Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Asi po hodine som zatvoril synaptic s dobrým pocitom na duši, že môj systém je oslobodený od nepotrebných blbovin. Ešte pre spokojnosť jedno použitie apt-get upgrade aby som videl, že systém je up-to-date a závislosti sú ok. A jejda, apt-get kričí. Zobrazuje velkú kopu bálikov o ktorých tvrdí, že ich nieje treba. Ponúka mi možnosť apt-get autoremove. Preštudujem si zoznam balíkov a uznávam, že sú asi zbytočné. Tak som APTu nechal volné ruky, nech sa snimi popasuje. Dorobil som si nejakú prácu, vypol NTB a spokojne sa išiel venovať inej činnosti.
Večer tesne pred polnocou zapínam NTB a čo nevidím, pri spúštaní rôznych služieb- hlášky shared library missing a neviem ešte čo. Nedostal som sa ani do KDE. Moja spokojnosť s "čistým" systémom sa rychlo vytratila. Prekonal som nechuť využiť môj dualboot s Win XP a vyhladal som balíky v ktorých mali byť údajné chýbajúce knižnice, poznačil si ich a vrátil sa späť do debianu. Použil som "apt-get install príslušný balík" ale APT protestoval, že balík je nainstalovaný, čo bolo divné. Tak som balík nechal vymazať a znovu nainštaloval ale kupodivu stále som mal rovnaký problém. Bolo okolo polnoci a chcel som ísť spať (spánek) ale kto by spal keď jeho hlavný development systém je v troskách? - To sa vylučuje Hovorím si "načo sa tu stým seriem, ajtak som chcel v blízkej budúcnosti upgradovat na squeeze, tak načo to riešim? dist-upgrade by malo vyriešiť všetko čo sa týka zavislostí" Editujem sources.list a zadávam zvučný príkaz apt-get dist-upgrade. Čakám asi hodinu na nový systém, ešte že v noci vysielajú Blue Private . Systém sa nainštaloval a ja s nadšením spúšťam Xka a v tom nasleduje šok. Xka sa odmietnu spustiť a v Xorg.log vidím hlášku od fglrx neco na štýl: "No supported device found". Spúšťam aticonfig --initial a rovnaký výsledok. Cítim, že niečo nieje vporiadku. Ako tak pozerám, apt updatoval ati drivery na 9.9 z povodných 8.12. Dualboot win xp a hladám na nete. Zisťujem že ati upustila od popdory mobility radoen x700 vo verzii 9.4 a vyššie. No nič, tak sťahujem 9.3 catalysty, bootujem debian, spustím inštalátor a vybafla namňa neaká neurčitá hláska propietary ovladačov. Zase s nechuťou bootujem XP a zisťujem že táto verzia driveru nepodporuje Xorg 7.4. K**va. Prečo tam majú napísanú podporu Xorg 7.4 ked to nieje pravda?? Kedže open-source ovladače premňa nikdy nefungovali správne, rozhodol som sa pokúsiť o downgrade na lenny. Bol som už značne rozčúlený a unavený ale rozhodol som sa bojovať, pokiaľ nebude všetko zase po starom. No a to bola ďalšia zásadná chyba
Pravdepodobne som niečo prekukol v krátkych radách nato ako urobiť downgrade systému a výsledkom toho bolo, že sa pri downgrade vymazala (asi) libc6 a apt skončil a tu som sa nadobro zasekol a kapituloval.
Ďalší priebeh je jasný, zdĺhavé zálohovanie dát z /home (už som prišiel nato prečo ma byť root a /home na dvoch partisnách ), trhanie vlasov, sebakritika začínajúca na "ja ko***" a napalovanie netinstall cd debianu, čo sa úkázalo ako velmi ťažko prekonateľný problém na mojom starom Acer NTB s dvd-rw mechanikou, ktorej kvalita presne zodpovedá kvalite značky Acer. Po tom ako som naplnil kôš z CD, vyliezlo z mechaniky plnohodnotné netinstall cd, hovorím si, asi zasiahli neaké vyššie božské sily. Možno to prežehnanie bolo k niečomu a niekto tam hore ma videl...neaký penguinový boh
. Do svitania som nainštaloval base systém s KDE, ponastavoval základné veci, ponahadzoval skripty a rozmýšlal o tom ako dobre som vyčistil systém od nepotrebných balíkov...
Tiskni
Sdílej:
Proč jsem v poslední době tak odrazován od přechodu na Debian?Proč? Přes tři roky používám testing a na problém jsem narazil asi dvakrát. Jednou to (po pár nadávkách) vyřešila instalace nové verze z unstablu, podruhé odstranění staré konfigurace, kterou nová verze neuměla načíst (tuším to bylo, když jsem z KDE 3 přecházel na KDE 4, už ale nevím přesně). IMHO testing je tak akorát mezi rolling updates a pravidelnými releasy. Mimochodem, takové Ubuntu, které je tuším založené na unstablu, je pro mne pořád tak trochu nepříjemná představa
1. Môj 4 ročný veterán USBboot odmieta
2. To neviem, debian je inak solídne distro, v ktorom mám pocit že nieje prešpikované kdejakými zbytočnosťami(Slackware je ale už extrém)
zdĺhavé zálohovanie dát z /home (už som prišiel nato prečo ma byť root a /home na dvoch partisnáchCo zkusit z / smazat všechno kromě home a při instalaci neformátovat partition?)
ve kterém software poprvé zkolabuje teprve ve chvíli, kdy je poprvé potřeba, aby fungoval spolehlivěDoufám, že mkfs se mi omylem samo od sebe neprovede
dd
pri takýchto situáciach, napr. keď mi odchádzal disk.
jinac sem uz tady videl i english version v neci paticce: never touch a running system!
A taky jedna rada na zaver: "Nasrat na ATI".
Ale prdlajs. Opensource ovladač je v pohodě, problém je s maintainerem balíku Xorg, resp. balíku xserver-xorg-video-ati, protože se stává že není ovladač není zkompilovaný pro verzi Xorg co je v repository.
Jinak pro aktualizace platí - s rozmyslem a po krůčkách. Při odstraňování nepotřebných balíků je lepší pracovat s apt-get. Synaptic je dobrý na instalace, ne když chci něco vyházet. Na sofistikovanější operace se nehodí.
Windows typicky vydrží celou morální životnost počítače, nebo se to přeinstaluje jednou.
A na toto jsi prosimte prisel jak??? Ma zkusenost z drivejsich dob je, ze pokud jsi chtel mit system zaplatovany a aktualizovany byl minimalne jednou do roka v riti ( modra obrazovka atd.).
Preinstalace a oprav instalaci M$ Widli jsem si uzil mnohem vice, nez nakopnutych linuxovych stroju.
Zase s nechuťou bootujem XPOd čeho je lynx (nebo jiný textový prohlížeč)?