Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »+20 811 700 000 Kč
A to jsem nezrušil úřady, o kterých nevím, co dělají.
rozpad EU je asi stejny napad, jako rozpad Spojenych statu americkych.Nebo jako rozpad Sovětského svazu… Jak říká naše dějepisářka: Nic netrvá věčně
Nemusite.Jsi si jistý, že odpovídáš mě?
Ale ostanete na okraji politickeho spektra.Já nezůstanu na okraji politického spektra :). Nejsem jeho součástí. Navíc nevím jak mě můžeš politicky kádrovat, když jsem zde do diskuze nenapsal ani jediný politický názor.
Rozhodne moj svet sa nezruti, skor mi to tak vyhovuje, takze smelo pokracujteV čem?
Neviem ci vam/tebe konkretne. Odpovedal som ludom, ktory sa snazia o vystupenie svojej krajiny z eu, euroskeptikom etc... ktory ako argument pouzivaju ZSSR/EUSSR apod ( asi tu patria aj volici a sympatizanti strany strany slobodnych obcanov). Ci tebe konkretne neviem/neriesim.
A v com? No predsa v porovnavani EU a ZSSRJa len som vyjadril moj osobny nazor je ze to vasej veci nepomoze, ergo sucasny stav mi v podstate vyhovuje. (Ja byt zly podporovatel brusselu :-P )
protože jsme si jasně označili arcizloA co dělá EU? Arcizlem je pro ni hospodářská krize*, se kterou se „musí bojovat“ tzn. politici „musí“ něco dělat a staví se do role spasitele, který zařídí, že zase bude dobře – jen je potřeba přijmout „ty správné“ zákony a regulace… a celé je to jen záminka k postupnému odbourávání demokracie. *) případně pedofilie, pirátství, terorismus atd.
A co dělá EU? Arcizlem je pro ni...Vytáhněte paty z Kotlinky. Zaleťte si třeba do US (na podzim obzvláště levně) a zjistil byste, že EU v tomto není nijak výjimečná.
...a celé je to jen záminka k postupnému odbourávání demokracie.No já nevím, ale třeba tohohle bych se z celé EU bál nejvíce a nejdříve v té nejneEU zemi: UK. ;) Já jinak nepopírám, že Evropa jde na mnoze špatným směrem (viz např. poslední volby ve Švédsku), ale obvykle je to spíše spojeno s nadšeným národovectvím a protiEU náladami, než to, co si na nás naši volení a národní zástupci domluví v Bruselu.
*) případně pedofilie, pirátství, terorismus atd.Jak ti mohlo vypadnout GO?
Ja len som vyjadril moj osobny nazor je ze to vasej veci nepomozeTy máš názor, že naší věci něco nepomůže... ale já nevím, koho *nás* vlastně myslíš, ale použil jsi druhou osobu, takže minimálně tím myslíš mě. Jenže ty mluvíš o nějaké mojí věci, o které já nic nevím. To je rozpor, pokud o tom nic nevím a nijak se mě to netýká, není to žádná moje věc.
ergo sucasny stav mi v podstate vyhovujeMě bude vyhovovat stav, kdy se nebudeš chovat a projevovat jako v první reakci. Ale na druhou stranu, každý se projevuje po svém a na své vlastní úrovni, takže překousnu i to, že se nepoučíš :). O Bruselské politice si povídat nebudem :).
Potom je dobré zamyslet se nad tím, u kterého příspěvku klikáš na odkaz "odpovědět".
Myslim ze podla tvojich reakcii som trafil dobre. Maximalne som zle dekodoval tvoj prvy prispevok.Ale co uz.
Protože ani já ani Jenda jsme zde nepoužíval *SSR jako argument, Jenda si pouze vybral poslední větší rozpadlý státní celek, který ho napadl, a já jsem v tom nevinně zcela.A tu je jadro pudla: neverim tomu. Cirou nahodou kazdy euroskeptik prirovnava EU k ZSSR a pritom ma na mysli len polcas trvania statnych utvarov? Ved sa cechom a slovakom natiska omnoho blizsi pripad spolunazivania roznych narodnosti : CSFR. A ma aj koniec po akom tuzite. Ale 98.9% prirovnani je k ZSSR. Na take finty som uz prilis stary
Mě bude vyhovovat stav, kdy se nebudeš chovat a projevovat jako v první reakc
Tu som je mi vazne luto ale nechapem. Nemyslim zeby som sa vyjadroval vulgarne alebo arogantne.
Tu som je mi vazne luto ale nechapem. Nemyslim zeby som sa vyjadroval vulgarne alebo arogantne.Zřejmě jsem na tebe přenesl cizí hřích, zacož se ti od srdce omlouvám.
Čirou nahodou kazdy euroskeptik prirovnava EU k ZSSR a pritom ma na mysli len polcas trvania statnych utvarov?Jasně a čirou náhodou každý kapitalista ničí život chudným. A čirou náhodou každý komunista vzhlíží k rusku. Podle mě říkáš věci tak jak bys chtěl, aby byly, a vytváříš si černobílý svět, který je odlišný od toho skutečného.
Myslim ze podla tvojich reakcii som trafil dobre.Podle mě jsi netrefil vůbec. A to z toho důvodu, že vidíš černobílý svět... lidi nadšené z toho, co všechno pro nás unie dělá... a lidi, kteří věří, že by zde šel udělat ostrov svobody a nutit EU, ať se přizpůsobí. Tím, že nepatřím do první skupiny, je ti zřejmě jasné, že patřím do té druhé, ale můžu tě ujistit, že to tak není.
Jasně a čirou náhodou každý kapitalista ničí život chudným. A čirou náhodou každý komunista vzhlíží k rusku.
Ha. No to z ruskom je stereotyp, ktory na vacsinu( >90% komunistov (slovenskych teda urcite) aplikovat mozno. Su to idioti, a ked sa im clovek napise/povie ako to tam je, vidi nazivo zaujimavy ukaz vedomeho potlacania faktov. Podotknem ze z urciteho uhla je to velmi zabavne
Nuz k cierno-bielemu videniu. Musim napisat, ze obvinenie zrejme pravdive, ale na svoju obhajobu poviem ze sa mi casto nestava aby som veci videl cierno-bielo. Na cierno-biele videnie som skor alergicky, uplne mi stacia cierno-biele spravy v nasich novinach/tv.
Protoze EU funguje jinak nez SSSR, ma jinou uroven abstrakce nez SSSR, je postavena na jinych hodnotach nez SSSR a tak dale. Srovnavat EU se SSSR je proste idiotske, a proto vas budou mit lide za idioty.
Jsem presvedceny, ze kolega mluvil o prirovnavani obecne. Takove ty ESSR co clovek zahledne v diskusich a podobne. EU (jako system jeste volnejsi nez konfederace) ma navic k risi daleko. V takovem stavu v jakem je dnes.
Hmm, preco si vyberate ZSSR?Protože je to říše porovnatelných rozměrů, kteréžto rozpad máme ještě v živé paměti.
od USATa ještě drží.
francuzke republiky, nemecko, anglickoS EU nesrovnatelné co do rozlohy, vlivu a počtu obyvatel.
1, ZSSR bol viac ako 5x rozlahlesi nez terajsie EU. ( Pre porovnaje EU je 12x vacsie nez nemecko, takze ak mozes porovnavat velkost ZSSR a EU, nevidim dovod preco by si tak nemohol robit s nemeckom, francuzkom, anglickom, spanielskom..., je to rovnako od veci)
2, ZSSR HDP mal na urovni 1500mld USD(pred rozpadom) : no myslim ze celkom porovnatelne z francuzkom nemeckom,anglickom....
(Moj)Zaver: smelo do porovnavania. Ma to rovnaky zmysel ako porovnavat zo ZSSR
smelo do porovnavaniaNěmecko: 21 let nebo chceš-li 65 let. Francie: 140 let Anglie: těžko říct, co považovat za současnou podobu, tipnul bych to na 1707, tj. 303 let. Nekonečná říše opět neprokázána.
Inac co sa tyka vasho priania vystupenia/rozpadu eu. Mozne je vsetko. Len pozor na zelania, mozu sa splnit.
nejstarší momentálně žijící v euratlantské civilizaci jsou AFAIK USA, nějakých 240 letJaká jsou kritéria? Vnější vliv impéria nebo stačí, že dodnes existuje, Protože pak bych spíše řekl UK (alespoň na ostrovech si to ještě vesměs udrželi). ;)
Srovnavat EU se SSSR je proste idiotske, a proto vas budou mit lide za idioty.Chceš tedy tvrdit, že EU je narozdíl od SSSR nesmrtelná. Dál chceš tvrdit, že pouhé porovnání délky trvání EU například proti SSSR dělá z člověka idiota? To už bych spíš věřil, že z člověk dělá idiota, když bezdůvodně označuje za idioty své spoludiskutující. Původní význam slova diskuze je o sdělování rozdílných názorů a postřehu, ne o testování, jak silnou urážku druhý unese.
Původní význam slova diskuze je o sdělování rozdílných názorů a postřehu, ne o testování, jak silnou urážku druhý unese.
Ty asi nediskutujes na internetu casto, ze?
Ehm.
Ani jedno z toho tvrdit nechci. Ale prohlasenim ze EU je jako SSSR (i na abclinuxu najdes lidi kteri pisi ESSR a tak) minimalne urazis vsechny ktere SSSR poslalo do gulagu, a vsechny staty a narody ktere obsadilo, anketovalo, manipulovalo, zruinovalo a znicilo.
Ty asi nediskutujes na internetu casto, ze?Použij google. Neříkám, že trollové neexistují, jen říkám, že není žádná čest se jedním stát, natož někoho poučovat, že "tak to přece na internetu chodí". Viz netiquette v některé z jejích mnoha podob.
Ani jedno z toho tvrdit nechci.Tak to nedělej :).
Ale prohlasenim ze EU je jako SSSR (i na abclinuxu najdes lidi kteri pisi ESSR a tak) minimalne urazis vsechny ktere SSSR poslalo do gulaguNeurážím, nic o SSSR jsem tu nepsal. A to tvé prohlášení tu pokud vím nepsal ani člověk, na kterého jsi reagoval. Ty hledáš věci, které neexistují, abyses jich mohl chytit a někoho urážet. Nedělej to, pokud chceš, aby tě někdo bral vážně :).
Protoze EU funguje jinak nez SSSR, ma jinou uroven abstrakce nez SSSR, je postavena na jinych hodnotach nez SSSR a tak dale.Nicméně direktivní řízení ekonomiky je shodné, spousta zbytečného papírování, spousta zbytečných úředníků, kteří od 500km vzdáleného zeleného stolu rozhodují o tom, co budeš a nebudeš dělat (jinak nebudou peníze...) atd. Stejné není všechno, ale EU se ESSR hodně přibližuje.
EU se ESSR hodně přibližujeHiml hergot donr wetr, pište to alespoň správně. SSSR znamená Svaz sovětských socialistických republik, tedy Svaz evropských socialistických republik bude SESR (v anglickém textu obdobně UESR), nikoli ESSR.
