Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Chtel bych se zacit ucit Javu. Moje pozadavky jsou:
Tiskni
Sdílej:
"Pro Kyosake vysvětlím lidsky: hodnotové typy jsou na stacku, referenční typy na heapu."Máte tam překlep.
"namespace = adresář"Nejsem sice pythonista, ale měl jsem dojem, že tam to funguje právě takhle? Ale možná se jen pletu.
C# je daleko silnější a mocnější ve své vyjadřovací síle. A kdo není slepý to vidí.
Všimněte si, že stále nehodnotím, neobhajuji, či nijak se nevyjadřuji, který z obou přístupů je lepší - jen dávám vedle sebe vlastnosti.
No, já bych s Javou začal tím, že bych se jí velkým obloukem vyhnul.Bingo!
Tak to něco děláš špatně. Každá třída by měla být v samostatném souboru pojmenovaném stejně jako název třídy.java.Platí to jen pro veřejné třídy, které nejsou vnitřní.
Jaky vyvojove prostredi by jste mi doporucily?NetBeans
Mate nekdo zkusenosti s knizkama o jave? Jakou je nejlepsi koupit?Java efektivně. Snad ještě bude k sehnání. Není ani nejnovější, ani se nezabývá detaily jazyka ani knihoven, ale obsahuje spoustu dobrých rad, jak vůbec v Javě psát a na co si dát pozor.
K tomu by som pridal ešte IntelliJ IDEA - jedno z najlepších IDE pre Javu s akými som pracoval.Jaky vyvojove prostredi by jste mi doporucily?NetBeans![]()
Já používám NetBeans a myslím si že je to docela dobré IDE. Na http://www.netbeans.org/kb/index.html jsou pěkné tutoriály mimo jiné i k tvorbě uživatelského rozhraní. Měl jsem půjčenou knihu "Java - začínáme programovat" , kde je jazyk velice dobře vysvětlen a hlavně je to "pochopitelné" i pro naprostého začátečníka. Zrovna před týdnem jsem sehnal knihu "J2ME v kostce" v levných knihách za neuvěřitelných 9 kč :)
S timto naprosto nesouhlasim. ...... Osobne bych prave spise doporucil dane GUI Buildery, protoze i zacatecnik dokaze behem chvile naklikat "jakousi-takousi aplikaci". Samozrejme, pokud se bude chtit stat opravdovym vyvojarem, bude muset zabrednout i do tech spravcu rozvrzeni, atd., ale to uz je otazka, jak to s danou Javou vidi do budoucna :)Za to já s vámi souhlasím a znovu opakuji jestli to míní vážně bude mít s GUI Buildery hromadu "jakousi-takousi aplikaci" a bude někdy začínat znova. Jestli však jde jen o zápočet ve škole tak to nemá to cenu řešit.
* pokud umíš programovat a neumíš jen jazyk, pak stačí jen knížka co tě provede Javou a nástroji * pokud neumíš programovat vůbec, doporučuji dobrou knížku o programování (i když tam budou příklady třeba v jiném jazyce) * preferuj knížky od renomovaných českých autorů (Herout, Pecinovský...) * dobrá je Thinking in Java - zdarma na webu, překlad od Grady je nic moc * kup si ty nové Návrhové vzory od Pecinovského, Řízené testy od Becka a Java Efektivně od Blocha * začni s Netbeans, je to dobré a kompaktní prostředí (doporučuji verzi 6.0b) * nic si nedělej z těch, kteří tě od Javy budou odrazovat
Postup je zhruba takový:
Naučit se programovat.
Přečíst si cokoliv o Javě, doporučuji knihy doc. Pavla Herouta.
(Ale jsou tu i jiné jazyky...)
Existují prostředí Eclipse (IBM) a NetBeans (Sun). Pak je ještě několik placených nástrojů.