Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »
Přečet jsem si některé rádoby odborné texty o obnovitelných zdrojích a výhodnosti jaderné energetiky a nestačil jsem se divit jak jsou někteří Linuxáři znalí.
Výroba energie z větru. Elektrická energie z větru při malém počtu větrných elektráren se nehodí transformovat do rozvodné sítě, ovšem při velkém počtu a decentralizované síti problémy lokální výpadku elektráren nevadí. Taktéž není pravdou, že by cena větrné elektrárny byla vyšší, nežli cena vyrobené energie. Do budoucna však u nás asi nebude mít velké zastoupení, ne snad že by tu nefoukalo, Jindřichovice pod Smrkem nejsou raritou, ale jistou náturou Čechů a nevěřícnosti vůči těmto zdrojům. No co, v Měmecku to fouká, ale v Čechách ne.
Sluneční energie se v Čechách nikdy nestane primárním zdrojem, ovšem v kombinaci s tepelnými čerpadly a vykazují znatelné výhody. Ohřev média v zaizolovaném radiačním výměníku pro tepelné čerpadlo vykazuje lepší užitné hodnoty nežli čerpání média z hlubinných vrtů, nebo čistě ze vzduchu. Navýšení teploty na přívodu o několik stupňů je na výstupu znát v trojnásobné hodnotě.
Nezanedbatelným zdrojem energie je energie z odpadů. Energetické využití odpadů, čecháčsky spalování odpadů je kupříkladu ve Švýcarsku jedním z nejlépe fungujícím systémem likvidace odpadů a výroby ekologické energie na světě. Hesla o neekologičnosti, oxidech, dioxinech a jiných si můžou ekoteroristé strčit někam. Postačí už jen fakt, že tepelné elektrárny a teplárny mají povinnost průběžně dodržovat limity SO2, CO (O2) a popílku a tyto limity jsou o několik řádu vyšší nežli limity pro spalovny. Ty navíc musí průběžně hlídat NOx, těžké kovy a měřit vzorky pro dioxiny. Dioxin je látka složená z dvou benzenových jader spojených jedním kyslíkem a jedním chlorem nebo fluorem. K tomu to spojeni dochází při nedokonalém spalování za možnosti přístupu oněch látek. Nejvíce dioxinů se vytváří při požárech v přímořských oblastech, ale postačí i obyčejný ohýnek a něco co obsahuje chlor, kupříkladu sůl. Ve zmiňovaném malém Švýcarsku mají kolem 50 spaloven a velké množství těchto zařízení je v centrech měst. Prostě se rozhodli že budou třídit a co nebude mít využití, to energeticky využijí a možnost skládkování stoprocentně zavrhli.
Málem bych zapomněl. Výrobou energie a zařízení energii vytvářejících zůstávají peníze v místě zdroje. To si uvědomili v Jindřichovicích pod Smrkem.
Tiskni
Sdílej:
Ale my jsme vsichni vlastenci, tak prece nepujdeme zrat drevo za hraniceupresneni - to rikaji nasi hmyzi pratele
Kdyz jsem zapinal ted intenet
Nevšiml jsem si, že byl dosud vypnutý… :-)