Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »
Tiskni
Sdílej:
Skončilo to tím, že jsem si nakonec koupil použitý ThinkPad X200.O tom jsem uvažoval, ale je to generačně jako x61, kterou už jsem měl, takže x201 vyhrála.
Taky jsem řešil problém výměny stařičkého Esprimo Mobile U9200, nakonec jsem vyměnil CPU, doplnil na 8GB RAM a dal SSD.
Požadavky jsem měl podobné - úhlopříčka 11-13,3" + idealne rozumné rozlišení (čti alespoň stejně jako má kdejaký 5" mobil), slušná výdrž na baterii, ETHERNET PORT!!! a minimálně stejně RAM s možností rozšíření na alespoň 16GB, o možnosti koupit notebook s dockovacím portem jsem snil jen ve vlhkých snech.
Narazil jsem snad ve všem, buď to bylo velké jako náklaďák nebo nemělo to ani ethernet port, případně onboard 4GB RAM (s nemožností rozšířit či max 1 slot), případně bych si ani vykonově nepomohl. To co předvádí s klávesnicemi a touchpady je to poslední dobou příšerné - viz moje služební Lenovo T440 - max 8GB RAM, 14", klávesnice příšerná, touchpad na prohození oknem, rozlišení 1600x900 (zas kdejaký mobil má v 5" FullHD)
Ctrl+Shift+Pg Up
a funguje to i ve VT, nejen v GUI.
Já stejný netbook nahrazoval už před nějakým rokem, takže jsem skončil u Lenovo E130 a jsem celkem spokojen. Klávesnice mi přijde lepší než na EEEčku, blbé výchozí nastavení lze změnit (Ctrl Fn, F1-F12), výdrž jen nepatrně horší, než u EEEčka s novou baterkou. Spíš mě při koupi nepotěšilo, že i když od této řady šlo sehnat notebook s Linuxem, byl to ten nejočesanější (míň RAM, horší CPU) a u hardwarově použitelných konfigurací už byly jen Win. Teprve po upgrade RAM na 2GB a vymeny disku za SSD se to da trochu pouzivat, ale ten CPU je proste strasna tragedie.Neumím si představit dnes používat něco menšího. V podstatě stačí jen pustit prohlížeč a ten si ty 2G sežere pro sebe.
Ergonomie HW je ale na vybornou.Jinak na Asusu 1000h jsem napsal většinu z blogů tady na abclinuxu, ta klávesnice byla fakt hodně dobrá, doufám, že ta X201 na tom bude podobně.
$ free -m total used free shared buff/cache available Mem: 7971 380 6992 19 599 7364Celych 8GB vyuziju jen pri kompilaci...
Kvalitna mozno ano, ale chybaju na nej hadam vsetky klavesy na pracu s textom.Viz můj blog Apple keyboard and Linux Mint 13. Na tomhle programuji už přes rok a vůbec si nemám na co stěžovat.
Já se nejsem schopen přenést přes absenci Ins, Home, End, Delete, PgUp a PgDn. Ale někomu to zjevně vyhovuje.Z uvedených tam není jen Ins a Delete, který se dá přidat tak jak jsem popsal tím blogem. Home, End, PgUp a PgDn jsou mapované přes Fn + Šipka. To se může zdát trochu divné, ale vzhledem k tomu, že to tak používám na noteboocich už asi 10 let, tak ani ne. Naopak mi to teď na thinkpadu docela chybí :)
Takže bych ostatním diskutujícím doporučil si to zkusit než to koupí.S tím souhlasím - kvůli tomu jsem si tenkrát kupoval tu bezdrátovou apple klávesnici, o které byl ten blogpost. Nakonec to dopadlo tak, že Airu už jsem se zbavil, ale Apple klávesnici doma neustále používám a čím dál vic přemýšlím, že si jí koupím i do práce.
