Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.15 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.16. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Recenze softwaru či hardwaru.
Ze záhrobí přichází strašidelná distribuce pro temné povahy.
Skutečně minimalistický a výkonný správce oken zleva, zprava, zespodu i zevnitř.
Na stáncích se objevil nový časopis Hacking, který se zabývá bezpečností, útoky a ochranou systémů Unix a Windows. Recenzi jeho prvního čísla přinášíme v následujícím článku.
Populární P2P protokol pro sdílení souborů všech druhů. Jaký program použít pro připojení z Linuxu?
Recenze Slackware LiveCD, systému, ve kterém můžete pracovat za minutu po vložení cédéčka do mechaniky.
Recenze pokračování úspěšné knihy nakladatelství Computer Press.
Co najdete v této sadě 4 lisovaných CD, které vznikají v České republice?
Recenze pokračování úspěšné knížky o počítačové bezpečnosti.
Kultovní správce oken pod drobnohledem. Chcete se připojit k Men in Black?
Recenze knížky, která vás naučí základům, tajům i temným zákoutím programovacího jazyka C++.
Jigdo: Jak chytře stahovat a aktualizovat (nejen) ISO image. Bittorrent: P2P sdílení souborů dovedené k dokonalosti.
OpenOffice.org se blíží k další verzi, která přinese mnoho zajímavých vlastností a vylepšení. Přečtěte si o některých z nich.
Úvodní článek pro lidi, kteří by se chtěli seznámit s tímto fenoménem. UPDATE: Více z historie (GNU), zpráva o zrození tučňáka a začlenění vašich komentářů.
Windows v linuxovém okně (a další Linux v okně těchto Windows). Co všechno dokáže virtuální počítač.
Recenze nové knihy nakladatelství Computer Press.
Jak obstojí nejnovější SuSE na desktopu běžného uživatele?
Distribuce založená na zdrojových kódech s velmi mocným systémem správy software.
Také Slackware Linux dozrál do devaté verze, která jeho fanoušky určitě nezklame.
Jaký program v Linuxu použít pro snadné a kvalitní zkopírování obsahu video disku?
Projekt účetnictví s webovým rozhraním postavený na PostgreSQL a PHP.
Recenze knihy Petra Staníčka.
aneb co dokáže jedno bootovatelné CD.
V jednoduchosti je síla.
Recenze nového vydání knihy
Recenze knihy.
Novější články • Starší články
Tiskni
Sdílej: