Společnost IBM představila novou generaci svých serverů: IBM Power11.
Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.
Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Jsem zakladatelem tohoto portálu. Linux jsem používal spousty let, nějaký čas jsem se aktivně podílel na jeho propagaci v Česku (CZLUG, časopisy ComputerWorld, Network Magazine atd). Se současným Abíčkem už nemám nic společného.
Docela by mě zajímalo, kolik je mezi čtenáři abíčka programátorů v Javě. Hlasujte v anketě, pište komentáře :-).
Aktualizace pro nepozorné: v předcházejícím odstavci se ptám, kolik je mezi čtenáři programátorů v javě. Neptám se, kolik čtenářů není programátorů v javě. Tudíž není důvod, aby mohli hlasovat i ti, kteří javu neovládají. Chápete konečně ten rozdíl?
Na podzim jsem zabanoval někoho kvůli tomu, že dělal mirror. Později jsem udělal amnestii a na firewallu zakomentoval pravidla pro starší mirrory. A dneska se mi zdá ABíčko nějaké pomalejší, kouknu na výpis spojení a opět IP adresa 62.168.76.4. Můžete hádat, jaká byla moje reakce ;-).
PS. mizím teď na týdenní dovolenou
Vzhledem ke snaze o co největší otevřenost vám chci ukázat aktuální stav, jak by mohla vypadat anketa. Přivítám vaše konstruktivní komentáře, urážky prosím směřujte rovnou do /dev/null.
Pro úplnost píšu tento zápis, přestože mnohé jste již mohli přečíst v anketě či zprávičce. Po velmi dlouhé a otravné práci jsem změnil způsob ukládání komentářů. Před tím byla uložena celá diskuse v jediném řádku jako XML blob, což způsobovalo výkonnostní problémy při hledání komentáře dle uživatele a zjišťování počtu jeho komentářů. Nově jsem vytvořil samostatnou tabulku a každý komentář má svůj vlastní řádek.
V dubnu se uskuteční sedmý ročník naší ankety o nejpopulárnější distribuci. Novinkou bude současně probíhající enterprise edice ankety na LinuxBizWorldu a zajímavé ceny pro účastníky. Nově bude anketa probíhat celý měsíc, takže ji určitě nepropásnete.
Podívejte se prosím na formulář loňského ročníku a napište mi, zda byste letos udělali nějaké změny. Určitě přibudou nové distribuce, které byste tam chtěli zařadit? Jak byste řešili RedHat vs. Fedora? Kdybych je loni nepočítal samostatně, ale jako jedinou distribuci, zvítězily by místo Mandrivy, raději chci tedy ujasnit podmínky dopředu.
Poslední věcí je ten provokatér AstorLights, který si založil blog a začal urážet čtenáře. Mám jej smazat? Když jsem před pár měsíci chtěl v reakci na odchod Yetiho zablokovat xplesu, byli jste proti. Teď se ale množí požadavek na smazání účtu i blogu.
Blog Jindřicha Plešingera byl obnoven. Můžete si jej přečíst celý, tedy i původní smazané zápisky s komentáři.
PS. doufám, že další zápis nebude JXP Revolution
Marek Stopka se ujal sekce hardware a provedl dost změn v hierarchii sekcí. Ve chvíli, kdy už bude cela struktura logická, vygeneruju tetxová URL, takže místo /hrdware/show/1234 bude třeba /hardware/pripojeni-na-sit/modemy/interni/well34. Pochopitelně, pak by přesouvání mohlo způsobit nelogična. Myslíte, že už je struktura v pořádku a nevyžaduje žádné změny? Zkuste si to proklikat a napsat, kde vidíte prosto na vylepšení. Děkuji.
Narazil jsem na zajímavé stránky, které se věnují protestům proti zákonu z dílny ministerstva zdravotnictví a školství o reprodukované asistenci. Naši úředníci chtějí nejspíše vytvořit nějakou dokonale čistou nadrasu, neboť zakázali mít lidem nad 40 let vlastní děti za pomoci lékařů. Přečtěte si příběhy lidí, ať uvidíte, jak absurdní a nespravedlivý tento zákon je. PS hádejte, kdo jej schválil.
Jak jste si mohli přečíst, odsunul jsem blogy až za diskuse. Subjektivně se mi zdá, že je teď více komentářů ve fóru. Jak tento krok hodnotíte? Hlasujte, pište :-)
Udělal jsem malou změnu: posunul jsem blogy na titulce až za diskusní fórum. Přeci jen je důležitější, takže není důvod preferovat odlehčenější blogy. Už jsou dostatečně profláklé :-)
Pokud vás zajímá, na čem teď dělám, že nehlásím nové funkce, pak mám pro vás malou informaci. Předělávám způlsob ukládání komentářů. Dosud jsou v XML v jediném velkém blobu pro každou diskusi, chci je převést do samostatné tabulky, co komentář, to řádek. Starý způsob byl sice pohodlný a minimalizoval počet SQL příkazů, jenže byl dost neflexibilní z hlediska dotazovacích možností. Takže třeba zobrazení něčích komentářů je nesmírně pomalý dotaz, kdy se provádí wildchar hledání nad všemi komentáři. Bohužel je změna dost pracná, neboť diskuse jsou velmi obsáhlé z hlediska funkčnosti (3/4 funkcí vidí jen admin) a zoufale mě to nebaví. Změna ale bude stát za to.