Akoze je daleko Praha od Brna? Alebo Kosice od Bratislavy ? IMO to uz hovori v prospech rozdelenia CR/SK na mensie casti :-P
Nicméně direktivní řízení ekonomiky je shodné...Předpokládám, že nad informace poskytnuté stranickým vedením a místním politrukem asi moc další představy nemáte, že?
spousta zbytečného papírování, spousta zbytečných úředníkůBohužel průvodní jev "vyspělé" civilizace. Tomu neuniknete v ČR, EU ani US. Asii ani Afriku až tak neznám, ale nedivil bych se, kdyby tam měli také své mouchy.
kteří od 500km vzdáleného zelenéhoTo jste v kontlinkonvkém měřítku, velká a širá je Rus.
Stejné není všechno, ale EU se ESSR hodně přibližuje.To je ideologické vyjádření, která nám spíše než cokoliv o fungování EU prozradí, jaká je Vaše politická afinita. Patří zhruba do kategorie "dnes znamená zítra", "záruka světového míru" a "na věčné časy a nikdy jinak".
"na věčné časy a nikdy jinak"To na tu EU zrovna sedí víc než na trekkera. Fajn, tak na oponenta jste nakydal co šlo, dokázat svoji pravdu nemůže ani jeden z vás, podpořit zvučnými argumenty také ne. Tak co toho druhého obvinit s fašismu nebo komunismu, podle toho, co je zrovna aspoň o kousek věrohodnější? Co já tu vůbec dělám, když nechci nikomu nadávat, ani podsouvat názory, které nemá? Já si s váma snad ani nepokecám.
To, že někoho označím za Stalina, Hitlera... je právě výrazem argumentační slabosti. Snažím se navodit emoce, aniž bych se obtěžoval věcnou debatou. Bohužel, na veřejné mínění tyto věci často fungují.Nevidím důvod působit tímto způsobem v diskuzi Abclinuxu.
Nicméně direktivní řízení ekonomiky je shodnéNe, to je prave naprosto odlisne. Staci se jen podivat, jak skutecne fungovalo direktivni rizeni ekonomiky v zemich RVHP a je hned jasne, ze se soucasnou formou regulace ekonomiky to nema prakticky nic spolecneho.
IMO je tam dost poloziek diskutabilnych (ak nie priamo populistickych). Setrit by sa urcite malo, ale tak aby to neposkodzovalo buduce prijmy.(setrit na vzdelani mi pripada v tomto ako najvacsie zlo) Ale nie som odbornik, a ani nemam moc rozhodovat
Zasa neviem ako prisli na usporu 30m CZK pri vystupeni z EU.Tak se ještě jednou podívejte, podívejte, na čím webu to je a myslím, že je jasné, odkud (ten studený a suchý ;) ) vítr fouká.
No nevyznam sa v Ceskej politickej scene, aj ked pravda bannery typu "slobodu ano, brusel nie" nieco naznacili :).
Skor ma zaujima ako prisli ku konkretnemu cislu.Since their accession to the EU the country has received from the EU over what it has contributed EUR 3051 million.Tohle mluvi za vse. Takze panove z OSS maji polozky "Vystoupení z EU" minimalne chybu ve znamenku.
mohla to být sui generis pravda, byť třeba ne zcela úplná
otázkami zůstává, jak inteligentně byly ty dotace využity (solární farmy, větrníky) a za jak dlouho se dostaneme do červených číselJj, takhle to dopadne, když se moc pravomocí nechá těm tzv. národním vládám. Už abychom se federalizovali. ;)
Skor ma zaujima ako prisli ku konkretnemu cislu.Na každé ruce máte jeden. Vrazit do úst a cucat.
A do blokace, trolle. Nevim co ti udelal, ale ten tvuj spam sem nepatri.Belisarius, belisarius... kdysi jsem znal jednoho celkem rozumně diskutujícího, tohoto nicku, ale nevím co se mu stalo. Na ironickou poznámu o Jílkovi, který se sem chodí bavit urážením lidí, reaguješ přímým útokem a za trolla nepovažuješ sebe, ale provokujícího ano? To je docela k zamyšlení. Btw tvůj pocit, že si někdo sedne na zadek z toho, že si skryješ (a možná zase po jednom odkrýváš) jeho příspěvky, je lichý. Ale jestli chceš, můžeš si mě do blokace přidat taky, ať to máš při jednom.
tak ta na mě neplatí, já nejsem jejich otrok!
Otrok jistě nejsi, ale zřejmě budeš brzo nezaměstnaný. Až ty firmy odejdou. Potom ti asi dá najíst soudruh Keller.Takze prograsivni zdaneni nema smysl protoze nejbohatsi se budou venovat optimalizaci a sede ekonomice tedy jsou to v zasade zlocinci? To je dobre vedet.
S tim odchodem to nevidim moc dobre. Tech kteri muzou jen tak odejit protoze nemaji rodinu a nevadi jim zacit znovu tak moc neni.
Takze prograsivni zdaneni nema smysl protoze nejbohatsi se budou venovat optimalizaci a sede ekonomice tedy jsou to v zasade zlocinci? To je dobre vedet.Progresivní zdanění se tuším už dříve týkalo lidí s příjmy od nějakých 10-15 tisíc, což platí dodnes, i když je progrese pouze nepřímá. Navíc ty mluvíš o zločincích. Tohle je typ zločinců, které vytváří sám stát. To je jako za komunismu, když se pomalu ale jistě ze soukromého podnikání stával zločin, i když to dřív zločin nebyl. A můžeš se podívat i na zákony na prosazování copyrightu, které se snaží udělat zločince prakticky z každého. Všichni jsme zločinci.
S tim odchodem to nevidim moc dobre. Tech kteri muzou jen tak odejit protoze nemaji rodinu a nevadi jim zacit znovu tak moc neni.Moc ne, ale jsou to právě ti, kteří něco umí a nechají si to zaplatit. Ve chvíli, kdy zdanění přesáhne únosnou mez, zvolí právě šedou ekonomiku nebo začnou uvažovat o odchodu. Ona se dokáže přestěhovat i celá rodina, pokud je dostatečný důvod, zatím se takhle lidé stěhují za výjimečnou lukrativní nabídkou, ale klidně může být hůř. Pak je tu ještě možnost, že odejdou firmy, tedy ti, co zásobují penězmi jak stát, tak lidi, které stát navíc znovu zdaní. Ono to nemusí být začít znovu, prostě vezmou nabídku na práci, kterou umí, ve firmě, kde se mluví jazykem, který ovládají. Sem si pak můžou občas zaletět na víkend, za zlomek ušetřených peněz.
Progresivní zdanění se tuším už dříve týkalo lidí s příjmy od nějakých 10-15 tisíc.Vyšší než současná začínala být sazba od necelých 18 tis, ale protože i ta částka do této výše je nyní zdaněná více, podle míry slev a odpočtů (děti, hypotéky, charita...) bude ten začátek progrese někde nad 20. No a pokud jste bral někde mezi 30-40. hrubého a platil hypotéku, tak Vás sice může hřát spravedlnost, že nejste zdaněn progresivně a snad Vás to potěší i přesto, že odvedete více. ;)
Moc ne, ale jsou to právě ti, kteří něco umí a nechají si to zaplatit. Ve chvíli, kdy zdanění přesáhne únosnou mez, zvolí právě šedou ekonomiku nebo začnou uvažovat o odchodu.Nemáte tak úplně pravdu. Určitá skupina bude hledat optimalizace (i šedou ekonomiku), i když zdanění bude hluboko pod onou mezí únosnosti. Takže narazíte na typy, co bydlí v Maroku a pracují v Londýně. Nebo na se postupně stěhují během roky alespoň po třech zemích, kde jste zdaněn až po 6 měs. pobytu.
No a pokud jste bral někde mezi 30-40. hrubého a platil hypotéku, tak Vás sice může hřát spravedlnost, že nejste zdaněn progresivně a snad Vás to potěší i přesto, že odvedete více. ;)Vy se mi snad zdáte. Tohle, že chcete použít jako argument na podporu progresivního zdanění? Chcete snad tvrdit, že političtí činitelé progresivního danění by ho v tuhle chvíli navrhli tak, abych zaplatil méně? A pokud ano, jak by vyřešili obrovský výpadek příjmů z početné střední třídy?
Nemáte tak úplně pravdu. Určitá skupina bude hledat optimalizace (i šedou ekonomiku), i když zdanění bude hluboko pod onou mezí únosnosti.V první větě říkáte, že nemám pravdu. V druhé větě potvrzujete to co tvrdím. Stačí zdůraznit, že jste použil slovo "určitá skupina".
Takže narazíte na typy, co bydlí v Maroku a pracují v Londýně. Nebo na se postupně stěhují během roky alespoň po třech zemích, kde jste zdaněn až po 6 měs. pobytu.Jo to chápu. Ti lidé se chování tak efektivně jak umí, v daném systému. Nemám jim to za zlé, dělají dobře. Třeba tím pomůžou vysvětlit nesmyslnost některých opatření a pomůžou jejich zrušení. Teď nemluvím konkrétně k půlročním daňovým prázdninám, spíše obecně.
Vy se mi snad zdáte. Tohle, že chcete použít jako argument na podporu progresivního zdanění?Ne, ten je níže v samostatném příspěvku. Tohle bylo o tom, že ani odpůrce progresivní sazby nesmí spolknout každému vše, co mu naslibuje o rovné sazbě. :) Reálnou regresi sazby stranou, to je kapitola sama pro sebe.
Chcete snad tvrdit, že političtí činitelé progresivního danění by ho v tuhle chvíli navrhli tak, abych zaplatil méně? A pokud ano, jak by vyřešili obrovský výpadek příjmů z početné střední třídy?Realita je taková, že ať vládne kdokoliv, chce vybrat zhruba stejně. Takže pod velkými sliby je obvykle skrytá realita, kdy to pro někoho vyjde trochu lépe, pro někoho trochu hůře a pro někoho šul nul. Poslední kroky vedl k mírnému odlehčení u velmi nízkopříjmových skupin, trošku většímu odlehčení u vysokopříjmových skupin a přenesení části zátěže na střední třídu (odhadem tak příjmy v 32% sazbě do výše řekněme 3-4x průměr), která je u nás v navíc zatím zárodku a pro stabilitu by vůbec nebylo od věci, aby se nám měla šanci utvořit. Tady je podle mě problém, progrese neprogrese. To je zcela jiná kapitola než třeba hrátky s DPH (kde se zřejmě bude brát teď, na zalepení děr i financování kamarádšoftů - tzv. důchodová reforma). Tam závažnost dopadů klesá nepřímo úměrně s výší příjmu.
V první větě říkáte, že nemám pravdu.Neříkám, že nemáte vůbec pravdu. Ale že nemáte tak úplně pravdu. Velikosti skupin se mohou s daňovou zátěží měnit, ale část bude svědomitě plnit své zákonné a občanské povinnosti a část se jim bude vyhýbat, bez ohledu na sazbu daně a způsob jejího výpočtu.
Nemám jim to za zlé, dělají dobře. Třeba tím pomůžou vysvětlit nesmyslnost některých opatření a pomůžou jejich zrušení.Je to legální a obvykle nepostihnutelné, ale osobně jsem proti. Přijde mi to sobecké a vyčůrané. Já třeba nemám problém se o svůj výdělek podělit, protože si uvědomuji, že tím čím jsem, kde jsem, jak se mám je do velmi velmi velké míry (pro nedostatek lepšího pojmenování) "životní štěstí".
Největší problém progresivní daně je její skokovost, tzn nejenom, že se nevyplatí pracovat víc než do nějakého platu... (při využití času na hobby projekty například)... tak člověk ví přesně úrovně platu, kdy ten skok nastává.Takhle to snad má Německo. Třeba u nás vyšší byla pouze pro část přes daný limit pro tuto sazbu. Obecně, nedokazujete, že progrese je z principu špatně, ale že lze špatně nastavit její parametry. Což je ale např. příklad i našeho systému. Vůči potenciálů plodit hovadiny není ani jeden z přístupu odolný ze své podstaty. No a v nejhorším? Třeba ten člověk může zjistit, že peníze nejsou všechno a začne se věnovat rodině. To taky není podle mě prohra. Ani pro něj, ani pro společnost. :) Jinak, daňovou progresi... a docela divoce naimplementovanou, mají i v Mekce všech korporacionalistů.
No vidíte, a já se chystám odejít, protože mi chtějí daně pořád snižovat a vykašlat se na chudé. Každý máme jiné priority. ;)Tak to v mojí zemi je to horší, tam chtějí zvýšit daně a na chudé se vykašlat k tomu :). Ale copak, potáhneš s cikánama do kanady, do francie, kde je dneska nejlíp? :)
fór je v tom, že ty věci se ději, protože lidé jsou hamižní.A abych nebyl hamižný, tak mám jiným lidem dávat zadarmo peníze, protože jsou hamižní oni? Proč mám živit úplně cizí lidi, kteří se starají jen o to, aby nemuseli sami nic dělat? V tom asi vidíš spravedlnost.
Obecně, nedokazujete, že progrese je z principu špatně, ale že lze špatně nastavit její parametry.Já jsem ale nikdy netvrdil, že progrese je špatně. I když jsem toho názoru, že progresivní daň je špatný způsob implementace progrese. Dnešní progrese je založená převážně na spodních limitech. Takový způsob implementace vede na jediný výrazný zlom v křivce, kterou jsem popisoval... a v důsledku je pro lidi jednoduché vydělat si na základní potřeby a o něco složitější vydělat si na blbosti. V takovém prostoru by se ten zlom měl taky pohybovat. Příznivci progresivní daně ale obvykle chtějí vícenásobný zlom... jehož účelem je připravit bohatší o jejich výdělek. Tzn od určité částky zavést daň nepřiměřenou, demotivující. Účelem zde není sociální politika, ale trest za vyšší plat.
Vůči potenciálů plodit hovadiny není ani jeden z přístupu odolný ze své podstaty.Aneb extrémní řešení nebývají ta nejlepší.
Třeba u nás vyšší byla pouze pro část přes daný limit pro tuto sazbu.Popisoval jsem náš systém před několika málo lety. Tedy ne skoky v té funkci, ale skoky v její derivaci, tedy sklonu. Radši to budeme nazývat zlomy. Kdyby tuhle funkci navrhoval matematik a ne právník, byla by nejen spojitá (nespojitou jsme měli snad jen za komunistů), ale i hladká, tzn bez jakéhokoli zlomu.
No a v nejhorším? Třeba ten člověk může zjistit, že peníze nejsou všechno a začne se věnovat rodině. To taky není podle mě prohra. Ani pro něj, ani pro společnost. :)Bývá to pohroma pro tu rodinu, když s nima začne víc času trávit člověk, který o ně ve skutečnosti nemá zájem, jen se mu nevyplatí být v práci :). Navíc takový člověk se obvykle z práce stěhuje spíš do hospody než domů.
Jinak, daňovou progresi... a docela divoce naimplementovanou, mají i v Mekce všech korporacionalistů.Proto jsem ohledně stěhování psal o špatných životních podmínkách, ne o daňové progresi. Daňová progrese je jen jeden z mnoha parametrů. Korporacionalisty neznám a nevím, co to znamená, a vůbec, nemluv na mě sprostě :). Asi nejsem dostatečně vzdělaný, ale nevím na které části globusu bych měl hledat jinou Mekku než tu Mohamedovu.
Tak to v mojí zemi je to horší, tam chtějí zvýšit daně a na chudé se vykašlat k tomu :).Ano, cíl který předpokládám pro ČR. Skandinávské daně, US veřejné služby a Čínský zákoník práce... zemský ráj to napohled.
Proč mám živit úplně cizí lidi, kteří se starají jen o to, aby nemuseli sami nic dělat? V tom asi vidíš spravedlnost.Myslím, že se neshodneme ve východiscích, těžko se potkáme v závěrech. Ale hlavně, abychom se u toho nesežrali. :)
Aneb extrémní řešení nebývají ta nejlepší.Tak a také to, že často netřeba vylít dítě s vaničkou a často lepší než revoluční "řešení" je vyladění parametrů.
Kdyby tuhle funkci navrhoval matematik a ne právník, byla by nejen spojitá (nespojitou jsme měli snad jen za komunistů), ale i hladká, tzn bez jakéhokoli zlomu.Jestli to není kompromis, aby to nebylo implementačně složitější. Jinak, zde odkážu opět na US. Kde je nejenom progrese, ale do poslední chvíle (vyplnění přiznání... tedy lze přepočítávat a odhadovat průběžně, pro zvídavější povahy) člověk neví, kolik bude platit, protože až to spočítá, tak se uvidí, kam (do jaké sazby) to spadne.
Korporacionalisty neznám...Já jsem přemýšlel, jaký pojem nevyrobí zbytečné spory a nepřitáhne i další, nezamýšlené významy, potažmo není sporný (třeba o tom, kde je volnější obchodování jestli za mořem nebo v Evropě by s daly vést dloughé spory). Tak jsem si raději nějaký vyrobil. :) Snažím se jim postihnout aktuální tendence české politické scény a společnosti, které by v zámoří snad i svou ideovou oporu do určité míry mít mohly: K nastolení blahobytu je potřeba předat moc nad provozem v zemi z rukou volených zástupců do rukou korporací, které jediné dokáží zodpovědně a efektivně řídit naše životy.
často lepší než revoluční "řešení" je vyladění parametrů.V tomhle případě považuju progresivní daň, tedy několikastupňovou kvótu, za to radikální řešení, byť by tu nebylo poprvé. Vylaďovat se dá sleva na dani apod.
Myslím, že se neshodneme ve východiscíchVýchodiska jsou faktická. Existují lidi, kteří by radši dostali veškerou péči a sami pro nikoho nic neudělali. Nepřijde mi nijak zvlášť morálně na výši tyto lidi podporovat jako jakousi samozvanou chudou šlechtu.
Jestli to není kompromis, aby to nebylo implementačně složitější.Mno... složitější nesložitější... Současný systém je složitý úmyslně, tedy aby si běžný člověk neuměl daň spočítat. Kdyby se současný systém napsal jako rovnice a vyčíslil se, vyšel by z toho systém výrazně jednodušší. Používají se daňové kalkulačky. Takže těžko říct s čím srovnávat, ale není potřebá, já takové řešení ani nenavrhuju.
Tak jsem si raději nějaký vyrobil. :)Mnojo, ale tak korporace nemá rád skoro nikdo :), že. Takže to trošku ubírá smysl další diskuzi.
Východiska jsou faktická.No pokud to berete takhle... tak ano, ale jejich správné poznání mám já. Jenom jsem Vás nechtěl zbytečně dráždit. ;) Já třeba mám problém strávit východisko sociální politiky, že kdo nemá práci je líný flákač a pijavice. Lidi bez práce v mém okolí obvykle ztrátu zaměstnání těžce nesli, nezaměstnanost si za cizí peníze nijak neužívali a nechtěli to natahovat. Ale také realita, že ne vždy je tak jednoduché práci najít. Mj. ze života v korporaci mám problém strávit tu o tom líném a hloupém málo placeném a nadaném pracovitém a "úspěšném". Za žádných okolností v takto zjednodušené podobě. Ale to jsou ta východiska, která možná u Vás nehrají roli, nicméně jsu u nás politické a vládní síly, které na tom staví svou propagandu a závěry pro organizaci třeba sociální politiky.
Existují lidi, kteří by radši dostali veškerou péči a sami pro nikoho nic neudělali.Existují a je to smutné. A pak jsou taková, co žádnou péči nevyžadují a chtějí dělat věci pro druhé. A to je dobře. A jaký z toho plyne závěr? Že jsou lidé dobří i zlí i obojací. Myslím, že jsme právě objevili Ameriku. :) Ale na křiklavých případech selhání systému nelze při troše zdravého rozumu stavět vylévání vaničky i s dětmi. A tady jsme zase u těch východisek. Já raději snesu, že mé odvody zneužije 1 člověk. Beru to jako přijatelné riziko za cenu toho, že 9 jiným to může dobře posloužit. Naše politická scéna se nás snaží přesvědčit, že je lepší nechat 9 vyhladovět, jenom aby se ten jeden flákač nenajedl. Tohle je samozřejmě příklad, ale v praxi raději potáhnu 9 pochybných příkladů, jen aby mi tam někde nezašla na úbytě nějaká nešťastnice svobodná matka. A opravdu nejsem ochoten počítat povolené ztráty a vyvažovat možné tragedie nějakými úsporami na ještě lepší projektíček, jak to nasypat do jedné dobré a efektivní (protože privátní) a tvrdě pracující (protože královsky placené) kapsy. Realita je taková: místo dítěte s vaničkou, co takhle lépe nastavit parametry tak, aby zneužití bylo alespoň ztíženo?
Mnojo, ale tak korporace nemá rád skoro nikdoPodmínečná a prodejná láska... mě živí. ;) Ale že bych jim předal všechnu moc nad životy občanů, to zas ne. Tak dobře mě neživí.
ale jejich správné poznání mám jáTak sem s ním, jsem velmi zvědavý, těším se.
Já třeba mám problém strávit východisko sociální politiky, že kdo nemá práci je líný flákač a pijavice.Kvůli mě nemusíš, já tento názor nesdílím ani jsem no nikde neprezentoval :).
Ale také realita, že ne vždy je tak jednoduché práci najít.Letos jsem byl bez práce několik měsíců. A nic jsem za to od nikoho nedostal. Loni to samé. Naštěstí to netrvalo déle.
Mj. ze života v korporaci mám problém strávit tu o tom líném a hloupém málo placeném a nadaném pracovitém a "úspěšném".Moje ideologie to taky není. Jsou lidi, kteří dobrovolně dělají hůře placenou práci, protože je baví. Peníze nejsou všechno, člověk má více kritérií. Taky se někdo narodil v rodině, která mu neposkytla nebo dokonce zabránila dostat vzdělání v oboru jemu milému. Ale při dostatečné snaze bez kritického handicapu může slušného platu dosáhnout v podstatě každý. Ale to o tom handicapu je důležité.