Fn klavesy vubec nejsou, jen dotykove. Ale zvykl jsem si uz.nastesti se idioti v Lenovu poucili a uz je zase vratili zpet
Ono při instalaci to tolik nevadí, ale představa, že bych někdy mohl chtít udělat update mě docela rychle vyléčila.Mám to naopak. Instalace mě zdržuje, průběžné aktualizace už nikoli. Konkrétně ta x201 mi ale přijde dostatečně rychlá, tedy alespoň s tím procesorem, co tam mám, 8 GB RAM a SSD. Je to rychlovka. Přecházel jsem z x61 s HDD, které už bylo občas zdlouhavé.
Zkrátka a dobře, raději si nainstaluji ten Mint.To může být dobrá volba.
Trochu mě mrzelo, že model na fotce měl dvouřádkový Enter, zatímco dodaný model má Enter jednořádkový.Klávesnici bys třeba sehnal.
Bottleneckem je dneska grafická karta.O RLY?
No, tak samozřejmě záleží na tom, co na počítači člověk dělá.No mě to obecné tvrzená právě překvapilo. Nenarazil jsem na problémy ani s Gnome 3 ani s Enlightenment, KDE jsem v posledních letech nezkoušel. Ani s filmy jsem neměl problémy. Takže se obávám, že vaříš z vody.
či zahrát hru alespoň s minimálními věcmi v OpenGLNezkoušel jsem nic složitého, ale běžné OpenGL hříčky mi šly bez problémů i na té x61, co si pamatuju, a tam už mi vadí pomalý procesor a v některých případech i omezení RAM na 8 GB.
Tak si připoj X61 k externímu monitoru a spusť si třeba GNOME 3To můžu zcela jistě zkusit, zrovna X61 mi teď slouží jako testovací hardware pro Fedoru 22, takže to ani nedá moc práce. Jenže to je pro mě taky jediný důvod Gnome 3 vůbec spouštět, dám vědět. Ale výsledky pro X61 neberu jako směrodatné, vzhledem k tomu, že tam je úzkým hrdlem i procesor. Osobně bych se nebavil o ničem starším než X201.
Co se týče her, tak od toho neočekávám, že na tom budu pařit nejnovější AAA tituly, ale pořádně mi na tom nejdou už ani graficky hodně podprůměrně náročné hry na Steamu.Pokud vím, tak nic z toho, o čem se bavíme, nebyly hráčské stroje ani v době vydání.
Já mám trošku jiný problém. Moje X200T nejde nahradit.
Takže pořád čekám, až někdo konečně udělá de facto X200T s jemnějším displejem, USB 3 a novější generací grafiky.
Otočný displej je ultimální killer fíčura. Jednak je to super na čtení, jednak se na tom dá čmárat a konečně: dá se otočit tak, abych ho měl blíž k sobě, zatímco píšu na externí klávesnici na klíně.
V lifeboocích aby se prase vyznalo.
Tak po chvíli hledání jsem se v tom trochu zorientoval.
Dotykové lifebooky P* jsou minulost (a stejně za moc nestály), starší Q* nemají klávesnice a novější jsou asi jenom tenčí (či co) verze T*, TH* jsou pasé a všechno relevantní je T*.
Minimálně T902 vypadá fakt dobře a T731+ by asi taky šel. Teď jestli v tom není nějaký háček.
No kupuju počítač na pár let do předu.
Přesně z toho důvodu se vyhýbám dedikovaným grafikám jako katolík kondomům. Odchází to a podpora v binárním blobu není věčná. Pokud se teda pár nerovná přesně dvěma, ale pak mi to přijde jako plýtvání.
Přesně z toho důvodu se vyhýbám dedikovaným grafikám+1 Dokud k tomu nejsou slušné open source drivery, nemá to pro mě cenu.
Ale chci-li si zahrát nemusím mít k tomu výkonný stroj.
FTFY
Na streamování, nové A+ tituly nebo prostě hraní na úrovni (s adekvátními monitory apod.) nějaký ultrabook stejně nestačí.
OTOH mám ne zrovna malou sbírku RPG&RTS, které i na levné, úsporné šunce s integrovaným intelem jedou krásně.
No já teď uvažuju nad Thinkpad Yogou 14, nová řada vrátila klasická tlačítka pro trackpoint a má matný (antireflex) display.To je jedna z těch zrůd s PrintScreenem vedle pravého Altu. Jako bonus zmenšená klávesnice, aby po stranách zbylo 2 centimetry místa, kam si můžeš něco namalovat a smrsknuté šipky o velikosti shiftu, po kterých budeš mít ruku zaručeně v křeči. Ani zadarmo.
Jak se to liší od té tvé jablečné zrůdy?Podívej se na její obrázek a zjistíš, že má jiný layout. Já si na konci listopadu koupil ten zde již zmiňovaný Asus X200MA, který má klávesnici hodně podobnou a taky jsem si myslel, že když vypadá trochu jako ta Applí, tak to budu moct používat. Výsledek je takový, jaký je - po čtvrt roce jsem ho s radostí vyměnil za ten thinkpad. Šlo to dokonce tak daleko, že jsem v hodnocení toho notebooku proklel tvůrce té klávesnice do sedmého kolene a aby ho zem vyhodila.
Tak namátkou
smrsknuté šipky o velikosti shiftu, po kterých budeš mít ruku zaručeně v křeči
má i to jabko.
má i to jabko.Do výšky, ne do šířky. Ta výška mi nevadí, ale ta šířka, to je ble smrt. Když chci dát prsty do klasické šipkové pozice, tak musím zmáčknout pravou ruku a skutečně z toho mám křeč (nepoužívám vim, takže šipky jsou můj denní chleba při editaci, speciálně když je na tom i PgUp/Down a Home/End).
Hmm, šípky menšie neš shift? Neviem ako ostatní ale u mňa je štvorica hjkl dosť široká.
Premapovať sa dá vo všeličom. Ja som si na ovládanie vimu ovládal dosť drastickým spôsobom (odmapvoaním šipiek), ale po pár dňoch používania som namapoval vim navigáciu všade kde sa to dalo. Presun ruky vpravo dole je časovo šialene drahá záležitosť oproti presunu prstokladu o 1 naľavo.
Presun ruky vpravo dole je časovo šialene drahá záležitosť oproti presunu prstokladu o 1 naľavo.Jo, to jo, trvá to asi 200 milisekund.
Hmm, 200ms je nejaká krátka doba. Tých 200ms je tak doba presunu o 1 naľavo, smerom ku kurzorovým klávesam a naspäť na správny prstoklad s nahmataním výstupku je to u mňa 950ms. Pri takom bežnom používaní 2x presun za minútu to je pri 6 hodiovej pracovnej dobe slušných 11 minút.
Mám k dispozícii aj apple. Meriam čas presunu ruky na klávesy po presun naspäť na prstoklad s nahmataním tej veci (ako sa ten výstupok volá?).
Počet presunov som možno zle odhadol, je fakt, že častejšie používam skok na definíciu / naspäť / navigáciu v histórii skokov, ale dosť často sa presúvam o pár znakov vľavo / vpravo.
Ešte k apple klávesnici aby som doplnil, raz som to mal používať a najradšej by som ňou dosekal ruky tomu kto to vymyslel (subjektívna záležitosť).
Layout je zlý. Keď mi nejaká klávesa jednocuho chýba (print screen, insert ...) tak ju inak nemôžem označiť hoc oproti tomu čo vidím v obchodoch je layout nadpriemer. Nové thinkpady majú layout ešte horší, doslova odpad.
Zdvih je subjektívne nedostatočný (a to mám rád malý zdvih). Odozva na stlačenie slabá. Odpor malý takže nemôžem pohodlne porieť prsty tak aby som niečo nestlačil. Tvar kláves je katastrofa nemajú prehnutý tvar ktorý by držal prsty aretované na správnom mieste, takže častejšie stláčam okraj klávesy / úplne mimo než na bežnej klávesnici (ešte aj na steampunkovej klávesnici ktorá má okrúhle klávesy sa píše lepšie).
Ergonómia ... celé zle, klávesy sú rozmiestnenie ako na písacom stroji hoc tu nie sú technické dôvody aby to tak bolo. Žiadne zakrivenie tiež nie je pre ergonómiu ideálne.
Spokojenost? Co ti vadi? Jak je to s baterkou?Teď jsem nějak ztratil kontext. Ptáš se na Air, na X200MA, nebo na ten thinkpad X201? Reaguješ na zprávu o X200MA, kde jsem psal co mi vadí, ale píšeš o Airu, tak budu předpokládat, že myslíš Air. Na Air je hlavně porod dostat Linux - apple používá nějaký svůj vlastní bootloader a zatímco instalace šla docela v pohodě, donutit to bootovat byl proces na několik týdnů, ale nakonec se podařilo. Jakmile ho tam konečně dostaneš a celé to bootuje, tak je tu problém s klávesnicí a jejím dementním layoutem, ale i to je řešitelné. No a pak už skoro všechno funguje, až na občasné neprobuzení se z uspání do RAM (zhruba po měsíci/dvou běhu mi to vždy vytuhlo) a potížích rozchodit zvuk. Zvuk jsem nakonec nějakým šamanstvím rozchodil, ale hrály jen repráky, nikdy se to nepřeplo na sluchátka a po měsíci se to zase samo rozbilo. Nakonec jsem zjistil, že mi to výkonově stejně nestačí, protože jen 2G RAM jsou pro mě málo (pustím Sublime, to sežere GB, prohlížeč další GB a tím to hasne) a procesor taky nebyl zrovna mladík. Tak jsem tam flashnul zpět Mac OS X a prodal. Je možné, že by ses těmhle peripetiím úplně vyhnul, kdybys tam používal původní OS, ale to mi přijde hrozné co se týče programování. Klávesnice má jiný layout, speciální znaky se na české nedají psát, není tam klávesa delete atd.. To nepočítám, že systém je sice Unix, ale taky proprietární blob, který nemá žádný oficiální package manager. App store je konzumní demence, kde nenajdeš nic co k programování potřebuješ, kromě Xcode, a neoficiální package managery zejí prázdnotou (uspokojivé tak v 1/10 případů). Pokud programuješ pro web, tak to asi půjde, taky dost designerů to používá, ale pro mě, jakožto python programátora, to bylo docela utrpení a programovat v tom třeba v C? To si neumím představit. Baterie je docela v pohodě, nikdy jsem to nemusel moc řešit, i proto, že nabíječka je prťavá.
po konstrukční stránce se mi ten laptop hrozně líbilTo chápu, mě se právě po hardwarové stránce taky hodně líbil. Ale kdybych si měl dneska vybrat něco v téhle cenové hladině a těhle tvarů, tak koupím asi Zenbook, nebo nějaký jiný ultrabook.
To je jedna z těch zrůd s PrintScreenem vedle pravého Altu.Je, ale pomocí xmodmap nebo konfigurace svého desktopového prostředí z toho člověk udělá co potřebuje. Já mám taky na klávesnici spoustu čudlíků co nedělají to, co je na nich napsáno. Víc mi vadí trend posouvat touchpady vlevo (tady to ještě není tak hrozné). Asi mám špatnou majoritní ruku…
Nie je netbook už príliš maly vzhľadom na veľkosť písma na displeji ? Ethernet by mal byť pevná súčasť netbooku a iných prenosných PC. Prečo väčšína ľudi preferuje bezdrôtový prenos ? Myslím, že je to nelogicke nedať ethernet do zariadenia, ktoré má dostatočné rozmery. Uvidíme koľko bude trvať doba bezdrôtová.
Nie je netbook už príliš maly vzhľadom na veľkosť písma na displeji ?
Nastavení dpi, neslyšeli? NIKDY?!
Ethernet by mal byť pevná súčasť netbooku a iných prenosných PC.
Modem by měl být pevná součást netbooku a jiných přenosných zařízení.
Prečo väčšína ľudi preferuje bezdrôtový prenos ?
Proč většina lidí preferuje notebooky na baterie?
Modem by měl být pevná součást netbooku a jiných přenosných zařízení.Dálnopis by měl být pevná součást netbooku a jiných přenosných zařízení.
