Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Pracuji na ČVUT, baví mě to, ale nebýt náhody nebyl bych tu. Je to paradox. Protože je to zřejmě jediná škola, kterou bych bez problému vystudoval. Ale mne k současné práci nepřitáhl zájem o techniku, či software jako takový. Zajímalo mne vždy výlučně praktické využití.
Jsem jediný IT zaměstnanec široko daleko na tomhle ústavu, který sem přišel zvenčí a bez vzdělání v oboru. Všichni mí kolegové tu začínali jako studenti. Podobné je to i v řadách akademických pracovníků mé kmenové katedry – vím jen o jediném člověku, který začínal svá vysokoškolská studia mimo ČVUT a nepochází ze zahraničí. A občas si připadáme jako spiklenci.
Nevím jak to vidí ti co dělají tuhle práci na jiných školách, ale já mám takový pocit, že i když se tam učí podobné obory, šudlá si každý jen to svoje a o to jak to dělají jinde v ČR se moc nezajímá. A někdy mám dojem, jako by mimo ČVUT a VUT ani jiná škola podobného typu v ČR nebyla, i když samozřejmě vím, že tomu tak není.
Ale dosti úvah. Předmětem blogpostu je ryze praktická záležitost.
Jak už jsem zmínil. K mé současné práci mne přivedly možnosti využití výpočetní techniky. Zpočátku to bylo DTP. Od toho jsem se dostal k digitalizaci dokumentů, a přes digitalizaci textů k OCR. Pak mne zaujaly možnosti distribuce informací prostřednictvím webu, což mne přivedlo k linuxu. A zájem o linux zas k virtualizaci a ta k současné práci.
Pracuji jako administrátor laboratorního linuxového disklessu. A to přineslo další výzvy, protože to není systém jako býval na úřadě. Tam bylo klíčové aby fungovalo sdílení souborů, kancelářský balík, mailový klient, webový prohlížeč a citrix klient.
To co mám pod palcem já, je složitější protože jde o nástroje s nimiž se studenti učí pracovat. A mým úkolem je zajistit, aby všude fungovaly tak jak mají, aniž by se mezi sebou tloukly.
Linux, tu pomalu ale jistě válcuje dožívající MS Windows. Ovšem stále je dost takových, co se rádi střílí do nohou. A tak jsem včera řešil „postdoka”, který má sice počítač s MS Windows, ale veškerý software, se kterým by měl pracovat, jede na linuxu. Ok. Použili jsme tedy WSL, ovšem nejdřív jsem mu musel ukázat co s tím. A pochopitelně jsme přitom narazili na stejný problém, pro který jsem před 20 lety MS Windows ze svých strojů definitivně vyhodil – rozdílné konce řádků. Nejsou vidět, ale bordel dělají neskutečný. No. Holt si chlapec užije. Ale co s ním, když chce používat Utlouka?
Ale za doučování postdoků mě neplatí.
Dlouhé roky byly technologie, jimiž se zaobírám, doménou zasvěcených. No řekněte sami? Kde by tenkrát nechali cucáka, který do té doby viděl počítač jen u kámoše, administrovat infrastrukturu, na které stojí veškerá výuka? Nepustí vás k tomu ani dnes, pokud nemáte patřičné zkušenosti.
Jenomže kde je chcete získat, když vás k tomu nikdo nepustí? Já měl kliku, že jsem přišel v době kdy vše začínalo. A co jsem si vytvořil, to i používám. A protože je toho hodně, udělal jsem si to tak, ať je s tím co nejmíň sraní.
Baví mne hledat řešení pro situace, které mohou nastat. Ne řešit průsery, které se staly. Proto jsem jich také za svou éru moc neměl. Spočítal bych je na prstech jedné ruky nepříliš šikovného tesaře. Ale výpočetní technika a software je pro mne pouze nástroj, stejně jako sekera pro onoho tesaře.
Disklessová infrastruktura je moje dítko, ale jsou technologie, na které jsem čekal roky. Jednou z nich je rozpoznávání řeči. Ne že bych raději kecal místo psaní, jak si myslí ti, které občas bavím svými historkami. Mám digitalizované staré nahrávky a nedostatek času na to, abych je přepsal do počítače.