A tady jsme zase u těch východisek. Já raději snesu, že mé odvody zneužije 1 člověk. Beru to jako přijatelné riziko za cenu toho, že 9 jiným to může dobře posloužit. Naše politická scéna se nás snaží přesvědčit, že je lepší nechat 9 vyhladovět, jenom aby se ten jeden flákač nenajedl.Ne. Tady už jsme u planých keců. Moc se díváš na televizi a posloucháš tu hromadu keců a pak je chodíš vyvracet lidem, kteří je ani neposlouchají.
Realita je taková: místo dítěte s vaničkou, co takhle lépe nastavit parametry tak, aby zneužití bylo alespoň ztíženo?A tady už se dostáváme na odlišný způsob myšlení. V tomhle tě naprosto chápu a rozumím ti. Ty chceš zavést nějakou novotu (byť tu před časem fungovala), protože v ní věříš, a její špatné důsledky chceš dolaďovat. Já bych tu věc ani nezaváděl. Ani jeden z nás o tom nemůže rozhodnout, takže to je v podstatě jedno, co si o tom myslíme.
Podmínečná a prodejná láska... mě živí. ;) Ale že bych jim předal všechnu moc nad životy občanů, to zas ne. Tak dobře mě neživí.To si právě myslím :).
Letos jsem byl bez práce několik měsíců. A nic jsem za to od nikoho nedostal.Možná Hrdost? Ale kromě možnosti podpory v nezaměstnanosti, si také (pokud tedy mocí mermo nechcete) nemusíte platit ze svého přístup ke zdravotní péči (krom julínkovného).
Ale při dostatečné snaze bez kritického handicapu může slušného platu...Možná bych mohl souhlasit. Záleží jak definujeme hadicap a jak slušný plat. Pokud handicapem bude mj. třeba i barva kůže, místo narození/občanství, pobytu atp. a slušným platem schopnost rozumně fungovat, ale žádná extravagance, tak pak by to snad jít mohlo.
Moc se díváš na televiziA vy budete někomu vyčítat, že někomu jinému něco podsouvá. :) Televizi nemám, sám jsem nikdy neměl. U rodičů, kde byla, už hezkou řádku let nežiji. Takže ať už se Vám na tom nelíbí cokoliv, s diagnózou vedle jak ta jedle. :)
Ty chceš zavéstNo já bych hlavně nerušil a nezbavoval se toho, co už máme.
Možná Hrdost? Ale kromě možnosti podpory v nezaměstnanosti, si také (pokud tedy mocí mermo nechcete) nemusíte platit ze svého přístup ke zdravotní péči (krom julínkovného).Nojo, ale jednak je s tím strašného papírování, druhak nemám přesně zjištěno, kdy a zajakých okolností můžu pozastavit živnost... a taky mam pocit, že bych zbytečně na finančáku a sociálce vzbuzoval podezření, že jen šetřím na odvodech. A obvykle věnuju čas radši obvolávání kontaktů kvůli byť pozdějšímu výdělku, schůzky bez jasného výsledku, prostě dohnat, co se dá. A kdyby si mě nějaký z kontaktů šel zkontrolovat a zjistil by, že nemám běžící živnost, koukal by na mě jak na vola, co to teda všude uvádím za nesmysly. Asi hraje roli i trocha té hrdosti, no.
Televizi nemám, sám jsem nikdy neměl.Dobře, tak jiný zdroj keců politiků, které mě osobně absolutně nebaví... a nevím, proč bych se jimi měl takhle moc zabývat.
No já bych hlavně nerušil a nezbavoval se toho, co už máme.Progresivní daň z příjmu v tuhle chvíli nepoužíváme. Takže to není nějaké zbavování se něčeho. Teď mi připadá, jako byste mi oponoval v něčem, v čem já vám neoponuju :). Nicméně obecně bych se klidně zbavil spousty zákonů, které v současné době máme. A spoustu bych jich zjednodušil. Tahle spousta novot, jejich účel je pouze zastřít a zatajit skutečné zdanění, mi není úplně po chuti.
Dobře, tak jiný zdroj keců politiků, které mě osobně absolutně nebaví... a nevím, proč bych se jimi měl takhle moc zabývat.Asi taky vedle. Na politiky, a ty z Kotlinky, taky až tak nejsem.
Progresivní daň z příjmu v tuhle chvíli nepoužíváme.Nedávná chyba, kterou lze napravit. ;)
Nicméně obecně bych se klidně zbavil spousty zákonů, které v současné době máme.To určitě.
Tahle spousta novot, jejich účel je pouze zastřít a zatajit skutečné zdanění, mi není úplně po chuti.Tohle mi přijde trochu paranoidní (mj. by se muselo jednat o světové spiknutí, napříč politickým spektrem na obou stranách Atlantiku). Ne že by to nešlo zjednodušit, ale hlavní motiv/příčinu bych zde nehledal.
Tohle mi přijde trochu paranoidníBohužel není. Tohle se učí i na školách ve Veřejných financích
Tuším, že by to mělo být něco o větším riziku a potenciálně větším výnosu.Tak zaměstnancí mají například k dispozici zákoník práce a celý obrovský aparát ochrany zaměstnanců. Ale už jsem slyšel, že by se to mohlo změnit, a že bysme i my OSVČ platili za tento aparát, který se o nás vůbec nestará. Pravda, odvody na daň z příjmu, povinné důchodové a zdravotní pojištění, máme výrazně nižší, nemocenské pojištění je u nás zcela dobrovolné. I díky tomu se spousta lidí odhodlá pracovat bez šéfa.
Asi taky vedle. Na politiky, a ty z Kotlinky, taky až tak nejsem.Pak tedy nechápu, proč se mé názory a představi občas snažíte vztáhnout k nějaké známé politické sadě názorů, přisuzované těm politikům.
Tohle mi přijde trochu paranoidní (mj. by se muselo jednat o světové spiknutí, napříč politickým spektrem na obou stranách Atlantiku). Ne že by to nešlo zjednodušit, ale hlavní motiv/příčinu bych zde nehledal.Ale kdeže, chcete ze mě udělat konspiračního teoretika nebo co? Mluvím o zcela lokálních změnách, kdy se zesložiťují vzorce pro odvody na daních... nebo se dokonce dělají změny, které zahrnují zachování či snížení procentuální sazby se současným zvýšením daňové zátěže. Konkrétně importování pojmu superhrubá mzda je typický příklad tohoto opatření. Když tohle dělaly banky s úvěrama, stát to zatrhl a zavedl povinnost uvádět jakési RPSN, ktere je, když už nic jiného, aspoň jednotným měřítkem. Když to samé udělá stát, tak mu to nemá kdo zatrhnout. Zrovna superhrubá mzda je typický příklad podvodu, nebudu dohledávat čísla, takže jen pro ilustraci... 10000 Kč smluvní, tedy hrubá, mzda, 10% odvod, člověk by čekal, že ho tento odvod bude stát 1000 Kč. Ale ono je všecko jinak... nejdřív se k 10000 Kč něco přidá, pro ilustraci 5000 Kč (50%), vznikne superhrubá mzda, ze které se stane nový základ, tedy 15000 Kč, najednou těch 10% dává 1500, tedy 15% z hrubé mzdy (platí i obecně). Ale ne, že by řekli "zvyšujeme vám tento odvod z 10% na 15%", oni jen zavedou nový pojem do zákona a tvrdí dál těch 10%. V tuhle chvíli se ale významně sníží procento lidí, kteří si dokážou ten odvod spočítat, či aspoň zhruba představit, co to pro ně znamená. A co mě udivilo nejvíc, ze skupiny lidí, kteří si to spočítat dokážou vypadávají i daňoví poradci a účetní, kteří tím pádem začínají 100% spoléhat na počítač a účetní program. Žádná konspirační teorie, ale realita ověřitelná prozkoumáním daných zákonů.
Mluvím o zcela lokálních změnách, kdy se zesložiťují vzorce pro odvody na daních...No já jen, že mi nepřijde, že by "zašmodrchané" daňové předpisy byly české specifikum. Vím jsem tím ani říci nechtěl.
...nebo se dokonce dělají změny, které zahrnují zachování či snížení procentuální sazby se současným zvýšením daňové zátěže. Konkrétně importování pojmu superhrubá mzda je typický příklad tohoto opatření.Zde bezvýhradně souhlasím, ale uznejte, že to byl velmi chytrý tah a spousta lidí to zbaštila (a o to nakonec (bohužel) v politice jde). Jedni tleskají, že platí 15% daň. A někteří dokonce halasně výskali přesný opak toho, co říkáte Vy, totiž že to zdanění zpřehlednilo a (zřejmě podle nich tupý) zaměstnanec konečně ví, kolik zaměstnavatele stojí (a asi bude proto z vděku dělat, co si kdo zamane). Ještě jste nepostihl jednu část geniálního tahu. Pokud jste ve správné příjmové skupině (nejvíce je to patrné někde mezi 30 - 40 tis) a máte daňově odpočitatelné položky (hypotéka, charita... jiná kapitola je, že až s námi Mirek "Nová tvář" Kalousek bude hotov, tak budeme mnohem více a jako mourovatí platit skoro všichni), tak sice zaplatíte o něco nižší zálohy, takže máte pocit, jak vám "reforma" přilepšila, ale za rok odvedete více, ale to už spousta lidí ani neřeší. Jednoduše geniální. Stranou ponechme, že to znělo, jakoby "skryté" odvody zaměstnavatele byly český unikát.
Když to samé udělá stát, tak mu to nemá kdo zatrhnout.No, když se nám podaří popojet s integračním procesem, tak časem třeba federální úřady z Bruselu. ;)
A někteří dokonce halasně výskali přesný opak toho, co říkáte Vy, totiž že to zdanění zpřehlednilo a (zřejmě podle nich tupý) zaměstnanec konečně ví, kolik zaměstnavatele stojí (a asi bude proto z vděku dělat, co si kdo zamane).Já to chápu, že je zaměstnavatel rád, že se na výplatní pásce objeví superhrubá mzda :), ale ta radost ho rychle přejde. Ono mu časem totiž dojde, že běžný zaměstnanec, dokud se mu výsledná částka zdá adekvátní, výplatní pásky nečte, takže se na situaci vůbec nic nezmění.
No, když se nám podaří popojet s integračním procesem, tak časem třeba federální úřady z Bruselu. ;)Mno pokud by se to stalo, tak by jistě místní daň byla zjednodušená a zpřehledněná a byla úloha Bruselu patřičně zdůrazněna. Vedle toho by se zavedla Bruselská daň, která by vykazovala stejné znaky. Jen teorie, možná by prostě Brusel spolupracoval s vládami na dobré výtěžnosti obyvatelstva. Přecijen i bruselští úředníci mají příbuzné a známé, kteří by taky rádi práci v lukrativním sektoru a z něčeho se to zaplatit musí.
Stranou ponechme, že to znělo, jakoby "skryté" odvody zaměstnavatele byly český unikát.To jsem ani netvrdil :).
Ještě jste nepostihl jednu část geniálního tahu. Pokud jste ve správné příjmové skupině (nejvíce je to patrné někde mezi 30 - 40 tis) a máte daňově odpočitatelné položky (hypotéka, charita...Zajímavé, i když charita se zrovna nedá použít na nic jiného než přelévání peněz nebo nápravu vyslovených skoků v daňovém systému. Ty vyslovené skoky se týkají pokud vím nejvíc podnikajících studentů a podnikajících zaměstnanců s vedlejším příjmem (po odečtení uznatelných nákladů) někde okolo 40 tisíc ročně. Ze začátku jsem takové přímy měl, a musel jsem si hodně dávat pozor na hranici "vydělej o stovku víc a zaplatíš dvanáct tisíc státu" nebo tak něco. Ale co se živím sám, tak je hranice desítek tisíc ročně úplně mimo téma.
Ze začátku jsem takové přímy měl, a musel jsem si hodně dávat pozor na hranici "vydělej o stovku víc a zaplatíš dvanáct tisíc státu" nebo tak něco.Na zaklade ceho by tam takovy skok mel byt?
Mno pokud by se to stalo, tak by jistě místní daň byla zjednodušená a zpřehledněná a byla úloha Bruselu patřičně zdůrazněna. Vedle toho by se zavedla Bruselská daň, která by vykazovala stejné znaky. Jen teorie, možná by prostě Brusel spolupracoval s vládami na dobré výtěžnosti obyvatelstva.A vzniknou polovojenské občanské milice, které budou zpochybňovat ústavnost federální daně a budou vyhrožovat, že berní úředníky budou na potkání lynčovat...
To jsem ani netvrdil :).Vy ne, to patřilo k těm výskajícím.
Zajímavé, i když charita se zrovna nedá použít na nic jiného než přelévání peněz nebo nápravu vyslovených skoků v daňovém systému.Někteří z nás to děláme, protože nám to přijde smysluplné a věříme na dělení se. A dělat to budeme, i když to nepůjde odečíst z daní. :)
A vzniknou polovojenské občanské milice, které budou zpochybňovat ústavnost federální daně a budou vyhrožovat, že berní úředníky budou na potkání lynčovat...Teď jsem vás nepochopil. To tvrdíte za sebe? Nebo tvrdíte, že si to myslím já?
Někteří z nás to děláme, protože nám to přijde smysluplné a věříme na dělení se. A dělat to budeme, i když to nepůjde odečíst z daní. :)Rád bleskově měníte téma? Mluvil jste o kalouskovi a odpočtech z daní. Přijde mi, že se vracíte k manipulativním technikám :).
Teď jsem vás nepochopil. To tvrdíte za sebe? Nebo tvrdíte, že si to myslím já?Ne teď si dělám legraci z toho, jak se s federální daní (a že už je to nějaký pátek, co ji zavedli) někteří jedinci za Velkou louží. Tak jsem si představoval, jak se to stane u nás... i když s ohledem na jinou historii mi to samozřejmě nepřijde až tak pravděpodobné.
Rád bleskově měníte téma? Mluvil jste o kalouskovi a odpočtech z daní.Nikoliv. Vy jste řekl:
charita se zrovna nedá použít na nic jiného než přelévání peněz nebo nápravu vyslovených skoků v daňovém systému.Tak jsem to chtěl uvést na pravou míru. Realita je taková, že někteří z nás prostě přispívají. A daňová "reforma" i v těchto případech (podle příjmu) mohla zvednout daňovou zátěž po jejím optickém snížení.
Ne teď si dělám legraci z toho, jak se s federální daní (a že už je to nějaký pátek, co ji zavedli) někteří jedinci za Velkou louží.Jo tak tam mi chybí souvislosti, nevadí.
Nikoliv. Vy jste řekl:Pardon, ale já mluvil v kontextu účetnictví.
Pardon, ale já mluvil v kontextu účetnictví.Aha, já zase o dopadech reformy na výši zdanění. Ale snad si rozumíme. Mimochodem mám dojem, že stran hodnocení kroků k dosažení "15%" daně bychom se shodli. ;)
Ale vždyť i při neprogresivní dani ta firma přispívá do státního rozpočtu mnohem víc než já. A kolik toho od státu dostává?Firmy nemaji co od statu neco dostavat. Firmy jsou jen instituce, podstatni jsou obcane. Obcane se maji mit dobre a ma pro ne byt spravedlnost (i ve smyslu socialni, jak to normalni lide chteji), u firem na tom nezalezi (tedy alespon do te miry, aby se neohrozila jejich existence). Ze firma od statu dostava mene nez dava neni nespravedlive; stejne jako neni nespravedlive, ze jedna odruda jablek je drazsi jina (takova otazka je uplne nesmyslna). U pracujicich lidi uz ale nad tim, zda to je nespravedlive, muzeme uvazovat.
Vuci temto obcanum je jiste spravedlnost a podobne uvahy smysluplne. Vuci jejich firmam nikoli.To je jako říct, že se stát bude hezky chovat k tobě – ale nebude se hezky chovat k tvému bankovnímu účtu (protože účet != ty) a vysaje ti z něj peníze.
nemam pravo mluvit do toho, co firma, v ktere jsem zamestnany, pozaduje za politiku?Ale vždyť to právo máš. Mezi tebou a firmou je smluvní vztah – dohodnete si vzájemné podmínky, kdo komu co dá, jaké závazky přijme… uzavřete dohodu, která je oboustranně výhodná. Záleží jen na tobě, co v rámci toho vyjednávání budeš požadovat – klidně to můžou být věci týkající se vnější politiky firmy. Případně si můžeš založit odbory, jestli máš pocit, že vztah jeden zaměstnanec vs. velká firma je nevyrovnaný.
To je jako říct, že se stát bude hezky chovat k tobě – ale nebude se hezky chovat k tvému bankovnímu účtu (protože účet != ty) a vysaje ti z něj peníze.Kazdy rozumny stat nejakym zpusobem podniky a trh prace reguluje (napr. zavedenim 8 hodinove pracovni doby). Bankovni ucet je spatny priklad, protoze to je instituce, ktera nijak neovlivnuje ostatni lidi. Pointa byla, ze spravedlnost pro firmy (navzajem) je nesmysl. Fakt bych rad, kdybyste konecne nekdo z vas pravicaku ukazal, kde prakticky funguje ten vas sen, co prosazuje SSO. Ukazte mi, ze to empiricky funguje, jinak se nemame o cem bavit. Ja vam muzu na empirickych datech dokazat, ze nizsi socialni nerovnost snizuje spoustu socialnich ukazatelu, jako kriminalitu a delku doziti. Take vam muzu na empirickych datech dokazat, ze prestoze zavedeni neoliberalni politiky v poslednich 30 letech slibovalo narust investic a zvyseni zivotni urovne pracujicich, dusledek byl presne opacny. Tak kde mate sakra nejaka data??? Proc verite temhle nesmyslum..
Pokud jste jeho zamestnanec, a spolecne zavedete technologii, ktera zvysuje produktivitu vasi prace, pak se vam zivotni uroven snizi.
Takže produktivita práce se zvýší, ovšem díky technologii se nezvýší výdej energie na onu produktivitu práce, a můj plat zůstane nezměněn, jakým způsobem jsem tedy na tom hůř? Kde si mi sníží životní úroveň?Pokud s ni nesouhlasite, nemuzu vam pomoct.
Vy radši nikomu nepomáhejte, to by mohlo dopadnout tragicky. S tímhle druhem vědění.Jak se prosím snižuje moje životní úroveň, když s e sousedovi o 20% zvýší jeho majetek?Rustem cen nekterych typu produktu. Pokud se jedna o produkt, jehoz je na trhu nedostatek a nabidka je nejakym zpusobem vyrazneji omezena (napr. byty a pozemky ve mestech) a neda se 'prumyslove' vyrabet, cena takovych 'produktu' poroste vyrazneji ve spolecnosti s vetsi nerovnosti prijmu. Druhy pripad je cena odborne kvalifikovane 'neagregovane' prace. Velka nerovnost prijmu bude zvysovat cenu takove prace a s ni spojenych sluzeb (treba zdravotnictvi, tam je ji velky podil).
Rustem cen nekterych typu produktu.
Z jakého důvodu rostou ceny, když můj soused zbohatne o dvacet procent? Vy tady hlásáte jakési pravdy, které nemají se životem vůbec co dělat.
Velka nerovnost prijmu bude zvysovat cenu takove prace
Totéž tady, nerovnost příjmu se rovná zvýšení ceny práce? Kde je na to nějaký zákon? Libovolný.Z jakého důvodu rostou ceny, když můj soused zbohatne o dvacet procent? Vy tady hlásáte jakési pravdy, které nemají se životem vůbec co dělat.Prosta zalezitost nabidky a poptavky - jednoduchy priklad: pokud v nejakem meste bude chtit zit trikrat vic obyvatel, nez pro kolik je tam bytu, tak najmy v bytech budou zhruba na urovni, kterou si muze dovolit horni tretina [*]. Pokud vzrostou prijmy teto tretiny, vzrostou i najmy (protoze i pri vyssich najmech bude mozne obsadit vsechny byty). [*] Pokud nebude levnejsi postavit nove. Predpokladejme tedy (pro zvyrazneni prikladu), ze v uvedenem meste prakticky neni mozne stavet dalsi byty.
Totéž tady, nerovnost příjmu se rovná zvýšení ceny práce?Myslim, ze uvadeny priklad je tak zrejmy, ze ho ani nema smysl dale rozebirat.
Dochází k uzavírání oboustranně dobrovolných smluvních vztahů, obchodů něco za něco – a takovým obchodem si vždy polepší obě strany (jinak by ten obchod neuzavíraly).Že bych opět čul to perpetuum mobile pánů ekonomů?
Tržní hospodářství je jednak nejspravedlivější a jednak nejdemokratičtější systém, jaký může být.Tady už se dostáváme na roviny ideologických (a prázdných) frází. I když se tomu snažíte dát obsah, chybí Vám tam monopoly, dumping... oblasti, kde trh prostě není... jinými slovy takový ta běžná realita. Jinak, já chápu, co si různé skupiny představují pod pojmem "tržní hospodářství", "trh", "neviditelný prostředníček trhu"... ale (spravedlivé) "tržní dělení zisku", to slyším prvně. Bohužel jste mi to moc neosvětlil, protože jste zůstal u těch prvně jmenovaných.
Ono to sice není perpetuum mobile, ale že ve světové ekonomice neplatí zákon zachování užitku se ví již několik set let (proto také padl merkantelismus). Celkový užitek není konstantní a roste s optimální alokací zdrojů. Ale vy máte jistě lepší vysvětlení pro dobrovolnou směnu, než je zvýšení užitku obou stran.Dochází k uzavírání oboustranně dobrovolných smluvních vztahů, obchodů něco za něco – a takovým obchodem si vždy polepší obě strany (jinak by ten obchod neuzavíraly).Že bych opět čul to perpetuum mobile pánů ekonomů?
Zde tedy reaguji spíše na Vaše předřečníka a obě strany asi nebudou mít ziskObe strany nebudou mit ucetni zisk (pri ohodnoceni majetku v trznich cenach), ale obe strany muzou mit zisk pri ohodnoceni majetku v 'internich' cenach (vychazejicich treba z potencialnich moznosti jak ten majetek poridit, z potencialni moznosti ho vyuzit, nebo proste ze subjektivni touhy po nem).
Treba tak, ze se lidi zeptam, co povazuji za spravedlive, a podle toho to rozdelim?A jak často se jich budeš ptát? A na co vlastně? Kolik má mít automechanik plat? A kolik má mít doktor? A má mít víc skladník ve šroubárně nebo PHP programátor? A jak rozlišit více šikovné a méně šikovné lidi na jednotlivých pozicích? A jak často se jich budeš ptát? Při volbách? Jednou ročně? Každý týden? Vždycky když se objeví nějaká nová technologie nebo postup? A co takhle se těch lidí vůbec neptat a říct jim, ať místo házení nějakých lístků do uren prostě kupují to, co považují za dobré/užitečné a nekupují/bojkotují to, co považují za špatné/neužitečné?
pak je trivialne zrejme, ze je tento zpusob spravedlivejsi, nez trh. Dal jsem totiz lidem na vyber i moznost netrzni.To tedy zřejmé není. To si taky můžeme odhlasovat znárodnění podniků (většina obyvatel bude klidně pro – jejich podniky to nejsou), nebo propadnutí peněz na účtech „boháčů“ a rovnoměrné rozdělení mezi ostatní obyvatele. Odhlasovat se dá ledasco, ale spravedlivé to nebude. Stejně tak je možné rozbombardovat Irák nebo Írán a vzít si jejich nerostné bohatství. Ano, všechno jde – ale nemyslím si, že by to bylo správné. Považuji to za normální krádež. Viz také povídka níže. Pánové si většinově „odhlasovali“, co je podle nich spravedlivé… a jak to dopadlo?
ten zakladni problem se spravedlnosti trhu, ktery mam, je v necem jinem, a to v tom, ze lide mohou (alespon v kapitalismu) akumulovat kapital.A akumulace kapitálu je špatná? Kdyby nebylo možné akumulovat kapitál, nemohla by vzniknout např. tak velká firma, která je schopná vyrobit moderní letadlo nebo jaderný reaktor. Čím bychom létali? Čím bychom svítili? Loučemi a petrolejkami? (to možná zase budeme až EU všechno zakáže) Měli bychom tu pekaře, zedníky, obecně řemeslníky, ale neměli bychom průmyslovou výrobu a její produkty. Skutečně bychom chtěli v takovém světě žít? To já se radši smířím s tím, že nějaký buržoust má víc než já, ale zase můžu mít počítač (švec nebo zedník by mi ten počítač nevyrobil) a vydělat si na něj celkem snadno, že můžu jednou za čas letět k moři letadlem a nemusím tam chodit pěšky jako lidi kdysi, že můžu bydlet v relativně moderním domě, mít ledničku a nedávat jídlo jen do sklepa nebo spižírny…
Žilo bylo 10 pánů, kteří spolu chodili každý den do restaurace na oběd. Za oběd měli pokaždé zaplatit dohromady přesně 1 000 korun. Pánové se dohodli na tom, ze se na té tisícovce budou podílet tak, jak platí daně. Takže první čtyři, ti nejchudší, neplatili nic. Pátý zaplatil 10 korun, šestý 30 korun, sedmý 70 korun, osmý 120 korun, devátý 180 korun a desátý, ten nejbohatší, 590 korun. Takhle to šlo celé roky a nikdo si nestěžoval. Až jednou hostinský přišel s tím, že jim dá slevu a bude po nich chtít každý den za oběd jen 800 korun místo 1 000, protože jsou to stálí zákazníci. To bylo od něho moc hezké. Jak si ale rozdělit těch ušetřených 200 korun? Kdyby každý z deseti pánu platil o 20 korun méně, prvních pět pánů by dokonce dostávalo peníze za to, že chodí na oběd. Hostinský jim navrhl se o úsporu podělit tak, v jakém poměru platí za oběd. Celkem logické, ne? Vzal si papír a tužku a začal počítat. Vyšlo mu následující : Pátý pán už nebude muset platit nic, stejně jako první čtyři, takže 100 % úspora. Šestý bude platit 20 korun, místo 30, ušetří 33 %. Sedmý bude platit 50 místo 70 korun, ušetří 28 %. Osmý pán zaplatí 90 místo 120 korun a ušetří 25 %. Devátý zaplatí 140 místo 180 korun, takže ušetří 22 %. Desátý pán, nejbohatší, bude platit 490 místo 590 korun. Úspora 16 %. Každý z těch šesti na tom bude lépe než předtím, a ti první čtyři mohou i nadále jíst zadarmo. Jak se ale vzápětí ukázalo, velké nadšení ten návrh nevyvolal. "Takže já z těch 200 korun dostanu jen 10?", křičel šestý pán, ukázal na desátého, nejbohatšího, a pokračoval: "A tenhleten dostane hned 100!" "To je pravda!", křičel pátý pán, "Já ušetřím jen 10 korun, ale on desetkrát víc!". "Opravdu!", přidal se sedmý, "takže jemu stovku a mně jen dvacku?!". Rozkřičeli se i první čtyři pánové: "A my nedostaneme vůbec nic? Jak k tomu přijdeme? Zase jsou na tom nejhůř ti nejchudší, jako vždycky!" A všech devět se vrhlo na toho desátého a ztloukli ho. Příštího dne se desátý pán u oběda neobjevil. Nijak jim to nevadilo, prostě si sedli a jedli bez něho. Když ale došlo k placení, zjistili zajímavou věc: Všichni dohromady neměli ani na polovinu sumy, kterou zrovna projedli. A pokud mezitím neumřeli hlady, tak se tomu diví dodnes.
Hmm, prizpevky Dalibora Smolika ve mne vyvolavaji pocit kognitivni disonance.Ve mne taky. Uz jsem to nekde psal, ze pro me je pan Smolik temer "trzni ateista", ktery, podobne jako nekteri verici, uz fakticky viru ztratil, akorat si ze zvyku a z obavy pred alternativami neni ochoten pripustit, ze to tak je.
Kdyby nebylo možné akumulovat kapitál, nemohla by vzniknout např. tak velká firma,
Tomuhle soudruzi podobní JS nikdy neuvěřili a neuvěří.ten zakladni problem se spravedlnosti trhu, ktery mam, je v necem jinem, a to v tom, ze lide mohou (alespon v kapitalismu) akumulovat kapital.Hmm, to me pripada skoro jak typicka levicova kritika z 19. stoleti - akumulace kapitalu jako zdroj vseho zla. Akumulace kapitalu je myslim ten nejmensi 'problem', ktery by se na konceptu 'spravedlnosti ocenovani prace trhem' nasel.
Podle me hlavni duvody, proc je ocenovani trhem nespravedlive, se odviji prave od mocenske nerovnosti. Asi by se nejake vyjimky nasly - treba ocenovani prace v domacnosti.Tady je jeden háček. V rodině a malých provázaných lidských společenstvech funguje distributivní spravedlost. U velkých společností už však nikoliv, tam funguje právě komutativní spravedlnost. Distributivní spravedlnost by se ve velkých společnostech musela nějak vynucovat.
Pokud by stát lidem bral méně peněz, mohli by být sami více solidární tam, kde to považují za důležité.
Jenže tohle socani a jim podobní nechtějí, ono jde také o ztrátu kontroly nad těmi penězi. Což se rovná ztrátě moci. Proto tolik usilují o to dostat co nejvíc veřejných peněz pod svou kontrolu.
Muzeme usetrit zrusenim zdravotnictvi, skolstvi, ochrany osobnich udaju, kultury a vedy. To neni nic novyho. Ale je dobry vedet, co svobodni planuji.
Chybi mi tam neco protimuslimskyho, teda. Asi se zapomeli.
Minimalne rusit vedu mi prijde jako sebevrazda.
Přesně tak. Školství je nutno zachovat, vědu podporovat. Čučel jsem, že to v té anketě vůbec je.
Ja jsem se snazil rict "muzeme usetrit zrusenim zasadnich veci, to je teda novinka. Proc neprijdou s necim uzitecnym?" Ale asi jsem to nejasne formuloval.
rusit podporu stavebniho sporeni
To se vůbec nemělo zavádět.
Kouzelné zaříkávadlo zní: odpočty.to jsou jednak jenom drobky a navic jsem psal: zavedeni progresivniho zdaneni po vzoru vetsiny civilizovanych zemi.
Neni. Aktualni realne zdaneni vypada jak gaussovka s chudymi a bohatymi na okrajich a SCREW YOU MIDDLE CLASS uprostred.
V případě vývozu (náš problém) nás trápí stále sílící korunaNo vidíte, jestli by nebylo lepší slábnoucí Euro (i když vůči USD to teď zrovna moc nesláblo). :) Ale vážně, možná se pletu, ale než jakž takž plynule posilující, jestli pořád není horší, když je ráno dolar za 19, večer za 20 a druhá den v poledne třeba za 18.
ale v případě přijetí Eura náhle stoupnou vstupní náklady, takže je to prašť jako uhoď.S plynulým posilováním asi ano. Ale oboje má výhodu předvídatelnosti. Něco, s čím se dá počítat a na co se dá připravit. Zase přijdou úspory, pokud jsou Vaše obchody ve stejné měně.
vyletel trikrat, tak by se ho jeste rad vzdal.To by znamenalo, že by cena zlata oproti jiným měnám, např. USD, vzrostla třikrát. Zlato sice roste, ale zase tolik ne
Senat nedavno zrusil zakazku na elektronicky sracky do aut od Kapsch. Tim usetril statu pravdepodobne vic penez nez kolik stal, heh.
Interesantni seznam, ale pri procitani tech polozek me ponekud zarazilo, ze klausovci vynechali veci, ktere jsou kazdemu zrejme a samy se nabizeji. Namatkou:
Njn, Mach je taky jenom dalsi komunista, pak to u nas ma s tou pravici nejak vypadat...
Pro vetsi efekt by bylo by dobre, kdyby se obcan k uvedene diagnoze mocne neprihlasil hned v uvodni vete oznacenim se za liberalne-konzervativniho.
To, ze tuhle machovinu muze nekdo brat alespon napul vazne, take o nem leccos prozrazuje, a to nemluvim o tak jasnych debilitach jako je vystoupeni z EU za 30 mld.
Pokial by ste po vzore norska a svajciarska implementovali smernice&zakony, ktore by vam z bruselu v pravidelnych intervaloch faxovali.
(Už si pomalu představuju, jak tady v roce 2012 bečíte, že nám Francouzi a Němci zavedli víza a nikomu je nechtějí dát.)
1. Jen jestli je mají na svém blacklistu všichni místní podnikatelé a firmy a v rámci ideologické čistoty vydělávají pouze obchody na východ.To není Jendův poblém, IMO.
2. Mě se líní ty představy: tady jsme a na tohle musíte přistoupit. Máme svá pravidla a do toho nám nesmíte mluvit. Naše zboží musíte pustit na Vaše trhy.Tenhle začátek vypadá jako chování zdravého jádra EU.
To není Jendův poblém, IMO.Může velmi snadno být... až se jeho oblíbený výrobce XY položí. Až stoupne nezaměstnanost (a někdo jeho práci bude ochoten dělat v nouzi za polovic)... Přiznám se, že u našich národoveckých přátel na návštěvě z 19. století mám pocit, že to drobet nedomýšlejí.
Tenhle začátek vypadá jako chování zdravého jádra EU.Hehe, další pán, co by chtěl otevřít trh, odbourat hranice a nechat mikrostátečky s místními normami a legislativou. Máte nějakou konkrténí představu, jak by ten bezproblémový přeshraniční ruch fungoval tak, aby Němec, Čech i Bask mohli mít každý svou sadu pravidel, jak se dělá obchod, daní, cel a já nevím co? Já vím, že to tom kde kdo sní, ale jak by to mělo fungovat?
Hehe, další pán, co by chtěl otevřít trh, odbourat hranice a nechat mikrostátečky s místními normami a legislativou. Máte nějakou konkrténí představu, jak by ten bezproblémový přeshraniční ruch fungoval tak, aby Němec, Čech i Bask mohli mít každý svou sadu pravidel, jak se dělá obchod, daní, cel a já nevím co?Prvně bych asi nasypal peníze do základního školství, vyházel co nejvíce špatných učitelů... a pokusil se zajistit co největší gramotnost. Pak bych doufal, že příští generace nebude v diskuzích mít takové problémy s pochopením psaného textu a nebude si vymýšlet, co ten druhý napsal. Teď vážně, když se budeš vysmývat někomu kvůli názorům, které jsi mu sám podsunul, zesměšníš jenom sám sebe. Nedělej to.
Tenhle začátek vypadá jako chování zdravého jádra EU.O společném trhu jsem zde nic nepsal, ani žádnou jinou světospásnou myšlenku pro vás nemám připravenou jako náhradu. Jen jsem vyjádřil údiv nad tím, že vás u česka pohoršuje něco, co je typickým chováním zakládajících států EU.
Vašima očima se na to podívat nedokážu. Ale přijde mi, že se v té opozici vůči určitým názorům strašně moc vyžíváte.No, je pravda, že mě některé věci občas docela iritují, zejména když je považuji za nedomyšlené výkřiky. Samozřejmě je to můj osobní názor, ale izolacionistické tendence v ČR podle mě spadají přesně do této kategorie.
Chvílema to dokonce vypadá, že kdybych si nechal něco poslat z Hongkongu, že mě podle vás asi zastřelí, protože to není v unii.Možná Vás to překvapí, ale sám trávím nemálo času na druhé straně Atlantiku... i když je to mimo Unii.
Trh je velmi zajímavá věc, a funguje, fungoval po tisíciletí. Nedivím se, že někteří lidé se o něj zajímají tak dlouho, až z něj zblbnou a začnou si myslet, že ho dokážou předvídat. A co víc, stává se, že jim to vychází i desítky let a pak bum, že.Já mám hlavně problém s mýtickou entitou, co si uspořádá společnost, svět a občas se zhmotní jako prostředníček před udivenými zraky. Většina ostatních náboženství mi přijde humánnější.
2. Mě se líní ty představy: tady jsme a na tohle musíte přistoupit. Máme svá pravidla a do toho nám nesmíte mluvit. Naše zboží musíte pustit na Vaše trhy. Musíte nám umožnit bezhraniční cestování... Tady to podepište, máte na to 24 hodin. Na hranicích je připraven Švejk a když nepodepíšete, srovnáme Vás se zemí.Byt nejsem pro vystoupeni z EU, tohle mi pripada jako sverazny pokus o manipulaci. Co to napsat takto: Máme svá pravidla a do toho nám nesmíte mluvit stejne, jako my nebudeme mluvit do vasich pravidel. Naše zboží musíte pustit na Vaše trhy stejne jako my pustime vase zbozi na nas trh. Musíte nám umožnit bezhraniční cestování tak jako ho my umoznime vam...
Ne vážně, musíme stát mimo, abychom dokázali ovlivnit dění kolem sebe. Jako Norsko, a to na rozdíl od nás nemají zásoby energií, které by je stavěli do silnější pozice.A proc bychom nutne museli chtit ovlivnovat deni kolem sebe?
Máme svá pravidla a do toho nám nesmíte mluvit stejne, jako my nebudeme mluvit do vasich pravidel. Naše zboží musíte pustit na Vaše trhy stejne jako my pustime vase zbozi na nas trh.Celé to má dva háčky: a) jak může fungovat společný trh, když třeba německá norma zakáže olovo v barvách pro dětské hračky a španělská norma ne? Prostě bez společných pravidel je společný otevřený trh iluzí. Každý výrobek se stejně bude muset homologovat všude, protože různé normy. Rakousko zavede nulovou DPH a bude profitovat z toho, že Německý, Český, Maďarský, Slovenský, Italský výrobce bude prodávat Němcům, Čechům, Maďarům, Slovákům, Italům... své výrobky za hranicemi (potažmo v době e-shopu bude zásobovat celou EU (a způsobí výpadek při přelívání prostředků spřátelených fondů, jak to plánuje nová tvář pan Kalousek a spol.). ... b) Otázka je, jestli to tak funguje, Jestli (zejména mimo, když uvnitř si někteří stěžují, že čeští zástupci v Bruselu flákají svou práci) to můžeme říci. Když nám Němec řekne, děkuji za nabídku, nechci Vaše zboží, nechám si svoje (Francouzské, Španělské a ostatních členů), kdo bude zřejmě tratný? Kdo je tahounem slavného českého ekonomického zázraku? Kde jsou jeho velká odbytiště? Němec řekne, já k Vám bez pasu nechci, Vy si dělejte co chcete. Kdo má silnější pozici?
A proc bychom nutne museli chtit ovlivnovat deni kolem sebe?Tohle může být jen bezprostřední okolí, až budou nastoleny ty úžasné národní státy, Čechy Čechům nebo jak to v praxi má být.
Máme svá pravidla a do toho nám nesmíte mluvit stejne, jako my nebudeme mluvit do vasich pravidel. Naše zboží musíte pustit na Vaše trhy stejne jako my pustime vase zbozi na nas trh. Musíte nám umožnit bezhraniční cestování tak jako ho my umoznime vam...
Odpoved: Na to vam sereme, my o moznost cestovani a vyvozu vymenou za otevreni nasich zemi a trhu nestojime. Nazdar.
Tady zase nekdo zije v iluzi, ze kdyz si vymysli "jednotna" pravidla, ze nutne museji byt pro vsechny stejne vyhodna. Realita je takova, ze my tahame za kratsi konec, vetsi sanci rozhodovat o svem osudu, nez mame ted v EU, mit nebudeme, jestli si myslite, ze premier vystoupivsi CR Mach bude diktovat Nemecku a Francii jestli a za jakych podminek k nim budeme vyvazet, tak jste na velkem omylu.
Mě se líní ty představy: tady jsme a na tohle musíte přistoupit. Máme svá pravidla a do toho nám nesmíte mluvit. Naše zboží musíte pustit na Vaše trhy. Musíte nám umožnit bezhraniční cestování...A když nás přijali do EU s těmito výhodami oboustrannými a ještě teče penězovod směrem k nám, proč by nás individuálně a bez toho penězovodu odmítli?
když nepodepíšete, srovnáme Vás se zemí.Neřeší tohle NATO?
Příjmy: +1 071 858 369 000 Kč Výdaje: + 924 698 569 000 Kč Deficit rozpočtu: + 147 159 800 000 Kč + zrusit armadu + zrusit parlament + zrusit dochodky + zrusit socialky (podporu v nezamestnatnosti) + prepustit 1/2 vsetkych statnych uradnikov + zrusit vsetky nemocnice + .... + ....
Tak ty jsi dobrý blázen, kdo si myslíš že by v takovém státu žil?
Zrušit parlament? Armádu? Důchody? Nemocnice? Vzpamatuj se
Jsem si dost jistej, ze to byla ironie delajici si srandu z liberalniho intitutu a podobnejch ultrapravicaku.
Ľavica v pôvodnom chápaní stojí na strane nižších a stredných vrstiev spoločnosti (najmä robotníkov, prípadne iných zamestnancov) a snaží sa rozložiť „ancien régime“.
V dnešnom význame slova sa za ľavicové pokladajú najmä sociálnodemokratické, socialistické, komunistické, niekedy aj strany zelených. Ako krajná ľavica sa označujú komunistické strany, predovšetkým nereformované. Ľavica dnes zvyčajne presadzuje väčšiu mieru štátnych zásahov do života ľudí s cieľom odstrániť sociálne rozdiely.
PravicaPravica v pôvodnom chápaní stojí na strane vyšších vrstiev spoločnosti (pôvodne najmä aristokracie a monarchie, neskôr spravidla bohatých mešťanov a podnikateľov) a obhajuje „ancien régime“.
V dnešnom význame slova sa za pravicové pokladajú konzervatívne, kresťanskodemokratické a niektoré liberálne (klasický a neoklasický liberalizmus) politické strany. Pre pravicu je dnes charakteristický individualizmus a odmietanie kolektivizmu. Pravica zastáva názor, že nie je primárnou úlohou štátu zaisťovať materiálny blahobyt občanov, že štát nemá zasahovať do ekonomiky a že materiálna rovnosť občanov nie je nutne žiaducim ideálom[1], pretože snaha o naplnenie týchto úloh nutne vyžaduje obmedzenie slobody. Dôsledkom obmedzenia slobody je v konečnom dôsledku podľa pravicových názorov nižší materiálny blahobyt všetkých občanov.
Ancien RégimeZdroj: WikipediaAncien Régime označuje aristokratický sociálny a politický systém založený vo Francúzsku, ktorý vznikal počas vlády dynastií Valoisovcov a Bourbonovcov. Moc bola v Ancien Régime rozložená medzi tri piliere: kráľ a jeho rodina, klérus a aristokracia.
Já například slýchávám, že jsou to socialisti z Dělnické strany.Mě vždycky dojme, když slyším spojení „ultrapravicová Dělnická strana sociální spravedlnosti“
2010 | 100200140000 |
2011 | 180160870000 |
2012 | 108273830000 |
2013 | 96101040000 |
2014 | 86694600000 |
2015 | 96328256500 |
2016 | 94711590000 |
2017 | 59240780000 |
2018 | 96717440000 |
2019 | 84100550000 |
2020 | 98047742500 |
2022 | 51881580000 |
2024 | 58227870000 |
2036 | 27036190000 |
2057 | 4760000000 |
Aj v nezadlzenej krajine mozu nastat dopredu neplanovatelne vydavky (napr. povodne likvidujuce velke uzemia), na ktorych sanaciu by si musel napr. 3 mesiace nevyplacat dochodky. V taky moment je asi fakt lepsie si na to pozicat (a splatit to v nasledujucich rokoch lepsie planovanymi a rozlozenymi skrtmi), nez nechat dochodocov bez rezerv skapat od hladu.Ono by stacilo prestat vyplacet socku ciganum.nemakas? nezer! krades? zastrelit. Hned by se statnimu rozpoctu usetrilo, jednak by se usetrili penize jim vyplacene, klesla by kriminalita -> plicie by mela min prace a mohla by resit dulezitejsi veci, na soudech by to take bylo znat. Nejsem rasista, jen by jsme se meli zamyslet na zakony prirody.
