Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Původně sice toto téma spadá až do příštího dílu hardwarových novinek, ale protože většina informací včetně fotografií unikla na internet již o týden dříve, nebudu se dnes tvářit, jakože mám k dispozici neoficiální leaky z čínských končin, ale rovnou si dva nové Radeony představíme.
Vlevo na fotografii můžete vidět referenční model Radeonu HD 5750. Nese 40nm GPU s 1,04 miliardou tranzistorů disponujících celkově aktivními 720 stream procesory. GPU pracuje na frekvenci 700 MHz, 128bitové paměti GDDR5 na efektivních 4,6 GHz, tento model se tedy parametrově řadí mezi HD 4770/4830 a HD 4850, nabídne totiž výkon 1,008 TFLOPs (tedy více než kterákoli jednočipová grafika Nvidia aktuálně existující na trhu). HD 5850 se objeví v 512MB i 1GB verzi.
Vpravo již je Radeon HD 5770, který přidává na celkových 800 stream procesorů taktovaných na 850 MHz a též navíc 200 MHz k taktu pamětí. Je tedy morálním a výrazně úspornějším nástupcem právě Radeonu HD 4850. Pozice výkonnějších karet jako HD 4870 a HD 4890 ale pochopitelně zastane také. Celkový udávaný výkon 1,36 TFLOPS jej řadí na stejný stupínek s nejvyšším jednočipovým modelem předchozí generace, objeví se pochopitelně již pouze 1GB varianta.
Hlavními devizami obou nových modelů je vynikající spotřeba. V klidu si vezmou 16, resp. 18 W, což už tady nesmírně dlouho nebylo. V zátěži pak 86, resp. 108 W, což je též vynikající a dá se říci, že spolu s Radeonem HD 5850 tyto dva modely definitivně pohřbívají generaci HD 4800 a kompletně celé portfolio Nvidie do prachu dějin. Pochopitelně co se týče Linuxu, je situace jiná. Phoronix sice oba modely ohodnotil velmi vysoko, ale na rovinu si přiznejme, že z hlediska ovladačů to u ATI stále hodně skřípe a karty řady HD 5700 rozhodně pro Linux nelze doporučit jako bezproblémové. Pokud se to rozhodnete risknout, připravte si 3000, resp. 3700 Kč.
Ohledně technologií dnes nebudu plýtvat prostorem, věnoval jsem jim nedávno samostatný článek.
Na rovinu se přiznám, že v několika přeznačovacích vlnách Nvidie už mám takový chaos, že nemám nejmenší chuť zjišťovat, co vše má tato firma mezi nižšími modely grafik na trhu a z čeho v originále daný model vychází. Každopádně na světě je nová GeForce GT220, u které Nvidia hlásá nejen 40nm GPU, ale též podporu rozhraní DirectX 10.1. Dle dostupných testů to vypadá na výkonově pomalejší skoro-konkurenci starému Radeonu HD 4650, avšak prozatím s nehotovou chybovou implementací DX 10.1 (viz obrázek ze hry Tom Clancy's HAWX, Toms Hardware to tipuje na vadnou implementaci Screen Space Ambient Occlusion). GPU GT216 pracuje na 625 MHz (shadery o celkovém počtu 48 na 1,36 GHz), paměti v rozmezí ~1,5 až 2 GHz, karta se spotřebou vejde do 58 W. Zkrátka nic, čím bychom se v době 1 TFLOPS+ měli vzrušovat, ale „hlásit se to musí“.
Corsair připravil další zdroj s certifikátem 80Plus Bronze na bázi designu jednoho ze svých partnerů (historicky používá zdroje od SeaSonic a Channel Well Technology). Tentokrát jde o velice výkonný 950W model TX950 vybavený jako obvykle jednou masivní 12V větví. Ta je schopna dodávat až 78 A, tedy 936 W výkonu, pochopitelně v 950W celkovém limitu sdíleném s dalšími větvemi. Na +3,3 a +5 V zdroj umí 25/25 A, pro -12/+5 VSB zbývá 0,8/3,0 A. Certifikace 80Plus Bronze znamená nejméně 82-85-82% účinnost pro 20-50-100% zatížení zdroje, jak je u Corsairu zvykem, za vše ručí po dobu pěti let. Mezi konektory nechybí celkem šest 6+2pin PCI Express, 12× SATA, 8× Molex a dva FDD, to vše za 3000 Kč. Stavíte-li si domácí 12V svářečku, nebo chcete být připraveni třeba na superpočítač se třemi kartami Nvidia Fermi, toto je žhavý adept.
Firma Plextor, již jen tuctový „lepič samolepek“ na cizí produkty, představila další „svoji“ vypalovačku. Doby legendy jsou pryč, Blu-ray mechanika PX-B940SA sice umí na BD-R média 12×, ale přepisovatelná pouze 2×; zkrátka nic, čím by uchvátila davy, zejména pokud si dáte tu práci a zjistíte, že je to opět OEM model někoho jiného. V tomto případě je skutečným výrobcem Pioneer, který má takový model již pár dnů také venku: BDR-S05J. Plextor jako obvykle přibaluje nějaký ten software pro Windows (tak činí mnoho dalších výrobců i lepičů), ale nic víc. Ostatně, jak jste na tom vy, zajímá vás vůbec, s ohledem na dnešní ceny pevných disků, Blu-ray jakožto (lety neprověřená) technologie pro zálohu dat?
Multimediální klávesy máme na klávesnicích již více než deset let, ale zdá se, že svěží vítr s makry a komby a významně vyšším počtem jim dal až Logitech G15. Německá firma Roccat se ale zjevně odhodlala počet dodatečných kláves dotáhnout ad absurdum, a to na klávesnici Valo.
Vedle toho, co na dnešní 104/105klávesovou periferii patří, přidává Roccat navíc téměř padesátku dalších kláves a tlačítek. Klávesy jsou kompletně namapovatelné, lze jim přiřazovat makra až o délce 512 stisků kláves, 2MB interní paměť umí uchovat až 20 různých map kláves, pročež celkově výrobce udává schopnost pracovat až s 420 tisíci příkazy. Vedle standardních černých kláves je navíc v balení jejich vytahovač a dvě sady barevně odlišených: Červené a modré, o celkovém počtu 45. Klávesnice se také chlubí výkonným 40MHz procesorem, schopností ukočírovat mnoho současně stisknutých kláves a také USB hubem a konektory pro sluchátka s mikrofonem (nacvakávací mikrofon je i součástí balení). Sice na první pohled působí poměrně plastovým dojmem, ale s ohledem na výbavu je cena 99 eur více méně adekvátní.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Toms Hardware to tipuje na vadnou Screen Space Ambient Occlusion implementaciJá Čecha správná byla, slov pořadím problém nemám s.
Klávesy jsou kompletně namapovatelné, lze jim přiřazovat makra až o délce 512 stisků klávesCo ovladač? Dá se ta klávesnice naprogramovat sama sebou, nebo je na to potřeba nějaké udělátko?
Ty máš klávesnici napravo od myši?
Cili mys ma napravo od klavesnice
Neprotiřečí si to?
HD 5850 se objeví v 512MB i 1GB verzi.
Řekl bych, že spíš 5750
Blu-ray jakožto (lety neprověřená) technologie
é?
HDDDDVD (nebo jakse to menovalo).
HDD-DVD - to je HDD a místo mg. ploten má DVD-RAM.
Ano uznávám, zase tak vtipné to není.
Proč je Blu-ray příšera ?Tak DRM už popsali pánové výše, takže k tomu už se vyjadřovat nebudu.