Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Překlady populárního seriálu Kernel Traffic a reportáží ze stránek LWN.net a KernelTrap.org.
PCI Hotplugging. Dokumentace k virtuální paměti. DKMS: Dynamic Kernel Module Support. Novinky v ACPI.
Panika kernelu v morseovce. FUSE 1.0. Reorganizace a urychlení /proc. Někteří uživatelé jsou nespokojeni s kódem psaným pod NDA. Petice za svobodné ovladače.
Přístup ke stromu BitKeeperu bez BitKeeperu. Podpora S4bios. Promise chce zneužívat Free Software vývojáře. Podpora IPv6 IPsec.
Starodávná chyba v jádrech 2.0, 2.2, 2.4 a 2.5. Novinky v klibc. Pcihpfs je nahrazováno sysfs. Nová verze projektu Linux Test. Změna licence ACPI.
IDE míří k podpoře hotplug. Stav SquashFS. Perl v konfiguračním systému jádra. Jaderná ironie.
Pochybnosti o úspěchu Linuxu. Podpora quoty i mimo ext2. Jak začít hackovat jádro.
Status řady 2.5 - dočkáme se řady 2.6? Bezpečná autentizace pro NFS. TTY nemá správce. Kompilace kernelu ne-gcc překladačem.
Výkonnost směrování IRQ v řadě 2.5. NGTP 2.2.0. Tajemný projekt hledá linuxové vývojáře.
Možná náhrada za devfs. Obarvení stránek. Stav nového modelu ovladačů. Stav podpory Adaptec 79xx v řadě 2.4.
Optimalizace pro Intel architekturu. Podpora sysenteru v glibc. Možná náhrada bugzilly. Rychlý přístup k seznamu procesů.
Stížnosti na design fbdev. Ovladač do framebufferu pro čipy Intel 810/815. Jak zasílat patche.
Stav O(1) scheduleru v řadě 2.4. /proc/pci versus lspci. Velké patche pro framebuffer ve 2.5.51. Manuál pro vývojáře ovladačů Intel PRO/100.
Stav framebufferu. Změna licence ACPI. Podpora agp u VIA 8633 AGP. Podpora integrované zvukové karty VIA 8233. Nové IDE v řadě 2.4.
Vlastnost či chyba Athlonu?. Nový grafický nástroj na konfiguraci kernelu. Nastavení limitu zdrojů pro uživatele. Co způsobilo korupci dat v ext3 v jádře 2.4.20. Návrh na dynamickou správu napájení. NTFS 2.1.0.
Masivní zpomalení u SMP s 2.4.17. Podpora zvuku na čipsetu VIA VT8233A. RTLinuxFree 3.2. Změny v IDE. Reverse-Mapping verze subsystému virtuální paměti. XFS patche pro jádro 2.4.20-rc3.
Pročišťování aplikačního rozhraní devfs. Stav ACPI. Problémy s moduly v řadě 2.5. Bugzilla sleduje chyby v jádře.
Pokus protlačit Reiser4 po zmražení jádra. EVMS mění směr. Testy IDE-CD. Stav zmražení nových vlastností.
Nový vysoce komprimovaný souborový systém. Linux 2.5.45. Dokumentace kconfigu. Swap-Space Mini-Howto. Placení za opravy. Grafy vývoje jádra 2.5.
Vypalování na IDE. Nový bezpečnostní projekt. Účtování zdrojů. Detekce zařízení na AGP 3.0.
Další stabilní řada: 2.6 nebo 3.0? Paketový zápis. Souborový systém CIFS. Sdílené správcovství IDE. Linux Kernel conf 1.0.
Feature Freeze v říjnu. Podpora zvukové karty Creative Audigy. Ovladač pro USB kameru 3Com HomeConnect. Plug and Play Layer 0.6. driverfs mění jméno.
Nativní POSIX Thread knihovna podporuje 100 000 souběžných vláken. AccessFS 0.5 portován do LSM. Konečně nová verze procps. RivaTV 0.8.1. EVMS 1.2.0 uvolněn.
Podpora velkého počtu vláken. AccessFS. Řízení názvu souboru s core dumpem.
Kam s vylepšeními ReiserFS. Benchmark AIM pod GPL. Ebtables. User Mode Linux začleněn do jádra! XFS začleněno do jádra 2.5.36.
Podpora TCP Segmentation Offloading v ovladači e1000. Statistiky iowait v /proc/stat. Devlabel pro konzistentní přístup k zařízením. VideoEntropie. Timpanogas rozprodává.
Novější články • Starší články
Tiskni
Sdílej: