Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Chyba se projevuje při použití berylu a třeba Netbeans, nebo čehokoli, co renderuje pomocí swingu. Zajímavé je, že compiz tím netrpí, a právě toho využijeme , spuštěný beryl bude detekován jako compiz a všechno bude tak jak má. Více o tomto bugu.
připravíme si adresáře (pozor na disku kde budeme pracovat musíte mít alsepoň 0.5 GB)
mkdir -p /var/tmp/java/src mkdir -p /var/tmp/java/rt
než něco začneme upravovat, pořídíme si zálohu (jak jinak)
cp /opt/java/jre/lib/rt.jar /opt/java/jre/lib/rt.jar.orig
teď si třídy zkopírujeme a rozpakujeme na místo, kde provedeme potřebné úpravy
cp /opt/java/jre/lib/rt.jar /var/tmp/java/rt/rt.zip cd /var/tmp/java/rt unzip rt.zip
Na už překompilovaných třídách úpravu uděláme jen těžko, takže si stáhneme zdrojové kódy od javy, pozor balík je drobet větší (+100 BM), takže pokud máte pomalou linku, můžete si jít udělat kafíčko :)
cd ../src wget http://www.java.net/download/jdk6/6u2/promoted/b05/jdk-6u2-fcs-src-b05-jrl-22_jun_2007.jar
(pozor ohlídejte si verzi, budu se snažit udržovat návod aktuální, ale člověk nikdy neví, a třeba to bude časem opraveno a přímo v javě ;))
Teď si rozpakujeme zdrojáky, ale pozor, potřebujeme spustit javovskou aplikaci, takže si přepněte jiný okenní manager než beryl (například `kwin --replace`)
java -jar jdk-6u2-fcs-src-b05-jrl-22_jun_2007.jar
jako cestu kam se mají rozbalit zvolte
/var/tmp/java/src
Nyní přejdem ke třídám
cd j2se/src/solaris/classes/
upravíme XNETProtocol.java, takže jej otevřete pomocí svého oblíbeného editoru
vim sun/awt/X11/XNETProtocol.java
na řádku 309 změníme z
try { net_wm_name_cache = new String(net_wm_name, charSet); return net_wm_name_cache; } catch (java.io.UnsupportedEncodingException uex) { return null; }
na
try { net_wm_name_cache = new String(net_wm_name, charSet); if(net_wm_name_cache.equalsIgnoreCase("beryl")) { net_wm_name_cache = "compiz"; } return net_wm_name_cache; } catch (java.io.UnsupportedEncodingException uex) { return null; }
tohle právě umožní, že detekovaný beryl bude dále považován za compiz :)
teď smažeme původní třídy, které potom nahradíme
cd /var/tmp/java/rt rm sun/awt/X11/XNETProtocol.class cp ../src/j2se/src/solaris/classes/sun/awt/X11/XNETProtocol.java sun/awt/X11
teď budeme kompilovat změněné třídy
javac -d . sun/awt/X11/*.java
zaktualizujeme změněné soubory
zip -f rt.zip sun/awt/X11/*
přepíšeme starý tr.jar
cp rt.zip /opt/java/jre/lib/rt.jar
konečně můžeme s berylem používat i swingové aplikace :)
čerpal jsem z archivu googlu, kde jsem nalezl návod ze zrušené wiki berylu
Tiskni
Sdílej:
Zprasit část kódu pro jinou zprasenou část, aby předstírala, že se používá jiný prasečí wm než ve skutečnosti.Většinou tomu manažeři říkají enterprise