Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Za jakých okolností se ti to stává a jakou máš verzi (a pro zajímavost i distribuci)?
Lze v KDE panel skrýt/zobrazit klávesovou zkratkou?Tohle asi nejde. Ale panel je stejně klikací věc, ne? Proč jej tedy zobrazovat klávesovou zkratkou, když pak na něj budeš klikat? V KDE lze nastavit, aby se panel buď schovával automaticky po určité době, nebo aby ho okna mohla libovolně překrývat. K tomu lze určit, aby se panel objevil, dotkne-li se kurzor myši zvoleného okraje obrazovky. Klávesové zkratky však jdou nastavit pro procházení jednotlivých úloh v taskbaru (což nemusí být totéž jako procházení všech otevřených oken).
Já jsem o žádné facce nikomu nic neříkal, nejsi nějaký agresivní?promiň, ale já to holt mám od přírody vůči lidem, když kecaj pitomosti ... v tomto případě zcela demagogicky zaměňuješ funkčnost a rozežranost, navíc se tváříš, že mluvíš o stejném voze, jako já, a přitom mluvíš o koze ...
Ano, ZX spectrum znám dobře, dokonce jsem na něm programoval. Ten software si pamatuju, obávám se, že jeho funkčnost je na dnešní dobu zcela nepoužitelná, proto ho ani obdivovatel jako ty nepoužívá.nikde jsem neřekl, že funkčnost ZX Spectra je postačující dnešním nárokům - třeba DVD na tom prostě realtime nedekóduješ ... uvedl jsem jej pouze jako protipříklad, že lepší sw nemusí znamenat vyšší nároky na hw, což zřejmě měla tvoje nejapná poznámka o DOSu naznačit
Nejde o maximalizaci okamžitého zisku, jde o efektivitu.hm, a teď bych prosil ještě dovysvětlení, co myslíš tím prvním a co tím druhým? a jak se to v tvém podání liší v konečném důsledku?
ty máš hranici přijatelnosti jen o tenoučký chloupek níž, ale tváříš se jako ohromný ochránce planety Země.nebo víš co, radši mi nic nevysvětluj, pokud v tobě můj příspěvek vyvolal takovýto dojem, raději táhni do pekel, poněvadž úvahy o principu a žonglování s nějakými hranicemi jsou natolik rozdílné záležitosti, žebychom se stejně nedohodli
Z'LI0(%:`&/NRU`Y0"@8.L%.%PG(%!D>"<!@C(4&'?`UO!/$"K\2)+!1K',R'
2V,*3$D-EG4PC!<*(%%I"<*$`
`
Ani mě java nepřipadá vhodná na drobné utilitky. Představ si, že budš mít 10 drobných apletů napsaných v Javě, každý poběží ve vlastním jvm, ne? To bude už docela pěkná zátěž.Tohle uz neplati. JDK 1.5 pouziva sdilenou pamet mezi JVM, tudiz dalsi aplikace uz potrebuje podstatne mene pameti. Jinak uz leta pouzivam java aplikace na dsktopu a nestezuji si. A nejsem sam.
Ano, ale proč používat desktop jako KDE, když všechno povypínáš a zredukuješ skoro na úroveň balckboxu?Protože KDE je kompletní desktopové prostředí a framework s hromadou velmi užitečných knihoven, programů a utilit, které si s sebou nemusí tahat stále ten stejný kód furt dokola a zaplácávat s ním paměť i disk. O věcech jako vývojové nástroje a konzistence nemluvě. Naprotitomu věci jako blackbox jsou akorát skin na okna a menu.
Naprotitomu věci jako blackbox jsou akorát skin na okna a menu.Presne tak. Ty veci ktere si to taha jsou akorat libc a xlib a ty jsou stejnak v pameti jen jednou, takze uspora stejna a ten zbytek tam proste neni. A staci to.
.....když jsem z 30 desktopu mel obsazeo vic jak 20 a windowlist se mi nevešel na obrazovku.....Ježíší, v tomhle se někdo vyzná? Já mít 30 desktopů, tak se z toho zblázním.
Propojeni panelu a desktopu je mozna hezka vec, az na to, ze plochu vubec nepouzivam - v 99% casu mam stejne otevreny aspon jedno okno a to pak maximalizovany stejne plochu zakryje.no, psal to už výše Yeti, tady další a já se k tomu taky hlásím - veškeré blbosti na ploše jsou na dvě věci, když potřebuju pracovat s něčím prostorově náročnějším (což je prakticky vše), pak to prostě všecko přeplácnu ...
A este jednu otazku by som na Vas mal ... na aku cinnost pouzivate tento "vytuneny" system ?
ALL: Inac pokial bude Plasma obdobou Aqui jednoznacne to bude len plusom, MacOS si aj tymto ziskal mnoho priaznivcou a obdivovatelov. Dovolim si taktiez povedat, ze tento krok vydim ako logicky ? nutny ? zo strany vyvojarov a project managerov, s prichodom Avalonu pre Win bude predsa potrebne predstavit "trendovy" desktop aj pre Linux
Tiskni
Sdílej: