Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.
Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Francouzský týdeník Le Figaro se dnes velmi nepříjemně vyjádřil na adresu ČR, když kritizoval, zda pražští Euroskeptici mají přesedat EU v době ekonomické krize. Místo toho velebil úlohu francouzského prezidenta Sarkozyho. Protože není možné prodlužovat předsednictví Francie, lišák Sarkozy přišel s řešením v průběhu Českého a Švédského předsednictví svolávat zasedání států Eurozóny (platících eurem), kde by si tyto vybrané státy unie řešily problémy unie samy. Tento postup je odůvodňován náznaky, že Česko prý předsednictví nezvládne.
Na svých HDD mám hned několik distribucí. Doposud se mi nepovedlo bez problémů využívat /home na samostatné partition pro všechny distribuce, dokonce už jsem měl problém se starým /home při upgradu distribuce. V adresáři /home neskladuji žádná data, vyskytují se tam pouze uživatelská nastavení a konfiguráky, a pokud /home kapacitně naroste, tak výhradně kvůli virtuálním diskům Wine nebo Virtualboxu. Nutno ovšem říci, že tyto mohu uložit kamkoli jinam.
Ptám se tedy:
Pokud neskladuji svá data v /home má vůbec smysl udržovat tento adresář na samostatné partition, když v praxi není přenositelný, a čas od času jej odzálohovat není problém?Chtěl bych se zeptat na jednu věc. Předpokládám, že zdejší uživatelé mají rádi opensource potažmo Linux. Přesto mnoho z vás používá, mnohdy jako hlavní systém, Windows. Zajímalo by mě proč?