Nikomu z lidi nestaci mit se "absolutne" lip. Ani chudym, ani bohatym.Ano. Zavist je strasna vec.
Co na tom, že se všichni včetně "chudiny" mají čím dál tím líp.A opravdu se maji vsichni vcetne 'chudiny' lepe? Treba narust prumerne realne mzdy dolni petiny domacnosti v USA v obdobi 1979-2001 je asi 3 %. Pro srovnani, pro horni petinu domacnosti za stejny interval je ten narust 53 %. Narust 3 % za 22 let je uz skoro spis stagnace, zvlaste pak kdyz vezmu v potaz, ze se vic zlevnovaly spis mene dulezite veci jako spotrebni zbozi a dulezitejsi veci jako bydleni a zdravotni pece se zdrazovaly. Ono neni divu - ceny spotrebniho zbozi nesouvisi se socialni nerovnosti, oproti tomu ceny bydleni a zdravotni pece pomerne vyznamne.
A jaký je dnes?To zavisi na konkretnich rocich (kvuli nepravidelnostem), treba 1973-2009 vychazi cca 5 % (dolni petina) vs 46 % (horni petina). Pro presna data se muzes podivat sem: http://www.census.gov/hhes/www/income/data/historical/inequality/index.html Pekny graf je tady.
Z jakého důvodu nepropukají v USA sociální bouře, když je to takové "drama?"Naznacuju snad, ze by kvuli tomu mely?
Jestliže byla vysoká životní úroven na konci sedmdesátých let, tak je jasné, že zlepšení je velmi obtížné. To už je téměř nemožné v desítkách procent, ale spíš po malých částechAle nesmysl - realne HDP za tu dobu (1979-2001) vzrostlo o 93 %. Jeste by to chtelo zkorigovat o narust poctu obyvatel, abychom dostali rust realneho HDP na osobu. Tam nemam presna data, ten narust je zhruba o 25 %, takze prumerne realne HDP na osobu vzrostlo o zhruba 54 %.
v danych podminkach trzni ekonomiky /neumi se prodat a neni prodejni/ neznamena zev danych podminkach trzni ekonomiky /neumi se prodat a neni prodejni/ neznamena ze je k nicemu je k nicemuNeznamená. Ale jak chceš rozlišit flákače a magory od nepochopených umělců jejichž přínos se projeví až po jejich smrti? Co když teď začnu malovat obrazy, kterým nebude nikdo rozumět, budu tvrdit, že jsem geniální umělec a budu chtít dotaci od Ministerstva kultury. Je správné, abych ji dostal? Takoví lidé jsou odkázáni na mecenáše ze soukromé sféry – jinak to nejde, nějaký nadšenec je musí živit (pokud se neuživí sami). A pokud mecenáš investuje do někoho neschopného, tak je to jeho chyba a jeho vyhozené peníze.
Bohužel peníze panáčku utíkají někde uplně jindeAno, peníze utíkají jinudy – přes zkorumpované státní zakázky tečou k těm korporacím. Kdyby ale o těch zakázkách rozhodoval soukromý sektor (tzn. méně přerozdělování), tak by se to nedělo – podnikatel by se nenechal uplatit, protože by byl sám proti sobě, dával by ze svého – kdežto politik rozdává vždycky z cizího – on sám nic nemá, nic nevydělal, žádnou hodnotu nevytvořil. Microsoft vyrostl z velké míry díky přiklepnutým veřejným zakázkám v USA. Stále to pokračuje, např. když s nimi před dvěma lety Ivánek Langer podepsal rámcovou smlouvu v řádu 11 miliard Kč (která má údajně ušetřit částku 700 milionů – v médiích se přetřásala samozřejmě jen částka té „úžasné“ úspory). Soukromník by si mnohem líp rozmyslel, jestli za tenhle shit bude utrácet… A tak je to se vším – mýtné brány, opencard, drahé židovské koše v metru atd. atd. Prakticky žádná státní zakázka není čistá.
Přesně na SAP jsem si vzpomněl. Jeden zákazník si pořizovat nový ekonomický systém a vybral si SAP. Rozhodovací kritérium? Když bude mít SAP, tak bude vypadat jako lepší firma :-O. Nacpal do toho neuvěřitelné peníze a každý měsíc platí další, už má třetího implementátora a stále je to více méně nefunkční a tudíž se to ani moc nepoužívá. Opravdu ukázka efektivního fungování.
Ono to není o tom, jestli je to státní organizace nebo soukromá firma, ale o lidech. Ale to se před zdejšími pravičáky nesmí říkat, soukromé firmy jsou ty nejeefektivnější.
Pokud ta firma zkrachuje, tak dá tvým pravičákům za pravduPokud nepodnika na vysoce kompetitivnich nebo inovativnich trzich, nebo ovzvlaste kdyz podnika na trzich s velkyma vstupnima nakladama ci s velkyma slevama z roszahu, tak nejspis jen tak nezkrachuje - ostatni zavedene firmy budou fungovat obdobne neefektivne a nove progresivni firmy se na takovem trhu stezi prosadi.
S tou matematikou toho ministra to není zase tak strašnéNo jo, měl štěstí, že původní daň byla tak nízká. Jinak by si jeho neschopnost mohla uvědomit podstatná část obyvatelstva :)
když se zvyšovalo DPH za telefonování z 5 na 22 % a ministr financí v televizi prohlásil, že telefonování podraží o 17 %Tohle se moc na základních školách neučí. Já jsem si dělal z lidí legraci právě tím, že jsem jim říkal, že podraží cca o 16% a pak jsem je nechával koumat nad tím, že to na konkrétních číslech fakt sedělo :). Většina lidí si tohle prostě nespočítá.
Tohle se moc na základních školách neučí.Ale jo, procenta se tam učí. Ale máš pravdu, že používat mozek se tam neučí, což je k tomuto výpočtu potřeba a nadpoloviční většina národa se to nenaučí ani mimoškolně. Ovšem právě na zmiňovaném postu by daný politik měl o počtech přemýšlet a nepočítat stylem 2/3 + 3/4 = 5/7
Ale jo, procenta se tam učí.Procenta se tam učí pokud vím jenom v jedné úrovni, tedy počítaná v jedné úloze z jednoho základu a nebo max po krocích, které se řeší jakoby to bylo několik samostatných úloh.
Ovšem právě na zmiňovaném postuKdy? Kde? Já za nic nemůžu.
a nepočítat stylem 2/3 + 3/4 = 5/7Mno jo, ale to v přijímacích testech na politika není.
Procenta se tam učí pokud vím jenom v jedné úrovni, tedy počítaná v jedné úloze z jednoho základuVždyť jo - vše potřebné se učí, jenže ke komplexnímu výpočtu je potřeba zapojit mozek, který mají někteří politici pečlivě vyžehlený a poskládaný do komínků
Kdy? Kde? Já za nic nemůžu.Myslel jsem onoho ministra financí :)
Mno jo, ale to v přijímacích testech na politika není.To ani nemůže být, protože by se pak politici špatně sháněli…
Pokud ta firma zkrachuje, tak dá tvým pravičákům za pravdu :)Zadny strach, SAP si jako spravny parazit da pozor, aby sveho hostitele nezabil (nebo alespon nezabil prilis brzy).
nerušil jsem věci co nevím co dělají, ale stejně je tam spousta věcí co se rušit nedajíMě by třeba zajímalo, jestli v této položce:
Český telekomunikační úřad ... 467 000 000 Kč
jsou započteny jen výdaje na tento úřad, nebo zda jsou "odečteny" nemalé příjmy ze správních poplatků např. za přidělování a udržování indivividuálních kmitočtových oprávnění. Předpokládám, že tyto poplatky nejdou do rozpočtu úřadu, ale jako příjem státního rozpočtu. Pokud je to jinak, rád se to dozvím.
Každopádně krom "škodící" regulační činnosti provádí ČTÚ správu kmitočtového spektra a související výběr poplatků, což nějaká autorita dělat prostě musí.
Poplatky může vybírat finanční úřad, od toho ho máme.
O přidělování kmitočtů se může starat úředník(ci) např. ministerstva průmyslu. Klidně to mohou být ti stejní, co jsou teď na ČTU, akorát se prostě přesunou pod jiné vedoucí a jejich stávající nepotřební vyhážou.
Na každou blbost nemusíme mít zvláštní úřad. Stačí na to přibrat levného výkonného pracovníka na nějaký existující úřad a neživit dalších x nových drahých papalášů nad ním.
převod UP na internet ? no to těžko...V onom checkboxu je převedení na internet a telefony. Ale je pravda, že by to asi nefungovalo ani tak, minimálně to papírovaní se někde musí realizovat. Na druhou stranu by to nejspíš šlo rozhodit mezi zdravoní pojišťovny (které by si samy zařídily platbu od státu) a sociálku (která by řešila všechny dávky zároveň), takže zas tak šílený nápad to není ...
Ony totiz veci co nejsou slozite uz zpravidla nekdo udelal...Co je tak sloziteho treba na zruseni podpory sportu (kdo chce, at si kope do ceho chce a pokud mu na to lidi daji, at se bere kolik chce, ale proc to ma platit stat?), nebo podpory filmarum (posledni cesky film, na ktery se da divat, je snad Saturnin ... veci, jako "byl jsem mladistvym intelektualem" predpokladam zadnou dotaci nedostaly a pokud ano, tak rozhodne ne takovou, aby bez ni nevznikly)?
Pomožte Kalouskovi!...to si ho rači urvu a hodim psovi...
-94 300 000 000 Kč
Nemám z vás dobrý pocit.
Když takhle hospodaří rodina, tak přijde exekuce, zabavení všeho a bydlení po ubytovnách nebo na ulici.to je manipulujici uvaha... pokud se rodina dostane do potizi, ma jeste jednu moznost nez skrtat vydaje... zvysit prijmy. coz vyse zmineny dotaznik neresi. dalsi vec je, ze pokud se do cervenych cisel dostane firma (coz je trosku lepsi analogie ke statu), tak seskrtanim vsech vydaju se dostane tak maximalne nabuben... pokud se ji nepodari soucasne zvysit prijmy. ale chapu, ze nelze zpochybnovat vedouci ulohu podnikatelske tridy, takze zvysovani dani pro podniky a vysoce prijmove skupiny je proste TABU!
takze zvysovani dani pro podniky a vysoce prijmove skupinyZadlužená rodina se může v noci vplížit k bohatším sousedům do domu a nakrást jim tam nějaké věci – ty pak prodají a zlepší stav svého rozpočtu.
A příští rok? A přes příští? Jak to půjde dál?Ona prevazna cast toho schodku je zpusobena vypadkem prijmu kvuli ekonomicke krizi. Prakticky vsechny roky pred krizi byla provozni cast rozpoctu (s vynechanim kapitalovych investic) desitky miliard v plusu.
Navíc se to i celkem přísně kontroluje.Můžu se jenom zeptat, kolik projektů jsi už profinancoval z fondů MPO / EU a kolika kontrolami jsi v praxi prošel?
LOL, vtip roku
Tiskni
Sdílej: