Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Zbohom KDE, zbohom Debian ... možno ešte niekedy v budúcnosti :).
Tak tento víkend som sa po par týždňoch pohrávania s myšlienkou zmeny prostredia rozhodol zmenit distribúciu a aj pracovne prostredie. Z Debian Lenny na Arch Linux a z KDE 3.5.9 na Gnome 2.24. Pre Arch som sa rozhodol pre jeho filozofiu a preto, lebo donúti užívateľa sa aj čosi naučiť, či chce alebo nechce :) . Bol by som ho použival už dávno keby nemal v repozitároch kde4.*. Tak som volil Debian, ktorý ma ešte stále KDE3 (a asi aj dlho ešte aj bude). Len ja som človek prelietavý a mám rad občasnú zmenu ... síce, ktorú som v počiatku oľutoval ale už aj "odľutoval".
Tak som si musel zodpovedať otázku, že čo vlastne potrebujem.
Tak po zhodnotení pre a proti som sa rozhodol prejsť na Arch a GNOME ... dúfam, že neoľutujem. :)
Arch Linux
+ možnosť sa niečo nové naučiť
+ rýchle distro , ktoré si prispôsobím k svojim potrebam
GNOME
+ GIMP, Firefox, Inkscape, Pidgin
KDE 3
+ Kmail, Krusader, Kate, Amarok
- nebude sa udržiavať donekonečna a nakoniec z toho bude 4.*
Debian Lenny
+ stabilita
+ nekonečno balickou
+ KDE3
- celková zložitosť
+- moc rozsiahli system
Kmail -> Thunderbird
Krusader -> Gnome-commander
Kate -> gedit
Amarok -> rhythmbox
Po dvoch dňoch používania už si celkom zvykám na Gnome a som celkom spokojný.
A ku KDE4 ... zatiaľ nespĺňa to čo som očakával od KDE
PS: budte zhovievavý ... môj prvý zápisok
Tiskni
Sdílej:
Tak tenhle názor nechápu. V KDE3 se sice jen opravují chyby, ...tvá druhá věta vysvětluje proč to nechápeš
No Kameru nepoužívám, gentoo mi ji necpe, fotky stahuji malým shell skriptíkem přes mass_storage. Momentálně mě v kde3 žádný bug netrápí.Tak tenhle názor nechápu. V KDE3 se sice jen opravují chyby, ...tvá druhá věta vysvětluje proč to nechápeš- v KDE3 se totiž chyby moc neopravují ... například takový program "kamera" mi momentálně znemožňuje připojit foťák, bug je na to nahlášený již pěkně dlouho, a řešit se zjevně nebude ... takže pokaždé, když se mi kvůli závislostem kamera nainstaluje (nemůžu ho blacklistovat, pak by mi neprocházely automatické updaty), tak musím zase forcnou odinstalaci, abych si mohl zkopírovat fotky z foťáku (a to i v KDE, to komunikaci s foťákem zvládá i bez toho bazmeku, protože je to normální mass storage)
co se týče KDE4, co do funkcí vypadá 4.1.73 poměrně schopně, už se to konečně začíná blížit trojkové řadě, akorát na mém testovacím stroji (Duron 700 MHz, 768 MB RAM, grafika v režimu VESA protože nativní ovladač mi zasekává celý systém) se to vyloženě plazí, zatímco třeba XFCE je rozumně použitelné a KDE 3.5.7 na tomtéž železe (tehdy s polovinou paměti) běhalo také svižněPokud to je Nvidia, která a která verze ovladače? Co třeba ovladač "nv"?
No Kameru nepoužívám, gentoo mi ji necpe, fotky stahuji malým shell skriptíkem přes mass_storage. Momentálně mě v kde3 žádný bug netrápí.ok, pak jsi šťastný člověk
Pokud to je Nvidia, která a která verze ovladače?ne, je to Radeon 7500 (s xf86-video-ati 6.8.0)
Chápu. Nicméně by to mělo jít vyřešit i jinak než přechodem k jiným bugůmNo Kameru nepoužívám, gentoo mi ji necpe, fotky stahuji malým shell skriptíkem přes mass_storage. Momentálně mě v kde3 žádný bug netrápí.ok, pak jsi šťastný člověk... jen jsem chtěl ilustrovat praktickým příkladem, že ne pro každého je to tak růžové
Blabol.
Vista je dle samotneho MS omyl. Ktere KDE4 jsi mel na mysli? 4.0.x nebo 4.1.x? To prvni je spise "proof of concept" a to druhe je "Early adopters only".
Nepochopil jsi styl vyvoje OSS a trziste - Release soon and release often. Spousta OSS programu je vydana nedokoncena v nadeji, ze se neomu zalibi a pomuze s jejich dokoncenim. To je cele.