Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
je velmi šikovná věcička. Při psaní článku jsem se dozvěděl, že busybox je tvůrci označován za swiss army knife.
Tak jsem si přečetl článek na root.cz Linux nebo Windows internet. Samotný článek hodnotit nebudu, protože mi přišlo, že autor si našel jenom názvy programů a napsal z nich článek. Což je škoda, pokud by byly ony programy srovnané více (ano vím, chce to čas), mohl by to být velmi přínosný článek.
Pokud někdo paušálně odmítá něco jenom proto, že pochází z té špatné firmy/strany/já nevím čeho ještě, je to špatně. Stejné je, že spousta lidí, kteří používají produkty Microsoftu žije v představě, že se tu schází jenom banda zalepených fanatiků, kteří mají doma oltář s Tuxem/démonem/(má Solaris maskota?). Potom se nám tu staví do role těch jediných spravedlivých, kteří vědí, jak to v životě chodí.
Nedalo mi to a musím zareagovat na blogpost Smysl gymnázií, respektive na diskusi, která se pod tímto článkem rozpoutala. Nepřestává mě fascinovat nevraživost, která panuje mezi "gympláky" a "průmyslováky" a která se projevila i v této diskuzi.
V tomto blogpostu jsem si svět rozdělil pouze na gympláky a průmyslováky. Lidé, nepatřící ani do jedné z těchto skupin, prominou, je to v rámci zjednodušení.
Minule jsem si tu postěžoval nad neexistencí jednoduchého verzovacího systému.
V knize The Art of Unix programming se píše o tom, že unixové souborové systémy nepodporují verzování, když někdo něco smaže, je to natvrdo. Je to vysvětleno tím, že to jde proti unixové filozofii jednoduchosti. Naštěstí Linux není unix a důkazem toho je i FUSE, jehož koncept pochází z Plan9.
Rád jezdím v autě, mám rád svoji spolehlivou škodovku, se kterou můžu jezdit všude. Ale našel jsem si nového koníčka