Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Recenze softwaru či hardwaru.
Recenze aktuální knížky GIMP - Grafický editor pro Linux a Windows.
Průběh základní instalace systému krok za krokem. Od vložení CD přes rozdělení disku až po výběr balíčků - vše s postupnými screenshoty.
V tomto seriáli článkov si ukážeme, prečo a ako nainštalovať Slackware Linux (9.1). Neskôr ho skúsime aj trochu nakonfigurovať k obrazmu svojmu a naučíme sa niekoľko tipov a trikov.
Aktuálně: recenze knížky Free as in Freedom - Richard Stallman's Crusade for Free Software.
Pro ty z vás, kteří tuhle pěknou knihu ještě nečetli.
Recenze dvou filmů o GNU, Linuxu, Free Software a Open Source. Jejich společným jmenovatelem je spousta rozhovorů, především pak s Richardem Stallmanem a Linusem Torvaldsem.
Danix je jedna z mnoha živých linuxových distribucí postavených na Knoppixu (jehož základem je Debian). Takových distribucí je celá řada, takže co je právě na této zajímavé?
PDF formát jako univerzální nosič. Vyšší dívčí aneb Podpora skriptování.
Již zanedlouho by měla vyjít nová verze pokračovatele populární distribuce s červeným kloboukem Fedora Core 2. Podívejme se tedy na to, co nás v ní čeká.
Před nedávnem se na pultech českých knihkupectví objevilo několik publikací zabývajících se produkty společnosti Cisco a jejich aplikacemi. Podívejme se nyní do jedné z nich.
Tato kniha není o Linuxu. Není ani o Open Source projektech. Nedozvíte se prakticky nic o tom, jak se má co správně programovat. Přesto by si ji mohl v klidu přečíst každý, kdo naprogramuje víc než nějaký skriptík pro ulehčení své práce.
Další díl o DTP aplikaci vás naučí pracovat s vrstvami, šablonami a styly. První dokument vytvořený ve Scribusu.
Seznamte se s aplikací, která v Linuxu pokládá základy moderního DTP.
Poslední díl seriálu představuje zajímavé konfigurační volby.
Brněnské nakladatelství Computer Press nám do našich knihkupectví dodalo publikaci PostgreSQL - Praktický průvodce autora Bruce Momjiana. My se jí nyní podíváme na zoubek. Jaká je tato brožovaná kniha se slonem na obalu?
Výstupy, sestavy, grafy, přehled účtů.
Účtování s platebními kartami, cennými papíry a stravenkami.
Minule jsme si založili hierarchickou soustavu účtů (účetní tomu říkají účetní osnova). Dneska zkusíme vytvořit nějaké transakce.
Python je interaktivní, interpretovaný, objektově orientovaný programovací jazyk. Vyznačuje se elegantním stylem zápisu a snadnou rozšiřitelností pomocí modulů.
Použití šablon. Vytvoření hierarchie účtů. Příjmy - výdaje. Aktiva - pasiva.
Kniha Formální logika v umělé inteligenci zaujme zejména matematiky, informatiky a vůbec všechny, kteří se o tento vědní obor zajímají.
Recenze praktického titulu, s jehož pomocí se můžete pokusit přetaktovat i kalkulačku.
Nový seriál vám představí a naučí vás používat nejznámější program pro správu účetnictví pro Linux.
Stručný úvod do sveta 3D modelovacích riešení pre Linux.
Recenze knihy pro začínající fotografy. Obsahuje obecný úvod a popis základních způsobů práce s digitálním fotoaparátem.
Novější články • Starší články
Tiskni
Sdílej: