abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 04:00 | Zajímavý software

    Nourish (GitHub) je nový správce oken pro Linux. Tradiční plochy nahrazuje nekonečným plátnem a posouváním a přibližováním. Využívá vlastní kompozitor pro Wayland s názvem y5. Videoukázka.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    včera 15:33 | Komunita

    Po 20 letech a 17 otevřených (open source) krátkých filmech Blender Studio oznámilo plán na svůj první celovečerní film. Cílem samozřejmě není jenom nový otevřený film, ale především vývoj a vylepšení otevřených nástrojů pro spolupráci napříč celým procesem a vytvoření otevřené příručky (playbook) pro filmovou produkci ve velkém měřítku s informacemi, které jsou obvykle dostupné pouze uvnitř komerčních studií, a pomoci tak nezávislým tvůrcům překonat technické a organizační bariéry.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 05:00 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 26.6.25 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Shotcut je vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    26.6. 14:44 | IT novinky

    Apple bez varování odstranil ze svého obchodu sociální síť VKontaktě i další aplikace skupiny VK, jako je VK Music nebo VK Video [Novinky.cz].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 18
    26.6. 14:22 | IT novinky

    V dubnu loňského roku představený poštovní klient Notion Mail bude 22. září ukončen.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    26.6. 04:33 | Komunita

    Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    26.6. 04:22 | IT novinky

    Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.6. 20:22 | Nová verze

    Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    25.6. 15:44 | IT novinky

    Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    25.6. 13:44 | Nová verze

    Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (7%)
     (2%)
     (17%)
     (31%)
     (4%)
     (6%)
     (2%)
     (15%)
     (26%)
    Celkem 2004 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník

    Sám jsem člověkem více než cokoli jiného rozporuplným, a bohužel i mé texty jsou začasté plny rozporů. Když si jich někdy všimnu a snažím se o vysvětlování, čitelnost obvykle povážlivě klesá. Celé to je jen snaha zdokonalovat svoje vyjadřování, snaha vměstnat notně zkurvenou poezii do schémat hovorové řeči. A snad i já mohu věřit, že hledat krásná slova je lepší než zabíjet a vraždit.

    Aktuální zápisy


    Jak jsem právě málem přešel na Kubuntu

    8.11.2007 18:45 | Přečteno: 1575× | pro temnou strunu

    Trest smrti! Že já naivka to aptitude dist-upgrade vůbec pouštěl. Ale hezky popořádku.

    Používám Debian testing a jednou za čas, ne častěji než jednou do týdne, jen abych nevyšel ze cviku, dávám aptitude update && aptitude dist-upgrade. Jako třeba asi před dvěma hodinama. Jako pracovní prostředí používám xfce, které shodou náhod bylo taky mezi upgradovanými věcmi. Nic zlého netuše jsem to odklepnul…

    Když přestaly fungovat klávesové zkratky, byl jsem ještě v klidu, mám nějaké tušení, že xfce spouští nějaký program, co se o ně stará, a už mi párkrát spadnul. Restartuju Xka, loguju se a po pár vteřinách cedím mezi zuby hodně ostré slůvko, protože prostředí prostě zamrzlo. Jediné co jde je hýbat myší. Několikrát restartuju a zkouším, jestli se něco nezmění. Nezmění.

    Podezřívám XFSko, přece jenom jsem stroj neukončoval zrovna něžně, v nabootovaném Slaxu ergo pouštím xfs_check, ale souborový systém je bez chybičky. Chvíli podezřívám Xka samotná, ale to by přece přestala fungovat i ta myš… Přihlašuju se ergo do obstarožního windowmakeru, stahuju ISO poslední verze Kubuntu (jestli novou distribuci, pak nějaký derivát Debianu, nechci se učit zase něco nového, a už teď používám spoustu apliKací, takže bych šel rovnou do KDE), protože jsem totálně zhnusený. Ale nějak mne napadá, co kdyby to xfce...

    Rvu do googlu "debian xfce freezes" a zhluboka si oddychuju: jsem zachráněn! Stáhnout a nainstalovat novou verzi z unstable repozitáře je otázkou vteřin, a teď už jsem zase ve svém (už ne tak) oblíbeném xfce. Ale to Kubuntu ještě mazat nebudu. Co kdyby přece…

           

