Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Nehodlám se smířit s tím, že poslanci chtějí protlačit cenzuru internetu. Podepsal jsem sice petici proti, ale přijde mi to málo. Přestože je málo času, říkám si, zda-li by nestálo za to uspořádat v úterý ráno demonstraci před sněmovnou.
Možná někdo používáte VOIP operátora IPVox.cz, pro takové tu mám primitivní verzi skriptu na stažení výpisu hovorů (odchozí/přijaté/nepřijaté) ve formátu CSV. Stránky to umožňují sice krásně sosnout, ale je nutné se předtím na webu přihlásit. Takže pro ty, co jsou líní to dělat pokaždé ručně, se hodí nějaká ta automatizace.
Když se dnes mluví o Facebooku, člověk má pocit, že už „ho má“ skoro každý. V této souvislosti mě zaujal článek na iHned.cz a anketa v něm (skrínšot přiložen, pokud by se čísla dramaticky změnila). Podle ní „je na“ FB pouze 46% dotázaných. Schválně, kdo z vás hlasoval víc, než jednou :-D.
V souvislosti s chystanou stávkou se začaly množit otazníky ohledně toho, co a jak je u takové stávky legální, rozhodl jsem se nedat na to co říkají média a odboráři, ale nastudovat si, co k tomu říkají zákony. Zde je několik zajímavých poznatků. Upozorňuji ovšem, že nejsem právník a veškeré závěry činím na základě „zdravého selského rozumu“.
Taky se přidávám se svým hlasem proti stávce odborářů. Narozdíl od jiných mi nijak nevadí, že budou blokovat silnice (alespoň si velká města na chvíli odpočinou od mototerorismu ;). Vadí mi, že je jejich stávka na hraně demokratičnosti, možná spíše za ní.
Evangelizátoři IPv6 se nám opakovaně snaží vtlouci do hlavy, že maškaráda (source NAT) je zlo a že s příchodem IPv6 nic takového není potřeba. Jakkoliv chápu, že je maškaráda v současnosti dost nadužívána a občas i zneužívána (především poskytovali internetového připojení) a že ji proto dost lidí nemá rádo, jsem přesto přesvědčen, že může být i užitečná (pokud člověk ví, co dělá). Přesto zaráží, že se tvůrci IPv6 tak sveřepě (a dogmaticky) tomuto konceptu brání a nenabízejí jeho adekvátní náhradu. Zde bych chtěl ukázat příklad použití maškarády, který je dle mého mínění naprosto legitmní a k němuž jsem adekvátní náhradu u IPv6 nenašel.