V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
Ubuntu je v již po instalaci dobře použitelný systém, něco mu však přece jenom chybí. Nebudu psát o tom jak rozchodit multimédia ap. Toho je na české wiki dostatek. Rád bych se zaměřil na méně známé programy a doplňky, které používám.
Když jsem začínal s Linuxem zvolil jsem Ubuntu 7.10. Pln nadšení jsem se rozhodl vyzkoušet nějaké efekty ala Compiz. Po čase jsem si všimnul, že v náhodných intervalech dochází k problikávaní displeje. Po zakázání proprietálních ovladačů grafické karty to přestalo. Na fórech se mi to nepodařilo vyřešit a ani přechod na Ubuntu 8.04 nepomohl.
Nedavno jsem rozbaloval velke mnozstvi archivu (jednalo se o cca 100 MB party). Pres graficke rozhrani (ubuntu/gnome) to byla "zabava" na desitky minut, nehlede na to, ze by to pri paraelnim rozbalovani vyrazne zpomalilo pocitac. Rozhodl jsem se proto vytvorit jednoduchy skript na automaticke rozbaleni.
#!/bin/bash find . -iname '*.part1.rar' | while read F; do unrar e "$F" done
#!/bin/bash find . -iname '*.part1.rar' | sort | while read F; do unrar e -o- "$F" doneSkript prochazi postupne slozku a hleda soubory s nazvem "*part1.rar", posila je utilite unrar, ktera je postupne rozbaluje.