Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Přečet jsem si některé rádoby odborné texty o obnovitelných zdrojích a výhodnosti jaderné energetiky a nestačil jsem se divit jak jsou někteří Linuxáři znalí.
Výroba energie z větru. Elektrická energie z větru při malém počtu větrných elektráren se nehodí transformovat do rozvodné sítě, ovšem při velkém počtu a decentralizované síti problémy lokální výpadku elektráren nevadí. Taktéž není pravdou, že by cena větrné elektrárny byla vyšší, nežli cena vyrobené energie. Do budoucna však u nás asi nebude mít velké zastoupení, ne snad že by tu nefoukalo, Jindřichovice pod Smrkem nejsou raritou, ale jistou náturou Čechů a nevěřícnosti vůči těmto zdrojům. No co, v Měmecku to fouká, ale v Čechách ne.
Sluneční energie se v Čechách nikdy nestane primárním zdrojem, ovšem v kombinaci s tepelnými čerpadly a vykazují znatelné výhody. Ohřev média v zaizolovaném radiačním výměníku pro tepelné čerpadlo vykazuje lepší užitné hodnoty nežli čerpání média z hlubinných vrtů, nebo čistě ze vzduchu. Navýšení teploty na přívodu o několik stupňů je na výstupu znát v trojnásobné hodnotě.
Nezanedbatelným zdrojem energie je energie z odpadů. Energetické využití odpadů, čecháčsky spalování odpadů je kupříkladu ve Švýcarsku jedním z nejlépe fungujícím systémem likvidace odpadů a výroby ekologické energie na světě. Hesla o neekologičnosti, oxidech, dioxinech a jiných si můžou ekoteroristé strčit někam. Postačí už jen fakt, že tepelné elektrárny a teplárny mají povinnost průběžně dodržovat limity SO2, CO (O2) a popílku a tyto limity jsou o několik řádu vyšší nežli limity pro spalovny. Ty navíc musí průběžně hlídat NOx, těžké kovy a měřit vzorky pro dioxiny. Dioxin je látka složená z dvou benzenových jader spojených jedním kyslíkem a jedním chlorem nebo fluorem. K tomu to spojeni dochází při nedokonalém spalování za možnosti přístupu oněch látek. Nejvíce dioxinů se vytváří při požárech v přímořských oblastech, ale postačí i obyčejný ohýnek a něco co obsahuje chlor, kupříkladu sůl. Ve zmiňovaném malém Švýcarsku mají kolem 50 spaloven a velké množství těchto zařízení je v centrech měst. Prostě se rozhodli že budou třídit a co nebude mít využití, to energeticky využijí a možnost skládkování stoprocentně zavrhli.
Málem bych zapomněl. Výrobou energie a zařízení energii vytvářejících zůstávají peníze v místě zdroje. To si uvědomili v Jindřichovicích pod Smrkem.
Tiskni
Sdílej:
Ale my jsme vsichni vlastenci, tak prece nepujdeme zrat drevo za hraniceupresneni - to rikaji nasi hmyzi pratele
Kdyz jsem zapinal ted intenet
Nevšiml jsem si, že byl dosud vypnutý… :-)