Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Že programovat jednočipy AVR pod linuxem je s jednoduchých udělátkem připojeným přes paralelní port jednoduché, se zde psalo už dávno. Co když je potřeba zároveň programovat více jednočipů zároveň? Pak použijme k nahrávání firmware program avrdude a k tomu jednoduchý bastl.
DCF77 je rádiový signál vysílaný na většinu evropského území z německého Frankfurtu nad Mohanem, kterého se užíva k synchronizaci hodin. Vzhledem ke způsobů kódování (60bit/min) zůstávalo donedávna každou minutu 14 bitů (viz tento obrázek ze stránek Martina Poupy) nevyužitých. Prý snad měly být vyhrazeny pro krizové signály. To se ale někdy asi před rokem změnilo a oněch 14 bitů je nyní „využito komerčně“.
Občas vyrobím nějaký bastl s jednočipem AVR. Po delší době jsem se potřeboval k těmto malým švábům vrátit a zase něco spáchat. Tentokrát již byly základní balíčky (avr-binutils, avr-gcc, avr-libc) součástí mé distribuce, tak jsem je jednoduše nainstaloval. Ale ouha, začaly se objevovat problémy: avr-gcc
(ve verzi 4.1, či 4.2) někdy vyprodukovalo špatný kód (například nedbalo na to, že by i/o porty měly být volatile
). Navíc kód vyprodukovaný pomocí gcc 4.x byl vždy větší, než s gcc 3.4.x. Rozhodl jsem se tedy pro návrat k řadě 3.4.
Zadal jsem dotaz do poradny. A nestačil jsem se divit, prý to sem nepatří. Tak to alespoň napsat jeden z administrátorů zdejšího serveru, když jsem se na dotaz včera pozdě večer podíval. Když jsem se podíval dnes, bylo celé vlákno pro jistotu smazáno (abych si nemohl opsat alespoň ty dva zajímavé odkazy, co tam byly). To se snad všichni zbláznili?!