Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
yum
na tom není zase o tolik lépe.
Nějak tu pomalost, když vynechám správce balíčků nevidím.
V linuxu mám nastavenou historii příkazové řádky na hodnotu 10000.
Uff… já už nějakou dobu uvažuji o tom, jestli těch 1000 (distribuční default) není přehnaně moc. Pro zajímavost, kolik vám ukáže 'time bash -i /dev/null
'?
user@stroj:~$ time bash -i /dev/null real 0m0.010s user 0m0.000s sys 0m0.010s
HISTFILESIZE=10000
? To mne docela překvapuje, já mám totiž při tisícovce asi 50 ms (ale to může být způsobeno i jinými faktory, třeba přebujelou konfigurací automatického doplňování).
want@stroj:~$ time bash -i /dev/null real 0m0.624s user 0m0.467s sys 0m0.157s want@stroj:~$ history | wc 9990 35934 289584
A ne vzdy funguji. … To hned mazu do konzole, busim tam ifconfig…
Velmi vtipné…
ifconfig
(téměř devět let obsolentní potvoru s dosti svéhlavým chováním) za vzor spolehlivosti mi prostě připadá humorné.
ip a s
, tak se dobrých 80% lidí (resp. linuxáků alias ipconfig=ip
ipconfig /all
' nebo 'ipconfig /?
' :-)
Abych pravdu řekl, sice taky občas ve spěchu píšu věci jako 'ip a a
', ale když to někomu předvádím, zkracuji nanejvýš address
na addr
, neighbor
na neigh
apod.
Co se týká chyb, z hlavy si vzpomínám např. na to, že ifconfig
neukazuje adresy, které nemají nastavený label, a předstírá existenci virtuálních rozhraní typu eth0:0
, ale když jim zkusíte nastavit nějaké parametry (příznaky, MTU apod.), bez varování je nastaví eth0
. Pak třeba že route
ukazuje jen obsah tabulky main
a ani u ní neukazuje všechny informace.
Protože vydávat ifconfig
(téměř devět let obsolentní potvoru s dosti svéhlavým chováním) za vzor spolehlivosti mi prostě připadá humorné.
To ze je obsolete a ze ma omezenou funkcnost je sice pravda, ale v situacich, kdy si clovek s omezenou funkcnosti vystaci (napr. nejvyse jedna IP per device, zadne rule based routing), je naprosto spolehlivy, neni-liz pravda? A s tou omezenou funkcnosti si vystaci prevazna vetsina uzivatelu.
Navic na zakladni operace s rozhranim me prijde ifconfig lehce praktictejsi. Zprovozneni interface se zvladne ifconfigem na jeden prikaz, zatimco pomoci ip na dva (nastaveni adresy a link up). Stejne tak zmena adresy - u ifconfig jeden prikaz, u ip dva (zruseni stare a nahozeni nove). U mnoha operaci mohlo byt device jako povinny pozicni parametr a neprudit uzivatele s 'dev'. Na druhou stranu 'netmask' a sitova maska v nezkracenem tvaru u ifconfig je docela otravna.
Zprovozneni interface se zvladne ifconfigem na jeden prikaz, zatimco pomoci ip na dva (nastaveni adresy a link up).
Skutečnost, že ifconfig
nerozlišuje mezi "rozhraní je up" a "rozhraní má přiřazenou IPv4 adresu" bych naopak označil za jednu z podstatných nevýhod.
iproute2
(tedy především příkaz ip
).
ifconfig
použít, ale v různých diskuzích na to člověk narazí často a tak trochu jsem doufal, že je cílem distributorů, aby programy v jejich distribucích fungovaly podle očekávání (tedy podle přiložené dokumentace). Jak má člověk k této znalosti přijít? Jak by to dopadlo, kdybychom vždycky u každého distribuovaného programu museli předpokládat, že vlastně vůbec nefunguje a vše si nejdřív ověřit?
* Nebo je to varování snad skryto v poznámce:
Since kernel release 2.2 there are no explicit interface statistics for alias interfaces anymore. The statistics printed for the original address are shared with all alias addresses on the same device. If you want per-address statistics you should add explicit accounting rules for the address using the ipchains(8) command.? Ale to asi ne, když wikipedia píše, že s novými jádry zastaral i příkaz ipchains.
RX bytes:2666123451 (2542.6 Mb) TX bytes:2778213750 (2649.5 Mb)
ip -s link show
Pro přátele zkratek 'ip -s l
'
ipchains
, přestože o něm je to všeobecně známo, zastaral až o jednu stabilní řadu později (příchodem netfilteru v řadě 2.4).
Proč o tom není ani slovo v manuálové stránce*, proč se při použití nezobrazí varování a proč je to vlastně vůbec v distribuci?
Dobrá otázka…
Proč o tom není ani slovo v manuálové stránce*, proč se při použití nezobrazí varování a proč je to vlastně vůbec v distribuci?Asi proto, že nikdo nenapsal nebo nezařadil potřebné patche. Tedy pokud jste se ptal skutečně na to proč. Pokud to měla být řečnická otázka, jestli tohle všechno náhodou neospravedlňuje používání
ifconfig
/route
– ne, neospravedlňuje, jsou to jenom další chyby. Svědomitý linuxák se může pokusit tyhle změny do nettools
protlačit. Škodolibý linuxák se může pokusit prosadit do nějaké distribuce to, aby se ve výchozím nastavení použilo nějaké pravidlo, které změní výchozí routovací tabulku. To by snad mohlo probudit ty, kterým ifconfig
/route
„pro jejich potřeby stačí“
Asi proto, že nikdo nenapsal nebo nezařadil potřebné patche.To se zdá rozumné, akorát mě teda napadá ještě jedna otázečka: a proč?
Muze me nas.at, kdyz si v Ubuntim klikatku naklikam nastaveni IP adres site a nemuzu se pripojit.A ze me tenhle nastroj odjakziva funguje jak ma, to je asi nejaka nahoda, ze?
Treba Veritas Netbackup ma GUI v Jave (a na velice dobre urovni!) - chtel bych vas videt jak provadite konfiguraci zalohovacich politik pro x set serveru pres prikazovou radku - to byste asi musel nosit na prstech chranice.Jednoduse - napisu si soubor popisujici to co chci v kompaktni podobe (takove, ktera vyhovuje specificke situaci vzhledem k moznym zmenam) a pak skript, ktery z puvodniho souboru vygeneruje ty spousty konfiguraku a nahraje je na servery.
A za třetí drtivá většina unixových konfiguráků má zcela jasnou syntaxi - proměnná = hodnota
<ironie styl="kousavy">
Jasně. Třeba passwd
nebo fstab
, to jsou naprosto typické příklady takové syntaxe. Nebo že byste myslel syslog.conf
, resolv.conf
, či snad hosts
?</ironie>
sendmailu
a dále třeba soubory sudoers
nebo printcap
printcap
bych býval zapomněl… Co se sendmail.cf
týká, osobně ho nepovažuji za konfigurační soubor, ale spíš za něco na způsob bytecode… :-)
Já to poprvé viděl na stínítku na zadním okně přede mnou jedoucí Octavie. Takové šoky by člověk za volantem zažívat neměl… :-)
Ale dlouhé vedení bych tomu neříkal, spíš svobodná vůle. Dokážete si představit, co byste byl za blbce, kdybyste poslušně dělal všechno, co do vás hustí na billboardech a v reklamách obecně?
Vždycky pak přemýšlím, jak by se ta věta dala formulovat srozumitelněji…Možná kdyby z monitoru vyletěla ruka a pořádně uživatele profackovala
Tiskni
Sdílej: