V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Jsem zakladatelem tohoto portálu. Linux jsem používal spousty let, nějaký čas jsem se aktivně podílel na jeho propagaci v Česku (CZLUG, časopisy ComputerWorld, Network Magazine atd). Se současným Abíčkem už nemám nic společného.
V dubnu se uskuteční sedmý ročník naší ankety o nejpopulárnější distribuci. Novinkou bude současně probíhající enterprise edice ankety na LinuxBizWorldu a zajímavé ceny pro účastníky. Nově bude anketa probíhat celý měsíc, takže ji určitě nepropásnete.
Podívejte se prosím na formulář loňského ročníku a napište mi, zda byste letos udělali nějaké změny. Určitě přibudou nové distribuce, které byste tam chtěli zařadit? Jak byste řešili RedHat vs. Fedora? Kdybych je loni nepočítal samostatně, ale jako jedinou distribuci, zvítězily by místo Mandrivy, raději chci tedy ujasnit podmínky dopředu.
Poslední věcí je ten provokatér AstorLights, který si založil blog a začal urážet čtenáře. Mám jej smazat? Když jsem před pár měsíci chtěl v reakci na odchod Yetiho zablokovat xplesu, byli jste proti. Teď se ale množí požadavek na smazání účtu i blogu.
Tiskni
Sdílej:
Víc by se mi líbilo "Sedmý ročník ankety & provokatér"To by hodilo chybu, jedině
Sedmý ročník ankety && provokatér
Nechci se dočkat toho, čeho jsem byl svědkem s JXP, kdy se začalo houfně flámovat a zbytek (články, zprávičky) pomalu skomírali. Jestli chcete flámovat, běžte jinam, já se chci dozvědět něco o linuxu...Ja toho tedy svedkem nebyl. Otazku vam obratim: Jestli nechce nekdo "flamovat", tak proc to dela? Krome toho jste se svoji pobidkou u me na spatne adrese, protoze ja uz davno nejen na prispevky JXP nereaguju, ja je ani nectu. S vyse zminenym provokaterem totez. Naopak sem tam necim na portal prispeju do oblasti verejnych. A jestli zalezi kompletni obsah portalu jen na par zapisech do blogu, tak je to hodne slaby. Vy naopak evidentne pocitate s tim, ze je zdejsi komunita tvorena nervnimi uzlicky. No, mozna je... kdyz maji potrebu stale lezt do prokotarskych blogu a na provokace reagovat. Na nicem jinem se tolik nepozna vyspelost komunity. Ja vam reknu, co vyvola mazani: dalsi flamewary o to, jestli mazat nebo ne. To je to, co se bude resit. Kdyby se tu "provokater" ted neresil u Leose v blogu, spousta lidi si ani nevsimne, ze tu neco takovyho je.
Nechci se dočkat toho, čeho jsem byl svědkem s JXP, kdy se začalo houfně flámovat a zbytek (články, zprávičky) pomalu skomírali. Jestli chcete flámovat, běžte jinam, já se chci dozvědět něco o linuxu...Tak jsem se pro zajimavost pod zmineny blog podival a nezklamal jsem se. Presne ti lide, co tolik krici o mazani, se aktivne ucastni flamovani pod nim. Vcetne vas. Presne to jsem cekal.
Číst ty jeho věci nemusím.Teď když vím, že provokuje stačí mi tlačítko "blokovat" nebo ten blog neotevřít.
Ad patička: Dají-li vám nalinkovaný papír, pište napříč! - to se mi líbí
Nějak mi selhává paměť. Sice jsem si pamatoval, že ten citát je uveden jako úvodní motto knihy 451 stupňů Fahrenheita, ale bez strejdy Googla jsem si nebyl schopen vzpomenout na jméno autora (Ray Bradbury).
Personalizované výsledky znamená pro každou stránku znova dotaz do databáze a tedy daleko větší zátěžno a pamatovat si proste, ze je nekdo "kreten" a ze to nectu, to napr. pro moji hlavu neni zatez vubec zadna :P neskutecny, kolik energie jsou lidi ochotny vypleskat do kravin. asi se stanu provokaterem, tolik pozornosti a pece, to se jen tak neziska, natoz donutit tolik lidi k akci... furt vymejslet nejaky nesmyslny stupnice (radsi vymyslete nejaky zpusob, jak primet lidi hodnotit aspon normalni clanky, kdyz uz mate "roupy" :P)
Musím se přidat k názorům, že jediná cesta jak bojovat s omezenci, demagogy a trolly je jejich ignorování. Pokud nedostanou to co chtějí - reakce, zájem (byť negativní) - budou ztrácet motivaci. Je to o zkušenostech čtenářů, aby se nenechali strhnout. Paradoxně JXP tady svými výplody "vychovává" k vyšší imunitě před takovými zjevy.
Navrhoval bych vytvořit standardizovaný post s odkazem do FAQs, který by se pod provokativní příspěvky a blogy co nejdříve vložil a který by pak varoval méně zasvěcené.
\|||/ (o o) ,----ooO--(_)-------. | Nekrmte | | TROLLY | | prosím ! | '--------------ooO--' |__|__| || || ooO Ooo
Ja myslim ze by se Red Hat, Aurox, Fedora a jim podobne by se mely sloucitHm, zase nekdo nedokaze rozlisit distribuce... Proc maji vubec jina jmena? Co takhle sloucit vsechny "linuxy" do "Linux"?
Děkujeme vám, že jste se rozhodli zapojit již do šestého ročníku naší ankety o nejpopulárnější linuxovou distribuci mezi česky a slovensky mluvícími čtenáři.To je úvod k minulé anketě, kdyby to nebylo poznat