Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Cupiditate sit voluptatibus architecto minus voluptatem quia et in. Facere repellendus natus ullam sunt eius non. Tempore inventore et nihil alias. Possimus sequi voluptates repellat odio quia suscipit dolores. Et nihil nihil dolore nemo harum qui quidem excepturi. Sit ut ipsa eum.
Tiskni
Sdílej:
pro mě určitě monitor, 24" monitor pověšený na zdi je bezva věc, spousta místa na stole a těch oken vedle sebe :)
a další asi router s wifi.A co by mi asi opravdu změnilo život, by byl konvertibilní tablet se slušnou výdrží, protože tím by se mi opravdu usnadnilo čtení. A4 v PDF vypadají na běžných čtečkách mizerně, telefon/MID je zase moc malý na čtení, normální PC poněkud neflexibilní (vezměte si to na záchod...) a tisknout tisíce stránek je šílenost.Co k tomu říct? Ačkoliv též holduji elektronickým písmenkům, tak v tomhle případě existuje jediné doporučení: papír. Je až neuvěřitelné co papír snese a co vyžaduje. Kdyby Kalašnikov nenavrhnul AK-47, tak by určitě navlhnul papír/knížku. Je o pár levelů níž než elektronické písmenka, takže pod ním jsou už jen fyzikální zákony, max. nějaká nauka o materiálech.
tužka & papír, jo to je teprve tóčo. Nehledě na fakt, že je můžeš zakládat do svazků v šanonu. Jediné co mi a na papíru vadí je odolnost proti vodě (důkaz, že AK-47 a papír jsou dvojčata a vnikli za pomoci stejné myšlenky), ale vzhledem k mé hydrofóbii mě to až tak netrápí.
Ale čistě pro zajímavost: I když vzniklo AK-47, nemělo by to samozřejmě automaticky znamenat, že by se tím vývoj zbraní měl zastavit, takže ti to nemám nijak za zlé. Jen nevinná rada.
Některé věci jsou max. v knihovně v nákladu několika (desítek) výtisků, to je pak blbé.Jak jsem říkal. V případě skript můžeš požádat o další svázání. Je to komplet na jejich režii a jen přibude další svazek papíru do jejich regálů. Ty jen dáváš požadavek. U některých knih jde požádat o přiobjednání výtiskŮ. Já osobně nejradši všechno kupoval (co když to někdy v budoucnu budu potřebovat – no snad to nebudu hledat někde po knihovnách) a zakládal do soukromé knihovničky.
Ale i kdybych si to chtěl vytisknout, znamenalo by to tahání dost papíru navíc v batohu (hodně čtu v MHD a mezi přednáškama, navíc si do skript dělám poznámky na přednáškách/cvičeních). Zkus si srovnat kindle/nook (~1/4 kg, rozměry ~A5) a ~500 stránek A4.To je fakt no. Hustota papíru bude asi jeho jediná nevýhoda. Asi budu jediný magor co sebou tahá kilovou bichli jen tak pro radost (kdyby nebylo co dělat) pořád sebou. Zas o nějaký Kindle bych měl v MHD docela strach. Na poznámky je právě docela vhodný upgrade
tužka & papír.
A když je paper na h***o, tak si s ním aspoň po vykonání potřeby můžeš vytřít… s elektronickou čtečkou už to jde o poznání hůř.Potíž je, že obvykle je použit zcela nevhodný papír.
1. Rozhodně vystřízlivění z "hypu" že potřebuju notebook jako pracovní stroj, jako síťař a sysadmin ho i nyní občas využiju, ale pracovní komfort u výkonného desktopu je k nezaplacení.
2. Přechod na pořádný operační systém.
3. / v tmpfs.
já před chvílí koupil router Asus WL-500gP v.2 a nechápu jak jsem bez něj mohl žít :) - 2x USB - jednou sdílený ext. disk, jednou tiskárna -
- konečně nemusím řešit flashky, cd, nebo mít pořád puštěnej velkej počítač s jeho velkou spotřebou a na něm FTP a kdoví co ještě