3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Předevčírem mě napadlo, že se kouknu jaké změny se objevily v debianím GNOME. Systém průběžně aktualizuji přes volbu dist-upgrade a pro práci používám XFCE4, ale GNOME i KDE mám nainstalované pro občasné testování. Jejich knihovny stejně využívají i jiné aplikace, takže těch pár mega navíc mě nezabije.
Ovšem ouha.. Při odhlašování mi plocha zatuhla a nezbylo než rebootnout. Občas se to na mém notebooku stává, integrovaná grafika se sdílenou pamětí totiž není žádná výhra. Jenže během toho došlo k nějaké změně, které jsem zaboha nebyl schopen přijít na kloub. Zatímco na konzoli fungovala klávesnice bez nejmenších problémů (česká qwerty + speciální znaky přes pravý alt) v X jako by bylo nataženo nějaké vadné mapování kláves. Pravý alt byl namapován jako Enter numerické klávesnice, jedna z šipek jako klávesa Print.. no prostě k zbláznění.
Snad každý zdejší zápis, článek či zprávičku provázejí diskuze. Někdy bouřlivé, jindy netečné. Občas odborné ale i někdy hloupé či malicherné.
Čas od času se tady vyrojí vášnivá debata v níž se donekonečna omílá jak je linuxový desktop nepřátelský vůči BFU co chtějí na všechno mít grafická klikátka. Ovšem ty nejpádnější argumenty proč je takové uctívání grafického GUI a klikátek na h...o většinou v tom křiku zanikají. Chybějící překlady a pod. jsou tím nejmenším co mi na takovém GUI vadí.
Konečně na to panáčci z MS vyzráli. Nejprve pěknou prezentačku pro zastupitele, pokud možno bez vědomí IT oddělení a už je tady příkaz vypracovat studii kolik bude stát přechod na pure MS prostředí.
Včera se konečně našla chvilka - po dlouhých prázdninách - abychom mohli poklábosit s mým kamarádem Zbyňkem. Pochlubil se mi s čerstvě nainstalovaným prostředím compiz-fusion na svém zbrusu novém notebooku a nadšený jako malé děcko z těch nejrůznějších hejblátek mi sděloval: "Je to prvně, co mi všechno bez problému funguje!". Jak se však posléze ukázalo za výrazem "všechno" je třeba rozumět především bezproblémovou externí grafickou kartu od NVidie (na svém původním notebooku měl totéž co já - integrovanou ATI Xpress 200 PCIE). Zbyněk je učitel informatiky, který se na rozdíl od jiných plkalů snaží své studenty opravdu něco naučit. Ostatně.. někteří z vás ho znáte osobně z jarních linuxových sedánků v Narcisu Ale k věci..
Včera jsem si - zcela náhodou - povšimnul drobné nesrovnalosti ve výpisu z top. Netuší někdo z vás proč se proces spuštěné Opery tváří, jako by běžel dvakrát tak dlouho než vlastní X server?
Během svého života jsem prošel řadu míst a potkal spoustu zajímavých lidí. Ovšem prvně jsem se dostal do situace, kdy někdo koho znám - možná že ne úplně, ale prostě s ním mám určitou zkušenost - a ten je najednou kandidátem na ministerské křeslo..
..protože dříve platilo, že lenoch udělá maximum pro to aby nemusel nic dělat. Takže se raději vzdělá než by šel k lopatě. Jenže v poslední době čím dál častěji narážím na to, že tazatelé jsou už asi i líní číst a myslet, jinak by totiž místo pokládání triviálních dotazů na tomto fóru rovnou zkusili vyhledat na internetu či v literatuře na dané téma nějaký český pokec.