Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
Registry Windows, binární bordel, který proklíná většina počítačově znalých lidí (ostatním je to totiž jedno). Ale dají se nějak využít v Linuxu?
Dají a to dokonce hned dvěma způsoby. Tím prvním je odstrašující příklad, ale zdá se, že jistým lidem to pořád připadá jako dobrý nápad (gconf, anebo elektra). Zde, na abc, před časem proběhla na toto téma bouřlivá debata. Ale o výhodách, či nevýhodách registrů zde hovořit nechci.
Druhým způsobem je využití informací z registrů pro konfiguraci Linuxu. Protože, pokud máme distribuci, jež je přímo zaměřená na lidi z Windows, tak proč jim neulehčit počáteční konfiguraci a nevzít jednoduše některá nastavení z Windows? Ještě, než se začnete chytat za hlavu, tak cílová skupina pro tento software jsou live distribuce a ne ty klasické, protože u těch by to jen zbytečně zdržovalo start. Konkrétně je tohle připravovaná feature pro live distro abclinuxu, viz Leošovo oznámení.
Jenže je tu problém, jak v Linuxu přečíst obsah registrů? Naštěstí existuje program v Pascalu dumphive, který dokáže převést onen binární bordel do čitelnější textové podobny, která se snadno zpracovává. Není nic jednoduššího, než při startu udělat konverzi a soubor zpracovat. Samotné dumpnutí trvá asi 4 až 5 vteřin (D700 a 5400rpm disk) a další zpracování je už poměrně rychlé.
Dalším problémem je čtení z registrů, pokud máte to štěstí a neznáte je, tak přikládám ukázku:
[SYSTEM\ControlSet001\{36FC9E60-C465-11CF-8056-444553540000}] "CoInstallers32"=hex(7):68,63,63,6f,69,6e,2e,64,6c,6c,2c,48,43,43,4f,49,4e,5f,\ 45,6e,74,72,79,00,00 "EnumPropPages32"="usbui.dll,USBControllerPropPageProvider" "DriverFlags"=dword:00000001
Dumpnutím proto získáme jenom hromadu (u mě 3.5MB) naprosto nekomentovaných dat, jejíž struktura je mě a většině ostatních lidí na planetě utajená. A pokud se podíváte na ukázku, tak tam uvidíte dvě chuťovky, které na nás Billovi programátoři nachystali. Tou první jsou magická čísla UUID, která jsou ve složených závorkách. Správný registr jimi musí samozřejmě jenom přetékat.
Druhou jsou jakási záhadná čísla, která jsou uvozena prefixem hex(7):
, nebo jen hex:
. Naštěstí se mi podařilo zjistit, že se jedná o ASCII znaky v hexa kódu. Takže, pokud rozšifrujeme náš příklad, uvidíme: hccoin.dll,HCCOIN_Entry
. Naštěstí není rozšifrování nic složitého. V Pythonu stačí napsat print chr(int('50',16)
a výsledkem je "p".
Protože ani čtení z textové formy není triviální, napsal jsem si v Pythonu modul WinReg.py
, jehož třída Reader
zabezpečuje čtení. Vlastně obsahuje pouze jednu veřejnou metodu a to getKeys()
, jejíž parametr je název větve. Ta vrátí slovník, název_klíče:hodnota příslušné větve. Třída je velmi jednoduchoučká. Provádí pouze sekvenční čtení souboru, protože nepředpokládám, že se z registru bude číst příliš věcí.
Jako první (a v podstatě jediné) využití mě napadlo vytáhnout z registrů připojení k síti. Jelikož můj provider nepoužívá DHCP (všechno je natvrdo zapsané), musím si nastavení pokaždé udělat sám, což zdržuje. Ale dá se předpokládat, že spusta lidí u svým malých sítí, která sdílejí připojení k internetu, také nebudou DHCP používat.
Metodu pokus-omyl, se mi podařilo zjistit, že můsím zjistit magické číslo a pak vím, v jaké větvi jsou parametry nastavené:
SYSTEM\ControlSet001\Services\Tcpip\Linkage\Route
- obsahuje UUID defaultního rozhraní a ...
SYSTEM\ControlSet001\Services\Tcpip\Parameters\Interface\{UUID}
obsahuje parametry připojení
NameServer
- adresa DNS
IPAddress
- IP adresa
...
Pokud tohle všechno znám, není problém si vygenerovat patřičný konfigurační soubor, pro init skript. Je velmi příjemné, pokud si člověk nabootuje liveCD a ihned mu funguje připojení k síti/internetu.
Bohužel, jak jsem již říkal nazačátku, Windows registry jsou hromada nedokumentovaného a nekomentovaného bordelu. A navíc jim nikdo nerozumí. Pokládal jsem dotazy na několika serverech, ale odpovědi jsem se nedočkal . Takže jsem si aspoň udělal obrázek o znalostech uživatele Windows. Jenže zatím nastavení funguje jen na mém počítači a pro můj způsob připojení, což není příliš dobré.
Tiskni
Sdílej:
/etc/protocols
(nebo /etc/services
) lokální kopií registrů IANA?
A na tajemstvi nekterych polozek registru se muzete zeptat v newsgrupach microsoft.public.cs.*.Mám pocit že některá "tajemství" skytá v registru Windows neznají ani vývojáři Microsoftu
ControlSet001
dej radši CurrentControlSet
.
Další zajímavé využití (zpříjemnění) by bylo načtení oddílů a jejich písmen a jejich následný mount do /mnt/win_X.
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)
na /dev/hdxx
, protože zrovna tohle je disk /dev/hdb1, čekal bych, že tam bude disk(1), nebo rdisk(1).
rdisk
= 0 má asi speciální význam. Viz zde. Bude to možná něco jako "disk ze kterého bootuji".