Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
První skutečný vstup do světa free software nastal až u phpMyAdmina.
V květnu roku 2001 jsem přispěl překladem do češtiny:
Subject: Updated Czech translation of phpMyAdmin From: Michal Cihar <cihar@email.cz> To: swix@users.sourceforge.net Date: Mon, 14 May 2001 11:23:36 +0200 X-Mailer: KMail [version 1.2] Hi I've updated (translated few added messages) Czech translation of phpMyAdmin. I send it to you in two encodings, because I thing that in distribution should be included version in ISO-8859-2 which is more standard than Windows 1250. Regards Michal Cihar cihar@email.cz cicom.tsx.org
Pak jsem přes rok vývojáře neustále otravoval s patchi, až jim po roce došla trpělivost a stal jsem se plnohodnotným vývojářem:
Subject: Welcome to Michal Cihar From: Marc Delisle <Delislma@collegesherbrooke.qc.ca> To: nijel@users.sourceforge.net CC: rabus <rabus@users.sourceforge.net> Date: Tue, 13 Aug 2002 07:50:23 -0400 User-Agent: Mozilla/5.0 (Windows; U; WinNT4.0; fr-FR; rv:0.9.4) Gecko/20011128 Netscape6/6.2.1 Michal, you are now an official developer of phpMyAdmin. CVS access is an administrative process that sourceforge people do, and it could take some days to be active. -- Marc Delisle
Od té doby jsem (podle cvschangelogbuilderu) provedl téměř 15000 commitů, ve kterých byly i velmi zásadní změny v phpMyAdminovi. V současné době je můj podpis třeba pod importem a exportem, převodem kódování, manipulace s indexy a spousta dalších věcí, které si ani nevybavím. Některé rozhodně mají k dokonalosti daleko, ale nevím o ničem za co bych se měl stydět .
V současné době na projektu stále pracuji, ale již je to spíše nárazová práce, kdy v občasné volné chvíli opravím hromadu chyb (a ještě více vytvořím ). Bohužel ostatní vývojáři na tom taky nejsou nejlépe s časem (a motivací), takže vývoj moc dopředu nejde. Takže kdyby se někdo chtěl podílet, tak může opravit pár chyb z trackeru a poslat patche. Pokud budou přijatelné, může se dočkat i přístupu do cvs. A pokud neumíte programovat, vůbec to nevadí. Můžete třeba pomoci s překladem do nějakého jazyka který ovládáte (nějaký znalec hindštiny by tu nebyl?), protože některé překlady na tom jsou opravdu špatně. Nějaký grafik by se zase mohl vyřádit na tématech, protože za ta stávající jsme dost často kamenováni (no jo tak to dopadá když programátor dělá design).
Pokud si chcete počíst více o phpMyAdminovi, jsou tady pro vás stránky phpMyAdmin cz.
Tiskni
Sdílej:
Někde jsem četl teorii, že za obrovským rozšířením mysql (hlavně do oblasti hostingů pro web) může právě phpMyAdmin a docela bych tomu i věřil. Každopádně pro žádnou jinou databázi jsem podobně propracovaný web-based nástroj neviděl a MySQL bez phpMyAdmina je pro mě taky dost těžko představitelný.
Na druhou stranu si život dovedu představit i bez tohoto "tandemu" (a mlhavě možná i bez počítačů )
Každopádně pro žádnou jinou databázi jsem podobně propracovaný web-based nástroj neviděl
Pokud je mi známo, např. pro Firebird/InterBase existují hned dva… Jinak jsem měl to štěstí, že první SQL databáze, kterou jsem poznal, nebyla MySQL, takže kdykoli jsem o ní později uvažoval, zjistil jsem, že mi nemá co nabídnout. Možná se to po akvizici Netfrastructure (a Jima Starkeyho) změní, ale to by vyžadovalo naprosto zásadní přepracování celé koncepce.
Proti phpMyAdminu celkem nic nemám, ale protože nepoužívám MySQL, jde to trochu mimo mne.