..
..protože dříve platilo, že lenoch udělá maximum pro to aby nemusel nic dělat. Takže se raději vzdělá než by šel k lopatě. Jenže v poslední době čím dál častěji narážím na to, že tazatelé jsou už asi i líní číst a myslet, jinak by totiž místo pokládání triviálních dotazů na tomto fóru rovnou zkusili vyhledat na internetu či v literatuře na dané téma nějaký český pokec.