Projekty Elasticsearch a Kibana, doposud distribuované pod licencí Apache 2.0, přejdou na duální licencování pod Server-Side Public License (původně používanou pro MongoDB a neschválenou jako open-source organizací OSI) a vlastní source-available licencí. Změna vejde v platnost počínaje vydáním 7.11.
Na Humble Bundle lze do neděle 17. ledna do 19:00 získat zdarma počítačovou hru Bomber Crew (YouTube, Wikipedie) běžící také v Linuxu.
Minimalistická linuxová distribuce Alpine byla vydána v nové stabilní řadě 3.13. Novinkou jsou např. oficiální obrazy v cloudu (AWS EC2), vylepšené síťové nástroje nebo podpora PHP 8.0.
Uživatelé Admineru verze 3.7.1 a starších mohli být 29. a 30. prosince napadeni. Útočníkovi se podařilo do souboru jush.js, který se do této verze ještě stahoval z adminer.org, vložit kód, který mu odesílal přihlašovací údaje. Pokud jste v tomto čase tuto více než 7 let starou verzi Admineru používali, tak změňte hesla databází, ke kterým jste se přihlašovali. Novější verze ovlivněné nejsou.
Ernie Smith píše o historii populárních routerů Linksys WRT54G, jejichž software byl založený na Linuxu, a proto posléze díky GNU GPL uvolněn jako open source, což vedlo k vývoji alternativního softwaru jako DD-WRT či OpenWrt a řadě dalších využití.
Po roce vývoje od vydání verze 5.0 a více než 8 300 změnách byla vydána nová stabilní verze 6.0 softwaru, který vytváří aplikační rozhraní umožňující chod aplikací pro Microsoft Windows také pod GNU/Linuxem, Wine (Wikipedie). Z novinek lze zdůraznit core moduly ve formátu PE, Vulkan backend pro WineD3D, podporu DirectShow a Media Foundation nebo redesign textové konzole. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Guido Günther z Purism napsal článek Phosh Overview o uživatelském prostředí pro mobilní systémy Phosh. Přehledově popisuje co jednotlivé komponenty dělají a jak jsou propojeny.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.5 a následně 1.9.5p1. Řešeny jsou mimo jiné dvě bezpečnostní chyby (CVE-2021-23239 a CVE-2021-23240).
Byl spuštěn proces zmrazování Debianu 11 s kódovým jménem Bullseye.
Elon Musk daroval 5 milionů dolarů neziskové organizaci Khan Academy (cs) zaměřené na bezplatné online vzdělávání [Twitter, YouTube].
Po delší době jsem našel redukci DVI-VGA ke sve graficke kartě, tak jsem se rozhodl že si zase užiju 2 monitorů naráz. Mám GK Radeon 9200, není to žádný 3D zázrak, ale na Quake3 a EnemyTerritory to stačí. Když jsem dřív používal Xineramu, tak jsem měl v XFree86.conf 2 profily, jeden pro Xineramu a druhý pro single head konfiguraci, která uměla 3D akceleraci. Dnes jsem po přečtení manuálové stránky k ovladači radeon zjistitl, že lze provozovat jakousi pseudo Xineramu s 3D akcelerací.
Funguji s jádrem 2.4.27 a Xorg 6.8.1 na Debianu, mám jednu grafickou kartu v AGP. Nastavení v xorg.conf je následující:
Section "Device" Identifier "ATI Graphics Adapter" Driver "radeon" #Option "NoDDC" Option "MonitorLayout" "CRT, CRT" Option "CRT2HSync" "30-110" Option "CRT2VRefresh" "50-150" Option "CRT2Position" "RightOf" Option "no_accel" "no" Option "no_dri" "no" Option "mtrr" "off" Option "MergedFB" "on" Option "MetaModes" "1280x1024-1280x1024" Option "OverlayOnCRT2" "on" Option "MergedXineramaCRT2IsScreen0" "on" EndSection
Jak vidíte, nastavení parametrů sekundárního monitoru je přímo u konfigurace ovladače GK. Při provozu dvou monitorů na Radeonu je jako primární brán monitor na DVI a sekundární na VGA konektoru. Oba monitory jedou v rozlišení 1280x1024. Sice jsem chtěl jet 1600x1200, ale to už není podporovaná 3D akcelerace. Ještě to chce do sekce Display přidat proměnou Virtual, která bude určovat velikost celého obrazu. Nikde v konfiguraci není třeba zapínat xineramu, to si ovladač radeon ošéfuje sám.
Zkoušel jsem spustit glxgears na každém monitoru a skutečně to funguje, oba používají 3D akceleraci. Pokud si spustíte nějakou fullscreen aplikaci jako je Quake, tak využije primární monitor a sekundární monitor na sobě udělá takové hnusné čmouhy. Po skončení hry ovšem normálně naběhne desktop.
Tiskni
Sdílej: