Svobodný a otevřený multiplatformní editor EPUB souborů Sigil (Wikipedie, GitHub) byl vydán ve verzi 2.5.0. Stejně tak doprovodný vizuální EPUB XHTML editor PageEdit (GitHub).
Na základě národního atribučního procesu vláda České republiky označila Čínskou lidovou republiku za zodpovědnou za škodlivou kybernetickou kampaň proti jedné z neutajovaných komunikačních sítí Ministerstva zahraničních věcí ČR. Tato škodlivá aktivita, která trvala od roku 2022 a zasáhla instituci zařazenou na seznam české kritické infrastruktury, byla provedena kyberšpionážní skupinou APT31, veřejně spojovanou se zpravodajskou službou Ministerstvo státní bezpečnosti (MSS).
Google Chrome 137 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 137.0.7151.55 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 11 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Byl vydán AlmaLinux OS 10 s kódovým názvem Purple Lion. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Na rozdíl od Red Hat Enterprise Linuxu 10 nadále podporuje x86-64-v2.
Byl vydán Mozilla Firefox 139.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 139 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byly publikovány výsledky průzkumu mezi uživateli Blenderu uskutečněného v říjnu 2024. Zúčastnilo se více než 7000 uživatelů. Téměř 93 % z nich například používá uživatelské rozhraní v angličtině.
Lukáš Růžička v článku RamaLama aneb vyháníme lamy na vlastní louku na MojeFedora.cz představuje open source nástroj RamaLama umožňující spouštět jazykové modely v izolovaných OCI kontejnerech, a to bezpečně, bez potřeby mít root přístup k počítači, s podporou GPU či CPU a bez zbytečných obtížností kolem.
Byl vydán Sublime Text 4 Build 4200. Sublime Text (Wikipedie) je proprietární multiplatformní editor textových souborů a zdrojových kódů. Ke stažení a k vyzkoušení je zdarma. Pro další používání je nutná licence v ceně 99 dolarů. Spolu se Sublime Merge je cena 168 dolarů.
Multiplatformní open source voxelový herní engine Luanti byl vydán ve verzi 5.12.0. Podrobný přehled novinek v changelogu. Původně se jedná o Minecraftem inspirovaný Minetest v říjnu loňského roku přejmenovaný na Luanti.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 25.5. Přehled novinek v Changelogu.
Největší bolístkou současné platformy Atom je typické párování těchto procesorů se zastaralým, energeticky náročným a graficky velmi pomalým čipsetem rodiny 945 (přestože se ví i o použití výrazně lepšího Poulsbo, je to spíše výjimka). Tuto bolístku si bohužel dle dostupných informací ponese nadále i příští generace Atomů, integrující v sobě vedle CPU také paměťový řadič a grafiku. Ta totiž bude nadále zajišťována něčím velmi podobným GMA950, které samozřejmě hardwarovou akceleraci HD videa nezvládá ani omylem. Intel tak hodlá vedle této základní "čipsetově prehistorické" verze nabídnout i vyšší variantu obohacenou o malý kousek křemíku (10x10mm) od Broadcomu, který se o tento problém postará. BCM70015 je akcelerátor různých video formátů jako H.264/AVC, VC-1, WMV9 a MPEG-2 až do rozlišení 1080p, přičemž v klidu si bere směšných 30 mW, při 720p ~500 mW a konečně při přehrávání FullHD videa ~1 W. Softwarová podpora je přitom k dispozici jak pro Windows (XP, Vista, 7), tak Linux. Jestli to tak skutečně bude, to se dozvíme v posledním čtvrtletí tohoto roku, kdy se Pine Trail objeví.
AGP slot se ne a ne vzdát (tedy přesněji, výrobci grafik ho nechtějí nechat po zásluze "zdechnout"), a tak tu máme další grafiku z aktuální poslední generace pro něj určenou. "Na vině" je firma Gigabyte, která pro majitele AGP desek (což mohou být mnozí majitelé stále ještě solidních počítačů Athlonů X2 či dokonce Core 2) připravila Radeon HD 4650. Sice to není žádná hi-end herní karta, ale procesory v AGP deskách by nějaký HD 47xx/48xx beztak neuživily a u řady 4600 se cenila převážně skvělá spotřeba. Model s označením GV-R465D2-1GI se vejde do 48 W, nabídne 1 GB DDR2 paměti (zbytečně mnoho) a trojici výstupů DVI-I, D-Sub a HDMI. Snad jen škoda aktivního chlazení, nicméně máte-li AGP, připravte si ~2000 Kč (a silné nervy s rozcházením grafiky od výrobce GPU s ne-moc-dobrými ovladači, který navíc již před mnoha měsíci oficiální podporu AGP variant svých grafik zrušil).
