Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »
Tiskni
Sdílej:
Já zažil blesk, co trval i sekundu. A pak taky spoustu blesků, co bez přestání zářily jako zářivky asi hodinu. Byla to nádhera.
Ohňostroj jsem nikdy nefotil, ale co jsem o tom četl v nějaké učebnici fotografování, tak je opravdu běžné fotit ohňostroje na dlouhé časy (+-3s).
Blesk i ohňostroj se dají fotit skoro stejným způsobem. Prakticky se jedná o dost podobné postupy a jako všechno ostatní je třeba se to naučit.
... a samozřejmě ze stativu.
Občas prý to bývá vidět na stožárech a hromosvodech když je tma jako fialové světélkování.
"Eliášův oheň", to je ono?
Zato to je slyšet na rádiových vlnách.
To teda sakra jo Toho se dá využít, protože tam je ta bouřka být slyšet dříve než to venku vůbec na bouřku vypadá. Ještě více než na CB je slyšet myslím někde na Středních vlnách, do tohoto pásma se ladí různé ty 'detektory bouřek' atp...
myslím že se udává jako nejefektivnější frekvence někde kolem 300 kHz. Na těch středních vlnách je ten praskot opravdu slyšet dlouho dopředu. Eliášův oheň je myslím koronový výboj, to sršení sněhu budou asi spíš obyčejné jiskry ale to je jedno, každopádně to je zajímavý jev.
Jsou blesky které by se asi daly počítat na nějaké zlomky sekund ale ty jsou málokdy k vidění a ještě že tak protože to je energie tak strašná že zásah znamená velkou škodu. Pěkné obrázky jsou na www.bourky.com v diskusi tam jeden píše že to zkoušel i rychlým prstem a kupodivu se občas něco vyfotí. Ale taky dodává že ten první ne, až další kanály vícenásobného blesku.
Asi jsem mám na bouřky s takovými blesky štěstí. :) Nechtěl jsem říct, že se takto dá zachytit každý blesk, to ani náhodou, ale velké blesky se takto dají chytat s dostatečnou pravděpodobností na to, aby to mělo smysl zkoušet. Kór pokud člověk fotí na digitál a zkažená fotka nic nestojí.
Ano, tohle bylo na Silvestra 1978. V Praze kolem 7. hodiny večer bylo 12 stupňů nad nulou, pak přišla bouřka, blesky a krupobití, které se změnilo v sníh. Když jsem se vracel noční tramvají z flámu, nebylo vidět přes sklo. Kouknu pak na teploměr a vidím -19˚ C ..
Sněhová bouřka není zase tak vzácný jev. V poslední době se mi zdá že je jich víc, ale možná na ně mám jen víc štěstí.