Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Tiskni
Sdílej:
…tak miluju programatory HW pro ktere je nejvissi jazyk C…Ti jsou nejlepší. Pochopíš, až narazíš na chytráky, kteří ke zjištění množství inkoustu v tiskárně potřebují ~100MB paměti (samozřejmě kvůli JVM)
Mozno by to chcelo spravit predvadzacku na pozicanom stroji a vycislit im usporene naklady.To ti odkejve a dál se nebude dít nic.
ionice -c3
tady u me dela zazraky.
Napadá mne trochu modernější varianta pro programátory používající maven:
Dobře placená práce v dobře situované firmě, která se hezky stará o své zaměstnance je dnes skvělá věc.Práce, která mne baví je ale ještě lepší - pokud mám na jídlo, nájem, internet :)
IMHO to takto chodí ve všech non-IT firmách.A jak to teprve chodí v takových IT korporacích :D:D
a nějaký ten Debian (co to vůbec je?) by byl ohrožením firemní bezpečnosti
Co RHEL nebo SLES, nebylo by to pro manažery stravitelnější?
vim ~/.emacs
Vlastní hardware v práciKedysi dávno som v práci chcel mať dual boot na Linux a aby sa mi to vošlo tak som si priniesol vlastný disk (tuším) 800MB (vravím, že to bolo dávno). Už neviem z akého dôvodu som ho raz niesol v ruke a vypadol mi na zem. Niečo v ňom hrklo a samozrejme už z neho nikto nič nedostane bez elektrónového mikroskopu. Ľúto mi je len jedného niekoľko kilobajtového súboru s nejakými osobnými textami. Odvtedy som si povedal, že vlastný HW do práce nenosím. Výnimku tvoria občas nejaké káble, konektory, inštalačné médiá, USB kľúč, ... P.S. Čínsku, kórejskú či tureckú lokalizáciu máme tiež. Dokonca myslím, že máme niečo malé aj Klingončine a Cockney English