Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Zbohom KDE, zbohom Debian ... možno ešte niekedy v budúcnosti :).
Tak tento víkend som sa po par týždňoch pohrávania s myšlienkou zmeny prostredia rozhodol zmenit distribúciu a aj pracovne prostredie. Z Debian Lenny na Arch Linux a z KDE 3.5.9 na Gnome 2.24. Pre Arch som sa rozhodol pre jeho filozofiu a preto, lebo donúti užívateľa sa aj čosi naučiť, či chce alebo nechce :) . Bol by som ho použival už dávno keby nemal v repozitároch kde4.*. Tak som volil Debian, ktorý ma ešte stále KDE3 (a asi aj dlho ešte aj bude). Len ja som človek prelietavý a mám rad občasnú zmenu ... síce, ktorú som v počiatku oľutoval ale už aj "odľutoval".
Tak som si musel zodpovedať otázku, že čo vlastne potrebujem.
Tak po zhodnotení pre a proti som sa rozhodol prejsť na Arch a GNOME ... dúfam, že neoľutujem. :)
Arch Linux
+ možnosť sa niečo nové naučiť
+ rýchle distro , ktoré si prispôsobím k svojim potrebam
GNOME
+ GIMP, Firefox, Inkscape, Pidgin
KDE 3
+ Kmail, Krusader, Kate, Amarok
- nebude sa udržiavať donekonečna a nakoniec z toho bude 4.*
Debian Lenny
+ stabilita
+ nekonečno balickou
+ KDE3
- celková zložitosť
+- moc rozsiahli system
Kmail -> Thunderbird
Krusader -> Gnome-commander
Kate -> gedit
Amarok -> rhythmbox
Po dvoch dňoch používania už si celkom zvykám na Gnome a som celkom spokojný.
A ku KDE4 ... zatiaľ nespĺňa to čo som očakával od KDE
PS: budte zhovievavý ... môj prvý zápisok
Tiskni
Sdílej:
Tak tenhle názor nechápu. V KDE3 se sice jen opravují chyby, ...tvá druhá věta vysvětluje proč to nechápeš
No Kameru nepoužívám, gentoo mi ji necpe, fotky stahuji malým shell skriptíkem přes mass_storage. Momentálně mě v kde3 žádný bug netrápí.Tak tenhle názor nechápu. V KDE3 se sice jen opravují chyby, ...tvá druhá věta vysvětluje proč to nechápeš- v KDE3 se totiž chyby moc neopravují ... například takový program "kamera" mi momentálně znemožňuje připojit foťák, bug je na to nahlášený již pěkně dlouho, a řešit se zjevně nebude ... takže pokaždé, když se mi kvůli závislostem kamera nainstaluje (nemůžu ho blacklistovat, pak by mi neprocházely automatické updaty), tak musím zase forcnou odinstalaci, abych si mohl zkopírovat fotky z foťáku (a to i v KDE, to komunikaci s foťákem zvládá i bez toho bazmeku, protože je to normální mass storage)
co se týče KDE4, co do funkcí vypadá 4.1.73 poměrně schopně, už se to konečně začíná blížit trojkové řadě, akorát na mém testovacím stroji (Duron 700 MHz, 768 MB RAM, grafika v režimu VESA protože nativní ovladač mi zasekává celý systém) se to vyloženě plazí, zatímco třeba XFCE je rozumně použitelné a KDE 3.5.7 na tomtéž železe (tehdy s polovinou paměti) běhalo také svižněPokud to je Nvidia, která a která verze ovladače? Co třeba ovladač "nv"?
No Kameru nepoužívám, gentoo mi ji necpe, fotky stahuji malým shell skriptíkem přes mass_storage. Momentálně mě v kde3 žádný bug netrápí.ok, pak jsi šťastný člověk
Pokud to je Nvidia, která a která verze ovladače?ne, je to Radeon 7500 (s xf86-video-ati 6.8.0)
Chápu. Nicméně by to mělo jít vyřešit i jinak než přechodem k jiným bugůmNo Kameru nepoužívám, gentoo mi ji necpe, fotky stahuji malým shell skriptíkem přes mass_storage. Momentálně mě v kde3 žádný bug netrápí.ok, pak jsi šťastný člověk... jen jsem chtěl ilustrovat praktickým příkladem, že ne pro každého je to tak růžové
Blabol.
Vista je dle samotneho MS omyl. Ktere KDE4 jsi mel na mysli? 4.0.x nebo 4.1.x? To prvni je spise "proof of concept" a to druhe je "Early adopters only".
Nepochopil jsi styl vyvoje OSS a trziste - Release soon and release often. Spousta OSS programu je vydana nedokoncena v nadeji, ze se neomu zalibi a pomuze s jejich dokoncenim. To je cele.