Dostaly se ke mě relativně nedávno, zhruba před čtyřmi lety, ale práce IT je vždy o rovnováze. Na jedné straně váhy je čas zabitý tím, že pozorně posloucháte jak někdo kecá a tupě bušíte do klávesnice. A na té druhé čas zabitý tím, jak se snažíte přijít na kloub technickému řešení, které vás možná posune ke kýženému výsledku o něco rychleji.
A protože jsem tehdy nemohl nic kloudného najít vznesl jsem zde dotaz. Žel s výsledkem nevalným, takže jsem to nechal plavat.
Ne že by v té době už nějaké možnosti nebyly, ale jde o nahrávky pořízené pro archivní účely a jejich autoři by možná nebyli moc nadšení, kdyby si je mohl poslechnout každý. Jenže s audio nahrávkou se nepracuje nejlíp a nikdo nemá čas čekat, až se někdo vykecá až k té klíčové informaci co ho zajímá.
Nicméně čas plyne a během on-line streamů při obhajobách mi neuniklo, že se mechanismus rozpoznání mluveného slova v teamsech zlepšil do té míry, že mne napadlo ho zkusit využít. Ovšem ne k přepisu zmíněných nahrávek, ale veřejně přístupných streamů, u kterých stojí automaticky vytvořené titulky, upřímně řečeno, za hovno. Zkusil jsem to tedy přes teamsy, ale i to stálo za prd. Zkoušel jsem různé free servery. Jenže ty jen nalákají na prvních pět minut. Jeden z nich však měl velice pěkný výsledek a to mne popíchlo.
První zmínka plná nadějí se objevila v září 2004, ale záhy pohasla, protože klíčová komponenta IBM ViaVoice uvolněna nebyla.
Pak tu zařval do ticha anonymní hlas počátkem roku 2006, na který zareagoval dnes již vyšumělý black, který poznamenal, že o ničem neví, ale zmínil, že už v roce 1998 existoval (pro angličtinu) velice dobrý STT, standartně dodávaný s OS/2 Warp 4.0 (Merlin), který už byl ovšem tou dobou dávno mrkev – vzhledem k tomu, že šlo o produkt fy. IBM, viz odstavec výše. Ale jiný anonym přidal link na HTK3. Mohl to být slibný projekt, ale umřel roku 2009.
V květnu téhož roku, se v diskuzi pod dotazem na podobné téma se objevil první link na projekt CMU Sphinx. Nevím v jakém tehdy byl ten software stavu. Vývoj začal hned počátkem roku 2000. A nevím ani v jakém je stavu dnes, protože je stále živý. Ptal jsem se totiž před těmi čtyřmi lety právě na tenhle soft a neozval se nikdo, kdo by si s ním někdy hrál. A podle toho co jsem našel, byla v roce 2016 úspěšnost rozpoznání češtiny pouhých 50%, což bylo dost málo.
V roce 2009 se objevila zmínka o podpoře ovládání KDE hlasem. Ovšem podle zmínky v diskuzi byl základem již zmíněný projekt HTK3, který podporoval pouze angličtinu a jak už víme téhož roku umřel.
Ten systém se jmenoval Simon, můžeme se tedy jenom domýšlet, jestli právě tohle nebyla ta firma, kterou koupil Apple, ta stará kurva, co šlape stále stejný chodník. Pamětníci dobře vědí, že Steve Jobs, který se smaží v pekle, nenáviděl GNU tak dalece, že si uhnal rakovinu. Každopádně je zajímavé, že se vytasili se svou Siri o které před rokem 2010 nenajdete ani slovo, poté co skončil vývoj HTK3.
Cílem bylo získat konkureční výhodu pro iPhony, vůči telefonům s Androidem, které začal Google prodávat – světe div se – v roce 2009. Ten první kus T-Mobile G1, co se prodal v ČR skončil v mojí kapse. A dosloužil poté, co synátorovi upadl do záchoda.
Nokii zlikvidoval Apple tím, že do jejího vedení dosadil svou štěnici. Ale Google byl mnohem silnější konkurent, takže na to musel jít jinudy. Uzavřel kód a Google musel hledat jinou cestu. Vyřešil to cestou cloudu. Psal jsem tu v květnu 2012, jak mě nadchla Sony Xperia Pro, tím jak pěkně pracuje rozpoznání hlasu. Jenže cloud je cloud a já se stejně jako Franta Kučera měl své pochybnosti.
Pak se objevil na obzoru pro Apple další nebezpečný konkurent – Blackberry, kterého vyřešil stejně jako Nokii osvědčenou metodou. Dotlačil postranními kanály do vedení „žluťáka”, který tu firmu pohřbil stejným způsobem, jako Stephen Elop Nokii – tak, aby nepadnul ani stín podezření, že by za tím mohl být Apple. Qui bono? Odpoveď je jednoznačná, takže víme, kdo se vytrvale snaží likvidovat open source alternativy.
Postupně se objevily open-source aplikace, které využívaly cloudových služeb Google. Také Ubuntu si smočilo. Jenže měly pro mne jednu dost zásadní nevýhodu – závislost na cloudových službách.
Roku 2015 se ukázal Sirius, další soft postavený na Kaldi a CMP Sphinx. Byla to první zmínka o Kaldi (2014), avšak dopadlo to jako vždycky. Nenašel jsem zmínku tom, že by to skutečně někdo používal. A můj poslední pokus (ze včerejška) je stále ve stadiu kompilace.
Hasnoucí naději povzbudila Mozilla, která v létě 2017 vypustila bublinku a zhruba půl roku na to začala sbírat hlasové vzorky, aby se její DeepSpeach měl na čem učit. Ovšem ani za rok, jich nebylo dost. A podle toho co ve svém blogpostu napsala Gréta to ani později nebyla žádná velká sláva.
Microsoft se rozhoupal a pořídil STT řešení až před dvěma lety. Vyřešil to jako vždycky – prachama, za vlnu a mléko ovcí, které pravidelně dojí a stříhá.
Až včera mne zas přemohla zvědavost.
Jak jsem zjistil, DeepSpeech už je dávno mrtvý a pohrobek z roku 2021 (Coqui), taky. Ale ten odkaz mne přivedl na jiná řešení.
Bylo to dost narychlo. Po pravdě jsem nečekal, že se vosk, který používá již zmíněné Kaldi, bude kompilovat tak dlouho. Takže nemohu říct, jak funguje, protože jsem to uťal na půli cesty, abych mohl konečně vypadnou a jít domů.
Takže za první, opravdu použitelné řešení dostupné i pro blbce, ke kterému jsem se po letech doškobrtal, lze považovat OpenAI Whisper, který uvolnila fa. OpenAI, jako open source loni. Je to sice ve srovnání s jakýmkoliv jiným software odporně velký moloch, který není žádný rychlík pokud nedisponujete velkým výpočetním výkonem, ale funguje tak jak potřebuji. A to je pro mne hlavní.
Tiskni
Sdílej:
"Nokii zlikvidoval Apple tím, že do jejího vedení dosadil svou štěnici. "Překlep, nebo na to Stephen Elop z Microsoftu sám nestačil?
Těžko říct. Jisté je pouze to, že pokud by šla Nokia N900 do prodeje, tak by po iPhone brzy neštěkl ani pes. Čekal jsem jen na to, až se objeví.
Stejne tak je dneska problem sehnat maly mobilCo si myslíš o Unihertz Jelly?
Ta to pro změnu nesouhlasím zase já. Pokud jde o Nokii. Tak ta hlavně nedostala ani šanci, aby ji důkladně prověřilo reálné nasazení. Ani jedna z tebou zmíněných technologií pro mě nebyla klíčová. Navíc byly tehdy ještě v plenkách. Ericssona jsem si pořídil v roce 97 kvůli tomu, že měl GSM modul, a NIKDY jsem ho nepoužil. Z jednoho prostého důvodu - protože poskytovavatel tuhle službu tenkrát ještě neposkytoval.
První mobil, se kterým se skutečně dalo brousit po netu byla až Nokia E51
A s BlackBerry jsi zcela vedle jak ta jedle. Jedním z důvodů proč jsem si ho - tehdy za závratných 9300 Kč pořídil, byl ten, že můj bývalý kolega tehdy byl jedním z jeho vývojářů.
Hodnotím tyhle věci jako uživatel. V obchodě jsem se také motal nějaký čas, takže vím, že se ti investované prachy nevrátí, pokud svůj produkt nedostaneš do prodeje. Podle informací na webu se BlackBerry Q10 vyrábělo od ledna 2013 do dubna téhož roku, Žluťák nastoupil v listopadu 2013, takže jeho vývoj byl zpečetěn, už když mi ho T-mobile prodával. Ovšem z praktického hlediska to byl mobil, který mi sloužil nejdéle ze všech – 6 let. Teda pokud nepočítám tu Nokii E61, která je funkční dodnes.
Zaměstnanec nemá reálně přehled, co se děje, v jaké je firma kondici apod.Pokud správně chápete celek nemusíte vědět vše. Jelikož to nakonec skončí u peněz z prodejů(obratu), zisku, ceny akcí, platů(bonusů), investic, režie, rumors(akvizice/fůze/odkup) ...(vývojové cykly) ... atd. si zaměstnanci určitě představu učiní a i když možná ne v krátkodobém, ve střednědobém výhledu určitě. Dlouhodobí zaměstnanci mohou mít díky kontextu lepší představu o stavu společnosti než mnozí z putovních vyšších manažerů co jen sbírají pozice do svého LinkedIn profilu.
Katedry, míněno. A neměl jsem tím na mysli, že by něco dávali zadarmo, ale snahu těm studentům vyjít maximálně vstříc. Takže kdo má tu snahu a zájem, jak píšeš, tak má i možnosti pracovat na zajímavých projektech.
Na humanitních oborech, které jsem studoval předtím, to nebylo o logice a systému, ale hlavně o paměti. A na pajdáku, kde jsem studoval ještě za komárů, rovněž. Dnes je na webu bambilon materiálu k samostudiu. Tenkrát nebylo nic. Nikoho nezajímalo, kde a jak získáš informace. Ve výhodě byli ti na kolejích, protože tam vždy alespoň jedna učebnice kolovala a ještě jsi měl tu výhodu, že pokud ti nebylo něco jasné, byla šance oslovit někoho, kdo tomu porozuměl líp než ty.
Ale svůj přínos to mělo taky. Naučil ses informace hledat a třídit.
Tehdy jsem si říkal, udělám pajdák a půjdu učit do nějakého zapadákova. Ovšem když vidím, jak jsou na tom ti co u toho zůstali, zběhnul bych. Stejně jako zběhla většina mých spolužáků.
Tady jde spíš o to, že dostatečně jednoznačné a kompletní zadání nemá příliš daleko ke zdrojovému kódu. A pokud je daný člověk dostatečně kompetentní a důsledný na to, aby dal takové zadání dohromady, tak už je relativně jedno, jestli píše zdrojový kód přímo nebo si „povídá“ s robotem.A to, co dělá aktuální programátor, je, že se zorientuje v nějakém oboru, zjistí, co vlastně uživatel přesně chce, a napíše to. A to by taky mohla v principu dělat AI - a to bude potřeba pro to případné nahrazení programátorů.
Buďme optimisté, řekněme že polovina.
Je mi líto, ale nemohu za to, že do ní nepatříš.
A fakt by mě zajímalo, kde se bere to naivní přesvědčení, že z toho kvanta blbostí bude schopna vyfiltrovat to podstatné, když toho není schopna drtivá většina poměrně mentálně zdatných obyvatel ČR?Ale někteří to umí, a AI, pokud to bude skutečná superinteligence, bude z definice alespoň tak dobrá jako nejlepší člověk.