Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
Po delší době jsem našel redukci DVI-VGA ke sve graficke kartě, tak jsem se rozhodl že si zase užiju 2 monitorů naráz. Mám GK Radeon 9200, není to žádný 3D zázrak, ale na Quake3 a EnemyTerritory to stačí. Když jsem dřív používal Xineramu, tak jsem měl v XFree86.conf 2 profily, jeden pro Xineramu a druhý pro single head konfiguraci, která uměla 3D akceleraci. Dnes jsem po přečtení manuálové stránky k ovladači radeon zjistitl, že lze provozovat jakousi pseudo Xineramu s 3D akcelerací.
Funguji s jádrem 2.4.27 a Xorg 6.8.1 na Debianu, mám jednu grafickou kartu v AGP. Nastavení v xorg.conf je následující:
Section "Device" Identifier "ATI Graphics Adapter" Driver "radeon" #Option "NoDDC" Option "MonitorLayout" "CRT, CRT" Option "CRT2HSync" "30-110" Option "CRT2VRefresh" "50-150" Option "CRT2Position" "RightOf" Option "no_accel" "no" Option "no_dri" "no" Option "mtrr" "off" Option "MergedFB" "on" Option "MetaModes" "1280x1024-1280x1024" Option "OverlayOnCRT2" "on" Option "MergedXineramaCRT2IsScreen0" "on" EndSection
Jak vidíte, nastavení parametrů sekundárního monitoru je přímo u konfigurace ovladače GK. Při provozu dvou monitorů na Radeonu je jako primární brán monitor na DVI a sekundární na VGA konektoru. Oba monitory jedou v rozlišení 1280x1024. Sice jsem chtěl jet 1600x1200, ale to už není podporovaná 3D akcelerace. Ještě to chce do sekce Display přidat proměnou Virtual, která bude určovat velikost celého obrazu. Nikde v konfiguraci není třeba zapínat xineramu, to si ovladač radeon ošéfuje sám.
Zkoušel jsem spustit glxgears na každém monitoru a skutečně to funguje, oba používají 3D akceleraci. Pokud si spustíte nějakou fullscreen aplikaci jako je Quake, tak využije primární monitor a sekundární monitor na sobě udělá takové hnusné čmouhy. Po skončení hry ovšem normálně naběhne desktop.
Tiskni
Sdílej: