Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.
Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Sám jsem člověkem více než cokoli jiného rozporuplným, a bohužel i mé texty jsou začasté plny rozporů. Když si jich někdy všimnu a snažím se o vysvětlování, čitelnost obvykle povážlivě klesá. Celé to je jen snaha zdokonalovat svoje vyjadřování, snaha vměstnat notně zkurvenou poezii do schémat hovorové řeči. A snad i já mohu věřit, že hledat krásná slova je lepší než zabíjet a vraždit.
Trest smrti! Že já naivka to aptitude dist-upgrade
vůbec pouštěl. Ale hezky popořádku.
Používám Debian testing a jednou za čas, ne častěji než jednou do týdne, jen abych nevyšel ze cviku, dávám aptitude update && aptitude dist-upgrade
. Jako třeba asi před dvěma hodinama. Jako pracovní prostředí používám xfce, které shodou náhod bylo taky mezi upgradovanými věcmi. Nic zlého netuše jsem to odklepnul…
Když přestaly fungovat klávesové zkratky, byl jsem ještě v klidu, mám nějaké tušení, že xfce spouští nějaký program, co se o ně stará, a už mi párkrát spadnul. Restartuju Xka, loguju se a po pár vteřinách cedím mezi zuby hodně ostré slůvko, protože prostředí prostě zamrzlo. Jediné co jde je hýbat myší. Několikrát restartuju a zkouším, jestli se něco nezmění. Nezmění.
Podezřívám XFSko, přece jenom jsem stroj neukončoval zrovna něžně, v nabootovaném Slaxu ergo pouštím xfs_check
, ale souborový systém je bez chybičky. Chvíli podezřívám Xka samotná, ale to by přece přestala fungovat i ta myš… Přihlašuju se ergo do obstarožního windowmakeru, stahuju ISO poslední verze Kubuntu (jestli novou distribuci, pak nějaký derivát Debianu, nechci se učit zase něco nového, a už teď používám spoustu apliKací, takže bych šel rovnou do KDE), protože jsem totálně zhnusený. Ale nějak mne napadá, co kdyby to xfce...
Rvu do googlu "debian xfce freezes" a zhluboka si oddychuju: jsem zachráněn! Stáhnout a nainstalovat novou verzi z unstable repozitáře je otázkou vteřin, a teď už jsem zase ve svém (už ne tak) oblíbeném xfce. Ale to Kubuntu ještě mazat nebudu. Co kdyby přece…
Tiskni
Sdílej: