Proběhla hackerská soutěž Pwn2Own Ireland 2025. Celkově bylo vyplaceno 1 024 750 dolarů za 73 unikátních zranitelností nultého dne (0-day). Vítězný Summoning Team si odnesl 187 500 dolarů. Shrnutí po jednotlivých dnech na blogu Zero Day Initiative (1. den, 2. den a 3. den) a na YouTube.
Byl publikován říjnový přehled dění a novinek z vývoje Asahi Linuxu, tj. Linuxu pro Apple Silicon. Pracuje se na podpoře M3. Zanedlouho vyjde Fedora Asahi Remix 43. Vývojáře lze podpořit na Open Collective a GitHub Sponsors.
Iniciativa Open Device Partnership (ODP) nedávno představila projekt Patina. Jedná se o implementaci UEFI firmwaru v Rustu. Vývoj probíhá na GitHubu. Zdrojové kódy jsou k dispozici pod licencí Apache 2.0. Nejnovější verze Patiny je 13.0.0.
Obrovská poptávka po plynových turbínách zapříčinila, že datová centra začala používat v generátorech dodávajících energii pro provoz AI staré dobré proudové letecké motory, konvertované na plyn. Jejich výhodou je, že jsou menší, lehčí a lépe udržovatelné než jejich průmyslové protějšky. Proto jsou ideální pro dočasné nebo mobilní použití.
Typst byl vydán ve verzi 0.14. Jedná se o rozšiřitelný značkovací jazyk a překladač pro vytváření dokumentů včetně odborných textů s matematickými vzorci, diagramy či bibliografií.
Specialisté společnosti ESET zaznamenali útočnou kampaň, která cílí na uživatele a uživatelky v Česku a na Slovensku. Útočníci po telefonu zmanipulují oběť ke stažení falešné aplikace údajně od České národní banky (ČNB) nebo Národní banky Slovenska (NBS), přiložení platební karty k telefonu a zadání PINu. Malware poté v reálném čase přenese data z karty útočníkovi, který je bezkontaktně zneužije u bankomatu nebo na platebním terminálu.
V Ubuntu 25.10 byl balíček základních nástrojů gnu-coreutils nahrazen balíčkem rust-coreutils se základními nástroji přepsanými do Rustu. Ukázalo se, že nový "date" znefunkčnil automatickou aktualizaci. Pro obnovu je nutno balíček rust-coreutils manuálně aktualizovat.
VST 3 je nově pod licencí MIT. S verzí 3.8.0 proběhlo přelicencování zdrojových kódů z licencí "Proprietary Steinberg VST3 License" a "General Public License (GPL) Version 3". VST (Virtual Studio Technology, Wikipedie) je softwarové rozhraní pro komunikaci mezi hostitelským programem a zásuvnými moduly (pluginy), kde tyto moduly slouží ke generování a úpravě digitálního audio signálu.
Open source 3D herní a simulační engine Open 3D Engine (O3DE) byl vydán v nové verzi 25.10. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání.
V Londýně probíhá dvoudenní Ubuntu Summit 25.10. Na programu je řada zajímavých přednášek. Zhlédnout je lze také na YouTube (23. 10. a 24. 10.).
Jsem zakladatelem tohoto portálu. Linux jsem používal spousty let, nějaký čas jsem se aktivně podílel na jeho propagaci v Česku (CZLUG, časopisy ComputerWorld, Network Magazine atd). Se současným Abíčkem už nemám nic společného.
Luboš Doležel naimplementoval záložky (bug 739), kdo je kdo (bug 833) a členění ovladačů do sekcí (bug 307). Dále se podílel na opravách chyb 544 a 685. Další změnou je návrat kompresního filtru, tentokráte si nikdo nestěžuje, takže snad je už bezproblémový. Dále jsem opravil pár dalších chybek, koho to zajímá přesně, ať si udělá report v cvs
.
Zajímavější změnou v designu je přesunutí navigační cesty z modrého pruhu na začátek hlavní plochy s obsahem a přejmenování odkazu Diskuse na Komentáře. Název byl totiž matoucí. Také jsem tam vypíchnul odkaz na seznam dotazů uživatele. Snad to bude zvláště pro nováčky pohodlnější.
Tiskni
Sdílej:
.
To je docela smutne
.
I když je fakt, že by to chtělo dát na nějakej českej.
LOL, takze kazdy vypadek bude zaznamenan asi na abclinuxu.cz. Skoda, ze v patek byl uptime serveru kolem 35 dnučímž vlastně kritizuješ své vlastní uživatele, že si dovolili informovat se mezi sebou o tom, že jim jabber nefunguje. A je samozřejmé, že se takový blog objeví tady - spousta lidí tu jabber využívá (nebo by jsi něco takového čekal na Živě?). Ale toho si nikdo nevsim.
. BTW za ten jabber o příspěvek výše se přimlouvám...
(já vím - bugzilla
)
0K!AS
Pěkné. Jen malá prosba, musí být funkce "do záložek" dostupná přes tlačítko? Nemůže to být formou odkazu? V designu je to pěst na oko.Suhlas, vyzera to rusivo.
tahat tyto informace z databaze (ci cache) pri kazdem zobrazeni stranky by melo vliv na vykonnost serveru.
Zalozky nemaji konkurovat beznym zalozkam v prohlizeci. Maji slouzit na to, abyste si rychle a bez velkeho premysleni mohli ulozit adresu nejake zajimave diskuse, zaznamu, clanku a v pripade potreby se k nemu mohli snadno a rychle bez hledani vratit. Takze ten jeden klik navic neni na skodu.
A za tretiTo bol akoze vtip?tahat tyto informace z databaze (ci cache) pri kazdem zobrazeni stranky by melo vliv na vykonnost serveru.
Ak by aj malo, tak podla mojho nazoru nebadatelny. Apropos s HW sa nic nemenilo? Stale je ten isty SUN?
Takhle je to ale vice na ocich a tudiz je vetsi pravdepodobnost, ze to lide budou pouzivat.No, když záložky nejsou dostupný rovnou bez extra klikání, tak to spíš (tak často) používat nebudu a dám přednost záložkám v browseru. Nicméně zašitý záložky jsou lepší, než pomalý Ábíčko
Pěkné. Jen malá prosba, musí být funkce "do záložek" dostupná přes tlačítko? Nemůže to být formou odkazu? V designu je to pěst na oko.Že to zatím vypadá jako pěst na oko, to je moje chyba - ještě jsem neměl čas to upravit, aby to do vzhledu zapadlo. Ale jako tlačítko je to schválně - aby to bylo výrazně odlišeno od "cesty", která je (a musí být) formou odkazů. Tlačítko však zanedlouho zeštíhlím a celý ten přesunutý řádek s cestou se pokusím upravit tak, aby byl zřetelněji oddělen od dalšího obsahu.
.