Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Cupiditate sit voluptatibus architecto minus voluptatem quia et in. Facere repellendus natus ullam sunt eius non. Tempore inventore et nihil alias. Possimus sequi voluptates repellat odio quia suscipit dolores. Et nihil nihil dolore nemo harum qui quidem excepturi. Sit ut ipsa eum.
Tiskni
Sdílej:
pro mě určitě monitor, 24" monitor pověšený na zdi je bezva věc, spousta místa na stole a těch oken vedle sebe :)
a další asi router s wifi.A co by mi asi opravdu změnilo život, by byl konvertibilní tablet se slušnou výdrží, protože tím by se mi opravdu usnadnilo čtení. A4 v PDF vypadají na běžných čtečkách mizerně, telefon/MID je zase moc malý na čtení, normální PC poněkud neflexibilní (vezměte si to na záchod...) a tisknout tisíce stránek je šílenost.Co k tomu říct? Ačkoliv též holduji elektronickým písmenkům, tak v tomhle případě existuje jediné doporučení: papír. Je až neuvěřitelné co papír snese a co vyžaduje. Kdyby Kalašnikov nenavrhnul AK-47, tak by určitě navlhnul papír/knížku. Je o pár levelů níž než elektronické písmenka, takže pod ním jsou už jen fyzikální zákony, max. nějaká nauka o materiálech.
tužka & papír, jo to je teprve tóčo. Nehledě na fakt, že je můžeš zakládat do svazků v šanonu. Jediné co mi a na papíru vadí je odolnost proti vodě (důkaz, že AK-47 a papír jsou dvojčata a vnikli za pomoci stejné myšlenky), ale vzhledem k mé hydrofóbii mě to až tak netrápí.
Ale čistě pro zajímavost: I když vzniklo AK-47, nemělo by to samozřejmě automaticky znamenat, že by se tím vývoj zbraní měl zastavit, takže ti to nemám nijak za zlé. Jen nevinná rada.
Některé věci jsou max. v knihovně v nákladu několika (desítek) výtisků, to je pak blbé.Jak jsem říkal. V případě skript můžeš požádat o další svázání. Je to komplet na jejich režii a jen přibude další svazek papíru do jejich regálů. Ty jen dáváš požadavek. U některých knih jde požádat o přiobjednání výtiskŮ. Já osobně nejradši všechno kupoval (co když to někdy v budoucnu budu potřebovat – no snad to nebudu hledat někde po knihovnách) a zakládal do soukromé knihovničky.
Ale i kdybych si to chtěl vytisknout, znamenalo by to tahání dost papíru navíc v batohu (hodně čtu v MHD a mezi přednáškama, navíc si do skript dělám poznámky na přednáškách/cvičeních). Zkus si srovnat kindle/nook (~1/4 kg, rozměry ~A5) a ~500 stránek A4.To je fakt no. Hustota papíru bude asi jeho jediná nevýhoda. Asi budu jediný magor co sebou tahá kilovou bichli jen tak pro radost (kdyby nebylo co dělat) pořád sebou. Zas o nějaký Kindle bych měl v MHD docela strach. Na poznámky je právě docela vhodný upgrade
tužka & papír.
A když je paper na h***o, tak si s ním aspoň po vykonání potřeby můžeš vytřít… s elektronickou čtečkou už to jde o poznání hůř.Potíž je, že obvykle je použit zcela nevhodný papír.
1. Rozhodně vystřízlivění z "hypu" že potřebuju notebook jako pracovní stroj, jako síťař a sysadmin ho i nyní občas využiju, ale pracovní komfort u výkonného desktopu je k nezaplacení.
2. Přechod na pořádný operační systém.
3. / v tmpfs.
já před chvílí koupil router Asus WL-500gP v.2 a nechápu jak jsem bez něj mohl žít :) - 2x USB - jednou sdílený ext. disk, jednou tiskárna -
- konečně nemusím řešit flashky, cd, nebo mít pořád puštěnej velkej počítač s jeho velkou spotřebou a na něm FTP a kdoví co ještě