Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Jsem zakladatelem tohoto portálu. Linux jsem používal spousty let, nějaký čas jsem se aktivně podílel na jeho propagaci v Česku (CZLUG, časopisy ComputerWorld, Network Magazine atd). Se současným Abíčkem už nemám nic společného.
První Linux jsem instaloval cca 1995, tehdy zabíral dva balíčky 3,5" disket. Instalace trvala 3 týdny, protože pár disket bylo poškozených a já je musel stáhnout ve škole znovu na jinou disketu (2x). Tuším to byl Slackware 3.0. Líbila se mi jeho otevřenost, svoboda a možnosti. Dokonce jsem patřil mezi zakládající členy CZLUG, vytvořil Linux Hardware a později Abíčko. Nicméně vždy jsem měl dual boot.
Po odchodu z Abíčka jsem úplně přestal programovat a na čtení webu je jedno, jaký máte OS. Navíc mě v té doby hodně zklamala Mandriva a KDE 4. Začalo mě štvát, že se Linux rozbíjel. Byl jsem zvyklý, že jsem jednou něco nainstaloval a prostě už to jelo. Měl jsem pocit, že kvalitou šel (Mandriva) Linux dolů snad o pět let. A že na přelomu tisíciletí bylo jednodušší Linux používat. Nakonec jsem si uvědomil, že jsem Linux nespouštěl tak dlouho, že jen zabírá místo na disku a smazal jsem jej úplně. A na novém notebooku jej už ani neinstaloval.
Poslední měsíce mě ale Windows pěkně štvou. Když jsem měl čerstvě instalované Windows 7, byly bleskurychlé. Probuzení ze spánku trvalo pár sekund. Bylo to moc příjemné. Pak jsem upgradoval na osmičky, 8.1 a najednou zjišťuju, že po zapnutí mi trvá pět minut, než se dá počítač rozumně používat. A to mám Intel core i7 3610QM @ 2,3 GHz a 8 GB RAM, hybridní disk s SSD. Začal jsem do nich trochu vrtat a hledal problém. Ukázalo se, že pevný disk jede neustále na 100% (i když nic neběží) a SSD disk leží ladem. Problém 100% zatížení disku pod Windows 8 má spousta lidí. Pomohl CC Cleaner a vypnutí virtuální paměti, tedy částečně (start je pomalý, ale pak už jde počítač používat). Jenže když jsem začal zase programovat a pouštěl Android Studio, Windowsy začaly padat na nedostatek paměti. Přestože ukazovaly, že cache zabírají 3 GB RAM!
Tenhle notebook má na to, aby běhal jako namydlený blesk, ale s Windows to nejde. A programovalo se mi vždy lépe pod Linuxem, příkazovou řádku nenahradíš. Takže zvažuju kompletní reinstalaci a opětovný dual boot. Ale jakou distribuci? A jaký window manager či desktop? Jsem už líný, nechci studovat desítky stránek, aby mi fungovala wifi. Ale Ubuntu s Gnome mě nikdy moc nenadchlo. V jakém stavu je po těch pěti letech KDE? Chci strávit instalací a konfigurací maximálně jeden víkend a pak už jen aplikovat aktualizace. Díky za sdílení vašich zkušeností.
UPDATE: mám Samsung NP550PC-TO2CZ.
Tiskni
Sdílej:
A programovalo se mi vždy lépe pod Linuxem, příkazovou řádku nenahradíš. ... Ale jakou distribuci? A jaký window manager či desktop? Jsem už líný, nechci studovat desítky stránek, aby mi fungovala wifi.S takovou bych ti rovněž doporučil MacBook Pro. Linuxové distribuce jsou pro ty, co to studium stále baví.
Ono je hlavně nesmyslné tvrdit, že na jiných platformách (Mac OS, MS Windows) problémy nejsou…
To jsem nikde netvrdil. Jde o to, že..
Komerční podporu si samozřejmě můžeš zaplatit i pro GNU/Linux. Stačí se zeptat u své oblíbené distribuce. Nemluvě o tom, že Leoš AFAIK neshání nový hardware, ale OS, a pokud si dá na ne-apple HW jejich systém, Apple mu žádnou podporu neposkytne a leda ho zažaluje.Komeční podpora na linuxu není pro end usery. Před léty jsem koupil notebook HP s předinstalovanou distribucí SUSE SLED. HW samozřejmě fungoval perfektně, včetně uspávání, hibernace, všech modrých Fn kláves. Ale dostat do SLEDu mnohé programy, které jsou standardně v distribucích byl neuvěřitelný boj. A dotazy na SUSE nepomohly naprosto. Komerční podpora je naprosto jasně pro korporátní sféru s velmi jasnou regulací, co je uživatelům umožněno.
Záleží, jakou úroveň podpory sis zaplatil… Ale vtip je hlavně v tom, že podporu ti může poskytovat tvůj soused živnostník, malé sročko i nadnárodní firma… každý si vybere. Na stránkách distribucí/projektů bývají často odkazy na firmy i jednotlivce, kteří placenou podporu poskytují. Klidně si můžeš zaplatit i člověka, který ti napíše ovladače, upraví ty stávající nebo upraví existující software. To je u proprietárního softwaru vyloučené, protože tam monopol na úpravy daného softwaru drží jeho autor.
P.S.
kupuje zároveň i komerční podporu
Pokud dokážeš popsat problém tak, aby ho pochopil nějaký nedouk nebo Pakistánec na telefonické podpoře, tak to ho můžeš popsat tady na Ábíčku, StackOverflow nebo asi milionu dalších fór a e-mailových konferencí a odpoví ti kvalifikovaní lidé.
a garanci
V rámci licencí obvykle žádné záruky nejsou – naopak se dodavatelé zříkají veškeré možné odpovědnosti. A i když si platíš speciální podporu, tak tam typicky je garantovaná doba odpovědi, ne doba vyřešení problému.
nebude se s tím muset otravovat sám
To nebude ani s GNU/Linuxem – ten používá dostatečné množství lidí a hlavně celkem schopných – nejde jen o kvantitu, ale hlavně o kvalitu.
Stačí se dobře zeptat. A často se ani nemusíš ptát. Teď jsem třeba řešil problém s tím, že se po upgradu (resp. přechodu na jinou distribuci) nemohl Postfix připojit k PostgreSQL – stačilo opsat chybovou hlášku z logu do vyhledávače a první odkaz byl řešení. Je tu prostě dostatečné množství lidí, kteří používají stejný software jako já a moje problémy už vyřešili – velice zřídka se stane, že bys byl první.
pravděpodobnost, že jeho případný problém již řešil někdo jiný je mnohonásobně větší než v případě linuxu
To bych tedy netvrdil – a viz výše, nejde o kvantitu, ale kvalitu. Miliony uživatelů stejného softwaru jsou ti na nic, pokud to jsou jen uživatelé a navíc neschopní cokoli vyřešit – to si můžete leda společně zanadávat, ale výsledku se nedoberete.
Sluzby zdarma ... * Databaze hardwarovych rad * Prehledny aktualizovany seznam ovladacuJinak první e-mail s upozorněním na dnes již neexistující stránku se seznamem srovnatelného software lin versus win jsem odesílal na info@abclinuxu.cz 6.6.2003
notebook má.
Začal jsem do nich trochu vrtat a hledal problém. Ukázalo se, že pevný disk jede neustále na 100% (i když nic neběží) a SSD disk leží ladem. Problém 100% zatížení disku pod Windows 8
Mam úplně stejné zkušenosti na noťasu s podobnou hardwarovou výbavou. Windows 8 je opravdu otřesný výtvor. Nejdřív jsem si myslel, že to je předinstalovaným antivirem (nějaká ta zapnutá funkce neustálé kontroly disku), ale jsou za tím systémové procesy Widlows, které vytěžují disk prakticky nepřetržitě až k těm 100 %. A s tím prakticky nejde dělat nic. Windows 8 je drtič disků všeho druhu.
Nekonečných hádek o výběru distra se nehodlám zůčastňovat, to je starý evergreen. Už celkem dlouhou dobu jedu na porteu a je to dobrá volba. Slax prakticky ustrnul ve vývoji, je opět na mrtvém bodě a nevypadá to, že se něco na tom změní. Porteus je velmi podobný. Je to sice distro určené k běhu hlavně z USB flešek, ale to vůbec nevadí. Pomocí dobře zdokumentovaných cheatcodů lze systém krásně vyladit a pak bootovat do režimu "beze změn" a používat tak systém v nezměněné podobě takřka napořád. Na výběr je několik desktopových prostředí od lehkých až po těžké, a ten výběr by měl být uspokojující pro každého. Mám xfce s cairo dockem. Ta modularita je výborná věc. Systém jde celý bootovat do RAM (8 GB bohatě stačí, stačí i 4) a to je stejně rychlé, jako chod z SSD disku, ne-li rychlejší. Systém je bleskuruchlý, stabilní a na noťasy jako stvořený. Jediná věc, která mě trochu štve, je horší dostupnost méně obvyklého software. Je to systém založený na Slackware a tak se se softwarovou výbavou třeba Ubuntu nemůže rovnat. Vše podstatné je k dispozici, a když ne, tak tu jsou ještě jako poslední záchrana Slackbuildy a sbopkg :)
Smaž Windows úplně, nainstaluj si Debian a do VirtualBoxu Windows 7 nebo XP, kdyby náhodou bylo něco potřeba. Dualboot nemá na CPU s HW podporou virtualizace opodstatnění+1
Ten NetworkManager asi jde, jen je to přes indicator-plugin.Příležitostně pracuju na nm-applet/appindicator patchích. Docela už mi to funguje, ale ještě to bude chtít trochu uhladit. Mám málo času, pomoc samozřejmě vítána. Jinak dočasně na tyhle věci používám stalonetray. Pokud jde o pulseaudio, tak se mi při nové instalaci zvuk značně rozbil, aplay je zticha, ale aplay do skutečného zařízení funguje správně. Používám enlightenment (live ebuilds) a hlasitost mi tam šla (do reinstallu) nastavit normálně, akorát je to často moc potichu a musím přepalovat zvuk nad 100% přes pacmd.
2015-04-16-ffmpeg-default Title FFmpeg default Author Ben de Groot <yngwin@gentoo.org> Posted 2015-04-16 Revision 1 Since the choice between ffmpeg and libav has been made more explicit, there has been a lot of discussion about what the default implementation should be. It can be concluded that media-video/ffmpeg has wider support, and would be somewhat more convenient for most end-users. For this reason the default implementation has been switched back from media-video/libav to media-video/ffmpeg by removing the libav useflag from the base profile. If the libav useflag is already globally enabled or disabled in /etc/portage/make.conf, then no further action is required. Users who implicitly relied on libav being enabled in their profile, and who wish to continue using libav, should enable USE=libav in their /etc/portage/make.conf file.
…už mi běhá na počítači taky spoustu let a přeinstalovat nepotřebuje.
Tohle je na jednu stranu fajn a znamení, že jde hladce upgradovat, ale na druhou stranu je to trochu děsivé, aneb: byl bych schopný ten systém nainstalovat na prázdný disk a uvést do současného stavu? Kolik by to dalo práce? Jak dobře to mám zdokumentované?
Osobně upgraduji jen občas a, třeba jeden dva upgrady a pak přeinstalace. Ne že by to nešlo jinak, ale jednak si tím člověk udržuje cvik a schopnost nakonfigurovat dobře systém od nuly a jednak někdy vymyslím lepší rozdělení disku, chci zkusit nový souborový systém atd. (jasně i to by šlo stále se stejnou instalací, jen přenést soubory a přeinstalovat jen Grub a pustit update-initramfs
)
Tohle je na jednu stranu fajn a znamení, že jde hladce upgradovatJen bych rád připomněl, že ten upgrade je kontinuální, aby nedošlo k mýlce.
byl bych schopný ten systém nainstalovat na prázdný disk a uvést do současného stavu?Ano, jsem schopný časem uvést systém do stejného stavu, když si prvních pár dní nechám backup celého původního systému a nadále si pro jistotu držím tarball s původním
/etc
, to vše za předpokladu, že si ponechávám původní /home
.
Ne, nejsem schopný ten systém během jednoho dne reprodukovat.
Kolik by to dalo práce?Zatraceně hodně. Musí to být vyvážené buď velkým nadšením, nebo vlastnostmi systému, které mi za to stojí.
Jak dobře to mám zdokumentované?Vůbec. Ale teď jsem začal aspoň dokumentovat svůj postup instalace, abych nemusel při čtení handbooku číst, co všechno chci jinak. Ale dělám to hlavně proto, že mě teď těch instalací čeká víc.
a jednak někdy vymyslím lepší rozdělení diskuPřed lety jsem začal používat LVM. Od té doby je pro mě rozdělení disku za běhu měnitelné.
ale jednak si tím člověk udržuje cvik a schopnost nakonfigurovat dobře systém od nulyPro cvik jsem si nainstaloval i LFS a můžu si kdykoli udělat cvičnou instalaci, jestliže si zadefinuju nějaké cíle a testy finálního výsledku. Nemusím to míchat se svým živým systémem :).
jasně i to by šlo stále se stejnou instalací, jen přenést soubory a přeinstalovat jen Grub a pustit update-initramfsA ani toho bych se nebál, kdyby byl systém alespoň rámcově v pořádku.
a nadále si pro jistotu držím tarball s původním /etc,
Od toho mám kouzelný adresář /etc/.hg
Přenáším ho i mezi jednotlivými přeinstalacemi, takže se dají věci dohledat i zpětně do předchozích systémů. Teoreticky se podle toho dá reprodukovat instalace od nuly. Ale spíš to používám pro zjišťování posledních změn a pro napravování chyb. V daleké historii se už moc nehrabu.
Jednotlivé konfiguráky někdy kopíruji, ale někdy je lepší jen ručně začlenit rozdíly do distribučního konfiguráku, aby tam měl člověk jen nutné minimum rozdílů – abych viděl svoje důležité změny, když si udělám diff proti distribučnímu nebo třeba porovnám konfiguraci dvou serverů.
Vůbec. Ale teď jsem začal aspoň dokumentovat svůj postup instalace, abych nemusel při čtení handbooku číst, co všechno chci jinak. Ale dělám to hlavně proto, že mě teď těch instalací čeká víc.
Nechceš tu stránku zveřejnit? (Forbidden (403) U can't touch this (oh-oh oh oh oh-oh-oh).)
BTW: Kontrolní seznam pro nový server
Taky si píšu poznámky, ale asi bych měl být důslednější. Na druhou stranu prakticky všechny moje stroje jsou jedinečné, takže by to stejně nebyla nějaká posloupnost příkazů. Navíc dost věcí zastarává, co bylo jednou potřeba nějak šlelovat už v příští verzi funguje samo.Nebo se naopak změní konfigurační volby či objevím nový a lepší způsob, jak něco nastavit nebo provozovat, takže ten starý je přežitý.
Před lety jsem začal používat LVM. Od té doby je pro mě rozdělení disku za běhu měnitelné.
To já taky, ale vždy tomu taky nebylo – když se na to podívám historicky, tak se to vlastně pořád mění Nejdřív jen MBR tabulka s max. čtyřmi oddíly, pak jsem přešel na LVM, pak jsem koketoval s myšlenkou mít jen Btrfs, ale moc to nešlo, tak zase LVM (nad ním Btrfs a další FS). A do toho ještě někdy přišlo šifrování, už ani nevím, kdy jsem s ním začal…
To LVM se právě dobře hodí i pro ugrady resp. přeinstalace, můžu začít přechod na novější verzi nebo klidně i jinou distribuci (to už se mi tedy dlouho nestalo) a když nebude chuť nebo síla k tomu, abych to hned dotáhl do konce, můžu se vrátit k fungujícímu starému systému a o volných chvílích ladit ten nový. (+ debootstrap
a ladění nového systému ve virtuálu/chrootu
).
A ani toho bych se nebál, kdyby byl systém alespoň rámcově v pořádku.
Však já se toho nebojím, už jsem takhle několikrát migroval systém na nový FS a šlo to hladce. GNU/Linux je úžasný OS. Ale většinou prostě spojím víc věcí dohromady – když už si na to najdu čas tak pořádně (trénink + upgrade + optimalizace oddílů/FS + nákup nových disků atd.).
Nechceš tu stránku zveřejnit?(Forbidden (403) U can't touch this (oh-oh oh oh oh-oh-oh).)
Tak se to netýká jen tvé stránky, ale celé Gentoo Wiki – blokují můj prohlížeč (když to otevřu v jiném na stejném počítači, tak se tam dostanu).
Cache za to nemůže, serveru se nelíbí můj user-agent. Asi je to nějaká ochrana (proti čemu?), ale nedává to moc smysl, protože kdybych chtěl nějak škodit, tak tam budu posílat tuhle hlavičku s nějakou obvyklou hodnotou, aby to nebylo nápadné.
V zásadě je. Jen si zkontroluj fstab, jestli tam nemáš třeba UUID nebo jiné cesty, které se změní + přegenerovat initrd.
Pomaličku pošilhávám, že bych si zase nainstaloval Linux. Ale který?Vůbec žádný. Už jsem o tom psal někde v nějakém předchozím blogu, ale vyřešil jsem problém úctyhodně. Koupil jsem si několik FLASH disků a nainstaloval si distribuce (převážně Fedoru) na ně. A ne jako LiveUSB ale normálně z nich udělal kořeny. Když potřebuju s něčím pracovat, tak v /tmp, co se nevleze do /tmp (typicky kompilace něčeho většího), tak to jde na harddisk. Mám několik partišen a na nich několik distribucí s bordelem. To byla chyba. Data o která nechci přijít půjdou na síťový disk, pevné disky uklidím a budou sloužit jako pevný temp (pro /usr/src nebo videa z YouTube tak dlouhá že se mi nevlezou do paměti a nebo mezistanice pro data co stejně půjdou na síťový disk), zbytek, tedy systém na FLASH disky. Chcípne FLASH disk, obnovím co půjde, koupím nový, chcípne HDD, obnovim co půjde a koupím nový. Potřeboval jsem Kritu, stavil jsem se pro další prázdný flash disk, sosnul KDE Spin Fedory, nainstaloval, doinstaloval Kritu a závislosti a nemusím si zabordelovávat disk s GNOME a vše funguje. Původně jsem to měl na BTRFS, ale to chcíplo taky, tak jsem obnovil co šlo, přeinstaloval na EXT4 a hotovo. Funguje do teď. Momentálně mi umřel x86-64 bitový notebook na kterém jsem měl taky Windows a pracoval na nich, ale ty mi šly tak na nervy (úplně stejné problémy), že jak udělám trošku fyzického prostoru, tak si koupim nějaký standardní desktop, Widle nainstaluju (potřebuju kvůli specifickému pracovnímu SW), ale už neudělám tu chybu že na ně budu instalovat něco jiného a zbytek pojede z flash disků (kéž by to tak snadné bylo i s Widlema). Potřebuju GNOME, KDE? Žádný problém, prohodím flashky. Potřebuju Rawhide? Žádný problém. Mám na něj samostatný flash disk. Teď pošilhávám po GUIXu a MINIXu3. Koupím na ně další flashky. Co pojede z flash disku, to půjde na flash disk.
Poradím dvě zajímavé technologie:
Místo přehazování flashek a bootování stačí přepínat okna. A když ti odejde jeden disk/flaska, stačí ji za chodu vyměnit a jede se dál, ani nemusíš restartovat, natož přeinstalovávat.
Když ti odejde blokové zařízení, tak to RAID řeší – nemusíš lovit zálohy, nemusíš obnovovat data, prostě jen připojíš nové zařízení a bez restartu a ztráty čehokoli pokračuješ dál – jen měníš opotřebované díly resp. spotřební materiál. Na tom asi není co rozvádět.
Co se týče virtualizaci – používám ji mj. pro případy, kdy chci vyzkoušet nebo používat nějakou aplikaci, kterou chci oddělit od zbytku systému – „nezasírám“ si tím hlavní systém a pro použití té aplikace nemusím restartovat a přehazovat nějaké flashky – stačí se přepnout do okna, ve kterém mi běží virtualizovaný systém s aplikací.
Když ti odejde blokové zařízení, tak to RAID řeší – nemusíš lovit zálohy, nemusíš obnovovat data, prostě jen připojíš nové zařízení a bez restartu a ztráty čehokoli pokračuješ dál – jen měníš opotřebované díly resp. spotřební materiál. Na tom asi není co rozvádět.Aha. MMM. Čoveče to je těžký. Na jednu stranu je to fajn, ale na druhou bych musel kvůli jednomu systému koupit dvě a více úložišť a obsadit dva a více portů (ty nejsou zadarmo). Těžké rozhodování. Nechceš vymyslet něco mezi?
stačí se přepnout do okna, ve kterém mi běží virtualizovaný systém s aplikací.Nepřepínám okna s virtualizovaným systémem. Systém spustím na reálném železe. V podstatě je to jediná možnost, protože podpora pro virtualizaci v mojí staré Celeronové plečce je vysloveně 0%. Na druhou stranu je fakt, že u nové mašiny, tam už se tomu těžko vyhnu. Mohlo by být zajímavé mít USB porty jako doky pro různé systémy a jen je klávesovýma zkratkama přehazovat nebo tak něco. Ještě budeš muset něco vmyslet
Na druhou stranu je fakt, že u nové mašiny, tam už se tomu těžko vyhnu.To je dobře. V dnešní době je rebootovat hardware jen proto, že nemá podporu virtualizace.
V dnešní době je rebootovat hardware jen proto, že nemá podporu virtualizace.Od dob kdy jsem poznal kexec koketuju s myšlenkou, že celý systém zabalím do jednoho image (samozřejmě s mountem na root, tak velký image by se mi do initramfs asi nevlezl), udělám si nějaké místo v paměti a budu šoupat jen image do paměti a tam je spouštět. V podstatě opravdový reboot by si pak potřeboval pouze pokud ti jádro vytuhne. A samozřejmě to všechno by bylo pouze do doby něž konečně přijdou na trh použitelné FRAM. Pak by cosi takového docela ztratilo význam.
Na jednu stranu je to fajn, ale na druhou bych musel kvůli jednomu systému koupit dvě a více úložišť a obsadit dva a více portů (ty nejsou zadarmo). Těžké rozhodování. Nechceš vymyslet něco mezi?
A co USB hub? Můžeš tam nastrkat třeba osm flashek, nad tím udělat RAID třeba v LVM nebo Btrfs a do jednotlivých logických oddílů instalovat různé distribuce. Místo bude sdílené přes všechny flashky, takže se ti nestane, že na jedné ti dojde místo a na jiné ho bude zase zbytečně moc.
V podstatě je to jediná možnost, protože podpora pro virtualizaci v mojí staré Celeronové plečce je vysloveně 0%.
Na to se hodí kontejnerová virtualizace – LXC – nevyžaduje podporu hardwaru a má minimální režii.
Případně se dají aplikace oddělit i tak, že pro ně jen založíš nového uživatele, pod ním si je zkompiluješ a nainstaluješ (ne do rootu, pořád jsi v adresáři toho uživatele, takže ti nic mimo nerozbije) a grafické prostředí si pak pustíš v Xephyrovi (přes SSH na localhost pod tím uživatelem) nebo na dalším terminálu (pak se přepínáš Ctrl+Alt+F7, F8…).
A co USB hub?Jeden bych i obětoval, kdybys měl cestu kolem.
A co USB hub? Můžeš tam nastrkat třeba osm flashek, nad tím udělat RAID třeba v LVM nebo Btrfs a do jednotlivých logických oddílů instalovat různé distribuce. Místo bude sdílené přes všechny flashky, takže se ti nestane, že na jedné ti dojde místo a na jiné ho bude zase zbytečně moc.Není už na něco takového lepší pevný disk?
Myslel jsem, že máš rád USB flash disky
Na běžnou práci i vývoj softwaru ideální.No dobře, ale proč kvůli tomu kupovat celý (ne zrovna levný) MacBook? Ten Leošův noťas je nejspíš Ivy bridge a na tom poběží Mac OS normálně. Snow leoparda normálně legálně koupíš za 4 stovky a je tam možnost upgradu zdarma. Kvůli Masoxu bych si rozhodně nepořizoval celý nový předražený krám, který má víceméně stejnou užitnou hodnotu jako každý modernější notebook.
Kdysi jsem měl o Mac OSu iluze1, ale to už nějak vyprchalo – není to ani pro BFU (osobní zkušenost, viděl jsem, jak se v tom lidi trápí), není to intuitivní a vím dokonce o člověku, který přešel z něj přešel na MS Windows. Nebudeš tam mít balíčkovací systém, který je integrální součástí OS a OS na něm staví2, budeš tam muset ledasco dobastlit ručně a pak to nezapomenout ručně aktualizovat. Kromě toho, že je to proprietární software prolezlý bůhvíčím.
A nejlíp bys udělal, kdybys místo psaní blogu a flamování prostě nějaké distro nainstaloval a začal ho používat – a zápisek do blogu napsal až o to, co šlo a nešlo a jak to řešit…
[1] v tom smyslu, že to není úplná sračka jako Windows – měl jsem z něj smíšené pocity – že je částečně špatný, ale částečně dobrý (unix, uživatelská přívětivost…)
[2] jako v Debianu, Ubuntu, Fedoře, SUSE a dalších
Nemám chuť ztrácet čas tím, že budu instalovat jedno distro za druhým.
A čas ostatních lidí je zadarmo?
To mi připomíná, jak ze mě někdo jednou tahal rozumy ohledně 3D tisku, snažil jsem se mu vysvětlit základy, trávil s tím svůj čas a pak z něj vylezlo, že se nechce učit nový jazyk/nástroj, že s tím nechce ztrácet čas (chce jen honem hotový výrobek – asi jako to viděl v televizi). Na to se dá říct leda: nasrat.
Jinak odpovědi už tu padly: Ubuntu, Fedora… za sebe doporučuji něco s KDE, na Kubuntu jsem zvyklý, ale jistě jsou dobrá volba i jiné distribuce. Místo diskutování jsi mohl mít už něco z toho nainstalované a otestované.
Kdyby se takhle ptala nějaká lama, tak neřeknu, ale takhle mi ta otázka přijde jako past – necháš si něco doporučit, zbavíš se odpovědnosti za vlastní rozhodnutí, a když něco nepůjde, tak řekneš: „použil jsem nejlepší distro podle vás a stejně to nefunguje → linux je na hovno“.
Otázka volby distribuce se dá vyřešit v zásadě třemi způsoby:
Tvoje reakce se mi nelíbí. Nikdo tě nenutí odpovídat mi.
A mně se zase nelíbí, když někdo nechce „plýtvat svůj čas“ a zároveň ani nechce zaplatit za čas druhých. Vyber si jedno nebo druhé, ale netvař se, že tvůj čas má cenu zlata, zatímco čas ostatních ne a můžou trávit čas zkoušením a laděním softwaru za tebe.
Pointa svobodného softwaru je v tom, že máš zaručena určitá práva – ne v tom, že je zadarmo, natož že ti zadarmo někdo bude poskytovat služby.
Odpovědí na úrovni třetího bodu jsi už dostal dost. Víc ti těžko někdo poradí, když ani nezná tvůj hardware a co na tom počítači chceš dělat.
Za mých časů bylo abíčko o vzájemné pomoci.
Vždycky ale bylo zvykem, že tazatel projeví nějakou vlastní snahu, zkusí to sám, investuje do toho vlastní čas, popíše, co udělal a kde narazil… a pak požádá ostatní o radu. Ne že napíšeš: nemám na to čas, vyřešte to za mě. A je úplně jedno, jestli jde o školní úlohy, pracovní úkoly nebo výběr distribuce.
Viz např. ESR: Before You Ask
Kdybys napsal: „zkoušel jsem Debian na hardwaru XY a to a to mi nešlo, poraďte jinou distribuci nebo postup jak to rozchodit v Debianu“ tak je to úplně o něčem jiném.
Dotaz mi nevadí, jen mě zarazila ta poznámka o tom, že nechceš s něčím ztrácet čas – ostatní jsou na tom v zásadě stejně, nejsi v tomhle výjimečný.
Zcela obecně se dá doporučit (K)Ubuntu, Fedora, openSUSE (a asi některé další), což jsou distribuce, které fungují hned po (triviální) instalaci a nemusí se nějak ladit – zatímco jiné distribuce (Gentoo?, Arch?) jsou stavěné spíš pro lidi, které zajímá, co se děje uvnitř a chtějí se tím zabývat. A v tomhle stylu jsem i odpovídal a bez nějakých rýpavých poznámek. A nakonec to i vypadá, že ses pro to Kubuntu rozhodl. IMHO je to dobrá volba. Ale netroufal bych si říct, jestli je to lepší než ostatní distribuce, protože třeba openSUSE jsem jako hlavní systém na desktopu neměl už dlouho a s Fedorou jsem si hrál jen trochu.
instalovat jednu distribuci za druhou, to je IMHO nesmysl.
Ale možná by nebylo od věci udělat si někdy ve víc lidech „installfest“ – nanosit na jedno místo notebooky a další hardware a jeden víkend jen instalovat a testovat. A pak z toho udělat nějaké shrnutí pro ostatní. Některé víkendy jsem zabil mnohem zbytečnějšími činnostmi, tohle by aspoň k něčemu bylo, tak pokud by se našli další podobní blázni, šel bych do toho.
Za ty prachy máš notebook s větším disoplejem, větším diskem, lepším procesorem s 16 GB RAM a dedifikovanou grafikou.Aneb: "Budeme vyrábět kapesní svítilny ... tááákhle veliký!"
A co jiného je App Store než balíčkovací systém?To je nějaká zvláštní forma humoru tohle?
Apple tim rozhodne financne nepodporis, jen jim delas reklamu. Pokud chces podporit apple, tak si kup jejich hw.Od toho seš tady ty, šmudlo, aby si dělal reklamu na nakupování Apple hw. Přiznám se, že jsem licence Apple detailně nečetl. Přesná konfigurace apple hw a co všechno pod to spadá, mi není známa (stejně jako konfigurace notebooku). Údernickou akci "kup si Apple hw a budeš v pohodě" nejde přehlédnout. Jsi snaživý obchodní zástupce.
" Je to legální? Pokud si zakoupíte originální software a instalujete ho na svůj osobní počítač bez toho, aniž byste porušili autorská práva výrobce software – je postavení Hackintoshe legální. Ilegální by byla sériová výroba osobních počítačů, na které by prodejce instalovat OS X.
Pokud si zakoupíte originální software a instalujete ho na svůj osobní počítač bez toho, aniž byste porušili autorská práva výrobce software
Autorská práva se dají porušit tím, že použiješ SW v rozporu s licencí. Někdo má v licenci počet CPU, velikost RAM, počet uživatelů… a někdo tam může mít konkrétní HW, na kterém to lze provozovat. Ne že bych takové licence podporoval, hnusí se mi, ale v tom případě ten software nepoužívej.
Že po Microsoftu jde leckdo, ale o vracení jablečných licencí jsem dosud neslyšel...?
Zřejmě proto, že Apple prodává svůj hardware ve svých obchodech a nikoho jiného s tím neobtěžuje.
Osobne se mi osvedcil jako hostitel Linux a v nem virtual jako Windows-yZ flashky by to mohlo fungovat tak, že disk se použije ve virtuálu pro boot OS Windows, bude-li to moc pomalé, stačí flash disk vyhodit a nabootovat v reálu. Teoreticky by to tak mohlo fungovat i u dualbootu při obou systémech na HDD, ale nikdy jsem to nezkoušel a já osobně bych neriskoval dvojitý přístup k jednomu médiu.
Jako zajimavost mozna dobry, ale v praxi a pri praci si to nedovedu predstavit.To už je ovšem Vás problém. Ne všichni mají tak omezenou představivost.
Jako zajimavost mozna dobry, ale v praxi a pri praci si to nedovedu predstavit.No pak není co řešit. Jinak se dá ale GNU/Linux nainstalovat i na SSD a přehazovat ty, a nebo většina počítačů má uvnitř nějaké nepoužité USB porty, ale zas si nedovedu představit to přehazování. To by se muselo vymyslet specifické rozhraní, které by šlo jednoduše přehazovat a přitom by zaručovalo že se nedá lehce zapomenout
Ve virtualboxu bezi Windows a dalsi hafo operacnich systemu.Nevím co VirtualBox ale většina normálních virtualizačních nástrojů dovoluje bootovat i ze specifikované partišny na reálném železe. A naopak partišně je zas většinou jedno jestli běží na reálném železe nebo ve virtuálním prostředí.
Ukázalo se, že pevný disk jede neustále na 100% (i když nic neběží) a SSD disk leží ladem. Problém 100% zatížení disku pod Windows 8 má spousta lidí.Jinak tento problém je už od Vist, v mém případě se neprojevoval 100% I/O, ale furt na disk cosi hrabalo. Mělo jít o indexovací službu. Tu jsem vypnul, no i tak furt cosi na disk hrabalo, nedalo se určit co a furt se zhoršovalo standardní I/O a to do té míry že mě to jednou namíchlo tak že jsem začal radši bootovat z těch flash disků (i to bylo rychlejší). Pak odešlo USB a nakonec celý počítač a bohudík za to.
