Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
Přemýšlíte, jak začít prázdniny? Už v úterý 1. července se bude konat Virtuální Bastlírna, tedy online setkání bastlířů, techniků, vědců i akademiků, kde se ve volné diskuzi probírají novinky ze světa techniky, ale i jiných zajímavých témat.
Za poslední měsíc jsme byli svědky plamenů několika raket. Zatímco malá raketa od Hondy se úspěšně vznesla a opět přistála, raketa od SpaceX se rozhodla letět všemi směry najednou. Díkybohu méně … více »Linus Torvalds zmínil, že souborový systém Bcachefs zřejmě odstraní z mainline Linuxu v začleňovacím okně pro vydání 6.17. Kent Overstreet mu totiž posílá kód s novou funkcionalitou i pro začlenění do kandidátů na vydání, kdy očekává pouze opravy chyb. Kent Overstreet byl již dříve z vývoje vyloučen kvůli konfliktní komunikaci.
Tiskni
Sdílej:
Já zažil blesk, co trval i sekundu. A pak taky spoustu blesků, co bez přestání zářily jako zářivky asi hodinu. Byla to nádhera.
Ohňostroj jsem nikdy nefotil, ale co jsem o tom četl v nějaké učebnici fotografování, tak je opravdu běžné fotit ohňostroje na dlouhé časy (+-3s).
Blesk i ohňostroj se dají fotit skoro stejným způsobem. Prakticky se jedná o dost podobné postupy a jako všechno ostatní je třeba se to naučit.
... a samozřejmě ze stativu.
Občas prý to bývá vidět na stožárech a hromosvodech když je tma jako fialové světélkování.
"Eliášův oheň", to je ono?
Zato to je slyšet na rádiových vlnách.
To teda sakra jo Toho se dá využít, protože tam je ta bouřka být slyšet dříve než to venku vůbec na bouřku vypadá. Ještě více než na CB je slyšet myslím někde na Středních vlnách, do tohoto pásma se ladí různé ty 'detektory bouřek' atp...
myslím že se udává jako nejefektivnější frekvence někde kolem 300 kHz. Na těch středních vlnách je ten praskot opravdu slyšet dlouho dopředu. Eliášův oheň je myslím koronový výboj, to sršení sněhu budou asi spíš obyčejné jiskry ale to je jedno, každopádně to je zajímavý jev.
Jsou blesky které by se asi daly počítat na nějaké zlomky sekund ale ty jsou málokdy k vidění a ještě že tak protože to je energie tak strašná že zásah znamená velkou škodu. Pěkné obrázky jsou na www.bourky.com v diskusi tam jeden píše že to zkoušel i rychlým prstem a kupodivu se občas něco vyfotí. Ale taky dodává že ten první ne, až další kanály vícenásobného blesku.
Asi jsem mám na bouřky s takovými blesky štěstí. :) Nechtěl jsem říct, že se takto dá zachytit každý blesk, to ani náhodou, ale velké blesky se takto dají chytat s dostatečnou pravděpodobností na to, aby to mělo smysl zkoušet. Kór pokud člověk fotí na digitál a zkažená fotka nic nestojí.
Ano, tohle bylo na Silvestra 1978. V Praze kolem 7. hodiny večer bylo 12 stupňů nad nulou, pak přišla bouřka, blesky a krupobití, které se změnilo v sníh. Když jsem se vracel noční tramvají z flámu, nebylo vidět přes sklo. Kouknu pak na teploměr a vidím -19˚ C ..
Sněhová bouřka není zase tak vzácný jev. V poslední době se mi zdá že je jich víc, ale možná na ně mám jen víc štěstí.