Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Recenze softwaru či hardwaru.
Kompletní příručka administrátora. Recenze nejrozsáhlejší publikace o druhé verzi.
Nastavení virtuálních obrazovek. Moduly FvwmPager (zobrazení a navigace) a FvwmBacker (pozadí jednotlivých ploch).
Optimistická recenze uznávanou publikaci představuje jako pomocníka zkušených a učebnici začínajících uživatelů.
Pokročilejší konfigurace. Tentokrát o vylepšování vzhledu. Barevné přechody, tlačítka a v menu pozadí, obrázky a ikonky.
Na světě existuje množství distribucí, my se jedním okem podíváme na některé z nich.
Představení nejzajímavějších rozšiřujících modulů, příklady nastavení.
Možnosti nastavení Fvwm2 a ukázkový konfigurační soubor.
UML (Unified Modeling Language) představuje zavedený standard pro vyjádření analytických a návrhových modelů.
Chce někdo prostřednictvím svobodného software ovládnout svět, nebo se jedná jen o recesi vývojářů?
Seznámení s vysoce konfigurovatelným okenním manažerem, na který mnoho uživatelů nedá dopustit.
Kniha z řady Networking Technology Series.
Recenze další z řady publikací převzatých z Cisco Press.
Jak obejít zlého a nepřejícího správce sítě? Jak protáhnout obousměrnou IP konektivitu tunelem přes HTTP proxy server? Třeba pomocí programu jménem HTun.
Názorný průvodce tvorbou dynamických WWW stránek.
Časopis New Scientist nedávno otiskl zprávu, že projekt SETI@home nalezl signál, který by mohl mít svůj původ u mimozemšťanů. Opět se tak zvedla vlna zájmu o SETI@home. Jaké jsou naše šance? Co očekáváme, že na obloze uslyšíme? Jakými způsoby oblohu prohledáváme?
Recenze zajímavého produktu na poli linuxových textových procesorů formou srovnání se slavným konkurentem.
Tvůrci známého P2P KaZaA se tentokráte zaměřili na hlasovou komunikaci. V tomto článku si blíže představíme internetovou telefonii, VoIP a P2P telefonii, která je zdarma a hlavně plně funkční pod GNU/Linuxem.
Recenze knihy VMWARE - Provozujeme více operačních systémů na jednom počítači.
Taky máte zmatek ve své sbírce angličáků, receptů nebo sýrových etiket? Což si v tom takhle udělat pořádek? Našel jsem šikovného pomocníka.
Další díl seriálu, dnes o komerčních IglooFTP PRO a Java pluginu FTP Applet.
Záverečný článok seriálu - niekoľko vecí, na ktoré si dáme pozor, sústredíme sa na program checkinstall a konfigurácii siete.
Za poslední tři roky jsem prostřídala na svém počítači různé verze Windows - od 95 přes 98 až k XP. Že existují i jiné operační systémy, jako třeba Linux, jsem donedávna opravdu netušila.
V tomto článku si v našom čerstvo nainštalovanom Slackware Linuxe nakonfigurujeme niektoré základné veci tak, aby sme mali systém pripravený na prácu.
Recenze knihy pro tvrdé a opravdové síťaře.
V minisérii si představíme komfortní FTP klienty. Dnes gFTP a JFTP.
Novější články • Starší články
Tiskni
Sdílej: