Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
Přemýšlíte, jak začít prázdniny? Už v úterý 1. července se bude konat Virtuální Bastlírna, tedy online setkání bastlířů, techniků, vědců i akademiků, kde se ve volné diskuzi probírají novinky ze světa techniky, ale i jiných zajímavých témat.
Za poslední měsíc jsme byli svědky plamenů několika raket. Zatímco malá raketa od Hondy se úspěšně vznesla a opět přistála, raketa od SpaceX se rozhodla letět všemi směry najednou. Díkybohu méně … více »Linus Torvalds zmínil, že souborový systém Bcachefs zřejmě odstraní z mainline Linuxu v začleňovacím okně pro vydání 6.17. Kent Overstreet mu totiž posílá kód s novou funkcionalitou i pro začlenění do kandidátů na vydání, kdy očekává pouze opravy chyb. Kent Overstreet byl již dříve z vývoje vyloučen kvůli konfliktní komunikaci.
Ministerstvo průmyslu a obchodu propaguje Microsoft. Ten ve spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu spouští AI National Skilling Plan v ČR. "Iniciativa Microsoftu přináší konkrétní a praktickou podporu právě tam, kde ji nejvíc potřebujeme – do škol, firem i veřejné správy.", říká ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček.
Jste český ISP? Vyplněním krátkého dotazníku můžete pomoci nasměrovat vývoj nové generace routerů Turris Omnia [𝕏].
KDE4 Plasma konečně dospěla do stádia, kdy je, alespoň pro mě, schopná chovat se prakticky stejně, jako kicker v dobách kickeru blahé paměti.
Po mnoha pokusech o nejrůznější nastavení jsem nakonec skončil u podobného toho, které používá Gnome, tudíž dva vodorovné panely, jeden nahoře a druhý dole. Kicker v KDE3 s tímto nastavením neměl problémy. Ty nastaly pochopitelně s KDE4 a s Plasmou a jejím nekonfigurovatelnými panely.
Nicméně sympatické bylo aspoň to, že Plasma odstranila alespoň ten 32pixelový limit kickeru, takže bylo možné používat skutečně tenké panely.
V dalších verzích KDE sice přibylo spousta nastavení, nicméně moje pokusy o návrat ke dvěma panelů, skončily na skutečnosti, že některé widgety se rády roztahují víc, než by bylo vhodné a co víc, dělají tak zcela automaticky a bez možnosti konfigurace. Přeci jenom mít v panelu divně napůl centrované něco není příliš použitelné. (Ta tenká nudle dole je screenshot panelu 1280 × 16 pixelů).
Nicméně báječní muži na létajících strojích mající commit access to KDE SVN vymysleli workaround - widget Panel Spacer.
Ten se umístí na panel, a přinutí neposlušné widgety system tray a digitálních hodin posunout se doleva.
Samou radostí z toho, že to konečně nějak funguje, se mi nechce ani kritizovat návrh Plasmy, kde se widgety hýbou a centrují jak se jim zamane, bez možnosti to uživatelsky ovlivnit. Asi pro konfiguraci používají CSS, nebo tak něco.
Tiskni
Sdílej:
Ano - ano - a firefox je tiez nepouzitelny slimak (http://www.abclinuxu.cz/data/prilohy/3/6/132163-firefox-2178.avi - http://www.abclinuxu.cz/blog/Blbosti/2009/2/rychlost-firefoxu) a vsetci sme tu blazni len ty si lietadielko. Sorry - ale neschopnost je problem jedinca samotneho a nie ostatnych.
No - to o tom, ze "a to nemyslím start ale celké chování a vykreslování oken" som najprv nejako nedocital, takze moja chyba ale firefox som tam dal len ako priklad, kedze uz ma sere to neustale nariekanie, ze firefox je pomaly a kde je pomale a toto je pomale a hento je pomale.... Akoze sorry - ale fakt nikdo za to nemoze, ze niekto ma vo svojom stroji nieco zhnite. Mne ide vsetko uplne v pohode krasne a rychle, ziadne spomalenie pri pre/vykreslovani, starte, ... A to pritom mam uz relativne obstarozny pc (AMD Athlon 3800 X2, 2GB Ram, NVIDIA 7600GT, ... )
Nie neskusal - vzhladom na to, ze som zmlsany z DE a obycajne WM mi nic nehovoria, tak mam prakticky len 4 moznosti: KDE, Gnome, XFCE, Enlightenment. E-cko sa mi relativne paci, ale nie je to ono, XFCE sa mi nepaci a nie je to ono, Gnome je pre mna proste "no fuuuuuuuuuj" a poprosim - ziadne blbe komentare lebo to je moj silne subjektivny nazor a bez vyhrad akceptujem, ze zasa pre niekoho je "no fuuuuuuuuuj" na n-tu KDE. Takze ostava KDE a cuduj sa svete - pre mna to je najkrajsi a najlepsi desktop nieze na linuxe - ale vseobecne. Proste pre mna je to este 100X krajsie a lepsie ako Vista a MacOS X dokopy. Takze to poprve. A po druhe - ani nemam co skusat - lebo co moze byt rychlejsie ako hned? Proste kliknem a ono to funguje. Takze mne je uplne u prdele aj keby bolo gnome najrychlejsie na svete - mna tych par milisekund nespasi.
panel spacer je fakt hnusnej workaround. Osobně mám z KDE4 denodenní pocit, že se vývojáři zaměřili na milion lesklých 3.14-čovin, které nikdy nepoužiju, a základně věci jako Panel nedodělali dodnes.
Taktéž nejsem s panelem spokojen (KDE 4.2.2) a k tomu by mě zajímala jiná věc, možná mimo: už tam lze nějakým způsobem umístit zástupce? Jako když jsem ho v KDE3 jednoduše přetáhl z nabídky myší?
...už tam lze nějakým způsobem umístit zástupce? Jako když jsem ho v KDE3 jednoduše přetáhl z nabídky myší?
Úplne jednoducho, resp. tak isto ako v KDE3 len treba mať odomknuté widgety.
Není to tak dávno, kdy tu proběhl nějaký screenshot, kde autor používal panely na všech okrajích obrazovky. Takže nemáš-li ještě nějaké skryté požadavky, tak je odpověď ANO. A není problém si kamkoli ten panel přetáhnout. Jen zatím nejde mít dva vodorovné panely nad sebou - překrývají se.
Tak v tom případě to máš rozbité. U mně to funguje dle očekávání (KDE 4.2.2). Občas si plasma vytvoří v konfiguraci nějaký bordel a pak se s tím nedokáže korektně vypořádat. S čistým profilem to taky blbne?
Uff. Máš to rozbité víc než jsem čekal
Nastavením kdeprefix to asi nebude, na jednom NB mám -kdeprefix a na druhém +kdeprefix a na obou to funguje dobře. Asi bych zkusil rekompilaci kdelibs a plasmy a pokud to nepomůže tak celého KDE.
Nevím jestli to pomůže, moje emerge --info je v příloze.
Rozlišení měnit nepotřebuji (LCD na NB), xorg mám z hlavního stromu a raster nepoužívám. Tož asi tak
Ale zase na druhou stranu mám třeba problémy se zvukem. Phonon ignoruje default zařízení s nastaveným dmix a uzurpuje si přímo zařízení, čímž znemožní přístup dalším programům jako Amarok 1.4 a FF.
Mě by zajímalo, kolik toho jsou schopni uživatelé KDE 4 překousnout. Ti musejí mít pořádné raťafáky!
To není provokace, opravdu mě to zajímá. Pořád slýchám něco jako: "Sice mi nefunguje webovej prohlížeč, správce souborů a pošta, sice je to kvůli grafárně pomalý, sice mi to pořád padá a sice neumí to ani polovinu toho, co předtím, ale jinak je to docela dobrý." ... tak jsem holt zvědavej.
... a všichni jsou si samozřejmě naprosto jistí, že příští vydání už bude opravdu, ale opravdu zcela bez zásadních chyb.
Mě by zajímalo, kolik toho jsou schopni uživatelé KDE 4 překousnout. Ti musejí mít pořádné raťafáky!Na pár vykreslovacích chyb někde nahoře v systray stačí zoubky ročního dítěte.
Příznivec KDE. Do 4.2 byl systém prakticky nepoužitelný a pracoval na něm pouze blázen, nebo člověk bez pudu sebezáchovy., pravidelně jsem zkoušel ale pracoval na kde 3.5.10. 4.2 je již plně použitelná. Drobná poznámka, nez jsem přišel na panel spacer tak jsem používal na rozdělení další plasmoidy systémová oblast. Tyto jsou již volné bez systémových ikon.
Lenže podobné tvrdenia sa už dnes nezakladajú na realite.
Konqueror síce nieje môj hlavný prehliadač ale všetky moje pokusy prežil v pohode a bez pádu, škoda že nemá undo close tab a flashblock hneď by som naň prešiel. Kmail mi tu beží bez problémov prakticky nonstop (vyberám poštu cez imap). Na správcov typu explorer/nautilus/konqueror som bol vždy alergický a od dolphinu som nič nečakal ale na moje velké prekvapenie je perfektný.
KDE4 použivam od verzie 4.2.1 ktorú som chcel pôvodne len skúsiť že čo za hrôzu to môže byť. Bol som prekvapený že sa žiadna nekonala. Za mesiac a pol som používania som nemal žiadny problém zo stabilitou (nič nespadlo/nezmrzlo). Samozrejme na zopár bugov som narazil ale rozhodne na nič čo by trebalo prekusovať, väčšinou len drobnosti.
Taky jsem si toho teď všiml. Bohužel se to zatím vůbec nijak nedá nastavit