Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Jsem zakladatelem tohoto portálu. Linux jsem používal spousty let, nějaký čas jsem se aktivně podílel na jeho propagaci v Česku (CZLUG, časopisy ComputerWorld, Network Magazine atd). Se současným Abíčkem už nemám nic společného.
Na základě minulé diskuse o programátorských dotazech v poradně jsme se s Robertem rozhodli, že uděláme více poraden. Nastřelil jsem první návrh jejich členění, když se v diskusi objevil zajímavý nápad, jak na problém jít jinak. Dosud jsme se snažili mít co nejvíce fór v poradně, abychom poskytli co nejpřesnější tématické členění. A každý si mohl sledovat fórum svého zájmu. Nicméně mnozí čtenáři na nějaké členění kašlali a pokládali dotazy v prvním formuláři, na který narazili. Mnohdy byla kombinace dotazu a zvoleného fóra řekněme zvláštní. Horší ale bylo, že prakticky nikdo takto špatně zařazené dotazy nehlásil, takže je správci nemohli přesunout do správného fóra. Navíc pro některé dotazy bylo těžké určit, které fórum je nejlepší.
Návrh je tedy elegantní - fóra zrušit, zavést štítky. Při zadání dotazu se provede analýza textu a dotazu se automaticky přiřadí štítky. Čtenáři pak sami budou moci přidat či odebrat štítky. Kliknutím na štítek se zobrazí další dotazy označené tímto štítkem. Ve výpise diskusí (zruší se současná fóra) bude filtr, kde si budete moci omezit výběr podle určitého kritéria. Například dotazy se štítkem nvidia a bez štítku ubuntu.
Z důvodu použitelnosti nepřipadá v úvahu ovládání přes klasické formuláře či odkazy. Tato funkce bohužel bude muset záviset na javascriptu a bude psána přes AJAX. U seznamu štítků bude odkaz Upravit, které změní tuto oblast na dvě. V jedné bude seznam vybraných štítků s linkem odebrat. Druhý bude automaticky dotahovaný abecedně řazený seznam všech štítků. Když na některý kliknete, štítek se přidá do druhého seznamu. Všechny změny se dějí okamžitě, bez potvrzování či odesílání formulářů. Prostě jako gmail. Kdo přidal či odebral značku, nebude nikde vidět, jen se to uloží do logu, jako způsob detekce škůdců.
Administrátoři budou moci přidávat nové štítky. Každý štítek bude mít ascii kód, lidské jméno a seznam klíčových slov pro automatickou detekci. Jedno klíčové slovo může být použito pro více štítků. Štítky budou fungovat na veškerý obsah, tedy i na zprávičky, články, wiki atd.
Až se dostanu k Visiu, nakreslím mockup, jak bych si to představoval konkrétně. Snad je zatím ten textový popis dostatečný. Jaký máte názor? A jak moc by vadilo AJAX řešení? Vždy jsme měli zásadu, že důležité funkce musí fungovat i v textových prohlížečích, jenže neveřím, že formulářové ovládání štítků by někdo používal. Viz hodnocení, které pro nízký zájem chce Robert úplně zrušit. Takže proto bych zde udělal výjimku a napsal příjemné ovládání přes AJAX.
Tiskni
Sdílej:
Vždy jsme měli zásadu, že důležité funkce musí fungovat i v textových prohlížečích, jenže neveřím, že formulářové ovládání štítků by někdo používal.Neřek bych, že jde o tak stěžejní funkci, aby musela fungovat i v textovejch browserech. A jiný použitelný řešení asi neni. Neviděl bych v tom zásadní problém. Většina lidí používá textový browsery asi jen v nouzovejch případech a tam je stejně bude nejvíc zajímat vyhledávání, pokud sem přijdou svůj nouzovej případ řešit. Pokud tam bude možný pracovat se štítkama, myslim, že bude spokojenost všude.
čím jednodušší to bude, tím spíše je šance, že to bude dávat rozumné(!) výsledky.Pokud bude ten algoritmus primitivní, tak to ani nemá moc cenu -- stejných výsledků dosáhnu s normálním fulltextovým vyhledáváním. Přinos by byl v tom, kdyby texty prošly nějakou hlubší analýzou a ta jim přiřadila štítky. Pokud se ty štítky budou automaticky přiřazovat jen nějak jednoduše, byl bych proto, aby se přiřazovaly střídmě -- je lepší mít méně oštítkovaného obsahu (ale kvalitně) a zbytek si prohledat fulltextem, než tam nalepit štítků, co to jen jde, a pak se divit, že je ten systém zahlcený a nedá se v něm vyznat (spousta chybně přiřazených štítků, přes které pak člověk nevidí to, co skutečně hledá).
Jaký máte názor?To zní dobře.
A jak moc by vadilo AJAX řešení?Mě osobně vůbec, nevím co to je
možno by nebolo od veci zaviesť stromovú štruktúru "štítkov" ... základ tak ako sú teraz diskusie, ale jeden formulár a nechať všetko na useroch. Možno spôsob ako na last.fm je použiteľný, aj keď, diskusie nie sú dlhodobá záležitosť.
hmm, rozšíriť tento systém i napr na FAQ a pod ...
Nezdá se mi, že je (teoreticky) možné rozumně přiřadit štítky jen podle obsahuprotože jsem to pochopil jako, že to vůbec nemá cenu zkoušet. Podle mě by to vedlo k tomu, že by většina dotazů skončila bez štítků. Svým komentářem jsem chtěl podpořit tvrzení, že přiřazování podle obsahu s následnou možností změny je v podstatě nutnost.