    Hodnocení: 80 %

            špatnédobré        

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    |🇵🇸 avatar 8.11.2007 18:50 |🇵🇸 | skóre: 94 | blog:
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak jsem právě málem přešel na Kubuntu
    A co třeba Xubuntu? Debian je ale rozhodně lepší. ^_^
    🇵🇸Touch grass🇺🇦 ✊ ani boha, ani pána
    8.11.2007 18:51 Michal Vyskočil | skóre: 60 | blog: miblog | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak jsem právě málem přešel na Kubuntu
    A to je asi tak odpověď na otázku :-D
    When your hammer is C++, everything begins to look like a thumb.
    9.11.2007 16:32 Ladicek | skóre: 28 | blog: variace | Havlíčkův brod
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak jsem právě málem přešel na Kubuntu
    Přesně tak. Rolling updates systém mne prudí čím dál víc.
    Ještě na tom nejsem tak špatně, abych četl Viewegha.
    8.11.2007 19:08 pic | skóre: 30 | blog: Perdido_Street_Station
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak jsem právě málem přešel na Kubuntu
    no a tohle by tě mohlo naučit dělat si občas fullbackup, nejlépe před každou nejistou akcí
    alblaho avatar 9.11.2007 08:03 alblaho | skóre: 17 | blog: alblog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak jsem právě málem přešel na Kubuntu
    Full backup před rolling updates? No to je trošku overkill, ne?
    9.11.2007 10:42 pic | skóre: 30 | blog: Perdido_Street_Station
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak jsem právě málem přešel na Kubuntu
    až se ti jednou rozesere systém, tak že to bude smrdět reinstalem, tak se ti bude full backup hodit.

    nemyslel jsem před každým rolle updatem, ale mít nějakou zálohu celýho systému ve funkčním stavu pro strýčka příhodu a data někde bokem
    9.11.2007 11:09 CEST
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak jsem právě málem přešel na Kubuntu
    No, fullbackup je dobrej mozna pro Gentoo, ale ani tam ho nedelam. Ale rozhodne je dulezitej backup minimalne celyho /etc, ale staci jen dulezity konfig soubory a seznam nainstalovanych aplikaci a pripadne lokalni nastaveni v /home. Pak staci nahodit zakladni system, nainstalovat ty balicky ze seznamu v zaloze, nakopirovat zalohy cfg a jede se. V debianu bych to tipnul tak do jedny hodiny (podle rychlosti inetu na stahnuti balicku), v gentoo je to sice na dyl, ale behem instalace obvykle delam na nejakym jinym live distru (pripadne na rozjetym temporary debianu).
    9.11.2007 11:19 pic | skóre: 30 | blog: Perdido_Street_Station
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak jsem právě málem přešel na Kubuntu
    i s rebootem do druhého systému komplet obnova celého oddílu pomocí partimage do 20 ti minut bez jakéhokoli trápení a zjišťování co jsem kde zapomněl
    9.11.2007 11:06 CEST
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak jsem právě málem přešel na Kubuntu
    "...do obstarožního windowmakeru..."

    Nejak moc riskujes svoje zdravi, ne:))

    Na wmakerovi jedu uz pekne dlouho a vyhovuje mi maximalne, takze bacha na to, jak se vyjadrujes:) just joke:)
    9.11.2007 19:30 Tomáš | skóre: 31 | blog: Tomik
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak jsem právě málem přešel na Kubuntu
    Taky si myslim, ze si trochu koleduje. Vzdyt wmaker je jedine schopne prostredi, ktere nezabira pamet a netravuje s miliony funkci, ktere clovek stejne pouzije jenom, kdyz se v hospode chce pochlubit. :-)
    9.11.2007 22:12 Ladicek | skóre: 28 | blog: variace | Havlíčkův brod
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak jsem právě málem přešel na Kubuntu
    Ale tak neblázněte. Já jsem tu mrchu taky jeden čas používal, ale byly věci, které mi prostě nevyhovovaly. Slovo obstarožní jsem použil proto, že už jsem se do windowmakeru vážně dlouho nepřihlásil. Dokonce, jak jsem pak zjistil, jsem si úplně smazal nastavení (proč, ke všem čertům, se nastavení neukládá do adresáře s tečkou na začátku, jak to dělají všechny slušně vychované programy??), takže jsem byl jako bez rukou, bez nohou a bez penisu :-)
    Ještě na tom nejsem tak špatně, abych četl Viewegha.
    Valoun avatar 9.11.2007 14:02 Valoun | skóre: 30 | blog: Psavec | Středočeský kraj
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak jsem právě málem přešel na Kubuntu
    Stalo se mi to samé, v updatu jsme měl pár balíčků, takže podezření rychle padlo na xfce - tak jsem začal používat GNOME, nautilus jsme už stejně měl. Jen mi chyběly klávesové zkratky z xfwm4 - pak jsem zjistil, že lze take celé XXFCE dál provozovat jen s WM metacity...

    No což, hlavně už aby to bylo opravené ...

    Založit nové vláknoNahoru

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.