Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Registry Windows, binární bordel, který proklíná většina počítačově znalých lidí (ostatním je to totiž jedno). Ale dají se nějak využít v Linuxu?
Dají a to dokonce hned dvěma způsoby. Tím prvním je odstrašující příklad, ale zdá se, že jistým lidem to pořád připadá jako dobrý nápad (gconf, anebo elektra). Zde, na abc, před časem proběhla na toto téma bouřlivá debata. Ale o výhodách, či nevýhodách registrů zde hovořit nechci.
Druhým způsobem je využití informací z registrů pro konfiguraci Linuxu. Protože, pokud máme distribuci, jež je přímo zaměřená na lidi z Windows, tak proč jim neulehčit počáteční konfiguraci a nevzít jednoduše některá nastavení z Windows? Ještě, než se začnete chytat za hlavu, tak cílová skupina pro tento software jsou live distribuce a ne ty klasické, protože u těch by to jen zbytečně zdržovalo start. Konkrétně je tohle připravovaná feature pro live distro abclinuxu, viz Leošovo oznámení.
Jenže je tu problém, jak v Linuxu přečíst obsah registrů? Naštěstí existuje program v Pascalu dumphive, který dokáže převést onen binární bordel do čitelnější textové podobny, která se snadno zpracovává. Není nic jednoduššího, než při startu udělat konverzi a soubor zpracovat. Samotné dumpnutí trvá asi 4 až 5 vteřin (D700 a 5400rpm disk) a další zpracování je už poměrně rychlé.
Dalším problémem je čtení z registrů, pokud máte to štěstí a neznáte je, tak přikládám ukázku:
[SYSTEM\ControlSet001\{36FC9E60-C465-11CF-8056-444553540000}] "CoInstallers32"=hex(7):68,63,63,6f,69,6e,2e,64,6c,6c,2c,48,43,43,4f,49,4e,5f,\ 45,6e,74,72,79,00,00 "EnumPropPages32"="usbui.dll,USBControllerPropPageProvider" "DriverFlags"=dword:00000001
Dumpnutím proto získáme jenom hromadu (u mě 3.5MB) naprosto nekomentovaných dat, jejíž struktura je mě a většině ostatních lidí na planetě utajená. A pokud se podíváte na ukázku, tak tam uvidíte dvě chuťovky, které na nás Billovi programátoři nachystali. Tou první jsou magická čísla UUID, která jsou ve složených závorkách. Správný registr jimi musí samozřejmě jenom přetékat.
Druhou jsou jakási záhadná čísla, která jsou uvozena prefixem hex(7):
, nebo jen hex:
. Naštěstí se mi podařilo zjistit, že se jedná o ASCII znaky v hexa kódu. Takže, pokud rozšifrujeme náš příklad, uvidíme: hccoin.dll,HCCOIN_Entry
. Naštěstí není rozšifrování nic složitého. V Pythonu stačí napsat print chr(int('50',16)
a výsledkem je "p".
Protože ani čtení z textové formy není triviální, napsal jsem si v Pythonu modul WinReg.py
, jehož třída Reader
zabezpečuje čtení. Vlastně obsahuje pouze jednu veřejnou metodu a to getKeys()
, jejíž parametr je název větve. Ta vrátí slovník, název_klíče:hodnota příslušné větve. Třída je velmi jednoduchoučká. Provádí pouze sekvenční čtení souboru, protože nepředpokládám, že se z registru bude číst příliš věcí.
Jako první (a v podstatě jediné) využití mě napadlo vytáhnout z registrů připojení k síti. Jelikož můj provider nepoužívá DHCP (všechno je natvrdo zapsané), musím si nastavení pokaždé udělat sám, což zdržuje. Ale dá se předpokládat, že spusta lidí u svým malých sítí, která sdílejí připojení k internetu, také nebudou DHCP používat.
Metodu pokus-omyl, se mi podařilo zjistit, že můsím zjistit magické číslo a pak vím, v jaké větvi jsou parametry nastavené:
SYSTEM\ControlSet001\Services\Tcpip\Linkage\Route
- obsahuje UUID defaultního rozhraní a ...
SYSTEM\ControlSet001\Services\Tcpip\Parameters\Interface\{UUID}
obsahuje parametry připojení
NameServer
- adresa DNS
IPAddress
- IP adresa
...
Pokud tohle všechno znám, není problém si vygenerovat patřičný konfigurační soubor, pro init skript. Je velmi příjemné, pokud si člověk nabootuje liveCD a ihned mu funguje připojení k síti/internetu.
Bohužel, jak jsem již říkal nazačátku, Windows registry jsou hromada nedokumentovaného a nekomentovaného bordelu. A navíc jim nikdo nerozumí. Pokládal jsem dotazy na několika serverech, ale odpovědi jsem se nedočkal . Takže jsem si aspoň udělal obrázek o znalostech uživatele Windows. Jenže zatím nastavení funguje jen na mém počítači a pro můj způsob připojení, což není příliš dobré.
Tiskni
Sdílej:
/etc/protocols
(nebo /etc/services
) lokální kopií registrů IANA?
A na tajemstvi nekterych polozek registru se muzete zeptat v newsgrupach microsoft.public.cs.*.Mám pocit že některá "tajemství" skytá v registru Windows neznají ani vývojáři Microsoftu
ControlSet001
dej radši CurrentControlSet
.
Další zajímavé využití (zpříjemnění) by bylo načtení oddílů a jejich písmen a jejich následný mount do /mnt/win_X.
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)
na /dev/hdxx
, protože zrovna tohle je disk /dev/hdb1, čekal bych, že tam bude disk(1), nebo rdisk(1).
rdisk
= 0 má asi speciální význam. Viz zde. Bude to možná něco jako "disk ze kterého bootuji".