V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
Brouzdal jsem na disku a narazil na jeden svůj starý projekt. Něco přes 10k řádek v C++ a něco málo v Object Pascalu.
Jako adolescent jsem C++ doslova miloval. Tehdy jsem si to užíval, mohl jsem dělat OOP kouzla, přetěžovat operátory a třeba i použít virtuální vícenásobnou dědičnost. A přitom dělat ďábelské nízkoúrovňové kousky. Třeba jsem si udělal lehkotonážní skoroimplementaci COM, abych se vyhnul práci s windows registry. Prostě se nějak posílal ukazatel na tabulku virtuálních metod, detaily jsem dávno zapomněl. Protože klientská aplikace nemohla uvolnit objekt, který získala z DLL knihovny (každý modul má vlastní heap), musela se zavolat metoda Delete
, kterou objekt spáchal elegantní sebevraždu.
void __stdcall xcfgM::Delete() { delete this; }
Používal jsem taky jednu krásnou fintu, kterou bych se ale chlubit neměl. Někde jsem potřeboval, aby funkce vracela celé číslo s nějakým chybovým kódem. Nechtělo se mi deklarovat k těmto chybovým kódům konstanty (např. const int ERROR_OPENING = 5;
), tak jsem používal čtyřznakové identifikátory (uzavřené do apostrofů), které šly přiřadit do 32bitového integeru.
int result = 'cnof'; // cannot open file
Problém C++ byl, že všelijakým triků se člověk nevyhnul i kdyby chtěl. Třeba přinutit k bezešvé spolupráci moduly překládané různými překladači vyžadovalo občas invenci.
/* Some compilers tried to set enum types size to 1 byte, this constant _ is defined to make them set this size to 4 bytes. */ const int _32_BIT_ALIGMENT = 2147483647; // = 2**31-1 //////////////////////////////////////////////////////////////////////// enum TInitState { istInited = 0, istNotInited = 1, istDefault = 2, istNone = 3, ist_32_bit_aligment = _32_BIT_ALIGMENT };
Potom jsem ale z C++ vyrostl. Oblíbil jsem si bezpečné, silně typované jazyky jako Ada, Java a C#. To jsou nástroje pro zralé muže.
Samozřejmě vím, že na spoustu projektů je C++ z různých důvodů nejlepší volba. Tak ať mě tu někdo nepranýřuje, že firewall se v Javě píše blbě, já to vím. (Ale v Adě už by to šlo
A z čeho jste vyrostli vy?
Tiskni
Sdílej: