Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Chyba se projevuje při použití berylu a třeba Netbeans, nebo čehokoli, co renderuje pomocí swingu. Zajímavé je, že compiz tím netrpí, a právě toho využijeme , spuštěný beryl bude detekován jako compiz a všechno bude tak jak má. Více o tomto bugu.
připravíme si adresáře (pozor na disku kde budeme pracovat musíte mít alsepoň 0.5 GB)
mkdir -p /var/tmp/java/src mkdir -p /var/tmp/java/rt
než něco začneme upravovat, pořídíme si zálohu (jak jinak)
cp /opt/java/jre/lib/rt.jar /opt/java/jre/lib/rt.jar.orig
teď si třídy zkopírujeme a rozpakujeme na místo, kde provedeme potřebné úpravy
cp /opt/java/jre/lib/rt.jar /var/tmp/java/rt/rt.zip cd /var/tmp/java/rt unzip rt.zip
Na už překompilovaných třídách úpravu uděláme jen těžko, takže si stáhneme zdrojové kódy od javy, pozor balík je drobet větší (+100 BM), takže pokud máte pomalou linku, můžete si jít udělat kafíčko :)
cd ../src wget http://www.java.net/download/jdk6/6u2/promoted/b05/jdk-6u2-fcs-src-b05-jrl-22_jun_2007.jar
(pozor ohlídejte si verzi, budu se snažit udržovat návod aktuální, ale člověk nikdy neví, a třeba to bude časem opraveno a přímo v javě ;))
Teď si rozpakujeme zdrojáky, ale pozor, potřebujeme spustit javovskou aplikaci, takže si přepněte jiný okenní manager než beryl (například `kwin --replace`)
java -jar jdk-6u2-fcs-src-b05-jrl-22_jun_2007.jar
jako cestu kam se mají rozbalit zvolte
/var/tmp/java/src
Nyní přejdem ke třídám
cd j2se/src/solaris/classes/
upravíme XNETProtocol.java, takže jej otevřete pomocí svého oblíbeného editoru
vim sun/awt/X11/XNETProtocol.java
na řádku 309 změníme z
try { net_wm_name_cache = new String(net_wm_name, charSet); return net_wm_name_cache; } catch (java.io.UnsupportedEncodingException uex) { return null; }
na
try { net_wm_name_cache = new String(net_wm_name, charSet); if(net_wm_name_cache.equalsIgnoreCase("beryl")) { net_wm_name_cache = "compiz"; } return net_wm_name_cache; } catch (java.io.UnsupportedEncodingException uex) { return null; }
tohle právě umožní, že detekovaný beryl bude dále považován za compiz :)
teď smažeme původní třídy, které potom nahradíme
cd /var/tmp/java/rt rm sun/awt/X11/XNETProtocol.class cp ../src/j2se/src/solaris/classes/sun/awt/X11/XNETProtocol.java sun/awt/X11
teď budeme kompilovat změněné třídy
javac -d . sun/awt/X11/*.java
zaktualizujeme změněné soubory
zip -f rt.zip sun/awt/X11/*
přepíšeme starý tr.jar
cp rt.zip /opt/java/jre/lib/rt.jar
konečně můžeme s berylem používat i swingové aplikace :)
čerpal jsem z archivu googlu, kde jsem nalezl návod ze zrušené wiki berylu
Tiskni
Sdílej:
Zprasit část kódu pro jinou zprasenou část, aby předstírala, že se používá jiný prasečí wm než ve skutečnosti.Většinou tomu manažeři říkají enterprise