Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Pokud máte na nějaké Unixovém serveru účet a jediné povolené spojení k němu je přes ssh, pro kopírování souborů a adresářů obvykle budete moci použít scp. Pro tyto účely používám hezký, jednoduchý, rychlý, nenáročné na paměť, nenáročné na plochu desktopu, snadno konfigurovatelný, s možností scriptování, ... aplikaci WinSCP. Možná by se hodilo podotknout, že jde o aplikaci s GNU licencí a navíc autor aplikace pochází z Čech, Martin Přikryl.
Tiskni
Sdílej:
winegcc
, ale narazil jsem na vcl.h
(Visual Component Library z Delphi/Builderu, jestli se nepletu), takže z toho asi nic nebude. Nebo se to dá v Linuxu nějak přeložit?
Veškeré aktualizace se to navíc komplikují s autentizovanou proxy, to je prakticky konec aktualizací - některý program bere nastavení z Exploreru a neumí autentizaci, některý neumí ani proxy. No popravdě řečeno jsem ještě nenašel program, který by se uměl aktualizovat přes NTLM proxy.Velmi offtopic, ale jak jsem to řešil já u jednoho programu: spustí se Internet Explorer s URL, na kterém je aktualizační balíček. IE ho stáhne a zeptá se uživatele zda ho má spustit, uživatel odklepne a spustí se asociovaná aplikace (což je opět onen updater). Je to sice hnus, ale bohužel jediná možnost. Program je totiž určen pro uživatele ve velkých firmách, kteří nemají na svých počítačích žádná práva a přístup ven je jen přes zaheslovanou proxy. Teoretik by zde asi řekl: "Správné řešení je přečíst si informace o proxy a použít je, na heslo se zeptat." Zkušený praktik ví, že těmto uživatelům nelze žádným způsobem vysvětlit, proč to po nich chce heslo, co to je za heslo a kde ho mají vzít.
Pro srovnání zde odkazuji na obrázky: gFTP 2 a WinSCP 3.80.uff ... jak někdo může to gFTP používat?
cd #sh:user@computer:dir
, řešení dostupné v konzoli i grafice