Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
Jsem zakladatelem tohoto portálu. Linux jsem používal spousty let, nějaký čas jsem se aktivně podílel na jeho propagaci v Česku (CZLUG, časopisy ComputerWorld, Network Magazine atd). Se současným Abíčkem už nemám nic společného.
Tiskni
Sdílej:
Já jsem třeba na anglickém webu nic podobného nevygooglil.
Pomáhá mi to se rozhodovat, pro co dělat balíčky.
Takže nemá cenu se tím hlouběji zabývat.Otázkou „k čemu“ se má smysl zabývát vždy. Například mně to přijde jako jenom určitá zbytečná onania...
Popravde si nejsem jisty ze bada vubec linux vyuziva?, Mam Wave a rekl bych ze jestlitam nekde dole tepe kernel linuxu tak to maji opravdo dobre zasity :D
Tak ten se moc nepovedl. Před čtyřma rokama jsem začal na Archu, skončil na Ubuntu.
Nejelegantnější mi přijde zrovna ten Arch, pacman, makepkg. Debian je komplikovanější, ale taky dobrý. Jenom to RPM je hnus nekompatibilní mezi sebou.
Před čtyřma rokama jsem začal na Archu, skončil na Ubuntu.tím bych se zrovna nechlubil xD
On to nebyl vtip. Ale pokud je to tak, není ti pomoci, když máš v hlavě seno, tak ti tam zůstane. Nebo snad dokážeš ten imbecilně stupidní výkřik do tmy ještě nějak obhájit? Pochybuji.Tak ten se moc nepovedl.
Nejelegantnější mi přijde zrovna ten Arch, pacmanPokud ti pacman přijde elegantní… tak je něco špatně.
Jenom to RPM je hnus nekompatibilní mezi sebou.A expert promluvil (slyšeli jste slovo bóží, amen). Ach jo. Mimochodem, víš jaký je rozdíl mezi specialistou a expertem? Specialista ví všechno o hovně, zatímco expert hovno o všem.