Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »je velmi šikovná věcička. Při psaní článku jsem se dozvěděl, že busybox je tvůrci označován za swiss army knife.
Tak jsem si přečetl článek na root.cz Linux nebo Windows internet. Samotný článek hodnotit nebudu, protože mi přišlo, že autor si našel jenom názvy programů a napsal z nich článek. Což je škoda, pokud by byly ony programy srovnané více (ano vím, chce to čas), mohl by to být velmi přínosný článek.
Pokud někdo paušálně odmítá něco jenom proto, že pochází z té špatné firmy/strany/já nevím čeho ještě, je to špatně. Stejné je, že spousta lidí, kteří používají produkty Microsoftu žije v představě, že se tu schází jenom banda zalepených fanatiků, kteří mají doma oltář s Tuxem/démonem/(má Solaris maskota?). Potom se nám tu staví do role těch jediných spravedlivých, kteří vědí, jak to v životě chodí.
Nedalo mi to a musím zareagovat na blogpost Smysl gymnázií, respektive na diskusi, která se pod tímto článkem rozpoutala. Nepřestává mě fascinovat nevraživost, která panuje mezi "gympláky" a "průmyslováky" a která se projevila i v této diskuzi.
V tomto blogpostu jsem si svět rozdělil pouze na gympláky a průmyslováky. Lidé, nepatřící ani do jedné z těchto skupin, prominou, je to v rámci zjednodušení.
Minule jsem si tu postěžoval nad neexistencí jednoduchého verzovacího systému.
V knize The Art of Unix programming se píše o tom, že unixové souborové systémy nepodporují verzování, když někdo něco smaže, je to natvrdo. Je to vysvětleno tím, že to jde proti unixové filozofii jednoduchosti. Naštěstí Linux není unix a důkazem toho je i FUSE, jehož koncept pochází z Plan9.
Rád jezdím v autě, mám rád svoji spolehlivou škodovku, se kterou můžu jezdit všude. Ale našel jsem si nového koníčka