Ještě o jedné javorové grafice se dnes zmíním. Je všeobecně známo, že Radeon HD 4770 je víceméně nedostatkovou záležitostí, karta je při ceně lehce přes 2000 Kč velice výkonná a současně úsporná, že se po ní vždy zapráší. Stejně tak ale velice rychle mizí předchozí varianta (Radeony HD 4830), která sice konzumuje ampérů o něco více, ale je o pár stovek levnější, a tak jsou též skvělou investicí. AMD má tím pádem problém, protože na trhu je poměrně sucho, TSMC nezvládá výrobu 40nm GPU RV740 tak, jak by se hodilo, a tudíž došlo na záložní "plán B". Na trzích, kde by se po Radeonech HD 4770 i 4830 zaprášilo kompletně, bude nasazena nová varianta, Radeon HD 4730. Ten v sobě kombinuje GDDR5 paměti s užší sběrnicí po vzoru HD 4770 a současně původní 55nm GPU RV770 z HD 4830 (přesněji jeho CE variantu místo původní LE). Cenu na vysušených trzích lze tak očekávat pod úrovní 2000 Kč, je však otázkou, jestli se tento nejhorší scénář odehraje i v Česku a na Slovensku. Každopádně proč karta od PowerColoru nese dvě PCIe napájení, to mi uniká.
Společnosti LG a DivX představily vůbec první stolní Blu-ray přehrávač, který drží certifikaci pro přehrávání DivX videí o rozlišení 1920×1080p. Model BD390 navazuje na své předchůdce a i v duchu nutnosti plnit také specifikace BD Profile 2.0 přináší 1GB lokální flash paměť pro BD Live obsah, dále DVD upscaling, WiFi připojení k internetu, možnost tahat DivX videa ze sítě či služeb Netflix, Youtube a CinemaNow. Dále umí dekódovat Dolby TrueHD a DTS-HD audio, pročež disponuje 7.1 analogovým výstupem. Cena v přepočtu kolem 8000 Kč tak celkem odpovídá.
Nepříjemná záležitost kolem vadných sérií předposlední generace mobilních GPU NVIDIA (zahrnující zejména GeForce řady 8M) nabírá další obrátky. Po nedávných žalobách ze strany vlastních akcionářů a zákazníků přichází další subjekt: NVIDII žaluje její vlastní pojišťovna.
Vezmu to ale popořadě: v posledních měsících se představitelé NVIDIE poměrně činili, aby urovnali všechny problémy se svými odběrateli převážně z řad výrobců notebooků. V průběhu tohoto roku dospěli k řadě (mimosoudních) dohod s mnoha firmami, které zahrnovaly odškodnění, jež jim NVIDIA přislíbila vyplatit. S firmami Toshiba, Apple, Dell, HP, Quanta, Wistron, Compal, Asus a Samsung se dospělo k dohodám, z nichž víme, že Dell by si měl přijít na odškodnění na 10 miliónů USD, celková částka tedy bezpochyby bude v těchto jednotkách a je možné, že dosáhne 50 až 100 miliónů.
NVIDIA má samozřejmě pro řady různých událostí pojistnou smlouvu s jistou velkou pojišťovnou, National Union Fire Insurance Company of Pittsburgh (NUFI), ke které pochopitelně všechny tyto vyjednané dohody a z nich plynoucí požadavky směřovala. Pojišťovna se ale nehodlá vzdát nemalého balíku peněz jen tak, a tak na NVIDII podala u kalifornského okresního soudu žalobu, ve které žádá vyjasnění několika věcí a stanovení toho, co jejich vzájemná pojistná smlouva pokrývá, a co nikoli.
NUFI tvrdí, že NVIDIA si tyto dohody vyjednala sama za zavřenými dveřmi a k jednáním nepřizvala její zástupce. Dále odmítla poskytnout dodatečně podrobnosti o požadavcích odběratelů vadných GPU, namísto toho pojišťovnu zahltila velkým množstvím irelevantní technické dokumentace, což nemá s pojistným nárokem jako takovým nic společného. Vydání dalších informací měla odmítnout s tím, že se prý jedná o obchodní tajemství, ale bez toho se NUFI odmítá hnout dál. Žaloba tedy požaduje dodání všech objektivních informací o proběhlých jednáních nad osudem vadných GPU G86, G86A2, G84, C51, G72, G72M, G73, G72A3, MCP67 a NV42 a stanovení toho, co s pojistným nárokem bude.
Jasné tedy je, že se pojišťovna cuká a nechce se jí platit desítky miliónů dolarů. To ale výrobce notebooků nemusí zajímat, někdo jim jejich škody zaplatit musí a NVIDIA to poměrně logicky požaduje po své pojišťovně. Očekávat tak můžeme buď delší či kratší soudní spor, nebo nějakou formu mimosoudní dohody, ale spíš bych věřil v rychlejší postup (pomalé přešlapování v nejistotě obchodu nesvědčí a NVIDIA si chce své partnery nadále udržet nakloněné a navíc tyto věci umí zacvičit s hodnotou firemních akcií, což zas neradi akcionáři).
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
zabudli ste na </b>
Každopádně proč karta od PowerColoru nese dvě PCIe napájení, to mi uniká.Nevychází PCB náhodou z nějaké karty, která ty dvě napájení potřebuje?
hele, vsiml si nekdo ze vyslo tohleto: http://www.mini-itx.com/reviews/zotac-ion/
usbckova nestaci? :)
Pěkné, ale co ta spotřeba ampérů?
Me vzdycy dokazi pobavit ty uchylne obrazky anorekltickych divcin s detskou tvari a nepritomnym pohledem s nejakym obrim kverem ci obourucakem v ruce co se davaji na krabice od grafaren.
Nebo i neco jineho.
A proč se nedělají taky varianty s pořádným svalovcem co v ruce drží nějaký pidimečíček? Třeba by mi pal přítelkyně jednu koupila.
Paneboze, co tohle vymysli za paka. Ti musi mit solidni zasoby prvotridniho matrose.