Myslím, že je to nelogicke nedať ethernet do zariadenia, ktoré má dostatočné rozmery. Uvidíme koľko bude trvať doba bezdrôtová.K čemu na netbooku potřebuješ ethernet? Jediné co mě napadá je přenos filmů, ale na ty zase na netbooku nekoukám. Žádné jiné velké soubory tam nemám a u všeho ostatního je mi jedno, jestli přenos trvá 20 vteřin, nebo jen 10. Tím nechci říct, že ethernet je špatně, jen jsem prostě neměl tu potřebu, i když jsem si na začátku myslel, že mít budu.
Ja som na tom zase podobne s wifi. Použil som ju naposledy v lete keď som pracoval vonku inak mám stále ethernet modem (pozor nie router).
Tým ale nechcem tvrdiť, že by výrobca nemal montovať wifi. Keby som konštruoval notebook ja tak kašlem na nejakých dizajnérov a napchám konektory všade kde je to prístupné, hrúbka je mi ukradnutá (aspoň sa tam dá napchať poriadný kus mede ktorá to uchladí + poriadne baterky + veľa slotov na RAM). Samozrejme ethernet s 2 LED nech na rozdiel od toho blbého applu vidím, že mám zastrčený kábel. V práci sme mali nový mac mini na ktorom žiadna LED, ethernet kábel fungoval len keď bol zastrčený pod určitým uhlom, zistiť či chytil aspoň linkovú vrstvu nemožné, wifi nefunkčná ... fakt super, hlavne že krabička úhľadná.
inak mám stále ethernet modemCo to je?
Vec ktorá nevie routovať. Pripojí sa to k počítaču ethernetom a na počítači sa spustí pppoe. No teda aby som bol presný je to konrkétne jednoportový DSL router s linuxom z ktorého som vyhodil zbytočnosti ako routovanie a presunul ich na svoj notebook, takže cez "modem" idú len pppoe rámce, nemá svoju vonkajšiu IP adresu a je minimálne zraniteľný. Dôvod: nechce sa mi liezť do webového rozhrania keď chcem na nejakom divnom porte spustiť divnú p2p službu, rýchlejšie si urobím dieru do iptables tam kde potrebujem.
Vec ktorá nevie routovať.Já se ale neptal, co to není.
No teda aby som bol presný je to konrkétne jednoportový DSL router s linuxom z ktorého som vyhodil zbytočnosti ako routovanie a presunul ich na svoj notebookTakhle jsem kdysi používal Pentium I router s nějakým *DSL routerem přepnutým do režimu modemu, dneska bych vážně uvažoval o nějakém DSL routeru s možností instalace OpenWRT, ale naštěstí mám k dispozici wifi připojení, které je kvalitativně stokrát lepší než jakékoli DSL, co jsem kdy viděl. Osobně nevidím důvod provozovat PPPoE na laptopu.
Mám tam OpenWRT. Ako som písal PPPoE použvam pretože mám rád verejnú IP kvôli rôznym p2p (nie je potrebné zisťovať verejnú IP z vonku, nastavovať zvonku dostupné porty ...), sledovanie trafficu (robím aj hardvér, občas potrebujem debugovať čo to posiela do siete). Pre mňa konkrétne to má význam. Okrem DSL mám ešte optiku ale tú nepoužívam kvôli NAT.
Eyes cream. How did you think it was spelled?
I scream.
Intel(R) Core(TM)2 Duo CPU L9300 @ 1.60GHz
Shitoidní displej, mizerné podání barev (i když člověk použije zkalibrovaný ICC (v příloze))To jsem si taky dnes všiml, na druhou stranu mi to zas tak moc nevadí, protože na tom hlavně píšu texty a programuji. Ale vedle IPS, který jsem měl na novém Asusu x200ma to vypadá jak něco z minulého století.
sudo aptitude install libpam-fprintd fprintd-enrollPak už stačí jen po čtečce přejíždět tak dlouho, až je software spokojený. Jakmile je toto hotovo, tak to automaticky funguje pro zámek obrazovky, sudo a další.
/etc/pm/sleep.d/fprintd_restart
#!/bin/sh case "$1" in resume|thaw) /usr/bin/pkill -9 fprintd /usr/sbin/fprintd & ;; esac+ přidělení 755 privilegií. To bude restartovat
fprintd
při každém probuzení.