Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Francouzský týdeník Le Figaro se dnes velmi nepříjemně vyjádřil na adresu ČR, když kritizoval, zda pražští Euroskeptici mají přesedat EU v době ekonomické krize. Místo toho velebil úlohu francouzského prezidenta Sarkozyho. Protože není možné prodlužovat předsednictví Francie, lišák Sarkozy přišel s řešením v průběhu Českého a Švédského předsednictví svolávat zasedání států Eurozóny (platících eurem), kde by si tyto vybrané státy unie řešily problémy unie samy. Tento postup je odůvodňován náznaky, že Česko prý předsednictví nezvládne.
Na svých HDD mám hned několik distribucí. Doposud se mi nepovedlo bez problémů využívat /home na samostatné partition pro všechny distribuce, dokonce už jsem měl problém se starým /home při upgradu distribuce. V adresáři /home neskladuji žádná data, vyskytují se tam pouze uživatelská nastavení a konfiguráky, a pokud /home kapacitně naroste, tak výhradně kvůli virtuálním diskům Wine nebo Virtualboxu. Nutno ovšem říci, že tyto mohu uložit kamkoli jinam.
Ptám se tedy:
Pokud neskladuji svá data v /home má vůbec smysl udržovat tento adresář na samostatné partition, když v praxi není přenositelný, a čas od času jej odzálohovat není problém?Chtěl bych se zeptat na jednu věc. Předpokládám, že zdejší uživatelé mají rádi opensource potažmo Linux. Přesto mnoho z vás používá, mnohdy jako hlavní systém, Windows. Zajímalo by mě proč?