Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Ubuntu je v již po instalaci dobře použitelný systém, něco mu však přece jenom chybí. Nebudu psát o tom jak rozchodit multimédia ap. Toho je na české wiki dostatek. Rád bych se zaměřil na méně známé programy a doplňky, které používám.
Když jsem začínal s Linuxem zvolil jsem Ubuntu 7.10. Pln nadšení jsem se rozhodl vyzkoušet nějaké efekty ala Compiz. Po čase jsem si všimnul, že v náhodných intervalech dochází k problikávaní displeje. Po zakázání proprietálních ovladačů grafické karty to přestalo. Na fórech se mi to nepodařilo vyřešit a ani přechod na Ubuntu 8.04 nepomohl.
Nedavno jsem rozbaloval velke mnozstvi archivu (jednalo se o cca 100 MB party). Pres graficke rozhrani (ubuntu/gnome) to byla "zabava" na desitky minut, nehlede na to, ze by to pri paraelnim rozbalovani vyrazne zpomalilo pocitac. Rozhodl jsem se proto vytvorit jednoduchy skript na automaticke rozbaleni.
#!/bin/bash find . -iname '*.part1.rar' | while read F; do unrar e "$F" done
#!/bin/bash find . -iname '*.part1.rar' | sort | while read F; do unrar e -o- "$F" doneSkript prochazi postupne slozku a hleda soubory s nazvem "*part1.rar", posila je utilite unrar, ktera je postupne rozbaluje.