Toto pro mne platilo před dlouhou dobou, než jsem přešel na rolling release distra. Klasické verze a pak BIG upgrade se mi opravdu neosvědčilo ani u klientů. (Často bylo snažší udělat reinstall než upgrade.)
Jinak jsem s Linuxem opravdu spokojen, beru ho jako stavebnici a už si ani neumím představit že bych pracoval na MS software.
Za sebe můžu doporučit openSUSE s KDE4. Jak na desktopu, tak laptopu funguje out of the box. Mám ho cca 4 roky a za tu dobu nebyl problém. Práce se zypperem je velice snadná a pro lidi co mají rádi GUI, tak je tu stále yast. Jinak celé ty roky pořád upgraduju původní instalaci a zatím to vždy šlo naprosto v pohodě. Vlastně mě nenapadá co bych openSUSE vytknul. Možná je občas nuda, jak všechno faunguje... :) Ale na vylomeniny používám virtualbox a Arch. Co se týká aktuálnosti/stable balíčků, tak doporučuji kouknout na projekty thumbleweed/evergreen.
Tohle je strašně subjektivní. Sám používám už roky Kubuntu, protože mám rád debianí styl a (k)ubuntu má novější balíčky. V mém případě je to spíš o zvyku – když jsem cvičně na jeden počítač hodil Fedoru, tak to taky bylo OK.
Občas na nějaké problémy narážím, ale často si za to můžu sám, že zkouším různé nestandardní kombinace a konfigurace a všelijak ten GNU/Linux trápím Jindy zase stačí opsat chybovou hlášku z logu do vyhledávače a první odkaz je řešení. Ale pořád je to v pohodě a hlavně kvalitativně mnohem výš než proprietární software. Zrovna dneska jsem po dlouhé době pracoval na MS Windows s VMWarem a jen za to jedno sezení1 jsem nasbíral asi deset chybových hlášek (různé nullpointery, nečekané výjimky, interní chyby…). Už to beru s humorem, vím, že tohle musím čekat, chyby vždycky nafotím a založím do sbírky. Ale přeci jen, když je trochu krize, ty přeinstalováváš systém a ono tě to odpojuje, hází náhodné chyby, odmítá bootovat z CD a podobně, tak je to k vzteku – kdyby to nebylo virtuální cosi někde na síti, tak už bych to rozkopal. To se mi třeba s KVM, libvirtem a GNU/Linuxem nikdy nestalo, nemluvě o tom, že k tomu nepotřebuji proprietární Flash plugin, VMWare proprietární pluginy a proprietární (parodii na) OS.
[1] člověk si připadá jako někde blázinci nebo jiném ústavu
Čím dál tím víc ale koketuji s myšlenkou, že na desktopu prostě budu mít CentOS.Taková sedmička už je docela fajn. A dá se tam spoustu věcí dohodit přes EPEL a RPMFusion a na jiné se nechají vývojáři případně ukecat, když už je balík ve Fedoře.
že na desktopu prostě budu mít CentOS.je fakt, ze tuhle myslenku jsem posledni rok, dva uz slysel od hodne lidi, zejmena tech, co uz nejaky patek s linuxem zabyvaji. Je to dost k zamysleni.
Buď se staň jablíčkářemTo je pekne dementni rada. Prijde mi, ze jablickari si vytvorili legendu o tom, jak je Apple strasne uzivatelsky privetivy a jednoduchy a ostatni to pak opakuji. Momentalne prepinam mezi openSUSE 13.1/13.2 s KDE a OS X, protoze potrebuju jeden projekt odladit i pro Darwin a co se tyka pouzitelnosti a privetivosti, jednoznacne vyhrava openSUSE.
Jestli jste před přestávkou používal Mandrivu, tak teď vezměte Mageiu. Za chvíli má vyjít pětková verze.
Přátelé Mageii, kdysi Mandrake, potom Mandrivy, se sdružují tady:
http://mageia.cz/
Celosvětově složí jako výkladní skříň tyto stránky, nejen v češtině:
http://www.mageia.org/cs/
http://www.mageia.org/cs/map/
Čerstvé informace v angličtině najdete tady:
https://blog.mageia.org/en/
Už jste zkusil tu Mageiu 4? Na zkoušku, než vyjde Mageia 5.
Rád bych věděl, jestli moje rady padají na úrodnou půdu. Chápu samozřejmě, že kdybyste dal na rady ostatních, tak se uinstalujete, což se obecně neočekává jako pravděpodobné.
Dneska umí většina počítačů bootovat z USB – a ISO obraz na něj stačí nakopírovat pomocí dd
.