Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Pozor, zavádějící název článku. (no jo, já vím)
Nedělám dobrou věc, ale nakonec jsem se rozhodl přihlásit se s tématem, které se tu již několikrát řešilo. Totiž na kterou vysokou školu jít. Ty původní příspěvky jsem přečetl, ale protože mám jinou množinu možností, zopakuji to ještě jednou Doufám, že to přežiju. Bude to krátké.
Potřebuju poradit, potřebuju odhad jak rychle se dá dostat z místa A do místa B, jak to udělat a jestli má vůbec cenu to zkoušet. Zadání:
Omlouvám se za plevelení blogů. Ale všichni mi zatím říkali, že to nestihnu :-) Pro věrné čtenáře anketka uvnitř.
Nebylo by to poprvé, co by se na ábíčku objevila řada blogů reagující na nějaký jiný, kde si každý jednotlivý autor našel tolik inspirace, že prostý komentář by už jeho myšlenky neunesl. Další, ušlechtilejší příčinou pak může být, že nová myšlenká už s původním tématem nesouvisí natolik, aby do onoho komentáře patřila. Je samozřejmé, že ten druhý důvod je velmi vzácný a ještě samozřejmější je, že je to i ten důvod, proč vznikl tento článeček
Je to tu, svět je v pohybu a nelze zavírat oči, je potřeba se rozhodnout. Je to otázka, která obvykle vede k bouřlivým sporům. Není na ní jedna možná odpověď a názory se různí. Jsou tak odlišné, že lze jen těžko (pokud vůbec) najít jednoznačnou souvislost s jakýmkoliv jiným rozdělením společnosti (ať je to třeba majetek, barva pleti, velikost bot nebo oblíbený večerníček, i když k tomu by ještě stálo za to udělat menší průzkum), takže není jiné cesty, než ještě jednou rozdělit společnost právě podle názoru na tuto otázku. I války by se kvůli tomu daly vést.
Bylo by z toho moře písmen a to i na zdejších blozích, tak co k tomu lze ještě říct?