Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Jsem zakladatelem tohoto portálu. Linux jsem používal spousty let, nějaký čas jsem se aktivně podílel na jeho propagaci v Česku (CZLUG, časopisy ComputerWorld, Network Magazine atd). Se současným Abíčkem už nemám nic společného.
Tiskni
Sdílej:
Já jsem třeba na anglickém webu nic podobného nevygooglil.
Pomáhá mi to se rozhodovat, pro co dělat balíčky.
Takže nemá cenu se tím hlouběji zabývat.Otázkou „k čemu“ se má smysl zabývát vždy. Například mně to přijde jako jenom určitá zbytečná onania...
Popravde si nejsem jisty ze bada vubec linux vyuziva?, Mam Wave a rekl bych ze jestlitam nekde dole tepe kernel linuxu tak to maji opravdo dobre zasity :D
Tak ten se moc nepovedl. Před čtyřma rokama jsem začal na Archu, skončil na Ubuntu.
Nejelegantnější mi přijde zrovna ten Arch, pacman, makepkg. Debian je komplikovanější, ale taky dobrý. Jenom to RPM je hnus nekompatibilní mezi sebou.
Před čtyřma rokama jsem začal na Archu, skončil na Ubuntu.tím bych se zrovna nechlubil xD
On to nebyl vtip. Ale pokud je to tak, není ti pomoci, když máš v hlavě seno, tak ti tam zůstane. Nebo snad dokážeš ten imbecilně stupidní výkřik do tmy ještě nějak obhájit? Pochybuji.Tak ten se moc nepovedl.
Nejelegantnější mi přijde zrovna ten Arch, pacmanPokud ti pacman přijde elegantní… tak je něco špatně.
Jenom to RPM je hnus nekompatibilní mezi sebou.A expert promluvil (slyšeli jste slovo bóží, amen). Ach jo. Mimochodem, víš jaký je rozdíl mezi specialistou a expertem? Specialista ví všechno o hovně, zatímco expert hovno o všem.