Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Recenze softwaru či hardwaru.
Recenze zajímavého, i když nelinuxového titulu.
Tento článek si klade za cíl seznámit čtenáře s nejlepšími editory pro tvorbu webových stránek. Popisovány jsou Quanta, Bluefish a Mozilla Composer.
Data, informace. Tolik žádané a ceněné. Drtivá většina jich je uložena v relačních databázích, ke kterým programátor přistupuje pomocí jazyka SQL.
Recenze další knihy pro linuxové začátečníky a pokročilé. Tentokrát od českého autora.
Odlehčený pohled a několik prvních postřehů.
Český překlad druhého vydání knihy Real World Linux Security, která ve světě platí za "Bibli linuxové bezpečnosti".
Recenze knihy popisující uznávanou metodu plánování a organizace projektů.
Recenze úspěšné knihy pro linuxové začátečníky i pokročilé.
Recenze po měsíci používání. Jak hodnotí slackwarista novou verzi své oblíbené distribuce?
Recenze nového vydání příručky k open source kancelářskému balíku.
Další ze série knížek o hackingu. Tentokrát přibližuje zabezpečení Linuxu.
Minidistribuce postavená na Knoppixu 3.1. Menší než 50 MB, bootovatelná z CD. Obsahuje knoppixové jádro 2.4.20-xfs, jako okenní manažer používá oblíbený Fluxbox na XFree verze 4.2.1.
Během minulého týdne se do prodeje dostal Mandrake 9.2 GPL set brněnské společnosti QCM. Tato novinka stačila sklidit první úspěch v podobě Křišťálového disku na veletrhu Invex 2003. V této recenzi se jí doslova podíváme na zoubek.
Začínáte s Javou a uvažujete o koupi této knížky? Jste již pokročilý programatátor a váháte, zda se dozvíte něco nového? Pak si přečtěte recenzi.
Tvorba, programování a správa databází - recenze původního českého titulu z nabídky nakladatelství Computer Press.
Před nedávnem se u nás objevila poměrně zajímavá knížka, která se hrdě nazývá "nejucelenější příručkou k zabezpečení Linuxu". Pojďme se na ni podívat trochu blíže...
Program, pomocí něhož můžete prohlížet a manipulovat s trojrozměrnými objekty (samo sebou i dvourozměrnými).
Midirecenze praktického minislovníku z maxiprodukce Computer Pressu.
Java dlouhou dobu polarizovala linuxovou komunitu. Možná slibovala víc, než byla schopna splnit. Vytýkalo se jí, že je pomalá, že se nehodí pro vývoj desktopových aplikací nebo zabírá spoustu paměti. Jak je na tom Java dnes?
Recenze podrobné knihy o bezpečném komunikačním protokolu z dílny nakladatelství O'Reilly (Computer Press).
Seznámení s programem GIS GRASS. Popis funkcí spolu s příklady využití i v každodenních situacích.
GIS pro úplné začátečníky. Nenáročný a zajímavý úvod do problematiky zpracování zeměpisných dat v Linuxu.
Recenze aktualizovaného třetího vydání. Nejucelenější publikace pro začínající i pokročilé uživatele Linuxu u nás.
Recenze "Velkého průvodce", který je jednou z mála knih v češtině věnujících se technologiím firmy Cisco.
Ne příliš známý, ale přesto velmi schopný vektorový editor umožňující mimo jiné přímé vkládání zdrojového kódu z LaTeXu.
Novější články • Starší články
Tiskni
Sdílej: