Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Jsem zakladatelem tohoto portálu. Linux jsem používal spousty let, nějaký čas jsem se aktivně podílel na jeho propagaci v Česku (CZLUG, časopisy ComputerWorld, Network Magazine atd). Se současným Abíčkem už nemám nic společného.
Posledně jsem psal o plánu úpravy zdrojáků abíčka tak, aby některé SQL dotazy prováděl najednou. Někteří čtenáři nevěřili, že taková optimalizace povede k zásadnějším změnám ve výkonu. Teď se o tom můžeme přesvědčit na vlastní kůži.
97 otevřených spojení, load přes třicet, abíčko mrtvé. Děkovat můžete na VUT v Brně.
Byl jsem si žádat dneska o pas. Z práce jsem odešel přesně úderem páté, abych přišel na městský úřad včas. Dorazil jsem v 17:35, což je asi městský rekord v v rychlosti pohybu pomocí MHD. Ale stejně to nebylo dostatečně brzy.
Ve vzkazech správcům se objevil dotaz, zda by bylo možno zobrazit počet nepřečtených komentářů. Volím veřejnou odpověď, protože to může zajímat více lidí.
Odpověď zní - možné by to bylo, ale znamenalo by to dost výrazné zpomalení zpracování stránky. Současný design není 100% push model, takže spousta dat se tahá až při generování výstupu. Například úvodní stránka má v levém sloupci dvanáct zpráviček, deset článků a pětadvacet otázek. Zobrazit počty nepřečtených komentářů u jejich diskusí by znamenalo 47 SQL dotazů navíc, což činí tuto funkci poněkud náročnou.
Ideálem by bylo, abych všechny objekty, které vidíte na stránce, vybral už v controlleru a pak bych mohl vykonat jediný SQL dotaz na 47 řádků, ale abíčko prostě takto navrženo není. Takže bohužel.
Tuhle funkci po mně dlouho lidé chtěli, až v poslední době jsem ale o ni začal reálně uvažovat. Napadlo mě, že by to zase tak složité být nemuselo. A i když to nakonec nebyla hračka, od dneška si můžete užívat odkazu na další nepřečtený komentář.
Musím se pochválit, ale tohle se mi fakt povedlo. Před pár týdny jsem psal o nápadu, jak přes JavaScript schovávat vlákna diskusí. Dneska jsem to vyzkoušel a uspěl jsem! Takže u každého komentáře přibyl odkaz Sbalit a pokud na něj kliknete, obsah komentáře včetně všech reakcí se schová.
Na první pohled to pod Firefoxem pěkně funguje a IMHO by mělo i pod ostatními moderními prohlížeči s podporou JavaScriptu. Pokud by tato funkce dělala nějaké problémy, dejte mi rposím vědět.
Další zlepšení se týká monitoru. Ten teď posílá maily, i když je některý komentář smazán a to včetně celého textu. Při přidání nového komentáře pak URL obsahuje kotvu, takže po otevření adresy se zobrazí přímo tento komentář a nemusíte jej složitě hledat.
Tak jsem se před rokem a půl nechal životně pojistit u pojišťovny užnečeské spořitelny. Nájem odpovídal příjmům manželky, takže jsem ji chtěl zabezpečit, kdyby se mi něco stalo. Myslel jsem, že řeknu cílovou částku, něco podepíšu a bude to. No, to ale pojišťovna neuměla, maximum byla čtvrtina mých požadavků. Místo toho jsem si musel připlatit nějaký balíček s úrazovým pojištěním plus pojištěním vážných nemocí. A i když se to sečetlo, celková výše byla o čtvrtinu nižší, než jsem chtěl. Zároveň jsem souhlasil i s pojistkou denní dávky pro případ nemoci. Což byla chyba.
Všimli jste si, kolik mých zápisů začíná nebo obsahuje slovo oprava? Až příliš často na můj vkus :-). Takže dnešní várka hlavně přináší opravu chybu ve vyhledávání, kdy se většina článků neindexovala (tudíž ani nemohla být nalezena). Při posledním předělávání jsem nevhodně nazval jednu proměnnou a pak ji slepě používal v jiném kontextu. Až se divím, že vůbec některé články šly najít.
Při této příležitosti jsem vyhověl požadavku, kdy se uživatel cítil diskriminován tím, že nemohl najít Yetiho komentáře. :-) Tudíž ode dneška se indexují i jména (či přezdívky) uživatelů vlastnících komentář. A než někdo začne hlásit, že to nefunguje, upozorňuji, že index se přegenerovává několikrát za den. Další bude na řadě asi po půlnoci. Poslední oprava se týká úpravy profilu, kde se při nesprávně zadaném heslu zobrazil špatný formulář.
Ve vzkazech máme návrh na anketu, kolik RAM máte na počítači. Jak přesně byste formulovali text a její volby? Já to po desíti minutách vzdal, protože jsem si dovedl představit milion námitek, jak nepřesné a zavádějící jsou jednotlivé volby či text. Máte tedy návrh, jak na to?
Před časem jsem našel ve Vzkazech správcům požadavek na vytvoření spolupracujících blogů. Tedy aby člověk měl možnost zadat adresy podobných blogů. Já jsem to trošku zobecnil, ač princip zůstal stejný. V nastavení svého blogu máte možnost zadat adresy stránek, které sledujete nebo máte rádi. Doufám, že se vám tato novinka bude líbit. A příjemně nastavovat.
Pokud místo Abíčka používáte RSS čtečku a tudíž vám Rozcestník v levém sloupečku přijde zbytečný, či vás dokonce obtěžuje, můžete si jej v nastavení svého profilu vypnout. Zbytek změn jsou jen drobné opravy, abych neměl plné logy chyb.
Mimoto si kluci trochu pohráli s designem a admin funkcemi LinuxBiz.
K dosavadní podpoře Mandraku v našem rozcestníku jsme přidali i podporu SUSE, resp. jeho portálu. Dále jsem opravil nefunkční JS tlačítka při editaci zápisu v blogu a NullPointerException u zobrazení článků, které neležely v žádné rubrice.
Když si zobrazíte článek, na jeho konci se vám zobrazí pět nejnovějších článků ze stejné rubriky. Dále jsem opravil chybku, kvůli které se minulý týden v poledne poslal sobotní email bez obsahu. Legrační je, že jsem si na ni vzpomněl v sobotu za pět minut dvanáct. Takže teď to platilo doslova :-).
Uživatele textových prohlížečů potěší, že jsem přesunul v rozšířeném módu odesílací tlačítko až za tabulku checkboxů. Pavel Dobeš si stěžoval, že není moc ergonomické se vracet zase zpátky před checkboxy. Poslední oprava se týkala situace, kdy se někdo pokusil otevřít jako rubriku sekci, kde byl jiný obsah než články. Vy jste tu chybu neviděli, ale já jsem měl plné logy. Stejně ale nechápu, jak se ty vyhledávače k tomu URL dostanou. Pak jsem ještě zjednodušil šablonu pro zobrazení komentáře tím, že jsem přesunul kus kódu do javy. A přejmenoval jsem tlačítko Nahoru na Výše.