Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Je to tu, svět je v pohybu a nelze zavírat oči, je potřeba se rozhodnout. Je to otázka, která obvykle vede k bouřlivým sporům. Není na ní jedna možná odpověď a názory se různí. Jsou tak odlišné, že lze jen těžko (pokud vůbec) najít jednoznačnou souvislost s jakýmkoliv jiným rozdělením společnosti (ať je to třeba majetek, barva pleti, velikost bot nebo oblíbený večerníček, i když k tomu by ještě stálo za to udělat menší průzkum), takže není jiné cesty, než ještě jednou rozdělit společnost právě podle názoru na tuto otázku. I války by se kvůli tomu daly vést.
Bylo by z toho moře písmen a to i na zdejších blozích, tak co k tomu lze ještě říct?
Ne vše je tak důležité, takže vás nehodlám nutit přečíst všechno, vypíchneme si na začátku jenom ty nejdůležitější věci:
Jistě si všimnete, že první odkaz je v porovnání s těmi ostatními dost starý. To až tak moc nevadí, to je jenom důkaz, že to opravdu není tak nová otázka
O co tedy asi tak jde. Nejblíže běžnému uživateli to popisuje Heron. Hlavní účel všemožných desktopových prostředí můžeme samozřejmě vidět v tom, že nám na obrazovce vyčarují nějaký ten panel a navrch nám k naší radosti přihodí kalendář a filemanager, ale to by nemělo být to jediné a rozhodně to ani nemusí být to hlavní. Někteří lidé nemají aplikace založené na některém z oněch desktopových prostředí moc rádi, protože říkají, že si to kvůli takovým musí nainstalovat celé. Proč? Nebo spíš, co to tedy vlastně znamená, to být založeno na?
Taková průměrná třeba KDE aplikace se vyznačuje mnoha vlastnostmi. Například má za každou cenu v názvu nacpané nějaké velké K, má většinou stylově ošklivou KDE grafiku a kdybych nějakou používal, asi bych toho našel i víc. Důležitější bude, že je založena s pomocí knihoven, které takové KDE poskytuje a dodržuje i nějaké ty KDE programátorské zvyky (aspoň doufejme).
Poměrně brzy asi taky zjistíme, že funkce různých aplikací se nám třeba lehce překrývají. Vezmě si takový instatní zprávovač a poštovní klient. Obě takové věci typicky používají nějaký vlastní seznam kontaktů. A teď, důležitá otázka. Proč mám mít jednoho Frantu dvakrát, jednou v poště, podruhé v zprávovači? V jednom desktopovém prostředí? To ne, to se nám nelíbí. A proto to teď už i desktopová prostředí celkem řeší. Gaim lze zhruba propojit s Evolution.
Jenže, to nestačí. Někdo může chtít propojit dvě aplikace z různých desktopových prostředí. Nebo má aplikaci takzvaně nezávislou, která neumí ani jedno a má dané komponenty své vlastní. Kudy kam, jak to řešit, kam jít?
Heron & spol. navrhují nějaké to řešení, chtějí si napsat celý vlastní systém, něco nad nebo spíš vedle současných desktopových prostředí. Celý problém už docela hezky rozebrali, takže konkrétní technické detaily nemá teď a tady cenu řešit.
Problém už je řešený jmenovanými DE. KParts, Bonobo… Ale nic z toho asi není dost obecné. Použít Bonobo komponentu (třeba kalendář z Evolutionu) v KDE aplikaci by určitě nebylo nic pěkného. Určitá naděje na něco obecného a použitelného by mohl být D-Bus. To není žádná magie ani spása, jenom IPC pro desktop. Jak se můžete dočíst ve třetím odkazovaném článku, je to právě ta věc co nahradí starší vlastní prostředek v KDE. A rovněž je to věc, která je již dnes používána v Gnome (a nejen). Například pokud je mi dobře známo, používá to NetworkManager a jeho Gnomí front.
Takže D-Bus je věc, která by měla být. Neřeší to ovšem všechno. Určitou aktivitu vyvíjí i projekt Portland, který vyprodukoval nějaké drobné utility na řešení pár nejzákladnějších problémů. Bylo by fajn, kdyby se začali pořádně podílet i na tomhle.
Velmi nesobecky navrhuji k zamyšlení a po úspěšném zamyšlení třeba i řešení jeden svůj problém. Totiž jak použít v Evolutionu i Gajimu stejný seznam kontaktů? Řešit se to dá všelijak, určitě by se dal napsat navržený server Idea-týmu, který by přečetl kontakty z formátu do něhož si je Evolution ukládá, třeba. Dokud ovšem nebudu mít kontakty v LDAPu, že. Nebo se na to vykašlat a využít evolution-data-server? Je to ale dost obecné a nezávislé na konkrétním programu? Co když se zítra rozhodnu přejít na Thunderbird? Je-li chuť na nějakou takovou diskusi, vezměte prosím v úvahu všechny možnosti co vás napadnou, neomezujte se jenom na to, co bylo nějakým způsobem nastíněno
Tiskni
Sdílej:
Nikdy asi nepochopím snahu lidí nacpat všechno do jednoho programu. Já osobně preferuji mít vše oddělené. A proč? Protože v tom mám větší přehled a pořádek a používám jen to co nepotřebuji.
Trochu vám závidím. Asi to máte vyřešené. Mě se nikdy nepodařilo uspokojivě synchroznizovat kalendář v mobilu, v PC, na webu, o kontaktech v Kmailu, na google, v PSI, KMyMoney ani nemluvím. Nevím, jak tohle chcete řešit bez integrace. Prozradíte?
Například má za každou cenu v názvu nacpané nějaké velké K.Což je IMHO celkem dobré. Aspoň člověk včas ví, že má dát ruce pryč.
"Člověk nemusí dostat to co chce, ale má právo si o to říct."
má většinou stylově ošklivou KDE grafikuTy seš ale hroznej troll, grrr
(byl to jeden z návrhů... jestli se to zrealizuje netuším, on DCOP je v KDE všude, takže by to nemuselo být jednoduché... a navíc některým vyhovuje i to, že je DCOP jednodušší na používání a uživatelsky přívětivější než DBUS)Četl si prosím ten odkaz číslo tři?
vyhodili DCOP a nahradily ho D-BUSem!Hezký obraz skutečného světa. Kluci to rozmontují a zničí, chudinky holky to pak dávají dohromady
Hezký obraz skutečného světa. Kluci to rozmontují a zničí, chudinky holky to pak dávají dohromadyFreude, Freude, vždycky na tě dojde
xorg.conf
. Ale něco, co dokáže uložit můj bashrc i konfigurák v sendmailu. Sdílet data (zvláště typu kontaktlist) je oproti tomu legrace.
Jediné, v čem s ním souhlasím jsou různá místa některých konfiguráků v různých distribucích, což se bohužel asi nezmění nikdy. To by muselo pořádně uhodit, než by se RH vzdal /etc/sysconfig
, nebo Patrik napsal pořádné init skripty <defun name="factorial"> <argument_list> <argument name="n" /> </argument_list> <if expression="<= n 1"> <T value="1" /> <F>* n (factorial (- n 1))</F> </if> </defun>Teď jenom doufám, že ábíčko nečte nikdo z W3C, věřím, že by XML-Lisp dokázali standardizovat do daleko šťavnatější formy