Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Zbohom KDE, zbohom Debian ... možno ešte niekedy v budúcnosti :).
Tak tento víkend som sa po par týždňoch pohrávania s myšlienkou zmeny prostredia rozhodol zmenit distribúciu a aj pracovne prostredie. Z Debian Lenny na Arch Linux a z KDE 3.5.9 na Gnome 2.24. Pre Arch som sa rozhodol pre jeho filozofiu a preto, lebo donúti užívateľa sa aj čosi naučiť, či chce alebo nechce :) . Bol by som ho použival už dávno keby nemal v repozitároch kde4.*. Tak som volil Debian, ktorý ma ešte stále KDE3 (a asi aj dlho ešte aj bude). Len ja som človek prelietavý a mám rad občasnú zmenu ... síce, ktorú som v počiatku oľutoval ale už aj "odľutoval".
Tak som si musel zodpovedať otázku, že čo vlastne potrebujem.
Tak po zhodnotení pre a proti som sa rozhodol prejsť na Arch a GNOME ... dúfam, že neoľutujem. :)
Arch Linux
+ možnosť sa niečo nové naučiť
+ rýchle distro , ktoré si prispôsobím k svojim potrebam
GNOME
+ GIMP, Firefox, Inkscape, Pidgin
KDE 3
+ Kmail, Krusader, Kate, Amarok
- nebude sa udržiavať donekonečna a nakoniec z toho bude 4.*
Debian Lenny
+ stabilita
+ nekonečno balickou
+ KDE3
- celková zložitosť
+- moc rozsiahli system
Kmail -> Thunderbird
Krusader -> Gnome-commander
Kate -> gedit
Amarok -> rhythmbox
Po dvoch dňoch používania už si celkom zvykám na Gnome a som celkom spokojný.
A ku KDE4 ... zatiaľ nespĺňa to čo som očakával od KDE
PS: budte zhovievavý ... môj prvý zápisok
Tiskni
Sdílej:
Tak tenhle názor nechápu. V KDE3 se sice jen opravují chyby, ...tvá druhá věta vysvětluje proč to nechápeš
No Kameru nepoužívám, gentoo mi ji necpe, fotky stahuji malým shell skriptíkem přes mass_storage. Momentálně mě v kde3 žádný bug netrápí.Tak tenhle názor nechápu. V KDE3 se sice jen opravují chyby, ...tvá druhá věta vysvětluje proč to nechápeš- v KDE3 se totiž chyby moc neopravují ... například takový program "kamera" mi momentálně znemožňuje připojit foťák, bug je na to nahlášený již pěkně dlouho, a řešit se zjevně nebude ... takže pokaždé, když se mi kvůli závislostem kamera nainstaluje (nemůžu ho blacklistovat, pak by mi neprocházely automatické updaty), tak musím zase forcnou odinstalaci, abych si mohl zkopírovat fotky z foťáku (a to i v KDE, to komunikaci s foťákem zvládá i bez toho bazmeku, protože je to normální mass storage)
co se týče KDE4, co do funkcí vypadá 4.1.73 poměrně schopně, už se to konečně začíná blížit trojkové řadě, akorát na mém testovacím stroji (Duron 700 MHz, 768 MB RAM, grafika v režimu VESA protože nativní ovladač mi zasekává celý systém) se to vyloženě plazí, zatímco třeba XFCE je rozumně použitelné a KDE 3.5.7 na tomtéž železe (tehdy s polovinou paměti) běhalo také svižněPokud to je Nvidia, která a která verze ovladače? Co třeba ovladač "nv"?
No Kameru nepoužívám, gentoo mi ji necpe, fotky stahuji malým shell skriptíkem přes mass_storage. Momentálně mě v kde3 žádný bug netrápí.ok, pak jsi šťastný člověk
Pokud to je Nvidia, která a která verze ovladače?ne, je to Radeon 7500 (s xf86-video-ati 6.8.0)
Chápu. Nicméně by to mělo jít vyřešit i jinak než přechodem k jiným bugůmNo Kameru nepoužívám, gentoo mi ji necpe, fotky stahuji malým shell skriptíkem přes mass_storage. Momentálně mě v kde3 žádný bug netrápí.ok, pak jsi šťastný člověk... jen jsem chtěl ilustrovat praktickým příkladem, že ne pro každého je to tak růžové
Blabol.
Vista je dle samotneho MS omyl. Ktere KDE4 jsi mel na mysli? 4.0.x nebo 4.1.x? To prvni je spise "proof of concept" a to druhe je "Early adopters only".
Nepochopil jsi styl vyvoje OSS a trziste - Release soon and release often. Spousta OSS programu je vydana nedokoncena v nadeji, ze se neomu zalibi a pomuze s jejich dokoncenim. To je cele.