Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Jaký formát dokumentů má státní správa používat? U dokumentů čistě informačního charakteru je asi nejlepší volbou formát *.pdf. Pro dokumenty s možností editace se dá reálně uvažovat mezi formáty *.doc a *.odt.
Formát *.doc je hojně používaný, ale uzavřený, naproti tomu *.odt je otevřený, ale není příliš používaný. Pokud by se měl do budoucna používat *.doc, zastánci otevřeného formátu argumentují tím, že pod Linuxem MS Office není a ani na něj nemají peníze. Na druhou stranu by státní správa mohla argumentovat tím, že MS Office již mají koupený a investice do OpenOffice (instalaci někdo udělat musí) a nutnost upgrade (OpenOffice je žravější) taky něco stojí i když hardware bude využitelný i jinde, pořád jde o investici.
Co by bylo levnější? S čím by bylo méně starostí? Což takhle produkovat dokumenty především ve formátu *.pdf a pokud bude nutné produkovat editovatelné dokumenty, použít formát *.doc se kterými nebudou problém ani při použití OpenOffice. Technická realizace kontroly by jistě byla možná a podle mě nejméně náročná. Jeden malej, nenáročnej a blbuvzdornej prográmek pro kontrolu použitelnosti dokumentu.
Tiskni
Sdílej:
Formát *.rtf je jednoduchý a univerzální, ale jak je používaný a použitelný?
Podle mě dát sekretářkám jeden malej program, pomocí kterého by projely svůj dokument a on by jim řekl že je to OK a nakukat jim, že jde třeba o bezpečnostní opatření, by mělo bejt jednoduchý. Tedy zdali bu to bylo možné. Ještě odzkoušené vzorové dokumenty a bylo by.
Pokud by dokument nebyl OK, program by ho zkonvertoval stylem doc2doc a výsledný výtvor by si sekretářka mohla vizuálně překontrolovat.
Mě osobně je jedno zdali je dokument ve formátu *.doc nebo *.odt. Pokud by se OpenOffice stal základním Office, nevadilo by mi to. Bohužel ale OpenOffice ještě má několik málo nedostatků, o některých jsem kdysi psal, a je hnusně žravej. Třeba širším používáním se pomůže jeho vývoji.
Pokud se bude řešit změna, jistě se bude brát v úvahu fakt, kolika lidem vadí formát *.doc. Jinak státní správě s OpenOffice přeji spokojenou spolupráci, tedy pokud bude.
Nejlepší by stejně bylo, 50% úředníků vyhodit hned a dalších 25% do několika měsíců - někdo tu agendu s rušením zbytečných úřadů udělat musí.JJ, krasny sci-fi. Bohuzel ze ti, kteri by to meli realizovat a meli byt silni zastanci techto reseni, jsou nejvetsi zastancu silne byrokraci a prezamenanosti statni spravy.